logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaką zwrotnicę zastosować do kolumny z głośnikiem GDN/38/300/8/AE?

dumbo 21 Paź 2005 14:02 7388 46
Najlepsze odpowiedzi

Jak dobrać zwrotnicę do kolumny 3-drożnej z GDN 38/300/8AE i średnio-wysokotonowym zestawem STX?

Zaproponowano zwrotnicę 3‑drożną z podziałem około 500 Hz i 4 kHz: dla basu cewka 3,5 mH (dla 8 Ω), dla średniotonowego kondensator ok. 25 µF w szeregu i cewka 0,3 mH, a dla wysokotonowego filtr 18 dB z projektu Soundwave [#1918659] Później poprawiono tor wysokotonowy: zamiast 0,25 µF ma być cewka 0,25 mH, a kondensatory można złożyć do sumy około 25 µF, np. 2,7 + 22 µF [#1935220] Komorę dla średniotonowca trzeba dokładnie wytłumić i nie daje się tam BR [#1918659] Do tej konfiguracji wystarczy jeden STX GDS 22/120/4; na 4 Ω dostanie więcej mocy i powinien nadążyć za resztą pasma [#1917274][#1937286] Kilku uczestników radziło też zastąpić piezo tubą STX, bo brzmi lepiej [#1917274]
REKLAMA
  • #1 1916408
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Witam wkońcu sie dorobiłem głośniczków. Ale mam jeden problem niewiem jaką do nich zstosować zwrotnice a głośniki jakie będą w jednej kolumnie to 1x GDN/38/300/8/AE do tego 2x http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67529520 i do tego 1x http://www.allegro.pl/show_item.php?item=68277054 Obudowa dla STX-a to 80l Ogulnie wszystko będzie w jednej kolumnie tylko podzielonej na 2 części a komora dla Niskotonowca będzie 80l No i jak pisałem wcześniej niewiem jaką zwrotnice do tego zastosować. Wzmacniacz jaki bedzie to napędzał to Wzmacniacz o mocy 2x300W/8ohm z góry dziękuje za odpowiedzi. Aha i nie pytajcie sie mnie o nic bo co do zwrotnic to jestem zielony.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 1916641
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Jak jeszcze nie kupiłeś, to nie kupuj... Można wybrać lepiej i wtedy zaprojektować zwrotnicę. Jak chcesz dobry zestaw, to musisz poszukac innych glośników. Choćby GDS z STXa
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #3 1916670
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    niestety głośniczki już mam kupione ale chyba aż takie złe to one nie są
  • Pomocny post
    #4 1917021
    foxik000000
    Poziom 29  
    Posty: 1533
    Pomógł: 101
    Ocena: 56
    Głośniki tego typu i za ta cenę nigdy nienazwał bym głosnikami ekstradowymi:|.To może je sprzedaj bo z tych głośników nie zrobisz dobrej kolumny ekstradowej i ta średnica średniotonowca 6,5cala to zamało jak na ekstradówke poglądaj sobie tu www.stx.pl i wejdz na głosniki ekstradowe i tam sobie czegoś poszukaj:D
  • #5 1917105
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Średniawki może mi sie uda sprzedać kumplowi ale mam jeszcze jedno pytanko czy tego STX-a moge zostawic i czy ten wysokotonowiec też może zostać??

    Dodano po 3 [minuty]:

    Z tego co widze z STX-a jest tylko GDS-22-120-4-SE ale i tak będe musiał wpakować takie 2szt. do jednej kolumny bo to są głośniki 4ohm a wzmak mam 8ohm chyba że macie jakieś inne rozwiązanie a ja kasy zadużo na głośniki to ja nie mam do wydania :( coś koło 500-600zł ze wszystkim (wzmaka już mam)
  • Pomocny post
    #6 1917185
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Można dać ten średni 4ohm. W zakresie śednich tonów już tak wzmacniacza nie przeciążysz.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • REKLAMA
  • #7 1917210
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Czyli mówisz że nic sie nie stanie jak kupie jeden średniotonowy 4ohm i jestes pewien że w zakresie średnich tonów go nie przeciąże aha i jeszcze jedno czy ten głośnik wogule będzie dawał jakiś efekt czy lepiej kupić 2szt na kolumne bo jak będe musiał to zmienie projekt obudowy i sie bez problemu zmieszczą dwa głośniki średniotonowe koło siebie.
  • Pomocny post
    #8 1917267
    bocian90
    Poziom 27  
    Posty: 1243
    Pomógł: 92
    Ocena: 34
    Patrzy sie na efektywności głośników,basowy ma 95db a średni 91 ale średni jest 4om więc dostanie więcej mocy więc powino być ok a jak nie bedzie to zawsze można na korektorze podbić zakreśśrednich częstotliwości.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #9 1917274
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Jeżeli chcesz zmieścić 2, to możesz kupić TVM ARZ6604. Kosztuje około 30zł/szt. Natomiast mocowo wystarczy jeden STX. Będzie miał zysk sprawności względem basu o 3dB więc będzie OK. Na wysokie tony to bym radził kupic też STXa. Będzie o niebo lepsza jakość od tego piezo. A koszt chyba 16zl/szt.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #10 1917327
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Czyli Kwaczor mówisz że wystarczy jeden średni a co do tej tuby co mam to ją sobie zostawie i nie będe jej zmieniał na stx-a. Jak już kupie tego średniotonowca 1szt. to mam nadzieje że mi jakoś doradzicie co do zwrotnicy bo ten temat jest stworzony dla niej a że małe zmiany w głośnikach to już skutek uboczny :) Dzięki wam wielkie za dobre rady. I czekam na dalsze
  • #11 1918440
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Witam wszystkich udało mi sie sprzedać wszystkie średniawki 4szt. I jednak mam taki pomysł że powiększe obudowe na szerokość o jakieś 5cm. i zmieszcze dwa średniotonowce z st-x o których była mowa wcześniej będzie mnie to troszke więcej kosztowało ale zato efekt będzie o wiele lepszy bo głośniki te od czasu do czasu będą pomagały wokaliscie z zespołu SMASH (zespuł ten jeszcze nigdzie nie zaistniał bo brak funduszy na rozbudowe) i właśnie dlatego chce im troszke pomuc więc czasami do jakiejś knajpki lub do domu kultury będe sie z nimi zabierał wraz z moimi paczkami. Więc głośniki jakie będą w mojej kolumnie (myśle że teraz spokojnie moge ją nazwać estradową) to 2x 22/120/8 1x 38/300/8 i wysokotonówka tubowa zaprezentowana na początku tematu. Dzięki wam za dorady i napiszcie jaka ma do tego być zwrotnica. Jakbyśnie mogli to podajcie schemat bo co do zwrotnic to jestem zielony. Z góry dziękuje za odpowiedzi. :)

    Dodano po 35 [minuty]:

    I jeszcze jedno pytanko czy do komory ze średniawkami będe musiał zastosować jakiś otwór BR oczywiście komora ta będzie wytłumiona bo jak wiecie kolumna będzie podzielona na 2 części dla niskotonowca i dla średniawek z wysokotonowcem
  • Pomocny post
    #12 1918659
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Dla komory ze srednimi nie daje sie zadnego br tylko dokladnie wytlumia cala objetosc .

    Zwrotnica podzial 500Hz i okolo 4 kilo. Dla podzialu 500Hz basowy cewka (dla 8 om) 3,5mH (wiem duza ale ale taka potrzeba) sredni kondensator (bateria kondensatorów ) 25mikro i szeregowo cewka 0,3mH czyli 6/6dB wysokotonowy ostro (18dB) najprosciej zaczerpnac z projektu soundwave'a . dla toru niskosredniotonowego wzialem 6dB bo wiecej nie potrzeba upraszcza to zwrotnice i niewielkie odchylki w paramtrach glosników czy wartosci elementów beda mialy minimalny wplyw
    Jezeli nie czujesz sie na silach albo nie masz jak zdobyc /wykonac cewek mozesz urzyc zwrotki z janbo X-3 albo zamowic u nich jakas prostsza o mniejszych stromosciach zboczy (6/6/6/12(18)db) pewnie bedzie tnasza od tej X3

    Wartosci orientacyjne
  • Pomocny post
    #13 1918880
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    To lepiej juz daj te arz 6604 bo brzmienie maja spoko i przynajmnej nie bedziesz mial takiej dziury w pasmie jak przy stx po pozostawia on jeszecze wiele do zyczenia(ciagnie ledwo do 2kilo)
  • #14 1919375
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Witam jeszcze jedna prośba chy moglibyście zapodać schematem tej zwrotnicy i mam nadzieje że co do średniotonówek doczytaliście że będą 2szt. w jednej kolumnie
  • #15 1920801
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Witam szukałem tych części do zwrotnicy i mam pytanie czy zamiast 0,3mH moze być 0,33mH aha i szukałem i nie umiem znaleśc 3,5mH ale postaram sie znaleśc i jeszcze jedno pytanko ten kondensator 2,2mikro to jaki to ma być typ (elektrolityczne, foliowe) dzięki za odpowiedzi
  • #17 1920840
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Nie obraź sie ale zostane przy moim zestawieniu jak mi sie uda to też zrobie taki projekt. I wam pokaże jak to sobie wymażyłem :p
  • #18 1920849
    Żuraw
    Poziom 17  
    Posty: 283
    Pomógł: 15
    Ocena: 9
    Nie obraze sie :) chcialem ci tylko zasugerowac jaki mozesz dac zamiennik na glosnik sredniotonwoy.

    A co do cewki to zawsze mozsz odwinac troche drutu, jesli nie jest zalana.

    Powodzenia
  • #19 1920868
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Tylko jest kłopot bo nie mam miernika i nie wiem ile tego drutu nawinąć tak to bym sobie sam nawiną. Ale pujde do sklepu i powinni mi nawinąć. Jeszcze nie wiem jak przefiltrować tego wysokotonowca a programu nie umiem znaleśc może ktoś mi pomoże??
  • #20 1920938
    Żuraw
    Poziom 17  
    Posty: 283
    Pomógł: 15
    Ocena: 9
    Kolega todai juz zaproponowal schemat do tubki zaczerpniety ze projektu soundwave'a
    Załączniki:
    • zwrotka_614.gif (2.8 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #21 1921296
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Czy to aby napewno taki schemat gdzie jest średniotonowy a ten niskotonowy to nie 30/300/4/AE tylko 38/300/8AE a wogule wartości cewek i kondenstatorów sa inne od podanych wcześniej

    Dodano po 1 [minuty]:

    Jeśli żle mówie to mnie poprawcie bo jak pisałem wcześniej co do zwrotnic jestem zielonkawy

    Dodano po 4 [minuty]:

    Po hwili namysłu przepraszam ale nie przeczytalem że jest to do wysokotonowca ale i tak mam jedna uwage czy to nie powinno wygladac tak:
    Załączniki:
    • zwrotka_614_164.gif (2.8 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #22 1921382
    Żuraw
    Poziom 17  
    Posty: 283
    Pomógł: 15
    Ocena: 9
    Chodizlo mi tylko o tor wysoktowonowy. Twoj rysunek przeciez niczym sienie rozni poza wyjeciem basowca. Reszta do tej zwrotnicy tak jak napisali przedmówcy.
  • #23 1921393
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Moja ostatnia prośba to czy moglibyście podać schemat całej zwrotnicy aha i jak sie podłańcza tą żarówke i jaka to ma być żarówka. bardzo mi zależy na schemacie całej zwrotnicy jak mi takowy podacie to będe wam bardzo wdzięczny
  • Pomocny post
    #24 1921554
    Żuraw
    Poziom 17  
    Posty: 283
    Pomógł: 15
    Ocena: 9
    Chyba tak, ale jeszcze niech zweryfikują koledzy.
    Załączniki:
    • zwrot.JPG (17.93 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #25 1921650
    loRet81
    Poziom 15  
    Posty: 150
    Pomógł: 3
    Ocena: 6
    Witam,
    czerwona kropeczka oznacza + (plus) głośnika. Czyli głośnik wysokotonowy musi być podłączony odwrotnie niż niskotonowy i średniotonowy. Na każdym głośniku jest farbą zaznaczony +(plus) głośnika. Blaszka nie oznaczona farbą to - (minus).
    Pozdrawiam
    loRet81
  • #26 1922130
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Dzięki teraz tylko czekam na odpowiedz że schemat jest dobry i biore sie do dzieła
  • #27 1935151
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Mam jeszcze jedno pytanie w tym schemacie na zwrotnicy dla wysokotonowca jest opornik 0,25uF bo w sklepie mówią że to opornik nie jest więc co to jest jak nie opornik. PILNE aha i nigdzie nie moge dostać kondensatora 15uF
  • Pomocny post
    #28 1935220
    Żuraw
    Poziom 17  
    Posty: 283
    Pomógł: 15
    Ocena: 9
    Przepraszam Cię, pomyliłem symbole i wartosci. To ma być indukcyjnosć o wartosći 0,25mH. A co do kondenastorow to poszukaj jakis innych o sumarycznej warosci w okolicy 25. Np 2,7 i 22.


    Kurcze. Znowu bład, jakoś się nie moge przestawic z mH na uH, oczywiscie chodzi o 250uH czyli 0,25mH. Dzieki bocian90 :)
    Załączniki:
    • zwrot.JPG (18 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #29 1935233
    Duchu22
    Poziom 15  
    Posty: 118
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Dla ilu ohm jest ta zwrotnica bo z tego co widze do niskie-8, srednie-4, wysokie-8

    dumbo - kondensator 15uF zrobisz łącząc ze soba szeregowo np: 10 i 5 uF
  • #30 1935485
    dumbo
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Właśnie tak tylko tam mmaja być 2 średniotonowe więc jeśli coś jest żle to pomuźcie to zmienić bo jutro biore sie za składanie zwrotnicy

    Dodano po 5 [godziny] 30 [minuty]:

    Prosze o odpowiedz bo mi tu piszecie że zwrotnica dla średniotonowca jest na 4ohm a tam będą 2 głośniki połączone szeregowo. PILNIE PROSZE O ODPOWIEDZI

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru zwrotnicy do kolumny zawierającej głośnik niskotonowy GDN/38/300/8/AE oraz średniotonowe i wysokotonowe głośniki, w tym modele STX i TVM ARZ6604. Autor posiada wzmacniacz 2x300W/8Ω i planuje kolumnę 3-drożną z podziałem częstotliwości około 500 Hz i 4 kHz. Zalecane jest zastosowanie zwrotnicy 6/6/18 dB, z cewką 3,5 mH dla basu, kondensatorem 25 µF i cewką 0,3 mH dla średniotonowego oraz ostrym filtrem dla wysokotonowego, wzorowanej na projekcie Soundwave. W przypadku dwóch średniotonowych głośników STX GDS-22-120-4-SE połączonych szeregowo (8 Ω) zwrotnica powinna być dostosowana do impedancji 8 Ω. Wysokotonowy głośnik tubowy STX można pozostawić, choć zalecane jest użycie wysokotonowego STX zamiast piezo. W dyskusji poruszono także kwestie doboru elementów zwrotnicy (typ kondensatorów foliowych, wartości cewek i kondensatorów), problem dostępności części oraz prawidłowego podłączenia głośników (polaryzacja). Zwrócono uwagę, że zamiast żarówki 24V/21W nie można stosować rezystora. Alternatywnie dla średniotonowych polecano głośniki TVM ARZ6604. Całość ma służyć do budowy kolumn estradowych o mocy i efektywności dostosowanej do wzmacniacza i zastosowanych głośników.
REKLAMA