Witajcie.
Buduję mały piecyk do produkcji prototypów ceramicznych (temperatura 900-1000 st. max). Oczywiście piec będzie bardzo dobrze zaizolowany. Problem mam z samym drutem oporowym. Chce zrobić 2x1100W na 230V, przy czym z kalkulatora https://www.artom.com.pl/Promienniki/0012.htm wynika, że musiałbym użyć drutu Kanthal A1 o średnicy 0,9mm i długości 21,85 m na każdą spiralę.
1. Czy średnica nawijania ma jakiekolwiek znaczenie poza tym jak to później umieścić w rowkach?
2. Jak to jest z tym obciążeniem powierzchniowym? Bo dla 900 st. wychodzi poniżej przedziału, ale dla 1000 st. jest okej. Nie do końca rozumiem. To nie mogę nagrzać sobie pieca do 800 stopni tylko zawsze muszę do 1000 bo coś się stanie?
Byłbym wdzięczny za szybką pomoc. Niestety niektóre firmy zamiast pomóc odpisują "radź sobie sam a pisz tylko jak chcesz kupić konkretny produkt" co mi niczego nie ułatwia.
I jeszcze jedno - czy długość rozciągania ma też jakieś znaczenie?
Buduję mały piecyk do produkcji prototypów ceramicznych (temperatura 900-1000 st. max). Oczywiście piec będzie bardzo dobrze zaizolowany. Problem mam z samym drutem oporowym. Chce zrobić 2x1100W na 230V, przy czym z kalkulatora https://www.artom.com.pl/Promienniki/0012.htm wynika, że musiałbym użyć drutu Kanthal A1 o średnicy 0,9mm i długości 21,85 m na każdą spiralę.
1. Czy średnica nawijania ma jakiekolwiek znaczenie poza tym jak to później umieścić w rowkach?
2. Jak to jest z tym obciążeniem powierzchniowym? Bo dla 900 st. wychodzi poniżej przedziału, ale dla 1000 st. jest okej. Nie do końca rozumiem. To nie mogę nagrzać sobie pieca do 800 stopni tylko zawsze muszę do 1000 bo coś się stanie?
Byłbym wdzięczny za szybką pomoc. Niestety niektóre firmy zamiast pomóc odpisują "radź sobie sam a pisz tylko jak chcesz kupić konkretny produkt" co mi niczego nie ułatwia.
I jeszcze jedno - czy długość rozciągania ma też jakieś znaczenie?