logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zniekształcenia dźwięku we wzmacniaczu Jabela J-01 na TDA2030 powyżej 1/2 volume

Tomasz Talarczyk 22 Lis 2005 23:05 1518 12
REKLAMA
  • #1 2016952
    Tomasz Talarczyk
    Poziom 12  
    Posty: 47
    Pomógł: 2
    Mój problem jest następujacy - kupiłem wzmacniacz jabela j-01 na TDA2030, zasilanie to transformator 12V 3,3A odfiltrowany przez 2x 4700uF. Do tego dokupiłem przedwzmacniacz też jabela J-42 wszyzdko gra tylko że do 1/2 volume. Po odkręcenie powyżej połowy dzwięk jest bardzo zniekształcony (charczy) Niejestem specem ale troszke wiem :D i niewydaje mi sie żeby to powinno tak grać. Prosze o pomoc :cry:
    Ps. wiem że za wiele mam sie potym niespodziewać :|
  • REKLAMA
  • #3 2017575
    chrupkus
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 15
    Ocena: 16
    a moze juz po prostu uzyskales max moc...??
  • REKLAMA
  • #4 2017629
    lampa
    Poziom 19  
    Posty: 414
    Pomógł: 5
    Ocena: 36
    3,3A to trochę za mało --niewydolność zasilacza
    powodzenia
  • REKLAMA
  • #5 2017638
    janek1815
    Poziom 38  
    Posty: 4513
    Pomógł: 372
    Ocena: 1059
    a moze masz za cienkie glosniki jesli nie to za mala wydajnosc zasilacza
  • #6 2017766
    Dawid WAT
    Poziom 14  
    Posty: 69
    Pomógł: 8
    Ocena: 1
    czesc
    ja mialem taki sam problem i dalem na wejście potencjometr ktory zmiejszyl poziom sygnalu podawanego na wzmacniacz
  • #7 2017775
    telemax
    Poziom 22  
    Posty: 357
    Pomógł: 62
    Ocena: 12
    Jeśli tłumik wejściowy jest prawidłowo obliczony to na 100% jest to brak wydajności prądowej zasilania.
    w/g specyfikacji ten układ pracuje do 18V czyli napięcie zasilania powinno wynosić przy obciążeniu 15-16V. 3,5A zdecydowanie za mało.
    Popraw zasilacz.
  • REKLAMA
  • #8 2018066
    Tomasz Talarczyk
    Poziom 12  
    Posty: 47
    Pomógł: 2
    No po obciążeniu mam 13,0 - 13,5V. czyli to przez zasilanie ??. a jakbym dał trafoka 2*13,5V to będę miał te 18V a po obciążenieu jakieś 16 tak?? dobrze myslę :D ??. I to powinno wystarczyć ??. Sory że zadaje takie pytania ale nie chcę kasy na trafoka na daremno wyrzucić.:|

    Dodano po 1 [minuty]:

    Dawid WAT a jakie miałeś zasilanie ??:D
  • #9 2018478
    lampa
    Poziom 19  
    Posty: 414
    Pomógł: 5
    Ocena: 36
    Zgodnie z aplikacją Thomsona o ile pamiętam to zaś 36V
  • #10 2019108
    Dawid WAT
    Poziom 14  
    Posty: 69
    Pomógł: 8
    Ocena: 1
    zasilanie mialem +/-16V 50VA
  • Pomocny post
    #11 2021096
    telemax
    Poziom 22  
    Posty: 357
    Pomógł: 62
    Ocena: 12
    Zastosowanie takiego trafka będzie najbardziej optymalne i prawdopodobnie usunie problem. Po obciążeniu będziesz miał 16v i zapas mocy zasilania.
  • #12 2027003
    Tomasz Talarczyk
    Poziom 12  
    Posty: 47
    Pomógł: 2
    Zastosowałem Trafoka 2x13,5V:D. co prawda gra już lepiej ale to nie to czego szukałem :?. Wkońcu czego można sie spodziewać po niecałych 15W. Jeszcze sprubuje wymienić na TDA2040 tylko niewiem czy takie zasilanie by mogło zostac :?:. Czy znów bym niemiał takiego problemu jak wcześniej na TDA2030 :|
  • Pomocny post
    #13 2030668
    chrupkus
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 15
    Ocena: 16
    hmm.... to znowu problem zasilania bo o ile dobrze pamietam to TDA 2040 ma troche wyzsze napiecie zasilania, cala specyfikacje tego ukladu masz pod tym linkiem: http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/d.php?id=62547&pdf=1460. Osobiscie uwazam ze to jest za mala roznica mocy zeby poczuc roznice. jesli to ma byc scalony monolityczny wzmacniacz to proponowal bym cos z serii overture scalak sie nazywa chyba LM 1876 lub zmajstrowac cos na TDA 7294 wiem ze sa one drogie w porownaniu do TDA 20XX ale efekt jest nieporownywalny. linki do specyfikacji powuzszych ukladow sa tu:http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/d.php?id=62599&pdf=1057 http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/d.php?id=38781&pdf=lm1876

Podsumowanie tematu

✨ Problem zniekształceń dźwięku (charczenie) we wzmacniaczu Jabela J-01 na układzie TDA2030 pojawia się powyżej połowy głośności. Przyczyną jest najprawdopodobniej niewystarczająca wydajność prądowa zasilacza – zastosowany transformator 12V 3,3A oraz filtracja 2x 4700uF nie zapewniają odpowiedniego napięcia i prądu pod obciążeniem. Po obciążeniu napięcie spada do około 13-13,5V, co jest poniżej zalecanego poziomu zasilania dla TDA2030 (do 18V, optymalnie 15-16V pod obciążeniem). Zalecane jest zastosowanie transformatora 2x13,5V, który po obciążeniu zapewni około 16V i odpowiedni zapas mocy. Po wymianie zasilacza na mocniejszy problem zniekształceń zmniejszył się, ale moc wzmacniacza (około 15W) nadal ogranicza jakość dźwięku. Próba wymiany układu na TDA2040 może nie rozwiązać problemu ze względu na podobne wymagania zasilania i moc. Alternatywnie sugerowano użycie wzmacniaczy z serii LM1876 lub TDA7294, które oferują wyższą moc i lepszą jakość dźwięku, choć są droższe. Dodatkowo, zastosowanie potencjometru tłumiącego sygnał wejściowy może pomóc w ograniczeniu zniekształceń przy wyższych poziomach głośności.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA