Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie mierników uniwersalnych cyfrowych

Kubasiasty 12 Lis 2005 17:22 945 3
  • #1 12 Lis 2005 17:22
    Kubasiasty
    Poziom 10  

Czy można zamiast baterii 9V zastosować do zasilania miernika akumulatorek NiMH 9V?

0 3
  • #2 12 Lis 2005 17:56
    darekkot
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o samo zasilanie mierników nie ma problemów, żeby dać zamiast baterii akumulator. Sam kiedyś stosowałem zasilacz stabilizowany. Ponieważ charakterystyka rozładowania baterii jest nieco inna niż akumulatora (tu jest bardziej stroma), możesz zauważyć jedynie krótsze świecenie ikony "bateria do wymiany". Każdy miernik ma w sobie źródło referencyjne. Inaczej każdy pomiar byłby zależny od napięcia źródła zasilania, a wtedy byłby to już tylko wskaźnik a nie miernik. Poza tym pozostaje kwestia upakowania akumulatora w obudowie przyrządu...

0
  • #3 13 Lis 2005 20:04
    _jta_
    Specjalista elektronik

Są akumulatorki NiMH o rozmiarach i napięciu baterii 6F22, sam taki stosuję do zasilania miernika
    cyfrowego (jakiś z tych tańszych), mieści się i miernik prawidłowo działa.
    Wadą akumulatorka jest to, że szybciej od baterii jednorazowej rozładuje się, gdy nie używasz miernika
    - bateria może leżeć nieużywana kilka lat, a akumulatorek może się sam rozładować przez dwa miesiące.
    No i kolejna wada to cena - kilkanaście zł - można za to kupić kilka baterii jednorazowych.

0
  • #4 15 Lis 2005 20:01
    Kubasiasty
    Poziom 10  

Dziękuję za informację. Będzie mi pomocna - mam akumulatorek 9V kupiony pierwotnie do innego celu, a zamierzam właśnie kupić miernik

0