Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki radiotelefon???

Grabarz 07 Kwi 2003 15:13 6575 18
  • #1 07 Kwi 2003 15:13
    Grabarz
    Poziom 10  

Witam

mam takie pytanie - czy jest taki radiotelefon, który można używać w mieście na odległość nie większą niż 3.5km w sposób, żeby miało to sens?? Jako że nie jestem laikiem w tej sprawie, byłbym wdzięczny za skrótowe wyjaśnienie jak takie urządzenie działa (szczególnie w mieście) lub odesłanie na jakiś link i jakie koszta (oprócz zakupu:) ) się z nim wiążą

Dzięki z góry

0 18
  • #2 07 Kwi 2003 18:01
    jamzy
    Poziom 16  

Witam
    Oczywiście że są. Są to radiotelefony LPD o mocy 500mW pracujące w paśmie 70 cm ( 440 MHz ) - konkretnej marki nie ma co podawać bo jest ich sporo. Na Allegro możesz kupić komplet tj 2 sztuki za jakieś 150 - 250zł ( lepszej marki ). Zasięg tego typu urządzeń dochodzi do 5 km, w mieście zależy od infrastruktury - czyli budynków i drzew. Urządzenia takie posiadają 8 kanałów, blokadę szumów i kilka innych funkcji( nasłuch dwukanałowy itp ), są zasilane ze zwykłych baterii R6 ( alkalicznych ) lub z akumulatorków R6.
    I to są jedyne koszty jakie się ponosi - nie trzeba ich rejestrować

0
  • #3 07 Kwi 2003 18:27
    Grabarz
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź

Widziałem takie o zasięgu powyżej 7km, ale tak jak piszesz - boję się aglomeracji i drzew. Może jest ktoś kto używał radiotelefonu w mieście? A Ty masz? Próbowałeś? I co byś polecał?

0
  • #5 08 Kwi 2003 00:09
    jamzy
    Poziom 16  

Witam ponownie i małe sprostowanie, we wczesniejszym poscie nie powinno być LPD tylko PMR. Natomiast co do tego radiotelefonu MA 440 - to jest to radiotelefon amatorski na pasmo 70 cm i trzeba mieć licencję krótkofalarską i zezwolenie na jego używanie, ponieważ ma większy zakres częstotliwości i większą moc. Ja osobiście jestem krótkofalowcem i używam bardziej rozbudowanego sprzetu, a Tobie polecał bym MH - 446 PMR ( jeżeli chcesz z tych co są na tej stronce wybierać ) ponieważ nie trzeba rejestrować i zasięg maja do 6 km ( zasięg można zwiekszyć stosując antenę o troche wiekszym zysku np: 1/4 fali na 70 cm - to bedzie 27,5 cm o ile radiotelefon ma wymienne antenki - można zrobic samemu lub kupić gotową ) ta co jest z radiem w zestawie to zwykły helikal o dość marnych parametrach. Ale tak jak pisałem wcześniej zasięg zależy od infrastruktury. Osobiście posiadam dwa urządzenai LPD o mocy 10 mW na pasmo 70 cm i na orginalnych antenkach zasięg w mieście dochodzi do kilometra ale to max. ( wykorzystuję je przy montażu instalacji antenowych itp )

0
  • #6 08 Kwi 2003 08:35
    Grabarz
    Poziom 10  

Dzięki, teraz rozumiem:)
    Czyli jakby nie patrzeć na 3.5km w mieście (200.000) nie ma szans... Jaka jest inna metoda komunikacji za darmo przy takich warunkach? (nie chodzi mi o internet np) Może CB? Co musiałbym wówczas posiadać? Chodzi mi o to, czy dwa odbiorniki CB, czy jeden + radiototelefon? Czy wtedy zasięg będzie większy? I jak z pozwoleniami?
    Pozdrawiam

0
  • #7 08 Kwi 2003 09:29
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na ręcznym radiu w mieście zawsze jest problem między budynkami z zasięgiem.
    Możesz zainstalować CB stacjonarne i do 5km zasięg powinien być bez problemu.
    Rownież między 2 samochodami.

0
  • #8 08 Kwi 2003 11:28
    jamzy
    Poziom 16  

Dokładnie tak jak kolega jozefg mówi - najprościej dwa radia CB jakieś zwykłe i anteny samochodowe i zasięg nawet do 20 km - bedzie łączność dwukierunkowa. Tylko obie osoby używające radia CB muszą wystapić z wnioskiem do URT o nadanie znaku wywoławczego i takie tam inne pierdoły - ale to trzeba do okręgowego URT zadzwonić i dokładnie się dowiedzieć.
    Pozdrawiam

0
  • #9 08 Kwi 2003 12:46
    Grabarz
    Poziom 10  

No to już wiem na czym stoję:) A czy trudno załatwić jest takie pozwolenie czy znak wywoławczy i gdzie szukać tego...URT( co to za skrót)? I jeszcze takie trywialne pytanie - ile kosztuje takie zwykłe CB, czy jest duże i jak się je instaluje? Jaki jest dźwięk? Aha no i gdzie zamontować te anteny?? Przy radiu, czy na dachu?? Bo ja mieszkam na parterze, a ten drugi kontakt na I piętrze w odległości maksymalnie 3.5km
    Dzięki serdeczne za odpowiedzi i zainteresowanie:)
    Ps.Ofiaruję Wam punkty, jeśli coś Wam to da, bo pomoc jest nieoceniona:)

0
  • #10 08 Kwi 2003 13:13
    jozefg

No to 2 kpl CB stacjonarne - najprostsze(najtańsze) wystarczą i dla komfortu odsłuchu - praca w FM. Anteny najlepiej na dachu.Co do cen - nie jestem na bieżąco.Rejestracja dla CB to formalność, opłata roczna ok 10PLN/szt. URT jest w każdym mieście wojewódzkim.
    PS. punkty zachowaj - mam ich dość.

0
  • #11 08 Kwi 2003 16:14
    jamzy
    Poziom 16  

Dwa CB radia + anteny i kable nie powinno wynieść więcej jak 600 zł + dwa zasilacze - wszystko można kupić na Allegro bądźw jakimś sklepie z radyjkami lub w komisie. Skrót URT to Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty - tak dokładnie się to nazywa, a to jest adres internetowy http://www.urt.gov.pl/ - tam zajrzyj i wszystkiego się dowiesz jeżeli chodzi o rejestrację. A punkty zachowaj - mi też nie są potrzebne.
    Pozdrawiam

0
  • #12 08 Kwi 2003 18:30
    Grabarz
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jednak kilka dodatkowych pytań. Czytałem o jakimś dostrajaniu anteny do CB (nie znam nikogo kto mógłby to zrobić) a po drugie moja administracja nie zgodzi się na antenę na dachu, czy można ją umieścić np za oknem? (jak pisałem wcześniej, mieskzam na parterze)
    Pozdrawiam

0
  • #13 08 Kwi 2003 20:50
    jamzy
    Poziom 16  

Oczywiście że można za oknem umieścić ale wtedy trzeba się liczyć z pogorszeniem zasiegu, ale te 5 km bedzie napewno - nawet jak bedzie na parterze, ale im wyżej tym lepiej - można porozmawiać z jakimś sąsiadem, może pozwoli zainstalować na balkonie lub coś takiego. Jeżeli o antenę chodzi to w takim układzie proponuję jakąś krótką samochodową - jakąś tanią, a co do jej strojenia to w większości wypadków stroi się ją poprzez zmiane długości promiennika - najczęściej na czubku lub u podstawy anteny jest końcówka regulacyjna - trzeba podłaczyć reflektometr i zestroić antenę przy włączonym nadawaniu na jak najmniejszy współczynnik fali stojacej tzw SWR ( do tego musisz kupic reflektometr lub pozyczyć od jakiegoś znajomego CBsty ). Ostatecznie gdy nie bedziesz mógł załatwić reflektometru to wtedy najlepiej ustawić stroik anteny w środkowym położeniu - bedzie chodzić z trochę większym SWRem.
    No i poszukaj w internecie np przez Google jakiś info na temat CB - jest tego dużo np: www.eter.ariadna.pl i wiele innych.
    Pozdrawiam

0
  • #14 08 Kwi 2003 22:41
    jozefg

Może być antena na balkonie - ale musi być odsunięta od ściany budynku ile się da na jakimś wysięgniku, wskazane min. 5,5m.A antena samochodowa wcale nie jest tańsza od GP1/2! Ok.60PLN. Reflektometr - ~30PLN, ale można pożyczyć od kogoć.

0
  • #15 09 Kwi 2003 08:30
    Grabarz
    Poziom 10  

Dzięki Wam serdeczne. Teraz wiem wszystko co chciałem:) Mam nadzieję, że w niedługim czasie wreszcie będę już użytkowniekiem CB:)
    Pozdrawiam i życzę połamania anten (nie wiem czego się życzy CBstom:))

0
  • #16 09 Kwi 2003 15:29
    zyraf
    Poziom 26  

ooo jak taki temat juz ktos zalozyl to sie moze czegos dowiem. juz chyba 4 miesiace sie tym zajmuje, ale nieduzo. najchetniej bym sobie kupil antene 1/2 i zamontowal na dachu, tylko problem by byl bo ludki z administracji by sie mogli przyczepic wiec powinienem byc zarejestrowany. jakis czas temu slyszalem ze to oplata ok 100 zeta a teraz ze 10/rok... moze mi ktos wyjasnic ile to bedzie kosztowac bo sprzety podstawowe juz mam (antena samochodowa, alan 18, zasilacz - tez jest).
    pzodrawiam i licze na pomoc...

0
  • #17 09 Kwi 2003 15:49
    jozefg

10Z to roczna opłata za zezwolenie a z administracją za zezwolenie na powieszenie anteny to ....
    Do samochodu zasilacz nie jest potrzebny ale w domu tak + obowiązkowo antena GP 1/2 ,ale może być lepsza no i odpowiednia ilość kabla 50 omów np. popularny RG58.
    No i montować ...byle antena wysoko!

0
  • #18 09 Kwi 2003 20:40
    zyraf
    Poziom 26  

ale jak sie rejestruje siebie ? moglbys mi to blizej opisac?? bo jesli to tylko te 10 zeta musze wplacic to jest nic... bo podejzewam ze jakies wpisowe i inny shit tez do tego dojdzie
    jak to jest u ciebie i czy ewentualnie duzo pieprzenia bedzie zeby sie z nimi dogadac (czy sie doczepia do sprzetu??)

0
  • #19 09 Kwi 2003 20:51
    jozefg

Oczywiście ale musisz zadzwonić do swojego rejonowo URT i tam dostaniesz informacje(były jakieś zmiany).
    A sprzęt powinien mieć naklejkę homologacyjną.

0