Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy 3A, 3-18V na LM2576

_Matik_ 02 Dec 2005 10:35 10987 11
Tespol
    _Matik_
    Level 19  
    Witam,
    Buduje zasilacz impulsowy o parametrach jak w temacie, na podstawie schematu z datasheeta. Niestety mam problemy z doborem cewki. Probowalem stosowac cewki z okraglym rdzeniem - przeciwzakloceniowe z TME oraz cewki D-EE-20/6/0,33/3,5 (330uH) z Ferystera. Niestety w obu przypadkach grzeja sie one niemilosiernie i dosyc glosno piszcza. Czestotliwosc pracy przetwornicy to zdaje sie 52kHz (z datasheeta).
    Poniewaz nie mam doswiadczenia z tego typu zasilaczami a polecenie wykonania czegos takiego przyszlo "z gory", wiec prosze bardzo o pomoc, gdyz juz naprawde za duzo czasu zajmuje ten projekt.
    Prosze o podanie parametrow odpowiedniej cewki i najlepiej o informacje gdzie to mozna kupic. Jesli to niemozliwe to moze chociaz macie jakies linki do stron na ktorych moge sie dowiedziec czegos wiecej na temat cewek w zasilaczach impulsowych.
  • Tespol
    Krawczak
    Level 31  
    Witaj, swego czsy robiłem zasilacz na LM 2576 i cewka powinna być nawinięta licą i mieć indukcyjność 150uH ,ja adoptowałem cewke korekcyjną z monitora o oznaczeniu 745-151-2084 YUVA nie pamiętam z jakiego modelu monitora ,co do temperatury przy maksymalnym prądzie będzie sie grzała dość znacznie .Myśle że dane jakie podałem pomogą rozwiązać problem .Pozdr
    -RoMan-
    Level 42  
    Dziwna sprawa - nie widzę w ofercie Ferystera dławika D-EE-20/6/0,33/3,5 (330uH), widzę natomiast dławiki o prądzie szczytowym 2.8A...

Na Twoim miejscu zastosowałbym z Ferystera DPE-25/0,33/5,0. A jeśli koniecznie chcesz zastosować DPE-20, to o mniejszej indukcyjności.
    Co do grzania - wzrost temperatury o 30-50 stopni jest normalny. Znacznie lepszym wyznacznikiem poprawnej pracy przetwornicy jest _zmierzona_ sprawność.

Ogólna zasada jest prosta: albo małe rozmiary albo zimny dławik. Pogodzić się nie da, niestety.
  • Tespol
    irek2
    Level 40  
    przy czestotliwosci 52khz to zeden dlawik nie ma prawa piszczec. Prawdopodobnie cos jest nie tak z petla spzrezenia zwrotnego i sterownik gubiac takty pracuje na nizszej czestotliwosci co jest juz slyszalne.
    Dlawik do 3A to nie problem, problemy zaczynaja sie powyzej 10A. Ja bym dal okragly rdzen proszkowy a to ze sie grzeje to niech sie grzeje. Mozna kupic super mss ma mniejsze straty ale i drogawy jest. Generalnie proszkowe materialy gzreja sie strasznie, ferryty sa zimne ale musza byc duze.
    _Matik_
    Level 19  
    Dzieki za odpowiedzi :).
    Krawczak: niestety musi to byc rozwiazanie dla wiekszej ilosci sztuk wiec musze znalezc gotowa cewke, ktora bedzie mozna zamowic w duzej ilosci. Sprobuje dac cewke na 150uH, moze cos pomoze.

Roman: ten dlawik jest tutaj: http://www.feryster.com.pl/polski/dlawik20ves.htm. Zamowilem wersje 5-amperowa 150uH. Oprocz tego zamowilem DPE-20. Zobacze czy bedzie lepiej. Testowane cewki nagrzewaja mi sie do ponad 120 stopni a znajomy twierdzi, ze przy ponad 90 powstaja nieodwracalne zmiany w rdzeniu :(. W poniedzialek zmierze sprawnosc.

irek2: to mnie zmartwiles... aplikacja jest praktycznie standardowa z datasheeta. Jedyne co mi przychodzi do glowy to to, ze sciezka od sprzezenia leci pod cewka, moze pojawiaja sie jakies zaklocenia (mam dosyc duzy scisk na plytce).
    Przy wiekszym obciazeniu pisk idzie w wyzsze czestotliwosci (cos pewnie kolo 30 kHz).
    Nie ma raczej mozliwosci ze mam blad w schemacie (trudno sie pomylic :>).
    Dawalem rdzenie okragle ale grzaly sie tak samo... bycmoze tak ma byc ale 120 stopni? Troche duzo i to w warunkach pokojowych a ten zasilacz musi dzialac w dosyc trudnych warunkach temperaturowych (na dachu w skrzynce).
    W poniedzialek pokombinuje ze sprzezeniem, moze cos jest faktycznie zle tam.
    Btw... moje ferryty EE nie sa zimne ;/.
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    ERROR 404
    request site: /polski/dlawik20ves.htm.
    referer site: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2048646

Co do rozważań na temat nieodwracalnych zmian w rdzeniu, to niech lepiej ten Twój znajomy się nie wypowiada na ten temat. Dlaczego? Bo się nie zna. Na przykład popularny ferryt 3C90 ma przy 100 stopniach minimum strat. A taki 3C93 minimum strat ma przy... 140 stopniach.
    Co w niczym nie zmienia faktu, że 120 stopni to zdecydowanie za dużo. Ale - tak jak pisałem wcześniej: ten dławik jest dobrany niepoprawnie. Z tabeli wynika, że jego rezystancja wynosi 0.17 oma. Licząc tylko DC straty na samym uzwojeniu wyniosą I^2 * R = 3^2 * 0.17 = 1.53W - to już wystarczy, żeby solidnie podgrzać uzwojenie.
    Jeśli jest tak jak myslę, czyli dławik jest na zbyt mały prąd, to po prostu się nasyca i dochodzą potężne straty w rdzeniu. I jest to tym bardziej prawdopodobne, że piszesz o hałasach - takie są częste efekty nasycenia rdzenia i pracy kontrolera w dzikich warunkach.
    Zastosowanie dławika o mniejszej indukcyjności, rezystancji uzwojenia oraz wyższym pradzie szczytowym powinno radykalnie poprawić sytuację.
    _Matik_
    Level 19  
    Roman: nie wiem czemu ta strona sie nie otworzyla, parametry tej cewki to: D-EE-20/6/0,33/3,5 L=0,33 I=3,5 Rdc=0,1
    Wydaje mi sie ze to faktycznie sa straty w rdzeniu. Jak juz mowilem, zamowilem teraz DEE i DPE o mniejszej indukcyjnosci, mniejszej rezystancji i wiekszym pradzie dopuszczalnym.

Niestety zle podszedlem do calego zagadnienia i teraz za to place, ale moze juz bedzie lepiej. Chcialbym poznac zasady doboru cewki w zasilaczu impulsowym od strony teoretycznej (niestety w dataszicie bylo to dosyc mgliscie opisane jak dla mnie). Jesli mozecie polecic jakies strony/literature to bede wdzieczny.
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie otwiera się prawdopodobnie dlatego, że nie jest dozwolone otwarcie jej bezpośrednio - ale powinien wtedy być błąd 403. Nieważne.

Natomiast to ja namieszałem z tymi dławikami - pomyliłem DEE z DPE. Nie bierz DPE (proszkowego) jeśli nie chcesz grzania - tylko DEE (ferrytowy).
    irek2
    Level 40  
    co do wzbudzania petli sprzezenia zwrotnego to oscyloskop przed dlawik czyli na katodzie diody i widzisz jak wyglada przebieg.

Zazwyczaj w takich aplikacjach producent sam doradza jaki ma byc zastosowany dlawik. Wieksza indukcyjnosc to mniejsze udary pradowe i lepsza filtracja napiecia. Ale drastycznie spada szybkosc stabilizatora i moga pojawic sie oscylacje z petli sprzezenia zwrotnego.
    Wyjsciowy filtr dolnoprzepustowy LC ma bardzo duza dobroc i przy rezonasie ma ostre podbicie, dla tej czestotliwosci sterownik powinien byc mocno odczulony a maksymalne pasmo reakcji sprzezenia jest ponizej czestotliwosci rezonansu LC.

Z dlawikow to dobrze mi sie sprawuja nawijane na rdzenie ferrytowe szpulkowe, sa jednak dosc male. Dobre sa tez dlawiki na rdzeniach CC ze szczelina, sa tansze i prostrze od tych EE.
    _Matik_
    Level 19  
    No tak Panowie :>.
    Zmienilem cewke na 100uH i poczatkowo nic sie nie poprawilo. Nagle doznalem olsnienia.
    Polutowalem sciezke masy srebrzanka i przetwornica ucichla, zmalalo wydzielanie ciepla i wzorsla sprawnosc ;]. Dopiero wtedy dotarlo do mnie dlaczego w fabrycznych zasilaczach impulsowych masa jest taka szeroka i grubo pocynowana. Problem praktycznie rozwiazany, wczesniej nie moglem uzyskac 2A, teraz mam 3A przy rozsadnej temperaturze.

Chyba mozna zamknac temat. Dzieki za wszystkie wskazowki.
    -RoMan-
    Level 42  
    Ale to niemal w każdym PDFie masz na rysunkach wyraźnie zaznaczone - gruba masa, do jednego punktu itd.
    irek2
    Level 40  
    No tak bez praktyki impulsowej to nie wiele da sie zrobic. Niestety trzeba sie nauczyc odpowiedniego prowadzenia sciezek co czesto producent rysuje na schematach.