logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego słychać szum i czy to wina wzmacniaczy? Odwracacz fazy audio NE5532.

Kamil86868686 08 Paź 2021 17:57 573 6
REKLAMA
  • #1 19646288
    Kamil86868686
    Poziom 8  
    Posty: 47
    Ocena: 3
    Witam. Na płytce stykowej tak na próbę zmontowałem sobie układ odwracacza sygnału audio według poniższego schematu.
    Dlaczego słychać szum i czy to wina wzmacniaczy? Odwracacz fazy audio NE5532.

    Układ zasiliłem napięciem symetrycznym +-18VDC. Natomiast wzmacniacze operacyjne TL zastąpiłem wzmacniaczami NE5532. Po uruchomieniu na wyjściach układu pojawiło się napięcie -6mV oraz +30mV. Duża rozbieżność tak ma być? Dodałem na wyjścia kondensatory i podłączyłem pod końcówkę mocy podczas odtwarzania muzyki jest ok ale gdy nic nie gra słychać dość głośny szum. Czy przyczyną tego może być to że zastosowałem inne wzmacniacze operacyjne? Oczywiście masa wspólna dla zasilaczy końcówki mocy i układu odwracacza. Czy schemat wymaga modyfikacji jak tak to proszę o wskazówki.
  • REKLAMA
  • #2 19646357
    MocnyAmper
    Poziom 25  
    Posty: 1385
    Pomógł: 87
    Ocena: 282
    Nie ma tu większego znaczenia użyty opamp, o ile wytrzyma napięcie zasilania.
    Spróbuj zewrzeć wejście do masy i zobacz czy dalej będzie szumiał. Jeśli pomoże, spróbuj wstawić na wejście potencjometr, np 10k albo 100k.

    Duże znaczenie może też mieć prowadzenie masy i/lub ścieżek sygnałowych.
  • REKLAMA
  • #3 19646404
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22638
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6068
    Kamil86868686 napisał:
    Duża rozbieżność tak ma być?
    Układ nie ma rezystorów poprawnie dobranych tak żeby kompensować wpływ prądów wejściowych wzmacniacza, (dla TL072 to nie istotne) dlatego przy wzmacniaczu o względnie dużych prądach, jak NE5532 widać sporą różnice.

    R7 mógł by mieć 47k wtedy różnica powinna być mniejsza.
  • REKLAMA
  • #4 19646752
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #5 19647066
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17826
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    MocnyAmper napisał:
    Spróbuj zewrzeć wejście do masy i zobacz czy dalej będzie szumiał.
    Wyeliminujesz źródło sygnału i sprawdzisz układ.
    Cyfrowe źródła dźwięku potrafią szumieć przy braku sygnału.
  • REKLAMA
  • #6 19647645
    MocnyAmper
    Poziom 25  
    Posty: 1385
    Pomógł: 87
    Ocena: 282
    CYRUS2 napisał:
    MocnyAmper napisał:
    Spróbuj zewrzeć wejście do masy i zobacz czy dalej będzie szumiał.
    Wyeliminujesz źródło sygnału i sprawdzisz układ.


    O to właśnie chodzi. Trzeba zacząć od ustalenia czy szumi źródło czy sam wzmacniacz.
  • #7 19648024
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17826
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    Wystarczą dwa opampy.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zmontował układ odwracacza sygnału audio z użyciem wzmacniaczy NE5532, zasilając go napięciem symetrycznym ±18VDC. Po uruchomieniu zauważył różnice napięcia na wyjściu oraz głośny szum przy braku sygnału. Odpowiedzi sugerują, że szum może być spowodowany niewłaściwym doborem rezystorów oraz prowadzeniem masy. Rekomendacje obejmują zwarcie wejścia do masy, dodanie potencjometru oraz dostosowanie wartości rezystorów w celu poprawy stabilności układu. Ważne jest również sprawdzenie źródła sygnału, aby ustalić, czy to ono generuje szum.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA