Witam , szlifierka od jakiegoś czasu mocno się grzała, pracowałem wczoraj i - pstryk zaiskrzyła, dym i tyle pracy , rozebrałem płytkę przemierzyłem elementy i mam kilka pytań:
1 Triak BTB16 można zastąpić triakiem BTA16 ?
2 Diody prostownicze są uszkodzone (zdjęcie 1 ), wszystkie diody to 1N4007, czy mogę dać 1N4008 bo takie pod ręką ?
3 Nie wiem co to za niebieski element na polu zd1 , i jak zmierzyć jego wartość ? (zdjęcie 2,3,4).
Na koniec zdjęcie przepalonej płytki, pomiędzy triakiem a dioda poleciała ścieżka, reszta elementów jest cała, cewki , kondensatory, rezystory.
Jeszcze jedno pytanie jak sprawdzić silnik podłączam go do zasilacza 12V 5A lecz brak reakcji ?
Pomożecie rozwiązać problem ?
1 Triak BTB16 można zastąpić triakiem BTA16 ?
2 Diody prostownicze są uszkodzone (zdjęcie 1 ), wszystkie diody to 1N4007, czy mogę dać 1N4008 bo takie pod ręką ?
3 Nie wiem co to za niebieski element na polu zd1 , i jak zmierzyć jego wartość ? (zdjęcie 2,3,4).
Na koniec zdjęcie przepalonej płytki, pomiędzy triakiem a dioda poleciała ścieżka, reszta elementów jest cała, cewki , kondensatory, rezystory.
Jeszcze jedno pytanie jak sprawdzić silnik podłączam go do zasilacza 12V 5A lecz brak reakcji ?
Pomożecie rozwiązać problem ?