Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik jakie napięcie?

przeme 23 Lis 2005 19:47 7015 5
  • #1 23 Lis 2005 19:47
    przeme
    Poziom 20  

Cześć .Naprawiałem dziś uszkodzony prostownik zbudowany na mostku prost terystorze i układzie sterującym terystorem na dwóch tranzystorach ss8050 .Problem polega na tym że prostownik niema zadnej zewnętrznej regulacji jest tylko na płytce podkówka do regulacji chyba progu napięcia jakie ma być napięcie ładowania aku ja ustawiłem 14.5V ale czy jak podłącze większy aku to napięcie nie spadnie ?Czy mam ustawić większe napięcie ? Boje sie że jak podkręce to aku mge uszkodzić .Prosze o porade .Pozdrawiam.

0 5
  • #2 23 Lis 2005 21:37
    marcinzaw1
    Poziom 14  

Witam.Najbardziej komfortowym dla akumulatora 12V jest n apiędie ładowania ok.13,8V i takie napięcie powinnieneś utzymywać w czasie ładaowania i nie dopuścić do jego nadmiernegoi wzrostu bo może to doprowadzić do uszkodzenia akumulatora.pozdrawiam

0
  • #3 24 Lis 2005 09:44
    grzejab
    Poziom 23  

Napięcie 13,8V stoduje się wtedy gdy akumulator pracuje buforowo w sposób ciągły tzn. 24h na dobę jest ładowany a rozładowywany tylko wtedy gdy jest zanik nap. zasilającego.
    W warunkach takich jak np. w samochodzie gdzie ładowanie akumulatora może trwać max. 8 - 10 h przujmuje się max nap 14,4 V ono naładuje akumulator do 100% . Dodatkowo max nopięcie ładowania zależy od temperatury te 14,4 V jest dla 20°C jak jest chłodniej tak jak teraz w zimie to nap. to powinno być wyższe są na to jakieś wykresy ale wydaje mi się że przy temp. 0°C nawet nap. 15V nie zaszkodzi akumulatorowi.

0
  • #4 24 Lis 2005 12:23
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

Witam!
    Ja mam ustawione napięcie ładowania na 14.5V. Z prostownika korzystam już kilka lat a moje akumulatorki wydają się być zadowolone! Ładuję też w samochodzie stojącym na ulicy w mróz(oczywiście po odłączeniu klemy) i efekty są bardzo dobre.W trakcie ładowania akumulator przecież się lekko nagrzewa więc mróż nie wpływa znacząco(może na początku odrobinę?).pozdrawiam

0
  • #5 24 Lis 2005 15:49
    *paweł*

Specjalista Automatyk

zgadzam sie z kolega grzejab-em.14,4V jest najodpowiedniejsze dla akumulatora gdyz na jedna komore przypada 2,4V.Mysle ze napiecie 14,5V niezaszkodzi a w zimie moze byc nawet ciut wieksze.pozdrawiam

0
  • #6 24 Lis 2005 16:09
    przeme
    Poziom 20  

Dzięki za pomoc zostawie więc napięcie 14.4 V tak jak ustawiłem sugerowałem sie tym że w samochodzie jest 14.4 V oczywiśćie kiedy aku jest w pełni naładowany bo napięcie ładowania w samochodzie zmienia sie nieznacznie wraz ze stanem naładowania aku . Dzięki .Pozdrawiam wszystkich .

0
  Szukaj w 5mln produktów