logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik

Mazdamx316 10 Wrz 2021 20:28 984 22
REKLAMA
  • #1 19604027
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    (Witam) w mojej Mazdzie mx3 1.6 dohc 107km padł katalizator i (kupiłem) takie coś
    https://allegro.pl/oferta/katalizator-tlumik-mazda-mx3-1-6-16v-tlumnik-11036756324 to (jest) do mojego modelu tłumik wygląda jak katalizator i nie wiem co zrobić z sonda lambda czy silnik będzie prawidłowo przyspieszał i nie będzie żadnych (problemów) czy wystarczy tylko odkręcić i zakręcić ten tłumik i tyle (czy) muszę dawać do mechanika? W (związku) z tym (że) sonda nie będzie podłączona.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 19604080
    ladamaniac
    Poziom 40  
    Posty: 5320
    Pomógł: 721
    Ocena: 2066
    Sonda przed katalizatorem musi zostać. Nie ma znaczenia czy jest katalizator czy nie. To jest sonda regulacyjna i jej usunięcie spowoduje świecenie checka, wyższe spalanie, może skutkować uszkodzeniem silnika na skutek nieprawidłowej mieszanki. Tylnej sondy (za katalizatorem) chyba nie masz.
  • #3 19604674
    irekw
    Poziom 23  
    Posty: 511
    Pomógł: 47
    Ocena: 127
    Mazdamx316 napisał:
    do mojego modelu tłumik wygląda jak katalizator

    A co z ochroną środowiska?
  • #4 19605061
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    ladamaniac raczej jedna sonda ok to jak zamontuje to dam znać.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 19607113
    ladamaniac
    Poziom 40  
    Posty: 5320
    Pomógł: 721
    Ocena: 2066
    Tylko po co, jak masz sondę sprawną. Montaż emulatora to jedno, a odpowiednie ustawienie to drugie. Jeśli sterownik będzie widział mieszankę zbyt bogatą, będzie ją zubażał. Przy bardzo ubogiej mieszance kilkadziesiąt km autostradą skończy się uszkodzeniem głowicy. O za bogatej i emisji spalin nie wspomnę, a lotne kontrole spalin już są.
  • #7 19607252
    irekw
    Poziom 23  
    Posty: 511
    Pomógł: 47
    Ocena: 127
    Mazdamx316 napisał:
    znalazłem takie coś na allegro trochę drogie no ale

    Oj tam drogie.Pięć paczek papierosów.
  • #8 19607937
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    ladamaniac ok czyli z tym dam sobie spokój

    Dodano po 2 [minuty]:

    irekw niby nie drogie ale do starego samochodu pakować pieniądze co warte dwa tysiące
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #9 19608467
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    wywierć dziurę w rurze tego tłumika, wspawaj sobie tulejkę do sondy lambda i tyle, 15min roboty. tulejkę możesz wyciąć z kata, bez tulejki też dadzą Ci tyle samo za kata ;)

    no chyba, że jeździsz na gazie zwykłym 1gen (jak ja) to możesz olać sondę całkowicie i nawet jej nie podłączać, bo 1gen działa jak gaźnik, z instalacji samochodu potrzebuje, żeby była tylko iskra na świece
  • #10 19608586
    irekw
    Poziom 23  
    Posty: 511
    Pomógł: 47
    Ocena: 127
    Mazdamx316 napisał:
    irekw niby nie drogie ale do starego samochodu pakować pieniądze co warte dwa tysiące

    Ba. Ale wartość pojazdu podwajasz.
    Swego czasu też miałem podobny problem. Koszty naprawy przekraczały jego wartość.
  • #11 19608629
    ladamaniac
    Poziom 40  
    Posty: 5320
    Pomógł: 721
    Ocena: 2066
    michal_rybka napisał:
    wywierć dziurę w rurze tego tłumika, wspawaj sobie tulejkę do sondy lambda i tyle, 15min roboty. tulejkę możesz wyciąć z kata, bez tulejki też dadzą Ci tyle samo za kata


    Dokładnie, tulejka z gwintem do sondy kosztuje 15-25 pln, gdyby tamta była skorodowana czy z uszkodzonym gwintem.
  • REKLAMA
  • #12 19609214
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    ok zrobię jak mówicie ale te tulejkę wspawać na równo z tłumikiem czy ją trochę wsadzić do środka tłumika? czy to nie ma żadnej różnicy. i gdzie sprzedać kata gdzie dobrze zapłacą?
  • #14 19610512
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    ok dzieki jak będę miał czas to zrobię to i dam znać czy wszystko działa dobrze

    Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

    jeszcze coś dlaczego jak wpisze w wyszukiwarce montowanie emulatora z jedną sondą to wyskakuje taka odpowiedź Montaż emulatora jest możliwy wyłącznie w samochodach, które mają dwie sondy lambda, bo urządzenie wkłada się przy drugiej z nich. Najpierw należy wykręcić sondę za katalizatorem, następnie wkręcić ją w gwint emulatora, a na koniec całość umieścić w kolektorze. ja mam jedną sonde tak że nie wiem. jednak kupiłem dzisiaj te tulejke czyli emulator do wspawania 15zł kosztował to myśle sobie grosze a przy tym z katalizatora pewnie gwint zjechany
  • #15 19610663
    ladamaniac
    Poziom 40  
    Posty: 5320
    Pomógł: 721
    Ocena: 2066
    Emulator typu tulejka jest do drugiej, diagnostycznej sondy lambda. To pierwszej, regulacyjnej wmulatora tulejki się nie stosuje. Genetalnie pierwszej się nie emuluje z wyjątkiem instalacji LPG pierwszej i drugiej generacji.
  • #16 19611754
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    czyli co ja nie mogę tego u siebie zaspawać tej tulejki? mam 1 sondę przed filtrem katalizatora lpg nie wiem której generacji nigdzie nie pisze.
  • #17 19612917
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    ladamaniac wymieniłem to i co się okazało że niema ani sondy lambda w środku ten niby kat terz jest pusty jak tłumik czyli wychodzi że orginalnie przy nim niema kata ani sondy jest to możliwe? choć wydaje mi się że wcześniej jak wymieniałem olej to wydawało mi się że była podpięta sonda lambda mechanik wstawiał rure może on jakoś zlikwidował te sonde lambda
  • #18 19613508
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    każdy samochód na wtrysku ma sondę lambda, jak sondy niema to komputer nie wie jak dawkować paliwo, zwykle wtedy polewa więcej, bo to nie jest szkodliwe dla silnika (tylko dla portfela użytkownika ;) )

    zrób zdjęcie pod maską, bo może masz zwykły gaz więc ta sonda i tak do niczego Ci potrzebna nie jest
  • #19 19613723
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    michal_rybka ok zrobię jutro to zdjęcie. spalanie myślę że jest ok 8l gazu na 100km na miejscu przy lekkiej nodze na gaz. gaz sam po chwili przełącza się automatycznie z benzyny na gaz.
  • #20 19614695
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    na ostatnich 3 zdjęciach jest chyba widoczna sonda lambda i tamto chyba katalizator czyli 200zł w błoto dlaczego było napisane na aukcji że to w miejsce katalizatora skoro u mnie jest w innym miejscu
    Załączniki:
    • Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik DSC00279.JPG (690.33 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik DSC00278.JPG (724.41 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik DSC00277.JPG (3.44 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik DSC00276.JPG (4.44 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik DSC00275.JPG (4.47 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik DSC00274.JPG (3.44 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #21 19614757
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    no to masz przecież sondę lambda, to nie wiem o co ten cały wywód...
    masz też sekwencyjną instalację gazową, która do poprawnej pracy sondę potrzebuje

    Mazda MX3 1.6 DOHC - wymiana katalizatora na tłumik
  • #22 19614794
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    no wiem nie popatrzyłem dokładnie. ale niema nigdzie do mazdy mx3 takiego katalizatora choć bym chciał kupić
  • #23 19656156
    Mazdamx316
    Poziom 3  
    Posty: 170
    Ocena: 20
    wszystko jest w temacie

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem wymiany katalizatora w Mazdzie MX3 1.6 DOHC, który uległ uszkodzeniu. Użytkownik zakupił tłumik, który wygląda jak katalizator, i zastanawia się nad kwestią podłączenia sondy lambda oraz wpływem na osiągi silnika. Uczestnicy forum podkreślają, że sonda lambda przed katalizatorem jest niezbędna do prawidłowego działania silnika, a jej brak może prowadzić do problemów z mieszanką paliwową i zwiększonego zużycia paliwa. Proponowane są różne rozwiązania, w tym montaż tulejki do sondy lambda w nowym tłumiku. Użytkownik odkrył, że jego nowy tłumik nie zawiera katalizatora ani sondy, co rodzi pytania o zgodność z oryginalnym wyposażeniem. Wskazano również na możliwość sprzedaży uszkodzonego katalizatora.
REKLAMA