Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki radiotelefon???

Grabarz 07 Apr 2003 15:13 6998 18
Telkom Telmor
    Grabarz
    Level 11  
    Witam

mam takie pytanie - czy jest taki radiotelefon, który można używać w mieście na odległość nie większą niż 3.5km w sposób, żeby miało to sens?? Jako że nie jestem laikiem w tej sprawie, byłbym wdzięczny za skrótowe wyjaśnienie jak takie urządzenie działa (szczególnie w mieście) lub odesłanie na jakiś link i jakie koszta (oprócz zakupu:) ) się z nim wiążą

Dzięki z góry
  • Telkom Telmor
    jamzy
    Level 16  
    Witam
    Oczywiście że są. Są to radiotelefony LPD o mocy 500mW pracujące w paśmie 70 cm ( 440 MHz ) - konkretnej marki nie ma co podawać bo jest ich sporo. Na Allegro możesz kupić komplet tj 2 sztuki za jakieś 150 - 250zł ( lepszej marki ). Zasięg tego typu urządzeń dochodzi do 5 km, w mieście zależy od infrastruktury - czyli budynków i drzew. Urządzenia takie posiadają 8 kanałów, blokadę szumów i kilka innych funkcji( nasłuch dwukanałowy itp ), są zasilane ze zwykłych baterii R6 ( alkalicznych ) lub z akumulatorków R6.
    I to są jedyne koszty jakie się ponosi - nie trzeba ich rejestrować
  • Telkom Telmor
    Grabarz
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedź

Widziałem takie o zasięgu powyżej 7km, ale tak jak piszesz - boję się aglomeracji i drzew. Może jest ktoś kto używał radiotelefonu w mieście? A Ty masz? Próbowałeś? I co byś polecał?
    jamzy
    Level 16  
    Witam ponownie i małe sprostowanie, we wczesniejszym poscie nie powinno być LPD tylko PMR. Natomiast co do tego radiotelefonu MA 440 - to jest to radiotelefon amatorski na pasmo 70 cm i trzeba mieć licencję krótkofalarską i zezwolenie na jego używanie, ponieważ ma większy zakres częstotliwości i większą moc. Ja osobiście jestem krótkofalowcem i używam bardziej rozbudowanego sprzetu, a Tobie polecał bym MH - 446 PMR ( jeżeli chcesz z tych co są na tej stronce wybierać ) ponieważ nie trzeba rejestrować i zasięg maja do 6 km ( zasięg można zwiekszyć stosując antenę o troche wiekszym zysku np: 1/4 fali na 70 cm - to bedzie 27,5 cm o ile radiotelefon ma wymienne antenki - można zrobic samemu lub kupić gotową ) ta co jest z radiem w zestawie to zwykły helikal o dość marnych parametrach. Ale tak jak pisałem wcześniej zasięg zależy od infrastruktury. Osobiście posiadam dwa urządzenai LPD o mocy 10 mW na pasmo 70 cm i na orginalnych antenkach zasięg w mieście dochodzi do kilometra ale to max. ( wykorzystuję je przy montażu instalacji antenowych itp )
    Grabarz
    Level 11  
    Dzięki, teraz rozumiem:)
    Czyli jakby nie patrzeć na 3.5km w mieście (200.000) nie ma szans... Jaka jest inna metoda komunikacji za darmo przy takich warunkach? (nie chodzi mi o internet np) Może CB? Co musiałbym wówczas posiadać? Chodzi mi o to, czy dwa odbiorniki CB, czy jeden + radiototelefon? Czy wtedy zasięg będzie większy? I jak z pozwoleniami?
    Pozdrawiam
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na ręcznym radiu w mieście zawsze jest problem między budynkami z zasięgiem.
    Możesz zainstalować CB stacjonarne i do 5km zasięg powinien być bez problemu.
    Rownież między 2 samochodami.
    jamzy
    Level 16  
    Dokładnie tak jak kolega jozefg mówi - najprościej dwa radia CB jakieś zwykłe i anteny samochodowe i zasięg nawet do 20 km - bedzie łączność dwukierunkowa. Tylko obie osoby używające radia CB muszą wystapić z wnioskiem do URT o nadanie znaku wywoławczego i takie tam inne pierdoły - ale to trzeba do okręgowego URT zadzwonić i dokładnie się dowiedzieć.
    Pozdrawiam
    Grabarz
    Level 11  
    No to już wiem na czym stoję:) A czy trudno załatwić jest takie pozwolenie czy znak wywoławczy i gdzie szukać tego...URT( co to za skrót)? I jeszcze takie trywialne pytanie - ile kosztuje takie zwykłe CB, czy jest duże i jak się je instaluje? Jaki jest dźwięk? Aha no i gdzie zamontować te anteny?? Przy radiu, czy na dachu?? Bo ja mieszkam na parterze, a ten drugi kontakt na I piętrze w odległości maksymalnie 3.5km
    Dzięki serdeczne za odpowiedzi i zainteresowanie:)
    Ps.Ofiaruję Wam punkty, jeśli coś Wam to da, bo pomoc jest nieoceniona:)
    jozefg
    No to 2 kpl CB stacjonarne - najprostsze(najtańsze) wystarczą i dla komfortu odsłuchu - praca w FM. Anteny najlepiej na dachu.Co do cen - nie jestem na bieżąco.Rejestracja dla CB to formalność, opłata roczna ok 10PLN/szt. URT jest w każdym mieście wojewódzkim.
    PS. punkty zachowaj - mam ich dość.
    jamzy
    Level 16  
    Dwa CB radia + anteny i kable nie powinno wynieść więcej jak 600 zł + dwa zasilacze - wszystko można kupić na Allegro bądźw jakimś sklepie z radyjkami lub w komisie. Skrót URT to Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty - tak dokładnie się to nazywa, a to jest adres internetowy http://www.urt.gov.pl/ - tam zajrzyj i wszystkiego się dowiesz jeżeli chodzi o rejestrację. A punkty zachowaj - mi też nie są potrzebne.
    Pozdrawiam
    Grabarz
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jednak kilka dodatkowych pytań. Czytałem o jakimś dostrajaniu anteny do CB (nie znam nikogo kto mógłby to zrobić) a po drugie moja administracja nie zgodzi się na antenę na dachu, czy można ją umieścić np za oknem? (jak pisałem wcześniej, mieskzam na parterze)
    Pozdrawiam
    jamzy
    Level 16  
    Oczywiście że można za oknem umieścić ale wtedy trzeba się liczyć z pogorszeniem zasiegu, ale te 5 km bedzie napewno - nawet jak bedzie na parterze, ale im wyżej tym lepiej - można porozmawiać z jakimś sąsiadem, może pozwoli zainstalować na balkonie lub coś takiego. Jeżeli o antenę chodzi to w takim układzie proponuję jakąś krótką samochodową - jakąś tanią, a co do jej strojenia to w większości wypadków stroi się ją poprzez zmiane długości promiennika - najczęściej na czubku lub u podstawy anteny jest końcówka regulacyjna - trzeba podłaczyć reflektometr i zestroić antenę przy włączonym nadawaniu na jak najmniejszy współczynnik fali stojacej tzw SWR ( do tego musisz kupic reflektometr lub pozyczyć od jakiegoś znajomego CBsty ). Ostatecznie gdy nie bedziesz mógł załatwić reflektometru to wtedy najlepiej ustawić stroik anteny w środkowym położeniu - bedzie chodzić z trochę większym SWRem.
    No i poszukaj w internecie np przez Google jakiś info na temat CB - jest tego dużo np: www.eter.ariadna.pl i wiele innych.
    Pozdrawiam
    jozefg
    Może być antena na balkonie - ale musi być odsunięta od ściany budynku ile się da na jakimś wysięgniku, wskazane min. 5,5m.A antena samochodowa wcale nie jest tańsza od GP1/2! Ok.60PLN. Reflektometr - ~30PLN, ale można pożyczyć od kogoć.
    Grabarz
    Level 11  
    Dzięki Wam serdeczne. Teraz wiem wszystko co chciałem:) Mam nadzieję, że w niedługim czasie wreszcie będę już użytkowniekiem CB:)
    Pozdrawiam i życzę połamania anten (nie wiem czego się życzy CBstom:))
    zyraf
    Level 26  
    ooo jak taki temat juz ktos zalozyl to sie moze czegos dowiem. juz chyba 4 miesiace sie tym zajmuje, ale nieduzo. najchetniej bym sobie kupil antene 1/2 i zamontowal na dachu, tylko problem by byl bo ludki z administracji by sie mogli przyczepic wiec powinienem byc zarejestrowany. jakis czas temu slyszalem ze to oplata ok 100 zeta a teraz ze 10/rok... moze mi ktos wyjasnic ile to bedzie kosztowac bo sprzety podstawowe juz mam (antena samochodowa, alan 18, zasilacz - tez jest).
    pzodrawiam i licze na pomoc...
    jozefg
    10Z to roczna opłata za zezwolenie a z administracją za zezwolenie na powieszenie anteny to ....
    Do samochodu zasilacz nie jest potrzebny ale w domu tak + obowiązkowo antena GP 1/2 ,ale może być lepsza no i odpowiednia ilość kabla 50 omów np. popularny RG58.
    No i montować ...byle antena wysoko!
    zyraf
    Level 26  
    ale jak sie rejestruje siebie ? moglbys mi to blizej opisac?? bo jesli to tylko te 10 zeta musze wplacic to jest nic... bo podejzewam ze jakies wpisowe i inny shit tez do tego dojdzie
    jak to jest u ciebie i czy ewentualnie duzo pieprzenia bedzie zeby sie z nimi dogadac (czy sie doczepia do sprzetu??)
    jozefg
    Oczywiście ale musisz zadzwonić do swojego rejonowo URT i tam dostaniesz informacje(były jakieś zmiany).
    A sprzęt powinien mieć naklejkę homologacyjną.