Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMS 50E88EU - po włączeniu wyświetla błąd E20

andreeas 04 Nov 2021 22:44 420 19
Bosch
 • #1
  andreeas
  Level 12  
  Witam.
  Od wczoraj pojawił się problem z moją zmywarką Bosch SMS50E88EU. Po włączeniu włącznikiem po kilku sekundach wyświetla błąd E20 i nie podejmuje pracy. Najpierw wyjąłem filtr aby dostać się do wirnika pompki i sprawdzić czy aby coś nie blokuje jej. Wygląda na to że nie. Postanowiłem przy otwartych drzwiczkach i dostępie do wirnika sprawdzić czy pracuje. Okazuje się, że po włączeniu włącznikiem po chwili wirnik wykonuje obrót, po dwóch sekundach ponownie wykonuje obrót w jedną po czym w drugą stronę i wyświetla błąd E20.
  W związku z tym czy powodem błędu jest uszkodzona pompka odpływowa czy też pompo grzałka obiegowa. Może ktoś spotkał się podobnym problemem i znalazł rozwiązanie? Z góry dziękuję za pomoc.
 • Bosch
 • #2
  mrice
  Home appliances specialist
  Uszkodzone uzwojenie pompy obiegowej lub, co wątpliwe, uszkodzona wiązka pompa-moduł lub coś z elektroniką.
 • Bosch
 • #3
  Jakubserwis
  Level 23  
  Trzeba zacząć od styków pompy odpływowej, a przyczyn może być sporo więc serwis raczej niezbędny. Jeśli Warszawa i okolice mogę podjechać, ale przez portal nie wiele podpowiem bo to bardzo rzadki kod błędu.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  Jakubserwis wrote:
  Trzeba zacząć od styków pompy odpływowej,

  Po co, skoro to błąd pomiaru rezystancji cewek pompy myjącej ?

  Jakubserwis wrote:
  to bardzo rzadki kod błędu

  Bez przesady, zdarza się ten problem w nowszych modelach, gdzie poprawiono sprawy związane z E24.
 • #6
  mrice
  Home appliances specialist
  Jeszcze nie trafiłem przypadku, żeby E19 i E20 się mieszały, to dwie różne bajki, a jedyna ich bliskość, to to, że są to liczby kolejne. Nie mniej, nie to jest problemem autora, więc nie będziemy robić offtopicu.
 • #7
  andreeas
  Level 12  
  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Myślę że najprościej będzie jeśli zacznę od sprawdzenia pompy obiegowej, (choć było by to dużą złośliwością gdyż jakieś 2-3 lata temu wymieniałem całą pompę ze względu na uszkodzoną grzałkę przepływową której wtedy nie znalazłem jako osobny element a jedynie w zestawie z pompą) przy okazji przyglądnę się połączeniom.
 • #8
  mrice
  Home appliances specialist
  Jeśli masz starą pompogrzałkę, to najszybciej sprawdzisz, jak przepniesz do niej wiązke od samego silnika i uruchomisz zmywarkę na chwilę w celu sprawdzenia.
 • #9
  andreeas
  Level 12  
  Właśnie dzisiaj podłączyłem starą pompę zostawiając tą która była grzałkę (przepiąłem tylko 1 wtyczkę od silnika pompki). Niestety nic się nie zmieniło, dalej błąd E20. Jeszcze jedno, zauważyłem że przy zdemontowanym silniku, po włączeniu zasilania zmywarki pompa (na sucho) próbuje ruszyć, co czuć na włożonym palcu, ale nie wykonuje obrotu. Taka sama sytuacja ma się na podstawionym silniku pompy. Po wypięciu wtyczki od pompy odpływowej i włączeniu wyświetla błąd E01.
 • #10
  mrice
  Home appliances specialist
  andreeas wrote:
  Taka sama sytuacja ma się na podstawionym silniku pompy

  A nawet to samo robi pompa spustowa.

  andreeas wrote:
  Jeszcze jedno. Po wypięciu wtyczki od pompy odpływowej i włączeniu wyświetla błąd E01.

  Jak uruchamiasz moduł z odłączonymi podzespołami, to będzie generować całą plejadę błędów.

  Wygląda na to, że rozwiązania będziesz szukać w elektronice, ale mimo wszystko wykonaj pomiary cewek pompy myjącej.
 • #11
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Zmywarka Bosch SMS 50E88EU - po włączeniu wyświetla błąd E20
  Sprawdź wszystkie uzwojenia i pomierz je. Podaj wartości obu pomp myjących - nowej i starej.
  Jeśli tu będzie ok to trzeba sprawdzić styki (blaszki) okablowania i jego ciągłość

  Jakubserwis wrote:
  Trzeba zacząć od styków pompy odpływowej,

  Nie zaszkodzi ale tu chodzi o pompę myjącą :)

  Jeśli Tu wszystko sprawdzone (po obu stronach wiązki) to moduł do weryfikacji
 • #13
  andreeas
  Level 12  
  Witam. Dzisiaj sprawdziłem uzwojenia obu pomp (tej w zmywarce i tej mojej zapasowej z uszkodzoną grzałką). W jednej rezystancja wynosi 3x51Ω, w drugiej 3x47Ω. Wszystko więc wskazuje, że uzwojenia sprawne. Zacząłem też sprawdzać czy przekaźniki załączają poprawnie styki podając napięcie stałe na uzwojenie i mierząc rezystancję na stykach. W trzech styki załączają się prawidłowo.
 • #14
  mrice
  Home appliances specialist
  A wiązkę między modułem a silnikiem sprawdziłeś ? Możesz spróbować ją odpiąć na pcb i zrobić taki sam pomiar uzwojej pompy przez przewody.
 • #15
  andreeas
  Level 12  
  Witam ponownie. Sprawdziłem oporność pompy bezpośrednio na wtyczce od strony modułu. Wszystko wskazuje na to ze wiązki kabli od obydwu pomp są sprawne. Podłączyłem moduł bez obudowy i przy użyciu miernika oraz prostego testera próbowałem sprawdzić co pojawia się na wtyczce od pompy myjącej oraz pompy odpływowej. Mierząc miernikiem cyklicznie pojawia się napięcie na każdym z trzech wyjść, wartość trudna do zmierzenia gdyż napięcie pojawia się i zanika, dzieje się to ok 4-5 razy po czym zanika całkowicie. Podobnie jest na pompie odpływowej. Również za pomocą testera sytuacja wygląda podobnie - 4-5 razy pojawia się napięcie i wyłącza się.
 • #16
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  @andreeas
  Bo te pompy trójfazowe są zasilanie przy pomocy modulacji PWM. Żeby coś zmierzyć musisz mieć miernik z funkcję RMS lub oscyloskop. Możliwe że bez obciążenia zmienia się zasilanie interwału
 • #17
  mrice
  Home appliances specialist
  Tak się jeszcze zapytam, przed pojawieniem się błędu nie była np zmieniana pompogrzałka ?
 • #18
  andreeas
  Level 12  
  Nie nie była wymieniana. Pompo grzałka była wymieniana ale jakieś 3 lata temu. Od tamtej pory zmywarka działała poprawnie
 • #19
  mrice
  Home appliances specialist
  W takim razie wygląda na to, że problem jest z elektroniką.
 • #20
  andreeas
  Level 12  
  Witam ponownie. Po dłuższym zastanowieniu zdecydowałem się zrezygnować z naprawy. Swoją drogą jestem mocno zniesmaczony jakością jaką oferuje w swoich produktach firma tak znana i ceniona dotychczas jak Bosch. Chyba czas wziąć pod uwagę wiele mniej znanych a pewnie lepszych firm. Wszystkim którzy brali udział w próbie pomocy dziękuję