Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hulajnoga MOTUS - Nie działa moduł sterujący

pawcio416 21 Mar 2022 08:04 2304 15
Optex
 • #1
  pawcio416
  Level 10  
  Hulajnoga Motus (nie znam modelu) zasilanie 36V. Nie reaguje na nic. Po rozebraniu modułu zachodzi dziwna przypadłość. Po podłączeniu baterii na płytce miernik pokazuje wartość 0V i opór również 0.
  Obydwa przewody zasilające sterownik łączy kondensator (jak na zdjęciu).
  Moje pytanie czy tak powinno być, że od razu na wejściu zasilania miernik nie wskazuje napięcia i żadnego oporu. Baterie trzymają napięcie a przy podłączaniu płytki następuje lekkie iskrzenie.

  Hulajnoga MOTUS - Nie działa moduł sterujący Hulajnoga MOTUS - Nie działa moduł sterujący Hulajnoga MOTUS - Nie działa moduł sterujący
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  bubu1769
  Level 42  
  Przy podłączeniu baterii jej BMS może wykrywać zwarcie i odłączać zasilanie.
  Sprawdź czy na tranzystorach nie masz zwarcia.
  Kiedyś naprawiałem podobny sterownik, oba tranzystory na jednym torze padly a winowajcą okazało się uszkodzone jedno uzwojenie w silniku.
 • #3
  pawcio416
  Level 10  
  ok a jak to sprawdzić? Wylutować i sprawdzić czy nie ma przejścia? Minus miernika przykładam do C-kolektor a + do E-emiter to powinno dać wartość a odwrotnie nie powinno być przejścia tak?
 • Optex
 • #4
  gumisie
  Level 43  
  pawcio416 wrote:
  ok a jak to sprawdzić? Wylutować i sprawdzić czy nie ma przejścia?
  Multimetr przełączyć na test diod i sprawdzić czy niema zwarcia pomiędzy D oraz S, tranzystorów.
 • #5
  web69
  Level 32  
  Na pierwszym zdjęciu widać,że prawdopodobnie miernik jest już uszkodzony... Pomiar napięcia i rezystancji kable w COM i VΩ
 • #7
  web69
  Level 32  
  Mój błąd... swoją drogą, głupie to po, inaczej niż wszystkie inne.
 • #8
  pawcio416
  Level 10  
  Jestem o krok dalej. Wymieniłem tranzystory i wróciło zasilanie modułu. Mogę włączyć hulajnogę, zmieniać ustawienia i zaświecić lampkę ale dalej nie działa silnik. Moje pytanie. Czy na wyjściu tych 3 grubszych przewodów do silnika ze sterownika powinno pojawiać się napięcie po przestawieniu manetki? Blokuję manetkę na maksymalny gaz i sprawdzam te 3 przewody ale na żadnym nie mam napięcia.
  Ewentualnie na które przewody silnika (żółty, zielony, niebieski) dać bezpośrednio prąd z baterii, żeby sprawdzić czy silnik jest ok (chyba, że to głupi pomysł).
 • #9
  bubu1769
  Level 42  
  Problem polega na tym że sterownik dopiero poda zasilanie na silnik jak wykryje że koło jest w ruchu, w samym silniku są czujniki.
  Sam silnik można w prosty sposób powiedzieć że jest trójfazowy i podłączenie napięcia stałego za dużo nie da.
  Możesz sprawdzić czy między każda par tych grubych przewód od silnika jest taka sama oporność oraz czy na którymś nie ma przebicia do masy.
 • #10
  pawcio416
  Level 10  
  Podłączyłem wszystko, odepchnąłem się hulajnogą, wyświetlacz wskazał aktualną prędkość i po przekręceniu manetki dalej nic. Zastanawiam się czy zainwestować w nowy sterownik ale boję się, że to może być problem silnika. Z drugiej strony chyba nie ma sensu wymieniać całej elektroniki.

  A jak podepnę przewody silnika ruszę kołem i przestawię manetkę to jeżeli sterownik jest sprawny to wtedy na tych grubych przewodach do silnika powinno pojawić się napięcie? Jeżeli silnik jest spalony to czujnik powinien mimo to dać sygnał do sterownika?
 • #12
  greenopiumxxs
  Level 3  
  Pytanko poboczne, do autora postu:
  Do czego ma być wpięta czarna kostka wychodząca że sterownika?
  Mam tu składak, kupiłam sterownik zgodny z tym co na zdjęciu, ma identyczne oznaczenia, na wyświetlaczu - adekwatnie. Ta czarna mi zostaje po podłączeniu wolna. Może ktoś ma podłączony sterownik działający i może strzelić foto czym ta kostka jest?
 • #14
  greenopiumxxs
  Level 3  
  Właśnie nic nie ma ... Długo szukałam sterownika, który miałby zgodne oznaczenia, ostatecznie dobierałam pod mikrokontroler wyświetlacza. Wyświetlacz odpowiada, wyświetla błąd EE czyli ewidentnie coś źle podłączyłam... Ale ciągle mi zostaje ta kostka. Na zdjęciu - czarna Hulajnoga MOTUS - Nie działa moduł sterujący
 • #15
  jarroQ
  Level 31  
  Czy to przypadkiem nie jest zdublowane złącze czujników halla?
 • #16
  greenopiumxxs
  Level 3  
  Możliwe. Dzwoniłam do motusa, powiedzieli że tego się nie podłącza nigdzie.