Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra problem z wentylatorem chłodnicy i klimatyzacją

patryk.s 08 Lis 2005 08:35 30643 15
  • #1 08 Lis 2005 08:35
    patryk.s
    Poziom 10  

Witam!

Samochód Opel Astra 1.8 16V (X18XEL), klimatyzacja manualna.
    Zapaliła mi się kontrolka "check engine" i po sprawdzeniu wyszedł kod 87 - zbyt niskie napięcie przekaźnika klimatyzacji (mam klimę). Dodatkowo zauważyłem, że przy wysokiej temp. nie włącza się wentylator chłodnicy. Zmostkowałem wtyczkę przy czujniku temperatury, ale wentylator nie chodzi (na 100 % sprawny bo sprawdzałem), więc podejrzewam, że winny jest jakiś przekaźnik między czujnikiem a wentylatorem.
    Ktoś wie gdzie w Asterce są przekaźniki od wentylatora chłodnicy i klimy ??

Pozdrawiam

0 15
  • #2 08 Lis 2005 10:30
    małek
    Poziom 21  

jeśli to astra 1 to w komorzw silnika masz takie dwa czarne pudelka (w benzynie może jedno) ale napewno, to w nim są bezpieczniki i przekaźniki od wentylatora , jedno w obolicy serwa drugie w okolicy aku

0
  • #3 08 Lis 2005 10:34
    maciej123
    Poziom 24  

Aby dokładnie opisać przekaźniki potrzebuje rocznik autka. Przy klimie co jakiś czas były wprowadzane małe modyfikacje i mam u siebie opisy ale różnią sie rocznikami.

0
  • #4 08 Lis 2005 11:11
    patryk.s
    Poziom 10  

Astra rocznik 96

Co do przekaźników w komorze silnika to mam tylko skrzynkę pod szybą a tam dwa przekaźniki (jeden jest od klaksonu a drugi może i od wentylatora, ale nie dochodzi do niego napięcie. Z tego co się dowiadywałem to w układzie z klimą są chyba po dwa przekaźniki dla wentylatora chłodnicy i dla wentylatora chłodnicy klimy i są one jakoś połączone w obwodzie.
    Czuję, że poszedł mi jeden z nich i jest jakaś przerwa w obwodzie i dlatego wentylator się nie załącza.
    Jak włączam klimę to włącza mi sie wentylator chłodnicy gł. i pstryka jakis przekaźniczek w skrzynce z bezpiecznikami w kabinie, ale z tyłu i nie moge się tam dostać.

Pozdrawiam

0
  • #6 08 Lis 2005 12:46
    patryk.s
    Poziom 10  

Dzięki za schematy, ale przydałby się jeszcze opis numerów do tego rys.
    W jaki sposób dostac się do przekaźników nr 3 i do przekaźników znajdujących się na tylnej ściance skrzynki z bezpiecznikami nie rozbierając całej deski rozdzielczej?

Dodano po 53 [sekundy]:

chodziło mi o przekaźniki nr 6 a nie 3.

0
  • #7 20 Lip 2007 22:00
    lary86
    Poziom 10  

koledzy mam taki sam problem asterka F rocznik 95 1,8 16V i nie daje juz rady, raz słychać przekaźnik bezpiecznikami, raz nie, właśnie wymieniłem czujnik temperatury ten który włacza wentylator na dole chłodnicy trzy stykowy ale nie dochodzi do niego prąd, silnik wentylatora sprawny, nie dochodzi też prąd do przekaźnika na podszybiu tego od klimy jak mu dam napoięcie z akumulatora na któryś ze styków to lbo włacza sprężarkę albo obydwa wentylatory, bezpieczniki w skrzynce ok. ten w komorze silnika też, może jakiś przekaźnik dodatkowy, gdzie szukac przyczyny ? dzięki z góry za pomoc

0
  • #9 21 Lip 2007 11:18
    lary86
    Poziom 10  

dzięki kolego mam nadzieję że mi ten schemat pomoże pozdrowienia

0
  • #10 22 Lip 2007 22:39
    patryk.s
    Poziom 10  

Witam.
    U mnie przyczyna było zwarcie w gnieździe zapalniczki :|
    Troche to dziwne, ale dzosżłem do tego, bo przeanalizowaniu schematów. W pewnym miejscu gnizado zapalniczki łączy się z przekaźnikami wentylatorów.

0
  • #11 28 Lip 2007 20:01
    lary86
    Poziom 10  

U mnie też coś jest z zapalniczką jak sprawdziłem napiecie to wyszło mi 2,8 V na wtyczce do zapalniczki i tak samo na wtyczce do wentylatora chłodnicy silnika i na wtyczce czujnika temperatury i nie wiem co jest, byłem u elektryka posprawdzał przekaźniki i mówi, że wg niego wszystko jest ok. ale komputer pokazał mi kody 87 i 88 czyli za niskie i za wysokie napięcie na przekaźnikach klimy, a dziś zrobiłem coś takiego, że dałem 12V na czarny kabel w przekaźniku od klimy tym który znajduje się pod maską i wszystko odpaliło tam gdzie było 2,8V jest 12V tylko wydaje mi sie, że przekaźniki w skrzynce bezpieczników są za bardzo ciepłe nie są gorące ale tak jak by się grzały, może ktoś mi powie gdzie szukać tego "zaginionego" prądu, serdeczne dzięki z góry za pomoc i podpowiedzi

0
  • #12 11 Gru 2008 16:30
    Sanjuro79
    Poziom 9  

Witajcie!
    Chyba też mam podobny problem. Otóż, mam astrę II 1,6 16V i mam taką sytuację: Włączam klimatyzację i jest taki objaw, że raz chodzi, raz nie i sytuacja się łączy z kontrolką check engine. Teraz jest okres parowania szyb, więc wymieniłem filtr kabinowy, natomiast raz na jakiś czas samoczynnie wyłączy mi się klima, bo z automatu szyby mi okropnie parują. Nie wiem już gdzie tkwi błąd. Proszę o jakieś sugestie.
    Pozdrawiam

0
  • #13 11 Gru 2008 19:57
    patryk.s
    Poziom 10  

Jeżeli klima się samoczynnie wyłącza i jest to powiązane z kontrolką "check engine" to prawdopodobnie gdzieś jest spadek napięcia. Może uszkodzony przewód lub złączka czasami nie kontaktuje.

0
  • #14 11 Gru 2008 20:28
    bartek_j
    Poziom 35  

patryk.s gadasz głupoty.

Sanjuro79: rozwiń tą myśl? Co znaczy że ci się samoczynie klima włącza ?

Ogólnie pewnie trzeba się podłączyć z diagnozą i wyczytać błędy. Można to zrobić "beznarzędziowo", metodą kodó błyskowych.

0
  • #15 24 Maj 2009 12:57
    MiXas
    Poziom 10  

Witam jakiś czas kupiłem astrę z (8 miesięcy) Od tego czasu miałem problemy mniejsze większe ale rozwiązałem. Jednak od samego początku jak ją dostałem w schowku leżał brązowy przekaźnik. Samochód jeździ i nie ma z nim problemów. Nigdzie nie znalazłem wejścia na brązowy przekaźnik, aż do dziś. Jest w miejscu zaznaczonym na zdjęciu w skrzyneczce obok akumulatora. Ładnie mi wszystko pasowało więc włożyłem. Samochód chodzi ale coś piszczy jakby mały silniczek gdzieś w okolicy silnika (dużego :) ), więc wyciągnąłem. Proszę o pomoc nie chcę jechać do mechaniora bo ci są u nas kiepscy. (ostatnio prosiłem o skasowanie błędów i usunięcie usterek to mi żarówkę z deski rozdzielczej wyjął masakra). Może ktoś będzie wiedział od czego to przekaźnik i co oznacza to piszczenie. Aha piszczenie nie jest jakieś bardzo głośne ale słychać.

W przyszłości podeślę lepsze zdjęcie jeżeli nie będzie czytelne.

Opel Astra problem z wentylatorem chłodnicy i klimatyzacją

0
  • #16 03 Paź 2009 09:39
    maluch93
    Poziom 9  

Witam ! Też jestem posiadaczem opla astry G 2003r 1.6 16v,i od nie dawna przestały mi sie włanczać wentylatory, sprawdziłem prąd nie dochodzi do wentylatorów.Czy ktoś posiada schemat przekażników ?

Z góry dziękuje.

4