Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica T50304 - nie działa piekarnik

mrsnow121 19 Nov 2022 12:42 192 7
Relpol
    mrsnow121
    Level 2  
    Dzień dobry,
    chciałbym prosić o wskazówki co może być powodem uszkodzenia elektronicznego piekarnika w kuchence.

Mowa o kuchence gazowej z piekarnikiem elektrycznym marki: Amica.
    Typ: g5e3.43zptkkdpspn lub g5e3.43zptkkdpsprn ( spisuję z instrukcji- nie ma tabliczki).
    Model: T50304.
    Kod: 50236.
    Zaczęło się od tego, że padł piekarnik. Nie działała żadna funkcja, na wyświetlaczu widoczna była tylko godzina. Pokrętło od piekarnika jakby nie reagowało na przekręcanie. Działały natomiast palniki i można było z nich korzystać i drugie pokrętło odblokowujące kuchenkę (to z kłódką).

Analizując podobne przypadki na forum, wszystko wskazywało na przełącznik funkcji. Wymieniliśmy go i teraz tak, po podpięciu do zasilania i ustawienia godziny (migała) - piekarnik dalej nie działa. Nie działa żadna funkcja, nie grzeje i wentylator nie dmucha, na wyświetlaczu pojawia się nazwa wybranej funkcji i można ustawić temperaturę (choć i tak nie grzeje).

Bardzo proszę o jakieś sugestie czy przykładowo przełącznik został źle wymieniony czy ewentualnie co należy sprawdzić i wymienić?

Pozdrawiam serdecznie.
  • Relpol
    DiZMar
    Level 43  
    mrsnow121 wrote:
    na wyświetlaczu pojawia się nazwa wybranej funkcji i można ustawić temperaturę ( choć i tak nie grzeje).

Możliwe, że uszkodzona grzałka piekarniku lub przerwa w podłączeniu do niej.
  • Relpol
    Zbych034
    Level 38  
    Jak wszystko nie działa to najbardziej podejrzany jest błąd przy przepinaniu kabli w przełączniku.
    mrsnow121
    Level 2  
    DiZMar wrote:
    uszkodzona grzałka piekarniku

Też tak przypuszczałem, ale czy choćby funkcja dmuchania wentylatorem nie powinna działać?
    Zbych034 wrote:
    błąd przy przepinaniu kabli w przełączniku.

Wszystkie kable na pewno są wpięte w swoje miejsca. Pojedynczo zmienialiśmy z starego do nowego przełącznika i były zrobione zdjęcia. Nie daje mi tylko spokoju pojedynczy szary kabel, który jako jedyny był dodatkowo w takim szarym plastikowym kwadraciku ( jak wrócę do domu to mogę zrobić zdjęcie). Wpięty jest w swoje miejsce tylko co najwyżej mogłem źle odwrócić- o 180 stopni, choć wątpię ponieważ sugerowałem się odwróceniem pozostałych sąsiadujących kabli.

A grzałkę jak mogę sprawdzić?
    andrzej61
    Level 23  
    Przeważnie uszkodzenia przełącznika powodowały albo zwarcia albo nie działanie którejś z grzałek . Tutaj najprawdopodobniej mamy problem z termostatem (po ustawieniu temperatury - brak przejścia ) . Albo uszkodzony przekaźnik w module zegara . Można po odłączeniu i ponownym włączeniu, ustawić zegar i posłuchać czy cykanie przekaźnik.
    mrsnow121
    Level 2  
    andrzej61 wrote:
    posłuchać czy cykanie przekaźnik.
    Po podłączeniu ustawiam zegar i wybierając pokrętem daną funkcję słychać charakterystyczne " cyknięcie", innych cykań nie słychać. Świeci się żółta lampka jak przy grzejącym piekarniku, pojawia się wybrana funkcja na wyświetlaczu i można ustawić temperaturę, minutnik itp. Grzania nie ma i wentylator nie działa.
    Myślicie, że jest szansa na naprawę przez laika czy poprosić o pomoc fachowca?
    andrzej61
    Level 23  
    Aby wyeliminować termostat można na chwilę wypiąć przewody z termostatu i je bezpiecznie połączyć. Sprawdzić czy będzie grzanie. To samo można wyeliminować zegar, wystarczy zlokalizować przewody od przekaźnika i je zewrzeć. Oczywiście wszystkie te przełączenia kabelków tylko przy wyłączonym z prądu piekarniku!