logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Naprawa radia budzik Bench KH 2249 - uszkodzony opornik i kondensator

Przemo1983rmi 08 Lut 2024 11:47 951 29
REKLAMA
  • #1 20951129
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Cześć mam taki problem. Chciałem naprawić radyjko w/w firmy. Nie jest to jakiś s drogi sprzęt . Chodzi o to żeby się udało go naprawić a przy okazji czegoś nauczyć.
    Nigdy nie reperowałem radia.
    Radio nie uruchamia się , nic nie słuchać .
    Na wejściu jest 4,8 V czyli napięcie z baterii dochodzi do płytki.
    Po mierzyłem wszystkie elementy, znalazłem dwa uszkodzone elementy jeden opornik, który jest między cewkami i jeden kondensator który jest zwarty.
    Zamieszczam wszystko ja zdjęciach.
    Sprawdzałem na razie tylko na zasilaniu z baterii.
    Zbliżenie na płytkę drukowaną z elementami elektronicznymi radia. Widok płytki drukowanej radia z różnymi elementami elektronicznymi, takimi jak rezystory, kondensatory i cewki.

    Zdjęcie płytki drukowanej radia z zaznaczonymi uszkodzonymi elementami.
    Zwarte elementy do wymiany.
    Od wczoraj godzin wieczornych dopiero się tym bawię.

    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 20951192
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4216
    Pomógł: 269
    Ocena: 1104
    Te dwa elementy mierzyłeś wlutowane w płytkę? Jeśli tak, to ponów pomiary przy odlutowanych choć po jednej nodze każdego z nich.
  • #3 20951205
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    Przemo1983rmi napisał:
    znalazłem dwa uszkodzone elementy jeden opornik, który jest między cewkami i jeden kondensator który jest zwarty.
    Zwarcie jest gdzieś indziej, a nie na małym kondensatorze i na rezystorze.
  • #4 20951266
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Faktycznie, sprawdziłem ten rezystor na szybko. Wylutowałem jedną nogę rezystora i jest sprawny. Natomiast gdy sprawdzam na przelotach tam gdzie był rezystor jest zwarcie w sensie przejście. Po sprawdzam jeszcze na spokojnie po południu bo jestem w pracy i tylko z doskoku mogę coś sprawdzić.
    Dziękuję za każdą dobrą radę.
  • REKLAMA
  • #6 20951363
    alekt77
    Poziom 40  
    Posty: 3325
    Pomógł: 899
    Ocena: 1329
    Przemo1983rmi napisał:
    tam gdzie był rezystor jest zwarcie w sensie przejście

    Postaraj się mierzyć multimetrem na funkcji "Pomiar rezystancji" a nie "Test ciągłości obwodu".
  • #7 20951370
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Płytka drukowana z przylutowanymi przewodami i elementami elektronicznymi. Wnętrze urządzenia elektronicznego z płytką drukowaną i kolorowymi przewodami. Płytka drukowana z elementami elektronicznymi i podłączonymi przewodami. Osoba trzyma panel audio Bench na biurku z narzędziami elektronicznymi.

    Dodano po 32 [minuty]:

    >>20951363
    Tak też sprawdzałem. Muszę na spokojnie przysiąść do tego . W miejscu podejrzanego opornika mam 0 ohma. Dziwne że tam jest przejście na tzw. drut
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 20953022
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Dziwne że tam jest przejście na tzw. drut

    Nie dziwne, wystarczy zobaczyć na aplikację układu i widać (na płycie też widać), że cewka bocznikuje, kondensator tak samo.
    Przemo1983rmi napisał:
    Radio nie uruchamia się , nic nie słuchać .

    Sprawdź,czy CD2822 ma zasilanie na pin2.
    Jak jest zasilanie i głośnik sprawny to, dotkni pin 6,7 powinien być brum w głośniku.
    Jak jest zasilanie na CD2822 i nie ma innych uszkodzeń w jego otoczeniu to, układ do wymiany.
    Załączniki:
    • CD2822ACB.PDF (242.23 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Naprawa radia budzik Bench KH 2249 - uszkodzony opornik i kondensator CD2003.jpg (312.58 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #9 20953991
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4216
    Pomógł: 269
    Ocena: 1104
    Przemo1983rmi napisał:
    Radio nie uruchamia się , nic nie słuchać .

    Nie działa sama funkcja radia, czy też np. nie działa zupełnie całe urządzenie?
  • #10 20954092
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Dzień dobry coś mnie przeziębienie wzięło i walczyłem o życie :) nie miałem jak wczoraj po sprawdzać urządzenia. Działa jedynie wyświetlacz z godzina na panelu przednim.
    Szczerze to muszę kilka kabelków przysługiwać bo 2:kabelki mi się oderwały. Dobrze że mam zdjęcia , chociaż kable przy koszyku baterii dziwnie kolorystycznie są podłączone. Mam wrażenie że to było wcześniej grzebane, bo widzę miejscami ślady przytopień może lutownica. Chyba że to w wyniku awarii.

    Zbliżenie na płytkę elektroniczną z kolorowymi przewodami.

    Dodano po 10 [godziny] 48 [minuty]:

    Podłączyłem wszystko na nowo, odłączyłem wyświetlacz , podłączyłem tylko głośniki i zasilanie.

    Otwarte urządzenie elektroniczne z widocznymi głośnikami, przewodami i obudową.

    >>20953022
    napięcie na pinie nr 2. W/w układu. 500mV.
    Widzę że schematu że powinno być tam 3 V.

    >>20953022
    Nie ma napięcia na pinie nr 2. W/w układu.

    Coś jest z przełącznikiem. Udało mi się go jakoś załączyć i ma 2 nodze układu mam 3 V.
  • #11 20956017
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Udało mi się go jakoś załączyć i ma 2 nogi układu mam 3 V.

    I coś słychać w głośnikach, brum, szum, czy cisza?
    Za ten CD2822, można dać TDA2822.
  • #12 20956207
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Tak słychać, ale nie ma szumu . Wszystkie napięcia zaraz napisze. Wydają ci być dobre ja jednym układzie jak i drugim. Jednak żadnej szumu nie ma.
    Dowiedziałem się że jakiś gościu podłączył zasilanie w odwrotnej polaryzacji przez zasilacz i coś strzeliło. Od tamtego czasu nie działa.
    Sprawdzałem każdy element tak z grubsza i wszystko wydaje się ok.
  • #13 20956933
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Tak słychać, ale nie ma szumu .

    Czyli co słychać?
    Przemo1983rmi napisał:
    Sprawdzałem każdy element tak z grubsza i wszystko wydaje się ok.

    To wszystko OK., urządzenie sprawne, działa prawidłowo tak?
    Jeśli jednak nie to, podaj jakiś sygnał na wzmacniacz CD2822 i będzie "z grubsza" wiadomo, czy sprawny, czy nie.
  • #14 20957203
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Trochę nie klarownie się wypowiedziałem.
    Niestety jeszcze choroba mnie trochę męczy.

    Sprawa wygląda tak, że jak załączam włącznik radia to słychać takie pyknięcie w głośnikach, nic poza tym. Potem cisza. Nie ma szumu, nawet gdy kręcę potencjometrem żeby zwiększyć głośność. Tak jak by faktycznie nie było wzmocnienia.
    Zaraz spojrzę na którą nogę w/w układu powinienem podać sygnał i czy coś słychać wtedy w głośnikach.
    Dzięki za radę. Dam znać co ustaliłem.
  • #15 20957212
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    Przemo1983rmi napisał:
    jak załączam włącznik radia to słychać takie pyknięcie w głośnikach
    Nie ma "włączników" tylko są WYŁĄCZNIKI, które mogą być włączone, albo wyłączone.
  • #17 20958049
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Pytanie ile woltów mogę podać na kanał A1 lub A2? Tak do 2 V czy więcej?

    Jakie wolty, masz podać sygnał audio, np. z MP3, komputera, lub inngo źródła, musi być możliwość regulacji siły sygnału. Zaczynamy od minimalnej siły sygnału, i stopniowo zwiększamy ją, jak będzie grać czysto i bez zniekształceń tzn., że jest sprawny wzmacniacz.
    Pozostanie tylko ustalić dlaczego radio nie gra, czyli czy jest uszkodzone, czy sygnał z niego nie dociera do wzmacniacza.
  • REKLAMA
  • #19 20958610
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4216
    Pomógł: 269
    Ocena: 1104
    Przemo1983rmi napisał:
    Gdzie miał bym się wpiąć Mp3 i jak ?

    Zapewne koledze powyżej chodzi o podanie sygnału z MP3 na wejście końcówki mocy.
  • Pomocny post
    #20 20958686
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Mateusz_konstruktor napisał:
    Zapewne koledze powyżej chodzi o podanie sygnału z MP3 na wejście końcówki mocy.

    Właśnie o to chodzi.
    Przemo1983rmi napisał:
    To radio nie ma portu słuchawkowego to straszny staroć. Gdzie miał bym się wpiąć Mp3 i jak ?

    Zrób sobie taką sondę i po problemie z podaniem sygnału na naprawiane urządzenie audio jak i z podsłuchaniem sygnału w naprawianym urządzeniu audio.
    Załączniki:
    • Naprawa radia budzik Bench KH 2249 - uszkodzony opornik i kondensator sonda.jpg (47.58 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #22 20962695
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Zrobiłem podobną sondę jak na schemacie.

    Przemo1983rmi napisał:
    Jednak użyłem kondensatora 0,1 uF. Nie wiem czy 100 nF to nie za mało.

    OK. To sprawdź ją na czymś,czy działa i ten CD2822 sprawdź.
  • Pomocny post
    #24 20962716
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    I np do jakiegoś głośnika , masę(czyli oplot) do minusa a plus do plusa.

    Masz podać sygnał na wejście jakiegoś wzmacniacza np. jak masz zestaw głośnikowy do komputera, a nie "goły" głośnik, "telefonu port słuchawkowy" głośnika nie "napędzi.
  • #25 20963161
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Zrobiłem tak jak Pan polecał. Podłączyłem subufer z wejściem i wyjściem na kolumny.
    Dwa głośniki są na pewno sprawne , gra w nich muzyka.
    Gdy za pomocą sondy sprawdzam to na układzie
    Na n, 5,6 układu - gra cicho muzyka
    To samo 7,8 - nodze układu - gra cicho muzyka.
    Gdy przyłożyłem masę do metalowej części z potencjometrem , głos jest wzmocniony i występuje tylko na jednym głośniku radia.
    Czy to znaczy że układ funkcjonuje poprawnie ?
  • #26 20963225
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Czy to znaczy, że układ funkcjonuje poprawnie?

    Jak zrobisz to, poprawnie będzie wiadomo.
    Wejście Lewy to pin 7, a Prawy to pin 6.
    Podaj sygnał, który da się regulować jego moc i jak układ będzie reagował na zwiększanie siły sygnału, będzie głośniej grało bez zniekształceń, to układ sprawny.
  • #27 20963274
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Zrobiłem to poprawnie.
    Taki sam efekt na prawym i lewym wejściu do układu.
    Bardzo cichy dźwięk , słyszany jak podgłośnie tel na maksa. Tak jak by sygnał nie był wzmocniony.
    Czy to może być wina tego kabla który zrobiłem że słychac muzykę bardzo cicho?
    Daje się ściszać i podgłośniać ma każdym z wejść układu. Zarówno kanał prawy jak i lewym.
  • #28 20963287
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Czy to może być wina tego kabla, który zrobiłem, że słychać muzykę bardzo cicho?

    Możliwe, sprawdź ten kabel na jakimś sprawnym urządzeniu, na które można podać sygnał, np. wzmacniacz.
  • #29 20964523
    Przemo1983rmi
    Poziom 3  
    Posty: 335
    Ocena: 43
    Jak mam to zrobić. Przecież ten kabel ma z jednej strony bananowy wtyk a z drugiej gole 2 przewody. Jeden masa to ten sygnałowy.
    Pytanie czy wie Pan z doświadczenia czemu nie ma głosu w głośnikach.Skoro jak sygnał się podaje na kanał lewy lub prawy to cichy głos jest.
    Zauważyłem że jak masa dotkne potencjometru a druga częścią sondy do 6 nogi układu to głos jest wzmocniony .
    W czym może być problem ? Jak by okazało się że układ jest dobry.
  • #30 20964675
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Przemo1983rmi napisał:
    Jak mam to zrobić? Przecież ten kabel ma z jednej strony bananowy wtyk, a z drugiej gołe 2 przewody. Jeden masa, to ten sygnałowy.

    Każdy wzmacniacz ma wejście sygnału, zwykle są to gniazda chinch lub din.
    Lutujesz dwa gołe kable do wtyku takiego, jakie ma wejście wzmacniacz, czyli chinch lub din, i już można podać sygnał.
    Jak chcesz podsłuchiwać sygnał z radia, jeśli nie możesz go podać na wzmacniacz?
    Przemo1983rmi napisał:
    Pytanie, czy wie Pan z doświadczenia, dlaczego nie ma głosu w głośnikach? Skoro jak sygnał się podaje na kanał lewy lub prawy, to cichy głos jest.

    Przemo1983rmi napisał:
    W czym może być problem? Jakby okazało się, że układ jest dobry.

    Bo pewnie jest jakieś uszkodzenie, które powoduje, że sygnał nie dochodzi do wzmacniacza, np. przerwa itp., lub sam układ radiowy CD2003 jest uszkodzony.
    Przemo1983rmi napisał:
    Zauważyłem, że jak masa dotkne potencjometru, a drugą częścią sondy do 6 nogi układu, to głos jest wzmocniony.

    Nie bardzo rozumiem, co i jak to robisz, napisz bardziej zrozumiale.
    Na forum nie "Panujemy".
    Załączniki:
    • Naprawa radia budzik Bench KH 2249 - uszkodzony opornik i kondensator mini jack 4 pin.jpg (63.25 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z naprawą radia budzika Bench KH 2249, które nie uruchamia się. Po pomiarach stwierdzono uszkodzenie opornika i kondensatora. Po dalszych testach okazało się, że zwarcie może występować w innym miejscu. Użytkownik sprawdził zasilanie układu CD2822, które wynosiło 500mV zamiast oczekiwanych 3V. Po podłączeniu sygnału audio do układu, dźwięk był bardzo cichy, co sugeruje problem z wzmocnieniem. Użytkownik zbudował sondę do podawania sygnału, ale nadal występują trudności z uzyskaniem odpowiedniego dźwięku. Dyskusja obejmowała również porady dotyczące pomiarów, sprawdzania elementów oraz podłączania sygnału audio.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA