Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się ma 1wat do 1 voltoampera??

pasaz 19 Lis 2005 23:43 6009 11
  • #1 19 Lis 2005 23:43
    pasaz
    Poziom 11  

Mam na pozór banalne pytanie. Czy 1W (jednostka mocy pradu) jest równy 1VA volto amperowi?? A jeżeli nie to w jakim stosunku pozostają te dwie wielkości??

0 11
  • #2 20 Lis 2005 00:18
    przema72
    Poziom 19  

odpowiedz :
    P=J•U
    więc
    W=A•V
    czyli tak 1W równy jest 1VA czyli 1 V • A

0
  • #3 20 Lis 2005 00:28
    nemo07
    Poziom 36  

Witam
    Wat jest umownie przyjęty do wyrażania mocy czynnej P w obwodach prądu zmiennego, gdzie wskutek występujących reaktancji ogólnie mówi się o mocy pozornej S. Wiąże je zależność:
    P[W] = S[VA]•cosφ = U[V]•I[A]•cosφ, gdzie φ - przesunięcie fazowe między napięciem i prądem na rozważanych zaciskach.
    Obie są sobie równe, kiedy prąd jest w fazie z napięciem.
    W przypadku trafa podawaną moc pozorną (VA) można przyjąć za moc rzeczywistą, jakiej jest w stanie ono dostarczyć.
    Pozdro

0
  • #4 20 Lis 2005 01:26
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Ja opiszę to łopatologicznie.
    Masz jakąś cewkę i podłączasz pod 230 V zmiennego. Prąd płynący w tym obwodzie wynosi np 2 A, a ciepło jakie wytworzyło się w cewce wynosi np 230 W. Wniosek : cewka ma moc pozorną 460 VA, natomiast moc czynną 230 W. Tylko na czystej rezystancji gdzie U i I są w fazie VA=W. VA określają pobierany prąd przez odbiornik, natomiast W określa prąd efektywnie wykorzystany np. na ciepło.
    W tych rachunkach jest pewien błąd (powinna być suma geometryczna) ale dla łatwiejszego wyjaśnienia istoty sprawy nie będę Cię zanudzał matematyką.
    Pozdrawiam

Jestem teraz w pracy i mam trochę wolnego czasu to mogę pisać.
    Przy idealnych elementach reaktancyjnych (których nie ma i dlatego są idealne, jest tylko moc pozorna która równa jest mocy biernej). Przykład ten co wcześniej, U=230 V, I=2 A , czyli S=Q=460 VA , P=0 W

0
  • #5 20 Lis 2005 03:42
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Czyli, jeżeli projektujesz powiedzmy jakąś instalację elektryczną dla prądu przemiennego, to musisz przyjmować moc odbiorników w VA, gdyż na podstawie tej mocy będziesz mógł policzyć rzeczywistą wartość płynącego prądu i dobrać powiedzmy odpowiednią średnicę przewodów/odpowiednie bezpieczniki itd.

0
  • #7 20 Lis 2005 12:10
    pasaz
    Poziom 11  

No właśnie mnie zależy na prądzie stałym i chce dokładnie z wartości mocy policzyc wartośc napięcia i natężenia prądu.

Czyli jeżeli na odbiorniku mam podane, że pobiera moc 230W to przy napięciu 230V prąd nie jest 1A ??????

I drugie pytanie: Czy prostownik prądu przekazuje moc? Czyli jeżeli prostownik na wyjściu ma 12V i 15A prądu stałego to na wjeściu pobiera 230V i 0,78A prądu przemiennego??

0
  • #8 20 Lis 2005 13:41
    Aleksander_01
    Poziom 39  

pasaz napisał:
    No właśnie mnie zależy na prądzie stałym i chce dokładnie z wartości mocy policzyc wartośc napięcia i natężenia prądu.

Czyli jeżeli na odbiorniku mam podane, że pobiera moc 230W to przy napięciu 230V prąd nie jest 1A ??????

I drugie pytanie: Czy prostownik prądu przekazuje moc? Czyli jeżeli prostownik na wyjściu ma 12V i 15A prądu stałego to na wjeściu pobiera 230V i 0,78A prądu przemiennego??

Witam
    1. Przy stałym prądzie obowiązuje prosta zależność P=UI, czyli przy 230 V i 1 A moc wynosi 230 W.

2.Prostownik prądu prostuje prąd (powstaje jeden kierunek przepływu). Musisz jeszcze dodać sprawność układu oraz współczynnik cos φ i wtedy prąd pobierany zwiększy się.
    Pozdrawiam

0
  • #9 21 Lis 2005 11:14
    pasaz
    Poziom 11  

Ale ten prąd wejściowy to będzie większy najwyżej o kilka wat??

0
  • #10 21 Lis 2005 16:53
    HenryK3
    Poziom 26  

pasaz napisał:
    Ale ten prąd wejściowy to będzie większy najwyżej o kilka wat??

Jednostką prądu jest Amper :!:
    Wat jest jednstką mocy.
    Istotnie moc pobierana będzie nieco większa od oddawanej, prawdopodobnie o kilka Watów.

0
  • #11 27 Lis 2005 13:52
    pasaz
    Poziom 11  

A mam jeszcze jedno pytanie:

Czy do prostownika po stronie wyjściowej (czyli tam gdzie uzyskam np: 24V i 10A) moge podłączyc elektromagnes, który będzie pobierał taki prąd o wartościach 24V i 10A????

Chodzi mi oto czy moge podłączy elektromagnes do prostownika do ładowania akumulatorów?? A jeżeli nie to jakiego prostownika moge użyc aby prąd sieciowy 230V 50Hz wyprostowac i zasilic nim elektromagnes??

0
  • Pomocny post
    #12 27 Lis 2005 14:08
    kazmod
    Poziom 21  

Nie chce mi sie rozpisywac. Napisze krotko. Moc pozorna (zwroc uwage na wyraz pozorna) a moc czynna to powinny byc dla ciebie kompletnie, najlepiej naprawde kompletnie, dwie rozne sprawy. O mocy pozornej mowi sie w przypadku transformatorow i chyba tez silnikow pradu zmiennego. Jest to wielkosci obliczeniowa. Jest iloczynem pradu nominalnego (wartosci skutecznej!) jako mozna pozwolic, aby w sposob ciagly plynal przez dane uzwojenie i napiecie wartosc nominalna na ktore trafo zostal zaprojektowany. Mozesz dla spokoju ducha spokojnie zalozyc, ze tych dwu wielkosci nie mozesz przekraczac, limit absolutny.
    Nie mozna tego probowac zamieniac, np. zastosuje mniejsze napiecie to moge przepuscic wiekszy prad.
    Wat jest jednostka mocy czynnej, dotyczy tak obciazen jak i zrodel. Dla obu rodzajow pradu wzory podana wyzej.
    Musisz osobno widziec obliczenia dla transformatora aby go nie przeciazyc i osobno obliczenia mocy np. dla danego rodzaju prostownika aby wyciagnac maksimum mocy dla oby wspolpracujacych elementow. Zawsze pamietaj, sa to dwie zupelnie rozne sprawy. Ludzie, ktorzy widze sprawy inaczej po prostu jeszcze nie doszli do tego dlateczego mowi sie o tych dwu pojeciach mocy czynnej i pozornej.
    Pozdrowienia, Kazik
    dobrze, ze zadales to pytanie. Prostuje to zawsze jak gdzies widze pomieszanie tych pojec. Prowadzi to do ciaglych pytan typu: ile mocy moge miec uzywajac transformatora, wlasnie pisza 100 W zamiast 100 VA. Jestem stary transformatorowiec.
    Hawk, powiedzialem.

0