Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie skrętki komputerowej w 6 miejscach

01 Lis 2005 19:02 12261 9
  • Specjalista elektryk
    Witam

Temat jak wyżej - łącznie przewód ma 40 metrów - czy są jakieś przeciwskazania - łączyć w gniazdku czy skręcać lub lutować w samej puszce (gniazdka tak czy tak musze załozyć jako maskownice) oczywiście będzie podłączone to pierwsze i ostatnie.

Pzdr
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witaj!
    40m to nie tak dużo. To w czym umieścisz przewody nie ma znaczenia a liczy się sposób ich połączenia ze sobą. Ja proponuję lutowanie + izololowanie + ekranowanie. Skrętka nie bez przyczyny się tak nazywa. Sposób skręcenia służy magnetycznemu wzmocnieniu sygnału i dodatkowo musi być zachowany schemat ułożenia przewodów we wtykach rj45. W zasadzie do transmisji potrzebne są z tej 8 zyłowej skrętki 4 przewody i poznałem kilku cwaniaków którzy chcieli puścić sieć do 2 komputerów jednym przewodem kilkudziesięcio metrowym. Na takiej odległości przewód był martwy jednak przy połączeniu takiej samej długości przewodu do jednego komputera osmioma żyłami wszystko było OK.

W skrócie. Łączenie przewodów które mają słuzyć na dalekie odległosci jest jak operacja plastyczna i musisz odtworzyć środowisko w których poprzednio przebywały ucięte końcówki czyli starannie przylutuj. Każdy przewód izoluj oddzielnie. Na to ekran i jeszcze na koniec izolacja. Na końcach tego przewodu gniazdka. Będzie działało. Akurat w twoim przypadku nie masz się o co martwić.

Dodam jeszcze że przewody są teraz tanie i zachowałbyś sobie te przewody do łączenia komputerów z gniezdkiem a kupił nowy bo prowizorka odezwie się za kilka lat i będziesz szukał z miernikiem miejsca gdzie łączenie szfankuje.

Ciekawi mnie tylko z ilu kawałków chcesz uszyć ten przewód :)

Pozdrawiam!

Fakt - w temacie - 6 miejsc.
    Będzie działało ale ja na Twoim miejscu bym kupił nowy.
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista elektryk
    Witaj

Dzięki za szybką i fajną odpowiedź.

Oczywiście nie jestem z tych "początkujących" ;) - instalacja jest już położona przez elektryka (nie jest on winny, ponieważ właściciel tak właśnie kazał położyć przewody) - udało mi się tylko dołozyć jeszcze jeden przewód uzyskując w ten sposób 2 niezależne punkty - 3-ci punkt właśnie będzie łączony w tych kilku miejscach. (jakbym tego przewodu nie dołożył, kompinowałbym właśnie na 4-żyłach).
    Ułatwieniem tej całej sytuacji będzie to, że nie będzie tam wykorzystywane 100mbit tylko na routerze rozdzielony internet - prawdopodobnie neostrada.

Jedno pytanko cyt.: "....+ ekranowanie..." co masz na myśli???

Pzdr
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Zapewne koledze chodziło o to, żeby po zaizolowaniu przewodów owinąć je np folią aluminiową, żeby zrobić ekranowanie złącza.

Tysiulek o ile wiem to skrętka nie jest do wzmacniania sygnału, tylko do redukcji zakłóceń jednej pary względem drugiej, ale to szczegół.
  • Specjalista elektryk
    Orochimaru napisał:
    ............. o ile wiem to skrętka nie jest do wzmacniania sygnału, tylko do redukcji zakłóceń jednej pary względem drugiej, ale to szczegół.

Witam

Ja odbieram to inaczej - oczywiście przewód jest elementem biernym (o ile można to tak nazwać) i nie wzmacnia sygnału - za pewne kolega "tysiulek" nie miał dosłownie tego na myśli - tylko wyjaśnił to w inny sposób.

Na początek nie będę ekranował - wydaje mi się, że nie będzie takiej potrzeby - ale kiedy będą problemy postapię według waszych zaleceń.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Jesli miałoby się tak interpretować moje słowa to wynikałoby z tego że im dłuzszy przewód tym lepiej bo sygnal silniejszy :) Jednak jesli tak to mozna zrozumiec to przepraszam.

Kolega Kasprzyk z mojego posta zrozumiał wszystko to co chciałem powiedzieć i bardzo się z tego faktu cieszę.
    Podzielam zdanie odnośnie ekranowania jeśli już punkty z koncentratorem są.

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    mmm
    generalnie skrętki nie powinno sie łączyć ale....

możesz zrobić jak koledzy radzą - powinno działać

Do pewnego momentu byłem zwolennikiem lutowania dwóch przewodów ale niedawno dowiedziałem się że na styku połączenia miedź-spoiwo po kilku latach zachodzi utlenianie co przy wyższych częstotliwościach zaczyna mieć znaczenie.
    jako ciekawostkę podam że przewody w promach kosmicznych są skręcane ze soba !! i zaciskane w specjalnych 'tulejkach"

Tak więc polutuj przewody i zrób testy.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Może wtrącę trochę:

Są specjalne elementy żelowe do zaciskania przewodów RJ.
    Taka plastikowa malutka obudowa z blaszką w środku. Przewód się skręca i zaciska w tej obudowie a następnie ściska się całą obudowę co powoduje zalanie żelem (i uszczelnienie od wpływów zewnętrznych połączenia).

Widziałem takie gadzety na allegro a i u mnie w pracy jest szafka ze switchem i trochę przewodów w niej jest tak połączonych.
  • Poziom 13  
    To by było świetne rozwiązanie.
    Z wrażenia aż poszperam na allegro.

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    witam :D
    ja osobiscie raz polutowałem skrętke i jakoś nie chciało chodzić :/
    ale to było dawno :)
    kup sobie takie coś do tego wtyczki i fulll wypas :D
    muj kumpel łonczy takim czyms 50 metrów kabla i chodzi git
    http://hoga.allegro.pl/show_item.php?item=68733814