Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Młotowiertarka Makita HR2610T - słaby udar

dudek4 25 Feb 2020 11:14 1545 6
    dudek4
    Level 11  
    Witam.
    Mam problem z wiertarką Makita HR 2610T. Przy wierceniu z udarem, udar działa tylko przy wolnych obrotach wiertarki, przy wyższych zanika.Ciężko jest także przełączyć tryb pracy z kucia na wiercenie, trzeba kilkakrotnie ruszyć wrzecionem i pokręcić pokrętłem żeby go przełączyć.Wyjąłem przekładnię i jedynym elementem który zauważyłem że jest uszkodzony to sprężyna dociskająca dźwignię która wchodzi w małe koło zębate, sprężyna ma numer 53 na rysunku złożeniowym.Może ktoś coś doradzi żeby to naprawić.
    rozen1
    Level 15  
    Czy sprężyna ustalająca położenie przełącznika rodzaju pracy jest cała (19). Obejrzyj elementy 56 oraz 57 na wałku 55 czy udaje się zasprzęglić 56-57 ręcznie i czy wtedy rusza łożysko wahliwe 58 (o ile nie odpiąłeś wirnika).
    Cena twojej sprężyny to około 1zł
    dudek4
    Level 11  
    Sprawdziłem to o czym pisałeś, sprężyna pod pokrętłem trybu pracy jest cała, zębatka 56 zasprzęgla się z elementem 57, łożysko wachliwe pracuje. Jest możliwe że przy składaniu obróciłem element 54, na rysunku złożeniowym jest tak jak powinno być?
    Zdarza się że łożysko 50 może wyrobić gniazdo w obudowie 16 przez co 56 nie łapie zębów 30?
    Odpisz jak możesz.
    rozen1
    Level 15  
    Element 54 jest tylko blokadą, skupił bym się na elemencie 57 (331814-9) nowe oznaczenie (326849-3) - wpusty od strony wałka łożyska wahliwego, sprawdź czy nie są wyrobione. To ten element ostatecznie napędza udar. Ten element to koszt 24-25zł. Widziałem na YouTube filmiki z podpiłowywania tych wpustów.

Dodano po 29 [minuty]:

Czy sprężynę już wymieniłeś ? Przemyśl sobie jakie ruchy musi wykonać układ przełączania rodzaju pracy, aby zasprzęglić 56 z 57 i 55 i będziesz wiedział czy prawidłowo założyłeś 54.

Dodano po 16 [minuty]:

Polecam również film na https://www.youtube.com/watch?v=Eu99YknXy_E
    dudek4
    Level 11  
    Witam.

Po poradzie od Ciebie uruchomiłem wiertarkę, na razie pracuje tak jak powinna.Elementy 58 i 57 mają już ślady zużycia, zwłaszcza tryb 58 jest przytarty, tam chyba co drugi ząb jest niższy, te wyższe są w gorszym stanie.
    Możesz polecić jakiegoś dystrybutora części Makita?

Dodam jeszcze że raczej to ostatni produkt Makity jaki nabyłem, nawet już nie chodzi o jakość wykonania ale jakość serwisu. Wiertarka była w serwisie centralnym na naprawie gwarancyjnej, później nie była naprawiana do tego czasu. Sprężyna która mi pękła była raczej nie orginalna, po zakupie orginału i porównaniu z tą która była rożnią się i to sporo jeśli chodzi o długość, brak było oringu pod pokrętłem trybu pracy, podkładki w pokrętle trybu pracy pod sprężyną. Nie są to krytyczne braki ale świadczą o jakości serwisu i to "centralnego"
  • Helpful post
    rozen1
    Level 15  
    Nie zniechęcaj się do Makity. To co wyrabia Polski odłam Makity to głowa boli. Przecież jesteś w stanie sam naprawiać swój sprzęt, jest dość dobry dostęp do części. Jest bardzo dużo firm zajmujących się sprzedażą części do makity, podaję link do jednej z nich, w/g mnie ceny są OK, wysyłka paczkomatem (~10 zł), możliwość zapłacenia od razu przy zamówieniu.
    https://gtxservice.pl/mlotowiertarka-makita-hr2610t.html
    Są jeszcze i inne np Wilwaukee zamawiam w innym miejscu, Boscha na ich stronie. Strona którą wyżej podałem jest bardzo wygodna w zamawianiu.
    dudek4
    Level 11  
    Dziękuję za pomoc, temat na obecną chwilę wyczerpany, zamykam.