logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki przekrój przewodu do falownika w instalacji fotowoltaicznej PV 5,0kWp?

artek 04 20 Mar 2022 20:24 2193 25
REKLAMA
  • #1 19940901
    artek 04
    Poziom 11  
    Posty: 318
    Pomógł: 3
    Ocena: 27
    Witam,
    Pytanie mam takie, będę miał zakładaną fotowoltaikę o mocy ok. 5,0kWp.
    Był u mnie przedstawiciel firmy która będzie to zakładać, pooglądał i stwierdził że falownik podłączą do puszki 3 fazy gdzie kiedyś był podłączony silnik hydroforu wody.
    Byłoby to korzystne bo z dachu akurat można by puścić przewody kanałem wentylacyjnym ( z komina) .
    Tylko tam są cztery żyły po 2,5 mm każda.
    Czy to nie jest zbyt mało?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 19940921
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #3 19940927
    slawo12311
    Poziom 19  
    Posty: 274
    Pomógł: 35
    Ocena: 87
    Prądowo wytrzyma (nie przepali się) przy tej mocy.
  • #4 19941006
    ignac80
    Poziom 20  
    Posty: 473
    Pomógł: 27
    Ocena: 164
    Będzie maksymalny prąd jakieś 7A a można przesłać nawet 25 A.
  • REKLAMA
  • #5 19941012
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #6 19941018
    artek 04
    Poziom 11  
    Posty: 318
    Pomógł: 3
    Ocena: 27
    SzukamRoutera napisał:
    artek 04 napisał:
    Czy to nie jest zbyt mało?

    Nie.
    Normalnie pytałbym o długość przewodu, ale nie wiem co byś musiał mieć na miejscu by 2,5mm było za mało.
    Problem tylko w poprawności wykonania - średnio widzę łączenie falownika do pierwszego lepszego obwodu. A przewód 5x2,5 jest na tyle tani, że można położyć nowy cały.

    Nie chodzi o koszt przewodu, tylko musiałby "iść" przez kilka pomieszczeń a to jednak trochę przeróbek.
    Przewody wszędzie są 4 żyłowe ( stara instalacja)
    Będę robił trochę przeróbek ( likwidacja licznika jednofazowego- miałem dwa ) był u mnie elektryk który będzie mi robił nową skrzynkę z nowymi bezpiecznikami, mówił że do tego falownika mogą dać uziemienie ( wbić w podłoże) więc może da radę.
    Inny eletryk, który był z tauronu u mnie zmienić taryfę na liczniku (zmieniam z G11 na G12W) powiedział że powinno byc przynajmniej 4mm2 przewody bo może się wypalić wszystko, dlatego pytam Was, bo elektrycy mówią każdy coś innego...
    Patrzyłem tutaj:
    https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-300.html
    Tez pisze, że powinno wystarczyć, uspokoiliście mnie, zatem powinno być ok.
    Dziękuję Wam za informacje.
  • Pomocny post
    #7 19941031
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #8 19941036
    ignac80
    Poziom 20  
    Posty: 473
    Pomógł: 27
    Ocena: 164
    SzukamRoutera napisał:
    ignac80 napisał:
    Będzie maksymalny prąd jakieś 7A

    7,24A.
    ignac80 napisał:
    a można przesłać nawet 25 A.

    25?! po 2,5mm2?!

    7 A to będzie tylko chwilowo jak słońce wyjdzie z za chmur a ciągły to poniżej 6 A.
    Kablem 2,5 mm2 można przesłać 19 -29 A w zależności od sposobu ułożenia.

    Moderowany przez krzysiek7:

    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

  • #9 19941048
    artek 04
    Poziom 11  
    Posty: 318
    Pomógł: 3
    Ocena: 27
    SzukamRoutera napisał:
    artek 04 napisał:
    Przewody wszędzie są 4 żyłowe ( stara instalacja)

    Jeżeli przewód jest w dobrym stanie wizualnym i mechanicznym, oraz pomiary wyszły ok, to nie widzę problemu. Podobnie ilość żył - nie łączymy przewodów ochronnych falownika i instalacji odbiorczej. Tylko fazy i N.
    artek 04 napisał:
    powiedział że powinno byc przynajmniej 4mm2 przewody bo może się wypalić wszystko

    Czemu wypalić?


    Powiedział, że to nie jest np. zagotowanie wody w czajniku gdzie jest obciążenie kilku minutowe, tylko w dni słoneczne-lato to jest kilkanascie godzin
  • Pomocny post
    #10 19941058
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4317
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    artek 04 napisał:
    Tylko tam są cztery żyły po 2,5 mm każda.
    Czy to nie jest zbyt mało?


    A co mówi manual inwertera, zazwyczaj jest tam wyszczególnione jaki ma mieć przekrój przewód do podłączenia z siecią, nie zastosujesz się do tego to możesz stracić gwarancję ;).
  • #11 19941068
    artek 04
    Poziom 11  
    Posty: 318
    Pomógł: 3
    Ocena: 27
    Tak mi powiedział elektryk z tauronu :-) chciałbym żeby wszystko było tak jak powinno dlatego Was pytam, bo firma która założy instalację z panelami może to zrobić tak żeby działało i było najmniej pracy,a co za pół roku albo później to ich średnio interesuje napewno...

    Dodano po 2 [minuty]:

    rokbok napisał:
    artek 04 napisał:
    Tylko tam są cztery żyły po 2,5 mm każda.
    Czy to nie jest zbyt mało?


    A co mówi manual inwertera, zazwyczaj jest tam wyszczególnione jaki ma mieć przekrój przewód do podłączenia z siecią, nie zastosujesz się do tego to możesz stracić gwarancję ;).

    Nie mam pojęcia, za ok. miesiąc będą to robić
  • Pomocny post
    #12 19941081
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4317
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    artek 04 napisał:
    Tak mi powiedział elektryk z tauronu


    I pewnie Tauron udzielił Ci gwarancji na inwerter, po to jest manual żebyś się do niego stosował, gwarancję daje producent, a nie Tauron, ale zrobisz jak zechcesz.

    artek 04 napisał:
    Nie mam pojęcia, za ok. miesiąc będą to robić


    Więc dopilnuj żeby instalator zastosował się do instrukcji montażu falownika.
  • #13 19941083
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 19941094
    artek 04
    Poziom 11  
    Posty: 318
    Pomógł: 3
    Ocena: 27
    SzukamRoutera napisał:
    rokbok napisał:
    Więc dopilnuj żeby instalator zastosował się do instrukcji montażu falownika.

    I to jest bardzo dobra rada.

    Tauron mi niczego nie udzielał na razie, tylko był zmienić licznik.
    Skąd mam wiedzieć co jest w instrukcji montażu falownika, żeby tego dopilnować .
    To jest z programu gminnego i nrazie nie mam niczego w domu.
    Z tego co czytam na stronie gminy to falownik będzie chyba taki:
    https://www.sferis.pl/inwerter-solaredge-se4k...RWhPNhUJjLl7whx829NEUCIgX0-LGJbhoCsIsQAvD_BwE
  • #15 19941118
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #16 19941187
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4317
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    SzukamRoutera napisał:
    W jego instrukcji napisano tylko, że maksymalny możliwy przekrój przewodu AC to 4mm2.


    Ja znalazłem że max przewody to 16 mm2.

    Jaki przekrój przewodu do falownika w instalacji fotowoltaicznej PV 5,0kWp?
  • #17 19941194
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #18 19941207
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4317
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    SzukamRoutera napisał:
    W każdym razie o zalecanym czy minimalnym przekroju nic nie ma. Także stosujemy ogólnie przyjęte normy.


    Instrukcja instalacji faktycznie nie mówi jaki przekrój zastosować, ale odsyłają pod podany link pod którym jest pdf ze wzorami do jego obliczenia, a to zapewne dlatego że w różnych odległościach od rozdzielni można falownik zamontować, jest to pierwszy link na zamieszczonej fotce powyżej.
  • Pomocny post
    #19 19941216
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #20 19941270
    artek 04
    Poziom 11  
    Posty: 318
    Pomógł: 3
    Ocena: 27
    Nie wiem czy dobrze patrzę:
    https://www.solaredge.com/sites/default/files...er-short-strings-residential-datasheet-pl.pdf
    Nie ma tu nic o przekroju przewodów.

    Dodano po 8 [godziny] 56 [minuty]:

    To jeszcze takie pytanie, to miejsce gdzie był hydrofor i gdzie by był zainstalowany falownik to teraz jest kotłownia, tzn. kocioł pelletowy, troche sie pyli, nie żeby jakoś mocno, ale jednak widzę troche pyłu osiada na różnych przedmiotach, czy to nie będzie jakoś szkodziło falownikowi, nie wiem chłodzeniu itp. ?
  • #21 19941445
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4317
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    artek 04 napisał:
    Nie wiem czy dobrze patrzę:
    https://www.solaredge.com/sites/default/files...er-short-strings-residential-datasheet-pl.pdf
    Nie ma tu nic o przekroju przewodów.


    Bo to nie ten link.

    artek 04 napisał:
    ale jednak widzę troche pyłu osiada na różnych przedmiotach, czy to nie będzie jakoś szkodziło falownikowi, nie wiem chłodzeniu itp. ?


    Falownik ma chłodzenie aktywne, czyli ma zamontowany wentylator, całkiem możliwe że będzie wciągał wszelki pył do wewnątrz.
  • #22 19941561
    dawid_t
    Poziom 12  
    Posty: 69
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    W naprawdę specyficznych wypadkach 2,5mm2 nie wystarczy.
    W zwykłym domu, jeśli instalacja nie ma "stu lat", przewód lecie w miarę bezpośredni do rozdzielni a napięcie nie jest już ok 250V to będzie ok.
  • Pomocny post
    #24 19941915
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26252
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7779
    W tym przypadku Ty jako potencjalny użytkownik systemu PV nie powinieneś zbytnio wnikać w szczegóły. Ekipa montażowa powinna wszystko pomierzyć i odpowiednio podłączyć ewentualnie zrobić projekt modernizacji części Twej instalacji. 5kW na trzech fazach z przewodami 2,5mm2 to nic strasznego pod warunkiem sprawności instalacji.
    artek 04 napisał:
    Powiedział, że to nie jest np. zagotowanie wody w czajniku gdzie jest obciążenie kilku minutowe, tylko w dni słoneczne-lato to jest kilkanascie godzin

    Poszukaj tabeli z długoterminową obciążalnością przewodów. Z drugiej strony, maksymalną moc z PV uzyskasz przez max kilka godzin przy dobrej pogodzie. Nie licz na to że że te deklarowane 5kWp będzie non stop, tu byle chmurka na niebie psuje skutecznie produkcję.
  • Pomocny post
    #25 19941995
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4317
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    artek 04 napisał:
    Pierwszy link ze zdjęcia które wkleiłeś nie działa, otwiera się coś takiego:
    https://www.solaredge.com/pl/sites/default/files//application-note-recommendet-wiring.pdf


    Porównaj linki, ten jest taki jak na fotce powyżej, podany przez Ciebie trochę się różni treścią,

    http://www.solaredge.com/files/pdfs/application-note-recommended-wiring.pdf

    po za tym ten link prowadzi do pliku PDF, żadna strona się nie otwiera tylko okienko do pobrania pliku, przed chwilą sprawdziłem i jest ok, poniżej w załączniku jest to co pod podanym wcześniej linkiem, niestety, ale w języku angielskim.

    Załączam też instrukcję montażu, ona jest w PL.
    Załączniki:
    • Instrukcja_montazu_Solar_Edge_SE3_SE33.3K_PL.pdf (10.14 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • application-note-recommended-wiring.pdf (216.66 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #26 19942116
    artek 04
    Poziom 11  
    Posty: 318
    Pomógł: 3
    Ocena: 27
    rokbok napisał:
    artek 04 napisał:
    Pierwszy link ze zdjęcia które wkleiłeś nie działa, otwiera się coś takiego:
    https://www.solaredge.com/pl/sites/default/files//application-note-recommendet-wiring.pdf


    Porównaj linki, ten jest taki jak na fotce powyżej, podany przez Ciebie trochę się różni treścią,

    http://www.solaredge.com/files/pdfs/application-note-recommended-wiring.pdf

    po za tym ten link prowadzi do pliku PDF, żadna strona się nie otwiera tylko okienko do pobrania pliku, przed chwilą sprawdziłem i jest ok, poniżej w załączniku jest to co pod podanym wcześniej linkiem, niestety, ale w języku angielskim.

    Załączam też instrukcję montażu, ona jest w PL.


    Dziękuję, wiem że ten link co wpisałem jest trochę inny, ale taki mi wyskakiwał po wpisaniu linka z fotki powyższej, nie wiem czemu...

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię doboru przekroju przewodu do falownika w instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,0 kWp. Użytkownik zastanawiał się, czy przewody 4x2,5 mm² będą wystarczające, biorąc pod uwagę, że falownik będzie podłączony do starej instalacji. Odpowiedzi wskazują, że przewód 2,5 mm² powinien wytrzymać maksymalny prąd do 25 A, jednak zaleca się stosowanie przewodów o większym przekroju (np. 4 mm²) dla bezpieczeństwa i zgodności z normami. Wskazano również na konieczność przestrzegania instrukcji montażu falownika, aby nie stracić gwarancji. Użytkownik zadał dodatkowe pytanie o wpływ pyłu w kotłowni na działanie falownika, co również zostało omówione.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA