Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak lutować? Pomocne wskazówki.

01 Lis 2005 15:28 134743 35
  • Poziom 10  
    Chodzi mi zebyscie dali jakies zwiezle instukcje do lutowania w krokach.
    Mam zamiar lutowac wylacznie czesci elektroniczne z plytkami.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 14  
    hehe, lutowanie to praktyka:) sam musisz sobie wyrobic jakis sposob. zrob pare treningow: wez rozne rodzaje przewodow i probuj je przylutowac do czegos. jak dojdziesz do wprawy, wez np ladowarke do komorki, rozbierz, odlutuj wszystkie elementy, a potem przylutuj je spowrotem. jezeli ladowarka bedzie dzialala, to znaczy, ze opanowales sztuke lutowania :)
    pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    OK
    To juz sobie wyrobie. Tylko podstawa. Co muszę zrobić. Czyli co zrobic z cyna jaki grot wybrac jak go nalozyc itd.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Cze.No więc aby twoje luty byby dobre jest generalnie kilka zasasd.Punkt lutowniczy i wyprowadzenia elementów muszą być czyste.Płytke przed lutowaniem najlepiej wyczyścic jakims preparatem np Cleanser Druk -ok 3 pln.,albo zwykłym spirytem,chodzi o to zeby nie było tłuste.Elementy pocynowane łatwo wiążą z lutem.Jesli wykonyjesz samodzielnie płytki no punkty lutownicze trzeba zmatowic drobnym papierkiem ściernym np 1000.Przewlekasz element przez płytke i przykładasz lutownice do punktu i chwilke podgrzewasz następnie szyblim zdecydowanym ruchem dokładasz cynę.Pamiętaj ! nie nakładaj nigdy najpierw jej na grot bo pózniej brzydko wyglądają.Co jakis czas zanuzaj grot w kalafoni (topnik który pomaga w wiązaniu elemetów.jak przylotujesz to obetnij resztki wyprowadzeń z elementów poza płytką.Pamiętak o czystości grota.A jak chcesz coś przylutowac do powierzchni gładkiej np.do wtyczek itp wszędzie tam gdzie ma byc cyna musi byś zmatowione.Czystość i mat najważniejsza!!!! miłej zabawy pzdr.
  • Poziom 10  
    W jaki sposob moge dolozyc cyne? Czy jest ona sprzedawana w stanie cieklym? Jak juz przewleke element przez plytke to od ktorej strony mam go podgrzewac? Tej dolnej czy gornej?
  • Poziom 14  
    zawsze lutujesz od strony gdzie jest wytrawiona...
    dokladasz lutownice wraz z cyna i jedziesz :)
    Powodzenia... to podstawa elektronika... na poczatku jak te luty nie beda estetyczne nie zrazaj sie... kilka razy polutujesz i wejdziesz wprawe.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 10  
    OKI
    Co ile mam wkladac ten grot do kalafoni?
    W jaki sposob dodawac cyny?
    Czy mozna grot moczyc w kalafoni gdy jest rozgrzany?
  • Poziom 20  
    Grot do kalafoni wkładasz co jakiś czas ( jak będziesz czuł że lutowanie słabiej ci idzie ). Jesli chodzi o dodawanie cyny to normalnie podgrzewasz lutonica miejsce do lutowania i przykładasz tam cyne. Grot w kalafoni możesz moczyć gdy jest rozgrzany ( inaczej kalafonia sie nie rozpuści )
  • Poziom 12  
    Proponuję nie wkładać do kalafonii rozgrzanej na maksa lutownicy- nie mogę tego opanować i mam wieczne duszności po lutowaniu :D
    [mam jeszcze na to czas, opanuje to...]
  • Poziom 14  
    1.Co ile mam wkladac ten grot do kalafoni?

Co pewien czas, nie za czesto ani tez nie co 30 min... jak zobaczysz ze luty ci nie beda wychodzic ale lapac to wloz.

2.W jaki sposob dodawac cyny?

Montujesz element w jednej rece lutownica w drugiej cyna i dokladasz jedno i drugie:)

3.Czy mozna grot moczyc w kalafoni gdy jest rozgrzany?

Ja wkladam i nic sie nie dzieje zlego :)
  • Poziom 20  
    Kalafoni używaj gdy cyna na grocie zmieni zabarwienie na takie bardziej płowate i takjakby suche.wtedy moczysz.dymek-oczywista sprawa ale sie nie przejmuj.cyna nabierze wtedy blasku.
  • Poziom 12  
    Pamiętaj aby lut był pewny i nie zawierał zbyt wiele cyny, ale najważniejsze aby nie powstawały "zimne luty" polegające na nie związaniu cyny z lutowanym elementem lub podłożem.

Przykład "zimnego" lutu na obrazku.
  • Poziom 14  
    teraz masz tak wyjasnione ze nic tylko brac sie za lutowanie :)
  • Poziom 27  
    Pamiętaj, że lutownicą nagrzewasz punkt lutowniczy, a nie cynę. Dopiero po nagrzaniu dokładasz do nagrzanego punktu cynę, która się topi i zostaje w lutowanym miejscu.
    Kalafonia rozluźnia wiązania międzycząsteczkowe na obrzeżach kropli cyny, co powoduje, że lepiej przylega ona do lutowanych materiałów (nie robią się takie "kulki" cyny podobne do rtęci, tylko rozpływa się po metalu).
  • Poziom 31  
    poza tym kalafonia jest bardzo słabym kwasem, niszczącym wiele zanieczyszczeń i tłuszcz.
  • Poziom 11  
    a mozna uszkodzic polprzewodniki ktore przecierz mozna spalic od tepmeratury??.Mam namysli nagrzany grot i nozke np ukladu scalonego czy temperatura na nie nie wplywa znaczaco
  • Poziom 27  
    Tak, na półprzewodniki trzeba szczególnie uważać. Początkujący mogą lutować tranzystory na długich nóżkach, co powoduje dłuższy czas nagrzewania.
    Można przy lutowaniu nóżki trzymać ją od drugiej strony metalowymi szczypcami.

Ogólnie to cała operacja lutowania powinna trwać co najwyżej 4 sekundy (w tym czasie nie powinno wydarzyć się nic nieprzyjemnego).
  • Poziom 10  
    jaką najlepiej kupić lutownice?
    na allegro jest ich cała masa ale nie wiem co wybrać...
    pomożecie i z tym fajntem ?
    nie powinna być oczywiście droga, taka działająca prosta początkująca :-)

Dodano po 4 [minuty]:

I jeszcze dwa pytania mam.....
    1. Jak przylutować kabelek do styku na płytce?
    Ogrzać styk dodać cynę i wtedy przyłożyć kabelek ??
    2. Jak można zlutować dwa końce kabelka ze sobą?
    Takie praktyki maja sens czy lepiej wymienić kabelek?
  • Poziom 20  
    Lutownice to mozesz kupic nawet taka z dreniana raczka na okolicznym rynku. Powinna byc 40-60 watowa. Cena takiej lutownicy to pare zloty...

1. Najpierw przewlekasz drucik przez dziure nagrzewasz go lutownca nad powierzchnia plytki a cyne przytykasz do drucika przy samej powierzchni plytki.

2. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=572800&highlight= - Kocowke kabla juz bez izolacji przykladam do kalafoni a nastepnie zabielam cyna z grota lutownicy. Drut wtapia sie w kalafonie i jednoczesnie pokrywa cyna. Wciaz grzejac wyciagam z kalafoni i gotowe.
    Gdy mam juz zabielone obydwa konce kablow, ktore chce zlutowac lacze je przystawiajac rownolegle do siebie na odpowiadajaca mi dlugosc i zgrzewajac czystm grotem lutownicy - wykorzystujac tylko cyne z zabielonych kablow.

Ma to sens...
  • Poziom 17  
    Hmm, posiadam lutownicę grzałkową, i moczenie gorącego grota w kalafonii nie jest takie proste, ponieważ przy kontakcie kalafonia momentalnie paruje (jezeli jest w wiekszej ilosci to wrze i pryska, kiedyś się nawet poparzyłem). Czy może źle to robię?
  • Poziom 20  
    A jakiej mocy jest ta lutownica?
    Nie mialem nigdy takich problemow - zwlaszcza jesli chodzi o wrzenie kalafoni :|
  • Poziom 9  
    Witam :)

Ja może odświeżę temat ;)

Dziś pierwszy raz lutowałem <jak można to tak nazwać>

Mam do zlutowania tabliczkę z ledami w małej odległości, tabliczka ma 2mm grubości i jest z plexi <- znajdzie się w Trucku.

Ale w ciągu 15 min. udało połączyć mi się tylko dwie diody:cry:

Za każdym razem jak przykładałem cyne i lutownice do diód to cyna się topiła ale nie robiła lutów tylko się marnowała <jakby wyparowała>

U kuzyna widziałem jak lutował, to on najpierw przykładał cynę do lutownicy i cyna zostawała na grocie, a później przykładał grot do kabli.
    A u mnie nie chce się przykleić do grotu lub do diody tylko się topi i znika:|

Powiedzcie jak mam lutować :) jak to zrobić aby cyna przylegała do grotu lub się przykleiła do diód, a nie wyparowywała:?:[/youtube]
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    wiesz co załatw sobie najpierw jakaś starą płytkę z elektroniką i popróbuj na niej a potem np jakiś kit prosty... nauczysz się to tylko kwestia wprawy uwierz mi
  • Poziom 21  
    Witam Serdecznie. Temat stary ale pozwolę sobie go odgrzebać ponieważ mam pytanie. Próbuję sobie właśnie lutowania różnych układów na starych płytach, robię to póki co zwykłą lutownicą z płaskim grotem (niebawem kupię sobie hot - aira) i mi to jakoś nie wychodzi. Możecie zdradzić jak to jest robione na tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=5uiroWBkdFY

Tu ta cyna po przejechaniu lutownicą sama przylega do nóżek układu. U mnie się to wszystko zlutowuje razem :(. Albo aby uzyskać taki efekt trzeba czegoś użyć przed lutowaniem albo ja zwyczajnie coś źle robię. Zdradzicie tajemnicę jak to się prawidłowo robi?
  • Poziom 28  
    Płytka jest posmarowana topnikiem ,np. topnik w żelu Flux.
    Jeśli lutujesz elementy przewlekane, to używaj zwykłej kalafonii albo pasty lutowniczej.
    Możesz też rozpuścić kalafonie [nie pastę!] w spirytusie, i takim roztworem cienko pokryć płytkę przed lutowaniem. Uzyskasz podobny efekt co na filmiku.
  • Poziom 21  
    A no właśnie. A ja nie używam topnika. To znaczy mam cynę z topnikiem ale to chyba nie jest to samo. Czyli rozumiem że posmarowanie płytki topnikiem sprawia, że cyna podczas lutowania sama przylega do styków?