Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LG 42ld650 - Systematycznie co 20 minut wyłącza się backlight

michas 02 Dec 2022 18:25 567 12
    michas
    Level 23  
    Witam, objawy uszkodzenia takie jak w temacie. Podświetlanie jeszcze świetlówkowe zasilacz eax61124201. Na main był robiony reball procesora. Po zniknieciu backlight wprowadzenie TV w standby i ponowne włączenie powoduje ze podświetlanie działa przez następne 20min . Zanim próbnie usune protect z drivera invertera dopytowywuje ;) kolegów forumowiczów- może to jakas funkcja eko go wyłącza ? Bo coś takiego jest na pokładzie.

Spotkał się ktoś z Was z takim uszkodzeniem ?

Pozdrawiam
    Michał
  • Helpful post
    tomtim123
    Level 33  
    Sprawdzał kolega z zegarkiem czy te 20min to się powtarza, że ta funkcja eko go wyłącza ? bo jeśli tak, to faktycznie coś go systemowo odlicza i wyłącza.
    Kilka lat temu miałem TV do naprawy w którym nie regularnie świetlówki gasły, po zdemontowaniu matrycy okazało, się, że po jednej stronie był wypalony plastik i po tym węgielku była upływność HV do masy i driver się blokował. Po wycięciu upalonego fragmentu i zalaniu tego miejsca żywicą podświetlanie wróciło do życia. Pozdrawiam
    michas
    Level 23  
    Pomierzyłem równo co 20 min co do sekundy, wiec to na pewno nie zabezpieczenie tylko jak to cholerstwo wyłączyć :D może wiecie :).

Edit: zresetowałem do ustawień fabrycznych wyłączyłem tryb demo , ustawiłem tryb pracy na dom
    nie pomogło.
    Zauważyłem źe regulacja parametru podświetlanie nie działa nie ma zmian czy jest ustawione na 0 czy na 100%.
    Zastanawia mnie systematyka wyłączania równe 20minut co do sekundy brak w opcjach menu jakiegokolwiek parametru który mógłby za to odpowiadać.

Pozdrawiam
    Michał
    michas
    Level 23  
    Nikt nie odpowiada, sam muszę zaplanować działanie :) . Pierwsze co zrobie to sprawdzę stan na nóżce 12 na BD927 przy działającym podświetleniu i po 20 minutach gdy go nie ma. Jeśli okaże się ze sygnał znika, to albo zrównolegle sygnał włączania zasilacza z włączaniem inwertera albo będę dociekał dalej.
    Swoją drogą bardziej się przejmuje tym ,że nie ma regulacji plynnej podświetlenia niż to że ono zanika, bo chciałbym ustawić sobie ten parametr optymalnie teraz pewnie świetlówki palą na 100%.
    Gdyby ktoś miał jakiś pomysł zapraszam.

Firmware na płycie MB jest najnowszy (chciałem zrobić upgrade) i tak napisało :)
    Pozdrawiam
    Michał
  • Helpful post
    kazikszach
    Level 36  
    E8600 wrote:
    Nie chcę wprowadzić w błąd bo nie pamiętam zbyt dobrze ale chyba widziałem coś podobnego na YT i chodziło o układ PFC (poprawę współczynnika mocy) w zasilaczu.

Warto zmierzyć napięcie PFC, bo ten układ potrafi robić różne dziwne usterki.
    michas
    Level 23  
    Pomierzyłem napięcia na
    ON/OFF - 3,02V po 20min bez zmian
    A-DIM - 1,66V po 20min bez zmian
    P-DIM - 3,3V po 20min 0V
    ERROR - 0V po 20min bez zmian
    Odłączyłem przewód P-dim od płyty głównej inverter pracuje zobaczymy po następnych 20 min.

EDIT: po eksperymencie inwerter pracuje ciągle - podświetlenie się nie wyłącza. Jednak pracuje dalej na 100% chciałbym to jakoś zmniejszyć. Bawił się ktoś w sterowanie takim inverterem na BD9270F lub podobnym? Jakim PWMem się to steruje? (słaby datasheet do tego scalaka). Po co jest A-DIM jak jest P-DIM mam rozumieć ,że da się "zjechać" tym parametrem analogowo, napięciowo ?

Prawdopodobnie coś jest nie tak na płycie głównej "FROM LIPS & POWER B/D" oznaczenie fragmentu schematu z gniazdem MB do PS i invertera.

może dodam istotne fragmenty schematu :

LG 42ld650 - Systematycznie co 20 minut wyłącza się backlight

Pozdrawiam
    Michał
  • Helpful post
    art_56
    Level 12  
    Miałem kiedyś z tym modelem do czynienia, po nagrzaniu wyłączał się i wina leżała po str.procesora gł. Podgrzej okolicę procesora i zobacz czy czas wyłączenia ulegnie zmianie, lub zmroż . Jezeli będzie reakcja na te działania to wina leży po str. lutowania procesora - kulek, temat znany od dawna.
    michas
    Level 23  
    Tak przepraszam nie napisałem tego wczesniej, telewizor po przejsciach po innym serwisie. Procesor przekulkowałem - wcześniej TV się wogóle nie włączał o czym wspomniałem w pierwszym poście .Ta płyta MB tez nie była oryginalna bo był na niej sticker monitorki.pl wiec była wymieniana czy na identyczną? Nie wiem. Teraz widzę ,że konfigurowalne jest sterowanie invertera lub zasilacza poprzez wlutowanie bądź nie rezystora 0Ω od danej funkcji . Właśnie zauważyłem teraz ,ze wogóle nie ma wlutowanego rezystora r8033 do PWM_DIM natomiast nóżkę P.DIM1 steruje funkcja SCAN/FHD_OPC_out (obecność rezystora r8034) co to za funkcja nie wiem ale wiem ze na tej linii pojawia sie stan niski po 20 min i wyłącza podświetlanie.
    Tak jak powiedziałem Pdim rozpiąłem na złączu zasilania i telewizor pracuje stabilnie lecz chciałem zjechać trochę z prądem świetlówek, nawet na piechotę - TV robie dla mamy wiec nawet mogę potencjometr wypuścić na zewnątrz albo ustawić go optymalnie i zapomniec.
    Odpiąłem także linie ADim ze złącza z zasilacza ale nic się nie zmieniło regulując parametr podświetlenie tez nie ma zmian napięcia na tej linii wychodzącej z MB no chyba ,że to pwm oscyloskopu nie podłączałem

Dlatego pytanie do kolegów może ktoś się bawił takim inverterem i wie jak na piechote da się ustawić jasność świetlówek. datasheet dla BD9270F strasznie ubogi.
    Zastanawiam się czy stan niski na n. 11 drivera [Fail] to jednak nie jest zgłoszenie jakiegoś błędu wszak to wyjście open drain. W specyfikacji napisano FAIL ON resistance 100Ω
    Edit : wypięcie linii ERROR z wtyczki zasilacza /invertera powoduje błąd i wyłączenie się TV, wiec stan niski to poprawna praca invertera wg tego co zaobserwowałem w praktyce.
    Natomiast zwarcie Pinu A.DIM do masy delikatnie przyciemnia świetlówki- to byłby krok w dobrym kierunku. Zastanawiam się czy nie zrobić generatora na 555 i za pomocą klucza sterować linie P.DIM.

Pomierzyłem napięcie na PFC jest 387V wiec jest ok wg mnie.

EDIT:
    Witam, więc odważne eksperymenty ponad wszystko :) doszedłem do ładu co i jak - no nie do końca Michas , jak weryfikuje życie :)
    1) linia P.DIM została odłączona od płyty głównej podświetlanie przestało się wyłączać lecz podświetlanie jest na 100%. - to jest prawda :)

2)okazało się,że z sposób połączenia rezystorami linii P.DIM do masy nie do końca działa, tzn albo przestało albo, albo musiałem pojemnością ciała wprowadzać sygnał sterujący i jakoś tego nie dostrzegłem.
    Zrobie układ pwm na 555 i zobaczymy czy to rozwiązanie da rezultaty.
    Wiem ,że to trochę rzeźba i mógłbym szukać prawidłowego PWM na płycie głównej ale boje się ,że w czasie eksperymentu coś na niej uwale :). i bedzie szkoda bo tv był dobry :)

Pozdrawiam
    Michał
    michas
    Level 23  
    Temat zamykam. Zrobiłem protezę w postaci generatora pwm na ne555 nie chciało mi się go składać na piechotę i kupiłem gotowy tani kit za 5pln. Te kity są tandetne jedyną zaletą jest to, że jest namiastka zmiany zakresu częstotliwości,natomiast kiepsko jest z regulacją wypełnienia oraz regulacja wypełnienia znacznie wpływa na częstotliwość. Przebiegi i zbocza impulsów dają wiele do życzenia. Jednakże z lenistwa, już nie robiłem własnego modułu, którego schemat jest popularny na sieci.
    Generalnie proteza jest zrobiona tak, iż moduł pwm zasilany jest z gałęzi 12V zasilacza a jego wyjście steruje diodą led w transoptorze, następnie fototranzystor kluczuje linie P.dimm . (transoptor wrazie w żeby sie nie dostało jakimś cudem 12V na driverze)
    Byłoby wszystko pięknie ładnie natomiast w praktyce żeby uzyskać ściemnianie trzeba było sie "wstrzelić" w częstotliwość i wypełnienie. Jakieś bzdury piszą ,że scalak przyjmuje 68kHz optymalny wynik uzyskałem grubo poniżej częstotliwości polecanej w datasheet.
    Wstrzelenie się w częstotliwość pomogło zmienianie zworką zakres częstotliwości - tu na plus modułu. Jednakże gdyby ktoś chciał wyciągnąć lepsze parametry z NE555 polecam sobie zrobić na pajęczynce swój układ.
    W moim przypadku na backlight nie widać znieksztalceń przebiegów prostokątnych :) dlatego nie bawiłem się aptekarza i zostawiłem wyregulowany moduł.Naprawa się trochę przeciągnęła trzeba było to skończyć.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
    Michas
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Swego czasu Chiny dały dokument i schemat zasilacza od LG na tym BD9270F
    :!: LGP42-10LF_ EAY60869402_ PLHF-L923A (B,C)

SM tego zasilacza z BD9270F-E2 w zał.
    * lub Link_ electronica-pt

:!: :idea: :?: podobno Protect
    Quote:
    BD9270F - pin.13 , connect 10K resistor on GND

p.s
    W modelu TV LG na chassis LD01M napisano ,że z main na PSU ((PSU) - EAX64648001 (1.6), LGP42-12LF) przychodzi sygnał Error
    (1V) ,który byc może ...powoduje w/w objaw
    SM w zał.

Power Supply (PSU): EAX61124201/15 dla 42" chassis LD01B
    STR-W6053N, HS01G (PFC)
    MOSFET P : K13A60D /K3868
    PWM LED Inverter: BD9270F

Podobnie LGP42-10LF (pcb: AX61124201/14 )
    * dotyczy TV LG 32LD345, LG 37LD450, LG 42LD455-ZA, LG 42LD555-ZC, LG 37LK430, LG 32LD550, LG 32LD650, LG 42LD450, LG LG32LD350, LG 42LK430, LG 32LD555, LG 42LD650
    - w zał.
    michas
    Level 23  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Ustawiłem optymalne podświetlenie, mama już testuje TV.
    Telewizor zostaje w domu, wiec takie rozwiązanie na protezie PWM mnie zadowala. Nie chciałem naprawiać płyty głównej nie mając danych które rezystory 0 Ω mają być obsadzone. Przypuszczam , że ta płyta była od troche innego modelu bo linia PWM procesora nie była wyprowadzona na linie P.dim (brak rezystora 0Ω).
    Nie chciałem grzebać na płycie, bo miałem już przykre doświadczenia z "prawie działającym" sprzętem :)

Pozdrawiam wszystkich fascynatów elektroniki.
    Michas
    michas
    Level 23  
    Problem rozwiązany pośrednio opis w temacie.

Michas