Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p

krychuM 04 May 2021 11:49 1140 17
 • #1
  krychuM
  Level 14  
  Witam wszystkich.
  Niedawno kupiłem suszarkę do prania z pompą ciepła Hoover VTH980NA2T, czyli to samo co Candy GCH981NA2T. Kupiłem po okazyjnej cenie, licząc się z tym, że nie będzie w pełni sprawna. Ogólnie suszarka działa, ale czas suszenia jest bardzo długi. Generalnie ten model do szybkich nie należy (może dlatego, że jest w klasie A++), bo tabelka w instrukcji przewiduje, że przy pełnym wsadzie (8kg) suszenie ma trwać nawet 4h 20m.  Tymczasem w mojej suszenie trwa ponad 4h przy załadunku ok. 1/3 z tego, ale co najdziwniejsze prawie nie ma skroplin. Z całej pralki ręczników nazbiera się max 200ml wody. Skoro ręczniki wychodzą ciepłe i suche, to wilgoć musi być oddawana do powietrza, co szybko skończy się grzybem w pokoju (suszarka docelowo będzie pracować w szafie). Rozebrałem całą suszarkę i wyczyściłem wymiennik na którym skrapla się woda, wszystkie filtry. Wymiennik, który ogrzewa powietrze też jest czysty, co prawda nie miałem do niego bezpośredniego dostępu, ale po wykręceniu czujnika temp. Mogłem przyświecić latarką i widać było, że nie ma kłaczków między żeberkami wymiennika. Odprowadzanie wody też działa.

  Sprawdzałem watomierzem, i okazuje się, że na ilość prania którą suszę, zużycie energii jest ok. Dziwi mnie tylko bardzo mała moc jaką pobiera – max 400W. Nie wiem ile powinna, bo na suszarce nie podano mocy, a w instrukcji też nie byli łaskawi o tym wspomnieć – jedynie całkowite zużycie na cykl. Watomierz jest podłączony cały czas, i ze 2 razy zdarzyło się, że zaczęła brać 600W. . Pranie jest ciepłe, bęben osiąga w porywach jakieś 40 stopni, ale gdy podczas pracy mierzę temp. parownika (kondenser, kondensator), który ma wytrącić wilgoć to jest on trochę zimniejszy niż powietrze które krąży w suszarce, ale niewiele – ma ok. 20 stopni.

  Podejrzewam, że brakuje w układzie czynnika. Widać że już kiedyś taki problem wystąpił, bo dołożony jest zawór serwisowy do napełniania. Układ pracuje na R134a. Zastanawiam się tylko, czy gdyby go faktycznie brakowało, to czy suszarka mogłaby skutecznie grzać powietrze – bo na moje oko tak jest. Może ktoś wie jaką temperaturę powinien mieć parownik podczas normalnej pracy? Czy w razie napełniania jakie powinno być ciśnienie na ssaniu kompresora? Co myślicie o tym, że pobiera tylko 400W? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
 • #2
  kecajk49
  Level 33  
  Pomiar dotyczył mocy pobieranej z sieci, ale układ chłodniczy, a konkretnie sprężarka ma COP czyli ile razy wzrasta moc chłodnicza w stosunku do pobieranej, podawany ten parametr jest dla sprężarki. W tych 400W to też ma w tym udział silnik obrotu bębna i wentylator!

  Co do temperatury powrotnej czynnik do musi być poniżej punktu rosy, ale przy niedoborze czynnika będą problemy z zejściem z temperaturą powrotu poniżej tego punktu, a wzrost temperatury na skraplaczu będzie zbyt mały do prawidłowego suszenia wsadu bo to z niego ciepło jest pobierane do suszenia.
  Być może jest niedobór czynnika, ale czy problem nie dotyczy sprężarki?
  Jaka jest tam sprężarka?
 • #3
  krychuM
  Level 14  
  Sprezarka jakas chińska, Chyba tlokowa, niewiele z tabliczki znamionowej rozumie. Chodzi na czynnik r134a
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  krychuM wrote:
  Sprezarka jakas chińska

  Jedno czy trójfazowa ?
 • #5
  krychuM
  Level 14  
  Wydaje mi się, że jedno fazowa. Ma 3 wyprowadzenia, jak sie pomierzy miedzy nimi rezystancje to wygląda jakby były dwa uzwojenia o tej samej rezystancji, a jeden z pomiarów pokazuje dwukrotność tej rezystancji (nie pamiętam dokładnej wartości). Na jedno z wyprowadzeń napięcie podawane jest przez kondensator 12µF. Myślę, że to uzwojenie rozruchowe.
 • #6
  mrice
  Home appliances specialist
  krychuM wrote:
  Na jedno z wyprowadzeń napięcie podawane jest przez kondensator 12µF.

  W takim razie obadaj ten kondensator.
 • #7
  krychuM
  Level 14  
  Ma mieć 12,5µF, ma 10,5µF. Czy taka mała różnica może mieć wpływ na pracę kompresora. Wydaje mi się, że jest potrzebny do uzwojenia rozruchowego i po paru sekundach pracuje już bez niego?
 • #8
  kecajk49
  Level 33  
  Jak sie kręci to coś z nią nie tak, ale nie po stronie elektrycznej tylko mechanicznej. Jednak ubytek czynnika to już inna bajka. Obstawiam że wina sprężarki, ale...? Zrób fotkę nalepki z tej sprężarki i wrzuć do posta, zobaczymy co tam siedzi w tej suszarce.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #9
  krychuM
  Level 14  
  Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p

  sory za takie zdjęcia, ale budowa tej suszarki to jakaś masakra. trzeba rozkręcić cały przód, wyciągnąć bęben żeby się dostać do czegokolwiek. Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p
  znalazłem na necie tą tabliczke
  https://www.candy-reservedele.dk/compressor-r...9eog3b-39e0g3b-220240v/product.pl?pid=5185461
  to link do sklepu gdzie można go kupić, ale bez parametrów

  dodam może jeszcze że sam kompresor bierze ok. 150-160 w, bo mniej więcej tyle pokazuje watomierz, gdy bęben przestaje się kręcić a pompa skroplin nie pracuje
 • #10
  kecajk49
  Level 33  
  Na bank w ukladzie nie ma zaworu Schredera więc trzeba się podłączyć specjalnym przyłączem do rurki przez którą napelniono uklad i sprawdzić co się dzieje z ciśnieniem na powrocie czynnika do spreżarki, przy okazji wyjaśni się czy w ukladzie go nie brakuje, ale to jest robota dla fachowca że sprzętem.
  Wygląda że sprężarka jest do wymiany.
 • #11
  krychuM
  Level 14  
  No własnie zawór jest, i to wyciągnięty na zewnątrz obudowy. Pytanie tylko tylko czy sa przejściówki z niego na złącze takie jak w samochodach. Myślałem o kupieniu preparatu actogo, który ma zastąpić r134a, jest już z olejem i ma manometr w zestawie, tyle że ze złączem samochodowym. Gdyby było takie przejście to mógłbym napełnić układ.
  Ps. Dlaczego myślisz że kompresor wysiadł? Przez ta niską moc?
 • #12
  kecajk49
  Level 33  
  Zacznij od sprawdzenia jak zachowuje się uklad bo nie wiadomo co mu dolega a Ty zaraz z uzupelnianiem ukladu jakimś zamiennikiem.
  Jak jest malo czynnika to gdzieś jest nieszczelność a jak jest gaz w ukladzie to zobaczysz jak zachowuję sie sprężarka ale do tego potrzeba wiedzieć jak zmienia się ciśnienie w ukladzie.
 • #13
  krychuM
  Level 14  
  Czyli jak dobrze zrozumiałem - trzeba sprawdzić ciśnienie podczas pracy? Jeżeli ten zaworek jest na ssaniu, to jakie powinno być ciśnienie? Gdzieś wyczytałem, że ok.0,5 atm. No i pytanie czy istnieją jakieś adaptery z tego shradera na wentyl samochodowy? Jedyny manometr jakim dysponuje to taki z kompresora, jakim pompuje się koła.

  Hoover VTH980NA2T, Candy CGH98 - długi czas suszenia, brak skroplin, niska moc p

  tak wygląda to przyłącze. Po odkręceniu tego zabezpieczenia jest gwint 11mm. To chyba ten słynny shrader?
 • #15
  krychuM
  Level 14  
  Jakbyś mógł wskazać błąd w moim toku myślenia to byłbym wdzięczny. Chciałbym się czegoś nauczyć, nawet jeżeli nie uda mi się naprawić tej suszarki.
 • #16
  kecajk49
  Level 33  
  Potrzebujesz jeszcz trochę narzędzi potrzebnych w chłodnictwie, na początek zespół manometrów z rozdzielaczem, wężyki z zaworami, pompę próżniową dwustopniową to tak na początek do zdiagnozowania problemu.
  Oczywiście to nie wszystkie narzędzia ale przy pracującej sprężarce powinno wystarczyć do ZDIAGNOZOWANIA
  O podstawowej wiedzy z zakresu nie wspominam, podobnie o zasadach BHP bo są używane w chłodnictwie gazy palne i tym samym wybuchowe oraz występują niebezpieczne napięcia.
  To tak na początek.
  Jak widzisz na pewno taniej wyjdzie zaangażowanie prawdziwego Fachowca do rozwiązania Twojego problemu.
 • #17
  krychuM
  Level 14  
  Ok, dziękuje za Twoja opinie. Jedyne na co bym sie zdobył to uzupełnienie czynnika, wiem ze przy całkowitym opróżnieniu musiałbym zrobić próżnie, a do tego nie mam sprzętu ani wiedzy. Napełniałbym jedynie niepalnym czynnikiem. Po prostu pomyślałem, że pomiar ciśnienia na ssaniu da jakiś obraz ilosci czynnika i uda sie za pomocą jednego manometru i zestawu dopełnić układ. Gdyby pochodziła choć pół roku to byłby sukces. Z tego co widze, zajmujesz sie tym profesjonalnie. Może mógłbys mi chociaż w przybliżeniu podać koszt usługi diagnozy i ewentualnego napełnienia czynnika, zakladając, że nie trzeba rozbierać urządzenia? Tak czy inaczej dziękuje za zainteresowanie moim problemem.
 • #18
  krychuM
  Level 14  
  Sprawa rozwiazana, może moje obserwacje komuś się przydadzą. Zgodnie z podejżeniami przyczyną slabej pracy suszarki był zbyt niski stan gazu. Po napelnieniu wszystko działa jak należy. Pomierzylem jak teraz wygladają temperatury i moc. Po suszeniu beben ma temperaturę ok. 45 stopni, kondenser(parownik) co ciekawe jest cieplejszy niz był, z ok. 20-25 stopni temperatura wzrosła do ok. 30-35 st. ale suszy super. Pobierana moc wyraźnie wzrosła. Przed narawą pobierał max 400w, przy czym moc samego kompresora to ok 150-170 w. Teraz suszarka bierze momentami 580w, a ta różnica to wyłącznie moc kompresora, czyli teraz bierze jakieś 350w, wiec brak czynnika ewidentnie może powodować spadek pobieranej mocy.
  Temat do zamknięcia