Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

młotowiertarka Makita HR 2400-naprawa

05 Lis 2005 19:21 17323 15
  • Poziom 22  
    brak udaru na większych obrotach, poza tym przy wiertle 20 (większe obciążenie) obroty się wyłączają, może ktoś wie co padło bo zwykłe wiertarki naprawiam ale te z udarem elektropneumatycznym to trudno rozgryźć
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Młotowiertarki o mniejszych mocach są przewidziane do wierceń wiertłami 10-12 mm. Wyłączanie obrotów przy większych obciążeniach jest spowodowane zadziałaniem sprzęgła przeciążeniowego. W sprawie zaniku udaru to musiałbyś rozebrać i powymieniać uszczelki oraz zobaczyć, czy nie ma innych uszkodzeń.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    makity nie naprawialem ale zasada jest ta sama jak w pozostałych

więc za obroty z udarem odpowiedzialny jest przełącznik zazwyczaj u gory wiertarki
    ma on taki mały wypust/trzpień który przesuwa wirnik (ten od wiertła ) w strone zebatki na wirniku silnika

w/g mnie ten przełącznik wyluzował sie i nie ma siły się utrzymac w swoim połozeniu przy tak duzych drganiach
    całkiem mozliwe że jest tam kulka ustalajaca i gniazgo tej kulki sie wyrobiło i stąd luz

jesli jest to co mówię to nic z tym nie zrobisz ..po prostu sie zużyło i tyle
    ale najlepiej bedzie jak rozbierzesz wiertarke - tylko uważaj na kulki !!! jest ich tam cała masa
    w mojej wiertarce wymieniałem wszystkie kulki (15 szt ) i wszystkie trzpienie wiertarka jak nowa i wierce spokojnie wietlami fi 25-30
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam.

Pracowałem kilka lat w serwisie elektronarzędzi i model HR2400 jest mi znany. Sprzęgło w tej maszynie jest mechaniczne więc jak zacznie działać to wiertarka pracuje jakby cała się rozsypała. Poprostu przeskakują zęby. Co do zawieszania się udaru na większych obrotach to kolega Los_sangelos ma rację: wymiana oringów i smaru powinna pomóc (należy pamiętać, że smar grafitowy musi mieć odpowiednią lepkość).
    Najlepiej sprawdzić, czy uchyt wiertła posiada jeszcze wąsy prowadzące (dwa naprzeciwko siebie), jeżeli już ich nie ma to naprawa może być nieopłacalna (a działać będzie przy mniejszych obciążeniech bo wiertło "ciągnie" kulka). Podaj mi adres email to puszczę Ci DTR do modelu HR2400.
    Z tego co pamięam były dwa modele i różniły się systemem przełączania udaru.

Z pozdr.
    MK
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    bez rozebrania i oględzin trudno stwierdzić ,ale najprawdopodobniej do wymiany
    poz. 77 i 35 (przełącznik i stożek naciskowy)
    spawdzić poz. 33;34;31 powinny mieć kąty proste jak jest wyślizgane to będzie przepuszczać przy wierceniu charakterystyczne trykanie.
    Jak masz jakieś zapytania GG 4645889
  • Poziom 22  
    rozebrałem i stwierdziłem że łożysko najbliższe SDSa 6904 jest lużne na wałku (jak wciskałem nasadkę do zdejmowania wiertła to mocniejsze naciśnięcie powoduje cofanie uchwytu) ale może tak ma być?
    jeśli nie to co zrobić podkładki jakieś,oblutować wałek a może napunktować?
    wiertarka mało pracowała i nie ma nic wyrobionego chyba popsuło ją grube wiertło i mocne naciskanie (po co ją pożyczałem )
    mój mail zbydy(malpa)poczta.onet.pl
  • Poziom 22  
    wymieniłem przełącznik i stożek,obsadziłem mocno łożysko, nawet kupiłem specjalnu smar makity i to samo
    terkotania nie ma, nie wiem tylko gdzie są oringi czy uszczelki
    poradzcie jeszcze
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Ustaw przełącznik na samo kucie jeśli bije poprawnie oring poz.44 jest dobry.
    następnie przełącz na wiercenie jeśli przy obciążeniu wiertło staje to uszkodzone jest sprzęgło sprawdzić elementy 31,33,34
    Tuleja poz. 19 powinna mieć w miejscu gdzie się wkłada wiertło dwie wystające nuty jeśli są zużyte widać tylko kulkę poz.86
    w razie dalszych pytań jestem dostępny na GG
  • Poziom 22  
    rozbierałem i skręcałem z 15 razy ale naprawiłem tylko nie wiem na jak długo a wszystkiemu winne było lużno oprawione łożysko które porządnie musiałem nadlutować i na wałku i w obudowie ale to z pewnością słaby punkt Makity i aby to porządnie naprawić trzeba wymienić obudowe i wałek co chyba jest nieopłacalne
    stwierdziłem, że w tym miejscu Makita ma skopaną konstrukcje, to łożysko wczesniej, czy póżniej dostanie luzów, może w nowszych typach coś wymyślili np. dodali łożysko oporowe
  • Poziom 27  
    Zastosuj jakiś preparat typu "Locktite" (czy jak ię to pisze), który skompensuje luzy.
  • Poziom 12  
    Witam
    Używam tej wiertarki tylko w domu, nie gdzieś w przemyśle czy w celach zarobkowych. Mam ją już chyba z 10 lat i dopiero teraz pierwsze problemy. Parę lat temu wymieniłem tylko szczotki. Pełen szacunek dla tej firmy i technologii.
    Obecnie rozsypało się łożysko na wirniku w okolicy szczotek. Miałem ogromne problemy żeby wyjąć pierścień zew.
    Może mi ktoś podać oznaczenie tego łożyska?
    Ponadto jakiś czas temu wyciekł olej przez uchwyt mocujący wiertło. Chciałbym powymieniać wszystkie uszczelnienia i łożyska kulkowe. Może ktoś zna oznaczenia tych łożysk i O-ringów? No i nie wiem też ile i jaki olej mam tam wlać.
    Proszę o pomoc bo widzę, że koledzy mają tu taj spore doświadczenie z tą wiertarką.
    Dzięki
    Rafał Żołnowski
  • Poziom 12  
    Do smarowania nie używa się oleju a smar (specjalny).
    Oryginalany Makity opakowanie tubka 30g wystarczy. Symbol smaru:
    P-08361 SMAR PRZEKŁADNIOWY DO MŁOTÓW HR lub
    181490-7 SMAR PRZEKŁADNIOWY DO MŁOTÓW (JAPOŃSKI)
    ten stosuje w cenie około 17 zł
    Proszę sprawdzić czy w korpusie silnika gniazdo łożyskowe (te od strony komutatora czy jak Pan podał szczotek) nie jest wytopione.
    Numery katalogowe części można spisać z linku powyżej (nie patrz na ceny w $ bo na przykład szczotki 15,40$ a cena krajowa 33,70) no i elementy takie jak wirnik stojan itp. są na 115V
  • Poziom 12  
    Witam
    W sumie to już bardzo mi pomogliście, dzięki.
    Co do pytania czy gniazdo łożyska przy komutatorze nie jest wytopione- Chyba nie jest, wydaje mi się że było ono osadzone za pomocą jakiegoś kleju. Ponad godzinę się męczyłem z wyciągnięciem zewnętrznego pierścienia(wewnętrzny i kulki, sam wypadł). Było strasznie ciasno.
    Nie wiem czy teraz też nie posmarować jakimś poxipolem?
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto