Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lekko uszkodzony kabel antenowy - nbox

drza 17 Nov 2022 17:05 381 12
    drza
    Level 8  
    Witam,
    Mam następujący problem:
    Dekoder nbox biały (mam go już 6 lat).
    Antena satelitarna z jednym konwerterem.
    Podczas oglądania tv po ok 5 minutach nagle dekoder się zawiesza. Na tv wyskakuje "podłącz hdm1". Na dekoderze nie można nic zrobić, to znaczy nie reaguje na przyciski. Dopiero jak mu odłączę zasilacz i uruchomię ponownie to wtedy zaskakuje. I znowu chwilę działa poprawnie i się zawiesza.
    Podejrzany jest kabel antenowy, bo bez podłączonego kabla antenowego dekoder działa poprawnie, to znaczy nie zawiesza się. Ostatnio wymieniałem listwy podłogowe i pod nimi jest kabel. W jednym miejscu jest mocniej zgięty i może tu się coś stało co powoduje zwarcie? Możliwe jest to? Wolę zapytać zanim zacznę wyrywać klejone listwy.
    sosarek

Level 43  
    Skoro dekoder się zawiesza raczej obstawiałbym jego usterkę.
    viktor1950
    Level 24  
    Weź prowizorycznie innym kabelkiem podłącz.
    drza
    Level 8  
    sosarek wrote:

Ale w takim razie czemu się nie zawiesza bez kabla antenowego? Mogę zmieniać kanały i na tv widać że zmieniam i nic się nie wyłącza. Teraz podłączyłem kabel antenowy i działa już ponad godzinę.

Dodano po 47 [sekundy]:

viktor1950 wrote:
    Weź prowizorycznie innym kabelkiem podłącz.

Właśnie tak zrobię, żeby mieć pewność czy to kabel czy dekoder.
    LeDy
    Level 43  
    drza wrote:
    sosarek wrote:

Ale w takim razie czemu się nie zawiesza bez kabla antenowego?

.
    Bo nie ma takiego obciążenia?
    drza
    Level 8  
    Teraz dekoder w ogóle się nie włącza, więc to chyba były ostatnie jego chwile.. Zamówiłem przed chwilą nowy. Czy to możliwe że złamany kabel antenowy uszkodził także dekoder? Czy to był zbieg okoliczności?
    sosarek

Level 43  
    Zacznij od podmiany zasilacza.
    drza
    Level 8  
    sosarek wrote:
    Zacznij od podmiany zasilacza.

Możliwe że zasilacz, ale dioda na zasilaczu się świeci i po podłączeniu do dekodera z tyłu też się jakaś dioda świeci. Może częściowo działa i daje za mało prądu. Tak czy inaczej zainwestowałem w nowy dużo szybszy i lepszy dekoder zgemma h11s. Jutro sprawdzę jeszcze miernikiem ile daje zasilacz.
    sosarek

Level 43  
    Tylko mierz pod obciążeniem.
    LeDy
    Level 43  
    Nie wiem na ile wiesz, że Enigma2 to aby to opanować potrzeba miesięcy na dojście co, czym , jak. Można jednak wybrać np. Ustym 4K Combo OTT, który ma Linuxa, jest dobrze wspierany i zrobisz wszystko ręcznie sam jak również przez komputer i internet. Cena ok.400zł.
    chlipus
    Level 11  
    drza wrote:
    sosarek wrote:

Dekoder zasila konwerter, jeśli jest słaby zasilacz bądź uszkodzony może być tak efekt. Tak samo jeśli jest uszkodzony sam dekoder. Osobiście sprawdził bym na innym zasilaczu, one często padają.
    drza
    Level 8  
    Kupiłem nowy dekoder. Działa bez problemu, więc teoria z uszkodzonym kablem odpada. Najprawdopodobniej padł dekoder lub zasilacz, ale stawiam na dekoder. Na razie nie będę specjalnie zamawiał zasilacza bo mam potrzeby.
    Dziękuję za wszystkie porady.