Cześć,
Chciałbym was spytać o radę jak można zweryfikować gdzie leży problem.
Lodówka około 3 miesiące temu zaczęła wybijać RCD, udało się ze była ostatni miesiąc na gwarancji wiec przyjechał serwis, niestety nie było mnie w domu aby się przyjrzeć co zrobili ale wynik był zadowalający ponieważ różnicówka nie wybijała.
Niestety minęły 3 miesiące i problem znowu zaczął się powtarzać, różnicówka znowu wybija z różną częstotliwością - raz na 2 dni innym razem co 30 sekund. Po przyjrzeniu się zauważyłem ze technik przeciął przewód PE… Sam zacząłem szukać przyczyny, okazuje się ze lodówka na różnych gniazdkach na tym samym obwodzie wybija różnicówkę natomiast na innym obwodzie już jej nie wybija. Dodam ze na felernym obwodzie jest zmywarka czy piekarnik i nic więcej nie wyłącza RCD. Wszystkie obwody są wpięte w jeden RCD 3-fazowy (zdj. niżej).
Nie mam za bardzo pomysłu co konkretnie może być przyczyną, może najpierw spytam kilka ogólnych pytań, jeżeli jednak macie jakiś pomysł to byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedz.
1. Czy może to być uszkodzony RCD, wył. nadprądowy albo same kable? Mam dostęp do mierników do pomiarów elektrycznych.
2. Czy są jakieś pomiary lodówki które mogę wykonać?
Lodówka to model Whirpool W7 811I K - Link. Poniżej zdjęcia rozdzielnicy oraz podłączeń w lodowce.
Chciałbym was spytać o radę jak można zweryfikować gdzie leży problem.
Lodówka około 3 miesiące temu zaczęła wybijać RCD, udało się ze była ostatni miesiąc na gwarancji wiec przyjechał serwis, niestety nie było mnie w domu aby się przyjrzeć co zrobili ale wynik był zadowalający ponieważ różnicówka nie wybijała.
Niestety minęły 3 miesiące i problem znowu zaczął się powtarzać, różnicówka znowu wybija z różną częstotliwością - raz na 2 dni innym razem co 30 sekund. Po przyjrzeniu się zauważyłem ze technik przeciął przewód PE… Sam zacząłem szukać przyczyny, okazuje się ze lodówka na różnych gniazdkach na tym samym obwodzie wybija różnicówkę natomiast na innym obwodzie już jej nie wybija. Dodam ze na felernym obwodzie jest zmywarka czy piekarnik i nic więcej nie wyłącza RCD. Wszystkie obwody są wpięte w jeden RCD 3-fazowy (zdj. niżej).
Nie mam za bardzo pomysłu co konkretnie może być przyczyną, może najpierw spytam kilka ogólnych pytań, jeżeli jednak macie jakiś pomysł to byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedz.
1. Czy może to być uszkodzony RCD, wył. nadprądowy albo same kable? Mam dostęp do mierników do pomiarów elektrycznych.
2. Czy są jakieś pomiary lodówki które mogę wykonać?
Lodówka to model Whirpool W7 811I K - Link. Poniżej zdjęcia rozdzielnicy oraz podłączeń w lodowce.
!!! Możesz liczyć na ochronę przeciwporażeniową, gdyby pojawiła się faza na obudowie lodówki.