Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hibernacja jest niemożliwa po przekroczeniu 200 MB pamięci?

16 Paź 2005 12:39 2420 22
  • Poziom 13  
    Witam. Mam problem z hibernacją.
    Chodzi o to, że gdy zapełnienie pamięci RAM przekracza na ogół 200 MB to nie mogę hibernować komputera.
    Posiadam dosyć mocny i dobrze skonfigurowany komputer.
    Konfiguracja mojego komputera:
    Cytat:
    - płyta główna: GIGABYTE GA-8GPNXP;
    - procesor: Intel Pentium 4 3.0 GHz oznaczenie 530, tryb HT włączony;
    - pamięć RAM: 2x Twinmos DDR400 512 MB, CL 2.5;
    - karta graficzna: GIGABYTE GeForce 6600 GT, 128 MB DDRIII, model GV-NX66T128D;
    - monitor: LG Flatron F900P, 19 calowy;
    - system: 2x Microsoft Windows XP Pro (na osobnych partycjach), dodatek SP1, 5.1 kompilacja 2600;
    - inne: DirectX 9.0c, wersja ForceWare 71.89 International.

Nie wiem w czym tkwi problem.
    W zasobniku systemowym, po nieudanej hibernacji pojawia się dymek o treści: "Zasoby systemu są niewystarczające do ukończenia operacji API".
    Proszę o pomoc.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 19  
    Może nie masz wystarczajścej ilości miejsca na dysku c i nie ma gdzie zapisać ramu sprubuj zwiękrzyć miejsce i zobacz czy bedzie działac.
  • Poziom 13  
    Miejsce to akurat mam (6GB). W ogóle to mam dysk 200GB...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Uaktywniłeś LBA48?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 13  
    Mam na płycie wbudowane dwie karty sieciowe, oprócz tego jeszcze WiFi, może to przez nie (ale ich nie używam jak dotąd)?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Stefan Rdemzgór napisał:
    cizyz,

A cóż to oznacza i w jakim to jest języku?
    Stefan Rdemzgór napisał:
    a cóż to to LBA?

LBA - Long Block Addresses. proszę przeczytać to
    http://support.microsoft.com/kb/303013/pl
    i zrobić tak, jak tam jest napisane.
    Stefan Rdemzgór napisał:
    Gdyby co to piszcie na gg.

Problemów rozpoczętych na forum nie rozwiązujemy na GG.
    Stefan Rdemzgór napisał:
    jestem troche zajęty a gg to szybszy sposób na komunikację ;-)

My też jesteśmy zajęci, i to nawet bardziej niż trochę. Jeżeli kolega nie ma czasu rozwiązywać swoich problemów na forum, to proszę nie zawracać nam głowy.
  • Poziom 13  
    Niestety, porada jankolo dotycząca poprawki Microsoftu nie pomogła. Czekam na inne porady i dziękuję za poprzednie.
  • Poziom 26  
    Oczywiście, że nie mogła pomóc. Masz przecież zainstalowany SP1, który obsługuje LBA48.
    Podaj proszę więcej danych, np.:
    1. wszystkie ustawienia z sekcji BIOSa, zatytułowanej "Power Management Setup"
    2. czy problem istnieje od zawsze, czy też pojawił się później (może po zainstalowaniu 2 systemu)
    itp. itd.
    Domyślam się, że w twoim przypadku chodzi raczej o funkcję "ACPI Suspend to RAM", a nie o hibernację.
    Może również ten link będzie Ci pomocny:
    http://www.tomshardware.com/cpu/20050922/bios-07.html
  • Poziom 12  
    Plik wymiany to akurat do Hibernacji nic nie ma . To ile komputer potrzebuje w danym momencie miejsca na HD decyduje sam system , mozna sobie zobaczyc ile jest wymagane i ile jest wolnego miejsca w Opcje zasilania -> Hibernacja . Co do Hibernacji systemu do RAM odradzam tego rodzaju Hibernacji, lepiej zapisywac Stan systemu na HD, przy zaniku zasilania i Hibernacji do RAM mozna sobie niezle uwalic SYSTEM a nawet sama partycje,
    poniewaz caly stan systemu i tablicy FAT/NTSF sa zapisywane w pliku, nie nalezy tez korzystac z innych systemow ktore maja dostep do zahibernowanej partycji . Przy braku dostepu do hibernacji objawiajaca sie niemoznoscia wlaczenia Hibernacji nalezy usunac plik hiberfil.sys ,Z linuxa lub z plytki Bart CD.
  • Moderator Samochody
    Teoretycznie swap i plik wymiany to dwie różne rzeczy, ale przy za małym pliku wymiany bywają problemy z hibernacją... więc niech swap ma przynajmniej tyle ile jest RAMu, co szkodzi spróbować.
    Niektóre programy uniemożliwiają hibernowanie systemu, może tu tkwi problem.
  • Poziom 12  
    Tu sie z toba zgadzam tzok sa ta prgramy typu P2P lub zle napisane programy blokujace funkcje API , moga to tez byc sterowniki karty graficznej . Proponuje zaczac od odinstalowania zbednych programow dzialajacych w tle, jezeli to nie pomoze zmienic stery do karty graficznej. Po bardziej szczegolowy opis bledu kolegi nalezy siegnac do systemowego podgladu zdarzen.
  • Poziom 13  
    Adamjk nie ma racji. Chwilowo byłem niedostępny, gdyż musiałem zainstalować nowe kopie Windows XP (poprzednie uległy uszkodzeniu przez wirusa...). Problem z hibernacją jest, mam nawet screenshoty. Moge przesłać, jak już uporam się z konfiguracją systemu i instalacją wszystkich sterownikow. Na razie nie hibernowałem systemu, ale preinstalacja raczej nic nie da. Problem występuje odkąd zakupiłem sprzęt, a system był zmieniany parokrotnie.

Dodano po 7 [minuty]:

Ostatnio szperałem w BIOSie i wyczaiłem nawet funkcję przechodzenia komputera w stan podobny do hibernacji ale z aktywną pamięcią RAM w której to znajdują się uruchomione programy itd., ale mnie to nie zadawala bo po odłączeniu komputera od gniazdka sieciowego stan RAMu się kasuje. Wyłączenie komputera trwa krócej niż hibernacja (2-4 sek) ale jak napisałem, po odłączeniu zasilania wszystko "siada".

Dodano po 16 [minuty]:

Muszę dodać, że czasami komputer hibernował się nawet gdy RAM wykorzystany był w 60% (czyli ponad 600MB)! Były to jednak sporadyczne przypadki... Co do dziennika zdarzeń, to nie znalazłem tam nic ciekawego. Jeśli chodzi o programy to nie używam P2P (ale mam zamiar zacząć), podczas hibernacji włączony jest Menedżer zadań (zawsze go włączam żeby wiedzieć co sie dzieje z prockiem, pamięcią i siecią), zwykle kilka programów, oprogramowanie karty dźw, graf, sieciowych (ale są one wyłączone w men. urządzeń), odtwarzacz foobar2000, różne foldery, gra (ostatnio FarCry lub GTA SA lub HL2) itp...

PS. czy wie ktoś jak zmienić nicka? Zapomniałem przy rejestracji o "o" i teraz jestem Rdemzgór a nie Rodemzgór... Potrzebna jest nowa rejestracja na inny email czy co?
  • Moderator Samochody
    Gry zazwyczaj blokują usypianie komputera a więc również i przechodzenie w stan hibernacji. Podobne problemy sprawia Tuner TV.

W sprawie nicku, napisz mail albo PW do admina.
  • Poziom 13  
    Nie posiadam karty TV.
    Nie zawsze hibernuję komputer z włączoną grą, a i tak czasem nie chce się komp zhibernować.
    Dziś właśnie znalazłem na CD-ROMie dostarczanym do płyty głównej program Intel Application Accelerator.
    Pamiętam że zawsze się instalował razem z innymi sterownikami do płyty głównej.
    Tym razem jednak nie. W opisie programu jest napisane, że służy do przyspieszania odczytu z dysku twardego i usprawnienia wzajemnej komunikacji z różnymi komponentami komputera w tym z RAMem i prockiem.
    Może to ten program przeszkadzał w hibernacji?
    Nie wiem ale sprawdzę bo jeszcze na razie nie miałem okazji.
    Edit:
    22 Paź 2005 10:53

Klapa... Komputer nadal nie wchodzi w stan hibernacji. Szukam dalej i czekam na kolejne porady.
  • Poziom 28  
    1. czy bios do płyty jest najnowszy ?
    2. memtest - tak profilaktycznie
    3. skasuj plik hiber.... z dysku, niech go system zrobi od nowa , jak - panel sterowania
    4. reszta to kwestia ustawień w biosie
    5. może jakiś sofcik się z tym gryzie np antywir ? nie mam pojęcia co masz w kompie.
  • Poziom 13  
    Robiłem już memtest. Niby wszystko dobrze.
    Bawiłem sie kośćmi RAM i je przekładałem między slotami.
    Jak włożyłem tylko jedną 512MB to system sie hibernował.
    Ale ja chce dwie 512!
    BIOS jest z czerwca 2004. Razem z płytą główną.
    Prześle zdjęcia to popatrzycie.
    Edit:
    23 Paź 2005 11:41

WAŻNE!
    Ale jestem gapa... wśród zdjęć są shoty z FarCrya pokazujące błędne działanie gry (dokładnie błędy w grafice). Wysłały mi sie przypadkiem ale możecie popatrzeć i doradzić jak zniwelować te błędy. Pojawiają sie one jak ustawie jakość grafiki na HIGH albo ULTRA HIGH. Przy okazji lustra wody wcale nie wyglądają ciekawie. Możecie coś doradzić? Mam GeForca 6600 GT.
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    ACPI suspend type ustaw na S3 , wlacz budzenie z Klawiatury lub myszy bo czyms musisz budzic ten komputer (Chyba ze bedziesz dzwonil :D )
    Tu maly opis.

ACPI (Advanced Configuration and Power Interface)
    Opis ogólny stanów, jakie mogą występować
    S0 - Zasilane są wszystkie elementy komputera
    S1 - Stan wstrzymania, zasilane są jedynie,pamięć,procesor,wentylatory, wyłączone zostaną monitor i dyski HD
    S2 - Stan wstrzymania podobny do stanu S1
    S3 - Stan pełnego wstrzymania, zasilane są jedynie pamięć RAM ,komputer sprawia wrażenie martwego ,stan taki sygnalizowany jest miganiem diody LED na obudowie komputera .
    S4 - Hibernacja komputer jest wyłączony, zaś zawartość pamięci RAM zapisana jest na dysku .
    S5 - Stan wyłączenia, komputer zostanie wyłączony po zamknięciu wszystkich aplikacji i systemu.

System WINDOWS XP rozpoznaje tylko cztery stany. Natomiast stany S1,S2 i S3
    traktuje równorzędnie i ustawia je według ustawień BIOSU .

Jak skonfigurować System BIOS, aby wykorzystać Funkcje ACPI

Aby wykorzystać w pełni Zarządzanie ENERGIĄ należy pamiętać że bardzo częst złe ustawienia w BIOS komputera mogą uniemożliwić korzystanie z Zarządzania Energią, dlatego ważne jest nadanie uprawnień dla takich urządzeń jak MYSZ w BIOS przez opcje IRQs Activity Monitoring , należy włączyć IRQ dla myszy,klawiatury.Czesto też na płytach głównych stosowana jest odpowiednia zworka dla klawiatury którą też należy ustawić na ENABLED aby można było budzić komputer przez zdefiniowane klawisze w BIOS .

Co do twojej grafiki to albo masz zbyt wysoka temperature , albo zle stery , albo jest uszkodzona pamiec grafiki lub pamiec RAM .
  • Poziom 13  
    Jak zatem sprawdzić czy karta grafiki nie jest uszkodzona, przecież w innych grach coś takiego mi sie nie pojawia, opóźnienie rdzenia GPU ustawione jest na 145 st. C. a w grach mam koło 70- 90 st.C.
  • Moderator Samochody
    Problem z hibernacją Windowsa XP na komputerach z 1GB i więcej RAMu jest znany firmie Microsoft i rzekomo został usunięty w dodatku Service Pack 2.
    Ponadto musisz dysponować ponad 1GB ciągłej (niesfragmentowanej) przestrzeni na dysku systemowym (zazwyczaj C: ) a partycja powinna być FAT32 lub NTFS.

http://support.microsoft.com/?kbid=330909
  • Poziom 13  
    W porządku. Zobacze.
    Szkoda tylko, że nie bede mial wtedy dżwięku i oprogramowania do myszki.
    Sterowniki od mychy i dzwieku nie chca mi sie instalowac w SP 2, ale pokombinuje...
    Edit:
    11 Lis 2005 20:22
    Hmm... Po zainstalowaniu poprawki system sie hibernuje (jak dotąd). Ale wszystko chodzi wolniej... daje Odśwież na pulpicie, to musze czekać ze 20 sekund zanim menu wyskoczy.... Program do neostrady tez tak jakos wolniej chodzi. Najgorsze, że Panda Antivirus zgłasza próbę łączenia sie z internetem zmodyfikowanego pliku (...system32/ntoskrnl.exe czy jakoś tak...). Wirus jest wykluczony - dzisiaj zmieniałem system i dopiero teraz wszedłem do netu... Ale, pożyjemy zobaczymy...
    15 Lis 2005 15:12
    Wszystko dziala znakomicie! Zamierzam jeszcze przeinstalowac system od nowa i zobaczyc czy bedzie good, ale mysle ze tak. Prosze jeszcze nie zamykac tematu...
    06 Gru 2005 18:40
    Wszystko dziala jak na razie. Dziekuje wszystkim. Najbardziej trafne porady nagradzam punktami. Temat mozna zamknac. W razie napotkania jakichkolwiek problemow, wznowie temat. Pozdrawiam.
  • Moderator
    :arrow: ... to dlaczego go nie zamknąłeś kolego Stefan Rodemzgór :?:
    :arrow: ZAMKNIJ MNIE Hibernacja jest niemożliwa po przekroczeniu 200 MB pamięci?
    Już możesz to zrobić sam :D ba nawet powinieneś to zrobić sam :!:
  • Poziom 13  
    :D No tak, ale gafa, przepraszam TONI.... :D