Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ukierunkowanie głośników wysokotonowych

21 Paź 2005 07:25 1632 14
  • Poziom 10  
    Witam, zakupilem juz zestaw Hertz ESK 165, wygluszylem drzwi i tam juz glosniczki prawie zalozone, ale teraz chodzi o glosniczki wysokotonowe.

Chce je umiescic w przednich slupkach, tylko jak je odpowiednio ukierunkowac ?? Jakies porady ?? linki ??

z góry dziękuje za pomoc....
  • Poziom 24  
    Wysokie najlepiej na wysokosci uszu sluchacza, i tak po przekatnej, czyli np. na kierowce ma byc zwrocony wysoki z prawego slupka a dla pasazera z boku z lewego slupka. Jesli zle to mnie poprawcie ;) Pozdro
  • Poziom 40  
    Bardzo duzo zalezy od kierunkowosci samych glosnikow, czestotliwosci podzialu i tlumienia wnetrza kabiny oraz preferencjami sluchacza. Mozna tez glosniki przymocowac do gory pod przednia szyba wtedy dzwiek bedzie odbijany od szyby, zysk z tego taki ze glosniki beda przed sluchajacymi a nie zaraz po bokach. Wada bedzie taka ze beda daleko od niskosrednich i moga zle sle laczyc z nimi.

Proponuje ekspetymenty przeciez to nie problem przykleic plaster samoprzylepny czy plasteline i poszukac dobrego miejsca.
  • Poziom 19  
    Witam.zamontowanie głośników wysokootonowych na wysokości uszu da bardzo zły efekt nawet przy ukierunkowaniu gośnika od kierowcy na pasażera i odwrotnie. Przecież to za blisko uszu w stosunku do odległości głośnika średniotonowego czy kikbasu ( nie wiem dokładnie co majstrujesz w swoim autku). Wogóle nie będzie sceny dzwiękowej. Tak jak napisał mój popszednik umieśc wysokotonowce na dole słupka i poeksperymentuj z ukierunkowaniem na szybe i na przeciwną strone. No chyba że lubisz pisk przy uszach a scena dzwiękowa nie ma dla Cibei znaczenia. Napisz jaki to samochodzik może ktoś Ci napisze jeśli miał już podobny problem
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    No mi sie wydaje ze dla np. kierowcy wysoki na slupku pasazera nie jest tak blisko zeby az klul w uszy, a po 2 to mozna zawsze nieco sciszyc wysokiego np. w radiu. Wysokotonowiec tak jakby daje dziwek strumieniem a srednio-nisko juz nie, mozna powiedzec ze slychac go wszedzie...(nisko-sredniego) Mi sie wydaje ze wysoki na wysokosci uszu jest dobrym rozwiazaniem, ale mozna oczywiscie pokabinowac inaczej...
  • Poziom 16  
    Osobiście tez jestem zdania że głosnik wysokotonowy powinien byc umieszczeony oczywiście na słupku przednim mniej więcej na wysokości uszu, eksperymentowanie jak najbardziej wskazane w końcu to ty będziesz tego sluchal wiec ustawienie kąta zależy od ciebie, polecam lekture czasopisma AUTO HI-FI I TUNING mozna sporo zaczerpnąć na ten temat jak również zobaczyć wiele fotografii z tak wykonanymi slupkami, jeszcze jedno co do pomysłu odbitego dżwieku od szyby kompletny bezsens i wogóle dziwny pomysl to nie stół bilardowy.
    pozdrawiam - drrumin
  • Poziom 19  
    Myślisz ż ekąt promieniowania głośnika wysokotonowego to 10 czy 20 stopni?? także nawet jesli go skierujesz na pasażera to i tak kierowca będzie go słyszał i będzoei sie wydawało ż egra mocniej z lewej strony, a jak go ściszysz to znowu pasażer będzie słabo słyszał. A tak poza tym to popatrz sobie na profesjoinalne instalacje np na zawodach czy któryś ma wysokie na wysokości uszu. Jesli Tobie to nie przeszkadza to ok. Napisałem tylko swoje zdanie.
  • Poziom 24  
    No ale to ze 1 wysoki jest blisko ale zwrocony w inna strone i to ze 2 wysoki jest dalek ale za to zwrocony w strone sluchacz to sie tak jakby rowna... No bo napewno jakby porownac 2 wysokotonowe np. z 1metra, i jeden by promieniowal gdzies w bok a drugi prosto w sluchacz, to napewno ten drugi by byl lepiej slyszalny. A z tym sciszeniem chodzilo mi zeby obydwa troche sciszyc, a nie 1 wysoki... Widzialem sporo zdjec instalacji w ktorych wysokotonwe byly ok. wysokosci uszu i tez nie... Ale oczywiscie kazdy ma swoje zdanie i brzmienie :) Pozdro.
  • Poziom 16  
    Oczywiście to że ja sie nie spotkalem z tego typu rozwiązaniem nie znaczy że nie ma możliwości żeby to jakoś rosądnie zrobić, ale nadal wydaje mi sie to troche dziwne, poza tym wiesz porownania z profesjonalnymi demo carami czasami sie mija z celem tamte auta nie zawsze służą do jazdy a tylko maja ladnie wyglądać i grać, poza tym ilośc kasy tam zainwestowana mocno myślę rozbiega sie z tu poruszanym tematem tak że i mozliwości tego sprzetu sa znacznie inne a i wyliczenia nie beda tak precyzyjne jak tam , wiec myślę że tradycyjne sprawdzone metody beda dużo bardziej na miejscu.
  • Poziom 19  
    jak ktoś siedzi na siedzeniu opuszczonym na maxa to choćby wysoki był tuż przy podstawie to i tak będzie na wysokościu uszu. A take ustawienie to tak do końca nie równa głośników . Jeśli zapuścisz testówke to będzie ładnie słychać. jakimś zwykłym niezbyt skomplikowanuym systemie i jeszcze na mp3 to nie ma różnicy :)

Pozdrawiaps. A czyzmetody zastosowane w demoarach nei są sprawdzone. A jeśli ładnie gra to chyba o to chodzi. Przecież zabydowa kolegi nie musi tak wyglądać. :)
  • Poziom 10  
    no wiedz moze postaram sie przyblizyc instalacje audio.

Jest to renault 19 z 95 roku. W tej chwili jednostka sterujaca jest PIONEER 3700 mp( w niedlugim czasie zostanie zastapione jakims alpinkiem) subwoofer jest to RAVEMASTER 25 cm, napedzany blaupunktem gta 250 (wzmacniacz niedlugo zostanie rowniez zamieniony, gdyz chce aby jeden wzmacniacz napedzal i skrzynke basowa jak i glosniki przednie, najprawdopodobniej bedzie to AUDISON) No i teraz jestem w trakcie montowania glosnikow do przodu HERZ ESK165. i tu najbardziej chce wlasnie uzyskac dobra scene i odopowiednio to wszystko ukierunkowac.

Jak narazie to wiem ze metoda proob i bledow, ale na co zwracac uwage i jakimi utworami ?? moze macie cos ciekawego na czym moge to wszystko testowac ??

z testowych audio najprosciej bylo znalezc wszystko do basu, a na wysokie tony troche truno, moze i tutaj byscie troche pomogli ??

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Do testowania oczywiście najlepsza będzie muzyka ktorej beziesz sluchal jezdząc autem w koncu po to montujesz sprzęt, chyba nie będziesz sluchal płyt do testowania sprzętu to raczej muzycznie mierne.

\no chyba że ktos uważa inaczej, np.że te plytki świetnie sie sprawdzaja na zawodach w demo carach - bez urazy, pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Wiem że to było do mnie. Skoro z Ciebie taki spec no to nie będe sie wcinał. Weź jedz tylko do pierwszej lepszej firmy która sie tym zajmuje i zobacz na czym strojąauta. Na disco, techno czy testówce :)Po prostu na testówce słychać co trzeba poprawiś chociażby w ukierunkowaniu głośników nie tylko wysokotonowychchyb aże kolega to wszystko słychy ładnie na techniawce. CZyszby zaliczał sie do tych któży jeźdzą pomieście i słychać tylko bas i wysokie tony z piezoelektryka??:)))))))
    Pozdrawiam
    szacuneczek
  • Poziom 16  
    Jak najbardziej bez urazy, byc moze masz rację, no niestety nie zaliczam sie do grupy do której chcesz mnie zakwalifikowac ani rodzaj muzyki którego slucham nie pasuje do tego typu odtwarzania ani wiek juz nie za bardzo do tego typu popisów, razem próbujemy pomóc koledze, więc w tym przypadku myślę że metoda prób będzie najskuteczniejsz, przynajmniej ja wychodze z tego załozenia, bo mamy tu przyklad samodzielnego zakładania sprzętu i samodzielnego odsuchu nie przez speców w firmie ( nie ujmując słuchowi Mincka), więc płyty i rodzaj muzyki oraz to co on będzie slyszal w swoim aucie wydaja mi sie najwazniejsze.