Cześć,
Od kilku dni próbuje naprawić ekspres od kawy Zelmer CM4003ALS. W ogóle nie reagował na podłączenie zasilania. Bezpieczniki jest OK.
Po inspekcji płytki zauważyłem uszkodzony rezystor R104 – prawdopodobnie 100Ohm (cześć napisu była uszkodzona). Kondensator C11 tez był uszkodzony. Te dwa elementy są w szeregu z termistorem i transformatorem a równolegle z tyrystorem.
Po wymianie R104 i C11 (kondensator dobierany eksperymentalnie) i podłączeniu trafo na jego wejściu jest bardzo niskie napięcie (70V AC) co jest zrozumiałe.
Ale zastanawia mnie jaki jest senes takiego rozwiązania? Dlaczego dopiero zwarcie tyrystora spowoduje podanie pełnego napięcia na trafo.
Tyle co udało mi się odtworzyć schematu jest załączone.
R104 i C11 to elementy SMD 1206.
Wyjście trafo jest podłączone do innej cześć tej samej płytki do mostka Gretza.
Może ktoś posiada schemat tej płytki?
Pozdrawiam
Marcin
Od kilku dni próbuje naprawić ekspres od kawy Zelmer CM4003ALS. W ogóle nie reagował na podłączenie zasilania. Bezpieczniki jest OK.
Po inspekcji płytki zauważyłem uszkodzony rezystor R104 – prawdopodobnie 100Ohm (cześć napisu była uszkodzona). Kondensator C11 tez był uszkodzony. Te dwa elementy są w szeregu z termistorem i transformatorem a równolegle z tyrystorem.
Po wymianie R104 i C11 (kondensator dobierany eksperymentalnie) i podłączeniu trafo na jego wejściu jest bardzo niskie napięcie (70V AC) co jest zrozumiałe.
Ale zastanawia mnie jaki jest senes takiego rozwiązania? Dlaczego dopiero zwarcie tyrystora spowoduje podanie pełnego napięcia na trafo.
Tyle co udało mi się odtworzyć schematu jest załączone.
R104 i C11 to elementy SMD 1206.
Wyjście trafo jest podłączone do innej cześć tej samej płytki do mostka Gretza.
Może ktoś posiada schemat tej płytki?
Pozdrawiam
Marcin