Witam
Chciałbym wspólnie z kolegą zbudować TANI a DOBRY zestaw kolumn imprezowych. No może żeby było ściślej to jaknajtańszy:) Dlatego wybrałem głośniki STX i TESLA w konfiguracji:
BAS-STX GDN 38-300-????-AE (nie wiem jeszce co z impedancja o tym za chwile)
ŚRODEK- TESLA ARZ 6608 (cieszy sie popularnością i uznaniem na tym forum) jest TANI!
GÓRA- STX GDWT-9-150-8-PJ.
Trzy drogi wybrałem z wiadomych przyczyn. Ten basowiec zaczyna stromo opadać od 1khz natomiast tubka nie może być dostatecznie nisko cięta więc to "martwe" pasmo ma pokryć ARZ.
Niestety w tym miescu troche przystanąłem...z problemem ;/
1.Jeżeli na środek przypadnie jeden ARZ to sam taki głosnik ma efektywność 91db średnio - co jest troche za malo na estradówki. ALe z drugiej strony ta średnia obierana jest z całego pasma wiec moze w rzeczywistosci gra on troche głosniej w wyzszym pasmie? (ma ktoś ściagnietą ch-ke?)
2.Jeżeli do jednej kolumny zastosuję dwa takie głośniki to bedzie juz lepiej ale przy czestotliśwosci 4khz podobno wzbija sie do 98db jeden glosnik to dwa 101db!- za głośno. Wyjsciem jest cięcie przed 4khz albo korektor.
I tak własnie przedstawia sie moj problem. Bo dla mnie najwygodniej byłoby dać tylko jeden ARZ i ciągnąć go az do 10khz. To obniżyłoby w sumie koszty i jeszcze dodatkowo uprościło zwrotnice. Ale takie rozwiazanie chyba by się nie sprawdziło?
Dlatego prosze o rady i sugestie. Które rozwiązanie byłoby najlepsze?
A co do głosnika basowego i jego impedancji to chcialbym zapytac czy pomiedzy 4ohm a 8ohm jest na tyle duza rożniaca na korzysc 4ohm ze powinenem wlasnie jego wybrac. Nie pytalbym o to gdybym mial wzmacniacz 4ohm. ;/
Poniżej umieszczam rysunki takiego zestawu. Osobiscie wolalbym to wykonac wg tej drugiej konwencji tzn ta nizsza kolumna z głośnikiem średniotonowym i wysokotonowym obok siebie. Pewnie i tak sie jeszcze to 10 razy zmieni.
Pozdrawiam i czekam na odp.
Żuraw
Chciałbym wspólnie z kolegą zbudować TANI a DOBRY zestaw kolumn imprezowych. No może żeby było ściślej to jaknajtańszy:) Dlatego wybrałem głośniki STX i TESLA w konfiguracji:
BAS-STX GDN 38-300-????-AE (nie wiem jeszce co z impedancja o tym za chwile)
ŚRODEK- TESLA ARZ 6608 (cieszy sie popularnością i uznaniem na tym forum) jest TANI!
GÓRA- STX GDWT-9-150-8-PJ.
Trzy drogi wybrałem z wiadomych przyczyn. Ten basowiec zaczyna stromo opadać od 1khz natomiast tubka nie może być dostatecznie nisko cięta więc to "martwe" pasmo ma pokryć ARZ.
Niestety w tym miescu troche przystanąłem...z problemem ;/
1.Jeżeli na środek przypadnie jeden ARZ to sam taki głosnik ma efektywność 91db średnio - co jest troche za malo na estradówki. ALe z drugiej strony ta średnia obierana jest z całego pasma wiec moze w rzeczywistosci gra on troche głosniej w wyzszym pasmie? (ma ktoś ściagnietą ch-ke?)
2.Jeżeli do jednej kolumny zastosuję dwa takie głośniki to bedzie juz lepiej ale przy czestotliśwosci 4khz podobno wzbija sie do 98db jeden glosnik to dwa 101db!- za głośno. Wyjsciem jest cięcie przed 4khz albo korektor.
I tak własnie przedstawia sie moj problem. Bo dla mnie najwygodniej byłoby dać tylko jeden ARZ i ciągnąć go az do 10khz. To obniżyłoby w sumie koszty i jeszcze dodatkowo uprościło zwrotnice. Ale takie rozwiazanie chyba by się nie sprawdziło?
Dlatego prosze o rady i sugestie. Które rozwiązanie byłoby najlepsze?
A co do głosnika basowego i jego impedancji to chcialbym zapytac czy pomiedzy 4ohm a 8ohm jest na tyle duza rożniaca na korzysc 4ohm ze powinenem wlasnie jego wybrac. Nie pytalbym o to gdybym mial wzmacniacz 4ohm. ;/
Poniżej umieszczam rysunki takiego zestawu. Osobiscie wolalbym to wykonac wg tej drugiej konwencji tzn ta nizsza kolumna z głośnikiem średniotonowym i wysokotonowym obok siebie. Pewnie i tak sie jeszcze to 10 razy zmieni.
Pozdrawiam i czekam na odp.
Żuraw