Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW Touran nie działa klimatyzacja

Adi.7 26 Jun 2022 10:45 402 9
    Adi.7
    Level 3  
    Witam, jestem posiadaczem vw touran 2008r (polift) 1,9 TDI BLS. Nie działa klimatyzacja. Po podlączeniu komputera wyskakuje błąd, Obwód przerwany lub zwarty. Błąd jest od czujnika ciśnienia klimatyzacji. Kosta jest 3pinowa i jak sprawdzić który plus, minus i sygnał? Czytałem że można go bezpośrednio włączyć z zasilania 12v. Nie wiem czy czujnik jest sprawny i chce to sprawdzić. Jeżeli czujnik okaże sie dobry to będe potrzebował schemat gdzie idzie ta wiązka dalej w głąb silnika.

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam :)
    decybel91
    Level 42  
    Jakie widzi ciśnienia klimatyzacji ten czujnik? 1 plus 12v, trzeci masa, środkowy sygnał do panelu klimatyzacji. Rzadko padała wiązka najczęściej niewłaściwy czujnik ciśnienia klimatyzacji. Musi być z numerem 1k0, a że pasuje od starszych vagow montuje się zamiennik 1j0.
    Adi.7
    Level 3  
    Czujnik wymieniłem i błąd znikł, ale pojawił się błąd 00898 czyli "zwarcie z biegunem dodatnim lub obwód przerwany" "STAŁY" Podłączyłem pompe + i - z akumulatora to elektrozawór w sprężarce działa. Ale nie kręcą się wentylatory ani od chłodzenia ani od klimatyzacji. W czym może tkwić problem? Szukać po przewodach?
    decybel91
    Level 42  
    Zdarza się uszkodzenie wiązki koło podstawy filtra oleju
    Adi.7
    Level 3  
    No okej, sprawdzę ją całą dziś. Pytanie może głupie nie znam się, ale przy włączonej klimatyzacji powinny kręcić się wentylatory, czy to działa w ten sposób że załączają sie dopiero wtedy gdy jest wpięta oryginalna kostka co idzie do elektrozaworu do sprężarki? Czy po podłączaniu + i - do sprężarki (z wypiętą kostką) wentylatory zaczną się kręcić, czy zaczną sie krecić się dopiero po podłączeniu kostki, idzie w kostce jakiś sygnał czy tylko + i - jest to kostka 2pinowa.
    carrot
    Moderator of Cars
    Wentylatory włączą się dopiero przy przekroczeniu 13bar na skraplaczu (po stronie HP układu), I bieg wentylatorów przy 13 bar, II bieg przy ok 18bar
    Adi.7
    Level 3  
    Czyli przy skraplaczu jest czujnik ciśnienia klimatyzacji i kiedy on wskaże 13bar to wentylator klimatyzacji się załączy?
    decybel91
    Level 42  
    W Touran i innych vagach po 2004 nie ma biegów wentylator chłodnicy tylko zakres pracy. Wentylator chłodnicy rusza pomału przy około 10bar. Wszystko kontroluje climatronic i ECU silnika. Nic na krótko nie zadziała!!!

Dodano po 1 [minuty]:

Sprężarka klimatyzacji jest z tzw zmienną pojemnością. Jeśli dasz tam plus ma krótko to po kilku kilometrach zatrze się sprężarka. Brak błędów i wszystko ładnie samo pracuje.
    Adi.7
    Level 3  
    Czyli jezeli elektrozawor w sprezarce sie otwiera to zatarta jest sprezarka klimy?
    decybel91
    Level 42  
    Najczęściej pada sama sprężarka klimatyzacji,ale podstawą jest brak błędów od sprężarki, czujnika ciśnienia lub wentylator chłodnicy