Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Nie działa przycisk dzwonkowy w napędzie Hormann SupraMatic E2

Jacula16 29 Sep 2021 15:31 564 6
 • #1
  Jacula16
  Level 2  
  Witam.
  Prawdopodobnie po burzy przestał działać przycisk dzwonkowy w ww napędzie, brama garażowa Hormann. Z pilota działa wszystko OK, brama normalnie się zamyka i otwiera ,oświetlenie też działa. Nie wyświetla sią żaden alarm.
  Ostatnio próbowałem podpiąć radio Nice aby sterować z pilota Nice tą bramą zamiast przycisku dzwonkowego w garażu ale też cisza.
  Proszę o poradę co zrobić z tą płytką sterującą.
 • #3
  Jacula16
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź. A jest możliwe, że coś się tam stało w tej płytce elektroniki nawet jak napęd był odłączony od sieci ?? Oglądałem płytkę ,no oko wszystko wygląda ok, żadnych nadpaleń ,nic. A brama działa, miał ktoś taki przypadek ?
 • Helpful post
  #4
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Nawet jeśli napęd był odłączony od zasilania, to podczas wyładowania mogło zaindukować spore napięcie w przewodzie od przycisku, i coś uszkodzić.
  Nie wiem ja tam jest zrealizowane wejście sterujące z przycisku, ale na początek sprawdzić elementy na tym wejściu.
  A tak wogóle była sprawdzona konfiguracja ustawień. Spotykałem się, że w automatykach po bliskich wyładowaniach atmosferycznych, ulegały przestawieniu parametry konfiguracyjne, powodując różne anomalie w działaniu automatyki.
 • #5
  Jacula16
  Level 2  
  Jak mam skonfigurować te ustawienia? Trochę się boję ruszać te ustawienia bo brama z pilota działa bez zarzutu. Co do tych wejść na przewody od przycisku dzwonkowego ,są to dwa wejścia zaciskowe w które wpina się przewody i tyle. Nie ma tam żadnego napięcia , chodzi tylko o impulsowe zwarcie tych dwóch przewodów, dające sygnał bramie do działania. Nie wiecie koledzy ,czy mogę gdzieś dokupić samą płytkę elektroniki ?
 • Helpful post
  #6
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Tego modelu sterownika nie znam, ale sterowniki takie zawsze się konfiguruje, chociażby długość bramy (czas przejścia), łagodne hamowanie, programowanie różnych funkcji dodatkowych, itp. Być może funkcje wejścia, do którego jest dołączony przycisk, też są programowane w ustawieniach sterownika.

  Owszem do zacisków jest dołączony tylko przewód z przyciskiem, i nie podajesz tam żadnego napięcia z zewnątrz, co nie znaczy, że nie ma tam żadnego napięcia. W stanie gdy przycisk jest rozwarty, na tych zaciskach powinno być napięcie kilka woltów, a w trakcie wciskania przycisku, powinno spadać do zera (mogą być jakieś ułamki wolta).

  Elementy o których pisałem w poprzednim poście, są na płytce elektronicznej sterownika. Może być to np: uszkodzony transoptor, tranzystor, albo inny element, bo raczej zaciski tego wejścia nie są bezpośrednio dołączone do mikrokontrolera.

  Taką płytkę kupisz w serwisie tego urządzenia, ale sama wymiana płytki nie wystarczy, trzeba będzie ją jeszcze skonfigurować.
 • #7
  Jacula16
  Level 2  
  Witam.
  Dziękuję za porady. Niestety za radą "kotbury" zostaje oddać płytkę do elektronika lub wymienić na nowy napęd . Płytek do tego modelu z rocznika 2007 już nie można dostać. Ale to chyba dopiero latem. Dzięki ,pozdrawiam.