Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Estradówy-jaknajtaniej-jaknajlepiej- ale co ze środkiem?!

25 Sie 2005 17:05 2987 33
  • Poziom 17  
    Witam

Chciałbym wspólnie z kolegą zbudować TANI a DOBRY zestaw kolumn imprezowych. No może żeby było ściślej to jaknajtańszy:) Dlatego wybrałem głośniki STX i TESLA w konfiguracji:
    BAS-STX GDN 38-300-????-AE (nie wiem jeszce co z impedancja o tym za chwile)
    ŚRODEK- TESLA ARZ 6608 (cieszy sie popularnością i uznaniem na tym forum) jest TANI!
    GÓRA- STX GDWT-9-150-8-PJ.

Trzy drogi wybrałem z wiadomych przyczyn. Ten basowiec zaczyna stromo opadać od 1khz natomiast tubka nie może być dostatecznie nisko cięta więc to "martwe" pasmo ma pokryć ARZ.
    Niestety w tym miescu troche przystanąłem...z problemem ;/

1.Jeżeli na środek przypadnie jeden ARZ to sam taki głosnik ma efektywność 91db średnio - co jest troche za malo na estradówki. ALe z drugiej strony ta średnia obierana jest z całego pasma wiec moze w rzeczywistosci gra on troche głosniej w wyzszym pasmie? (ma ktoś ściagnietą ch-ke?)

2.Jeżeli do jednej kolumny zastosuję dwa takie głośniki to bedzie juz lepiej ale przy czestotliśwosci 4khz podobno wzbija sie do 98db jeden glosnik to dwa 101db!- za głośno. Wyjsciem jest cięcie przed 4khz albo korektor.

I tak własnie przedstawia sie moj problem. Bo dla mnie najwygodniej byłoby dać tylko jeden ARZ i ciągnąć go az do 10khz. To obniżyłoby w sumie koszty i jeszcze dodatkowo uprościło zwrotnice. Ale takie rozwiazanie chyba by się nie sprawdziło?

Dlatego prosze o rady i sugestie. Które rozwiązanie byłoby najlepsze?

A co do głosnika basowego i jego impedancji to chcialbym zapytac czy pomiedzy 4ohm a 8ohm jest na tyle duza rożniaca na korzysc 4ohm ze powinenem wlasnie jego wybrac. Nie pytalbym o to gdybym mial wzmacniacz 4ohm. ;/

Poniżej umieszczam rysunki takiego zestawu. Osobiscie wolalbym to wykonac wg tej drugiej konwencji tzn ta nizsza kolumna z głośnikiem średniotonowym i wysokotonowym obok siebie. Pewnie i tak sie jeszcze to 10 razy zmieni.

Pozdrawiam i czekam na odp.
    Żuraw
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Rozwiązanie drugie - to dolne zdjęcie. Filtrować należy przy 600 - 800 Hz i około 8 kHz. W sumie ARZ ciągnie wyżej, ale tak będzie i bezpiecznie dla tego wysokotonowego, i w miarę odpowiednio dla kierunkowości - choć tutaj ma to marginalene znaczenie. Efektywnosciami się tak nie sugeruj - zda egzamin. Można zawsze dać 4ro omowy ARZ. Będzie ładnie grało.
  • Poziom 17  
    :) Dzieki wielkie za szybką odpowiedź. Podbudowałeś mnie bo juz obawialem co do tego pierwszego projektu. Teraz jeszcze tylko czekam na odpowiedz odnosnie basowca?

I jeszce jedno: Jeżeli pociągne tego ARZ do tych 8khz to dla tubki wystarczy dać sam kondensator? czy bardziej stromo ciąć i czy podarować sobie żarówke?
    I czy sam ARZ wytrzyma przy pełnym obciązeniu kolumny i jak stromo filtrowac go od dołu?
  • Poziom 43  
    Jest jeszcze inne wyjście z tego dużego rezonansu tesli na wysokości 4 kHz - układ równoległy RLC do głośnika rezystor 8 ohm cewka 0,5mH i kondensator 4uF jak napisał Sound Wave w innym poście - jeśli chce Ci sie to robić. A i tak do tego bedzie Ci potrzebny Equalizer :)

Ja użyłem do Dwóch tubek 80Watowych (8+8) w szereg jeden kondensator dający pasmo od około 5 kHz. Nawet przeżyły, grały głośno - ale moce nie przekraczały 30Wat/calą kolumnę.

Ja na Teslach osiągam około 50W/ z 1-ego głośnika przy pełnym pasmie - nic się na razie nie dzieje (chwilowo wytrzymują 90Wat muzycznej wg Valmeza, ale już czuć ciepło od cewki - po paru minutach cewka by padła albo zawieszenia - w przypadku puszczenia pełnego pasma).

ARZ w średnim pasmie jest bardzo głośny. Powinien wytrzymać pełne wysterowanie w 800-8000Hz

No a żarówkę na wysokie zawsze możęsz dać.
  • Poziom 17  
    Dzięki Tremolo.
    Na początek spróbuje bez tego układu, a jeżeli za bardzo będzie się wydzierał to go ucisze. :)
    Tylko że nie posiadam miernika indukcyjnosci, ewentualnie kupie gotową cewke bo z monogramów chbya nie wyjdzie dokładnie?

A czy te wartosci podzespołow do tego układu RLC podałes dla głosnika 8ohm czy 4ohm czy to nie ma znaczenia?
  • Poziom 43  
    Przecież mozna zrobić z karty dźwiekowej mały miernik indukcyjności i pojemności.

niektórzy robią cewki i zwrotnice na słuch...
  • Poziom 17  
    Naprawe?!...wiesz mnie tu długo nie było, więc może coś mnie omineło? ;)

Możesz powiedzieć jak to zrobić? Albo jakiś link?
  • Poziom 40  
    Te ARZ-ety rozpadna sie na bank!
    Jak to ma byc tania prosta kolumna to daj tylko po kondensatorze na sredniotonowy i wysokotonowy. ARZ z ta tuba dosc dobrze sie laczy przy kondensatorze na wysoki o wartosci 1uF. Wtedy jednak za glosno nie gra wiec moze sprobowac 1,5-2,2uF i dla zabezpieczenia szeregowo zarowke 21W/24V.
    Bas bym podlaczyl bez zwrotnicy tylko kondensator na ARZ-eta. Trudno powiedziec jaki trzeba dobrac na sluch mysle ze cos w okolicach 10uF.
  • Poziom 17  
    Irek2 co masz na mysli ze się rozpadna?...spłoną?
    Może w takim razie warto byłoby je jeszcze wyżej uciąc powiedzmy od 800Hz? no i stromiej.

Nie wiem jeszcze czy dojdzie do skutku budowa tego zestawu bo na oryzonice pojawił sie inny zestaw. Czas pokaże.

• Spec od akustyki
    Daj 2szt. ARZ i po sprawie. Układ jedna nad drugą. Lekko przytłumić będzie łatwiej niż walczyć z przepalającymi się głośnikami. W wyższym paśmie zysk juz nie będzie aż tak zauważalny jak przy niskich częstotliwosciach.
  • Poziom 43  
    Oczywiście teraz będziesz musiał dać inny panel przedni. Z dwoma ARZtami już nie powinno się na bank nic stać. (nie pamiętam dokładnie jak wygląda wzór na moc przenoszoną przez dane pasmo - wiem że to podział logarytmiczny - im bardziej basowo tym moc rośnie ... im wyżej wysokich tonow tym moc mniejsza. )
    Nie wiem czy coś znajdziesz na średnie tony w tym przedziale za cene około 50 złoty (licząc 2 sztuki ARZ). Które nie są najgorsze na średnich tonach.

Myśle o innym układzie głośników w kolumnie. Bas na dole nad nim dwa ARZ'ty a pomiędzy nimi wysokotonowiec.
  • Poziom 17  
    No w sumie chodzi o 300W wiec jeden ARZ przy pelnym wysterowaniu moze sie nie wybrnoci a dwa juz lepej. Sam nie wiem bo juz nie chodzi o koszty bo 25zł jeszce zniose ale chcialbym jednak uniknac ladowania dwóch ARZ-tów do jednej paczki z wzgledów estetycznych.

Przydały sie ten wykres skoro narasta logarytmicznie to ze zmiana pasma 600>>800 pewnie juz wiele nie osiagne. A Kwaczor dobrze mowi...szkoda nerów i pinieniedzy na wymiane palących sie głosników.

Który układ glosników lepszy?

• Spec od akustyki
    Bierz ten pierwszy. Sam kiedyś nad takim myślałem. Miałem nawet wstępnie obliczone pudło. STX ma w okolicach 800Hz ostrą zapadłość charakterystyki. Wykorzystaj ten punkt do ścięcia zwrotnicą.
  • Poziom 18  
    w sumie mozna by zostawic same ARZ a lekkie braki w gornym pasmie poprawic korektorem, a jak nie podoba ci sie taki design frontu i ulozenie glosnikow to zrob dobra maskownice :)
  • Poziom 40  
    Dwa ARZ-ety to juz przesada. Po prostu trzeba wysoko je uciac i tyle. Ja bym je cial nawet przy 2khz. Zaleznie do ilu ciagnie bas.
    Co by nie robic to bedzie i tak badziewna kolumna wiec moze nie ma co sie nad nia meczyc.
    Z czego ma byc zasilana? Jakis estradowy wzmak czy moze potezny TDA?

• Spec od akustyki
    IREK - ten STX nie pójdzie wyżej niż 800Hz. A przy 2kHz to już totalna porażka. Cięcie musi przyjść w zakresie 600-1000Hz.
  • Poziom 22  
    To może zamiast tego stx cos co zagra wyżej i tylko dwie drogi? Może 12' albo 2x12', a nie 15'? Zwrotnica tez wyjdzie taniej.

Dodano po 16 [minuty]:

Albo zamiast ARZ jakiś sredniak Tonsila. Powinien kopsnąć se rade.
  • Poziom 17  
    No to tak:

-Narazie będzie to zasilane końcówką ELMUZ'a 2x200W

-Zastosowanie samych ARZ nie byłobty głupie gdyby rzeczywiscie wychodziły spokojnie do tych 16khz

-Niestety rozwiazanie 2x12 czy nawet 15 mnie nie zadowala poniewaz rosna koszty juz nie tyle przez zastosowanie dwoch basów ale na pewno drogiego drivera bo przeciec ciecie tez musialoby sie zawierac w tej samej okolicy pasma.
    Ale co do konstrukcji 2x15 otrzymalem ciekawy projekt od kolegi SILVER SOUND. Ale też wychodzi znacznie drozej chociaż jest 3way a nie ja mam decydujace zdanie jesli chodzi o budowe tego zestawu. Ja osobiście i tak wolałbym zaczekać.

-Jak już wcześniej wspomniałem nie chce mieć nieprzyjemnosci w zwiazku z chroniczną wymianą popalonych ARZtów dlatego jestm skłonny zastosowac dwa do jednej kolumny.
    Lecz może warto byłoby wziasć jednego takiego ARZta zrobic szybko zwrotnice o podziale 800Hz i zobaczyc jaka moc się na nim odkłada?
    Podejmie się ktoś?

P.s.

A gdybym zamiast 15" basa zastosował 12" tez STXa, duzo straciłbym na basie?

• Spec od akustyki
    Na basie i na efektywnosci. Chyba ze skopiujesz tube i zrobisz rozdzielony dół od reszty.
  • Poziom 36  
    PANCIO WIŁ napisał:

Albo zamiast ARZ jakiś sredniak Tonsila. Powinien kopsnąć se rade.

Głośnik szerokopasmowy GD 25/50, ma większą efektywność niż ARZ 660x.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=346197&highlight=
  • Poziom 22  
    Myslałem o czyms mniejszym. GDM 10/60/4,8 albo GDM 10/80/2,8 ?

• Spec od akustyki
    One mają cewke o mocy chyba 18W. Więc jeszcze gorzej.
  • Poziom 17  
    Ten GD25/50 nawet by był, tylko szkoda ze 25cm i taka łamana charakterystyka.
    Nie orientujecie sie czasem ile taki Tonsil kosztuje? w cenniku na stronie podane sa ceny tylk do 16cm i ta juz kosztuje 46zł ;/

A jeszcze jedno. Kwaczor, jezeli zdecydowalbym sie na tube 12" to czy takie nadstawki na ARZ by do tego wystarczyły a jezeli nie to jakie?
    I czy mozna byłoby to zasilac z jednego wzmacniacza? Jak nisko trzeba ciac taka tube? bo wydaje mi sie ze nie dalej jak 150Hz.
  • Poziom 19  
    ja mam pytanko względem tego projektu.

- jaką pojemnośc ma komora na głośnik niskotonowy
  • Poziom 43  
    Jakby nie było ARZ nie zagra najgorzej. Tyle że w przypadku trzydrożnym wypadałoby się zastanowić nad porzadna zwrotnicą z uwzględnieniem charakterystyk. I ściąć ja skutecznie przy tym 800 czy 1000Hz. Na tesle przeznaczyłbym w takim zastosowaniu możliwie małe komory - 2 litry/głośnik.
  • Poziom 17  
    Wielkość komory dla basowego ok 100L - powinno być dobrze
    Dla sredniotonowego jaknajmniejsza.

Też mysle ze nie zagra najgorzej chociaz nie mozna oczekiwac cudow, w koncu to konstrukcja budzetowa. Ale czy ten glosnik nie bedzie przeciazony przy pellnym wysterowaniu?

Tremolo: Co masz dokladnie na mysli w zwizaku z ta porzadna zwrotnica? Mam jej nie wykonywac w warunkach domowych? Katalogowe ch-ki glosnikow nie sa dostatecznie dokladne?
    Chodzi ci o R(f)?

• Spec od akustyki
    Chodzi o to, że trzeba patrzeć na charakterystyki i tak cięcie przeprowadzać, żeby pominąć "babole" w charakterystyce.

Ja bym proponował te 100litrów i strojenie na 40Hz. Tak według symulacji wygląda OK i myśle ze to przejdzie.
  • Poziom 17  
    Aha :)

W takim razie dobrze bybylo zeby ARZ zaczynal dzialac od 800Hz zeby zasysapc ten rów na charakterystyce basowego w okolicy 800Hz.

Też uwaząm ze strojenie 40Hz wypada niezle a i tak mozna sie jeszce troche pobaiwc ze strojeniem.
    Pomyślalem tez ze chyba zaryzykuje z jednym ARZtem z tym że tak dostosuje płyte czołową aby dało się tam pomiscic dwa ARZty dzieki malej przeróbce.
  • Poziom 19  
    bardzo podobami się tan projekt i zabieram sie za jego wykonanie ale nie podoba mi się za bardzo że są tam dwa g. średniotonowe. może ktos zna jakiś głośnik średniotonowy w cenie około 50-90 zł żeby zastąpił dwa. moim zdniem znacnie lepiej wygląda kolumna jesli ma jeden średniak