logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Brak świateł po wymianie iskrownika w Aprilia Rally LC 96r

bulaboys22 01 Mar 2024 17:15 561 9
REKLAMA
  • #1 20985862
    bulaboys22
    Poziom 3  
    Posty: 362
    Ocena: 56
    Witam kupiłem nowy iskrownik do skutera jakim jest Aprilia rally lc 96r Silnik minarelli horizontal chłodzony cieczą
    Brak świateł po wymianie iskrownika w Aprilia Rally LC 96r
    Brak świateł po wymianie iskrownika w Aprilia Rally LC 96r
    Brak świateł po wymianie iskrownika w Aprilia Rally LC 96r
    Brak świateł po wymianie iskrownika w Aprilia Rally LC 96r

    https://allegro.pl/oferta/iskrownik-kolo-magnesowe-2t-minarelli-power-force-15157597436

    Kolory kabli są inne ale wzorując się na starym iskrowniku połączyłem kable i skuter odpala.
    Problemem jest brak świateł w skuterze i nie wiem czy jest ładowanie.
    Przy iskrowniku jest wtyczka 3 piny
    Nie zmieniałem kolejności kabli tylko ją wpiołem do instalacji skutera.
    Czy da się to naprawić?
    No zmienić kolejność kabli ?
    Czy iskrownik się nie nadaje do tego skutera?
    Dodam że w starym iskrowniku na którym światła działały.
    Wychodzi tylko 2 kable w tej kostce co jest dziwne bo w kostce instalacji skutera są 3 kable z czego w tedy jeden pozostaje nie połonczony.
    Dodam zdjęcie poglądowe.
    W starym iskrowniku pod cewką impulsatora wychodzi jeden kabel a cewka jest podłonczona do statora
    W zakupionym wychodzi kabel jako trzeci do kostki proszę zobaczyć.
    Brak świateł po wymianie iskrownika w Aprilia Rally LC 96r
  • REKLAMA
  • #2 20987386
    bulaboys22
    Poziom 3  
    Posty: 362
    Ocena: 56
    Zamieniłem miejscami dwa kable zewnętrzne we wtyce.
    O
    I światła świecą.
    Świeciły z jednym kablem środkowym.
    Mam nadzieję że tak jest dobrze.
    Przydało by się to sprawdzić jakimś miernikiem czy działa ładowanie.
  • REKLAMA
  • #3 20987447
    BANANvanDYK
    Poziom 43  
    Posty: 7729
    Pomógł: 1163
    Ocena: 2576
    Bo to nie jest zapłon do skuterów z silnikiem Minarelli, tylko zapłon do chińskich skuterów z klonem silnika Yamahy Jog, dlatego przewody w złączu są zamienione.
  • REKLAMA
  • #4 20987716
    bulaboys22
    Poziom 3  
    Posty: 362
    Ocena: 56
    Czyli teraz powinno być dobrze?
    A dlaczego w starym iskrowniku było tylko 2 kable w tej spince białej.
    Ktoś coś kombinował może.
  • #5 20988380
    BANANvanDYK
    Poziom 43  
    Posty: 7729
    Pomógł: 1163
    Ocena: 2576
    Zawsze w instalacjach elektrycznych italiańskich skuterów był doprowadzony przewód masowy do tego złącza, ale w statorze go nie było. Masa iskrownika (i silnika) zależała od przewodu masowego rozrusznika (konektor oczkowy przykręcony pod śrubę mocującą rozrusznik).
    W statorze od chińczyka masz teraz zielony przewód który dodatkowo łączy masę instalacji elektrycznej z masą statora.
    Oczywiście przewód żółty zastępuje przewód żółto-czerwony statora oryginalnego, a przewód biały zastępuje przewód biało-czarny statora oryginalnego.
  • REKLAMA
  • #6 20988605
    bulaboys22
    Poziom 3  
    Posty: 362
    Ocena: 56
    A czy ten zielony przewód w nowym zapłonie, nie jest przylutowany do uzwojenia cewki jak na rysunku?
    Jak pan napisał tak podłonczyłem i światła działają.
    Podłonczyłem też dodatkowym kablem masę ramy z silnikiem, chyba to nie zaszkodzi?
    Czy jednak zaszkodzi?
    Bo rozrusznik nie chce się kręcić, jagby akumulator był słaby.
    Kupiłem nowy akumulator jakim jest:
    PRODUCENT: YUASA

    OZNACZENIE: YTX4L-BS

    NAPIĘCIE: 12V

    POJEMNOŚĆ: 3,2Ah

    PRĄD ROZRUCHU: 50A

    Niestety jak gdyby rozładowany,
    Bo tak samo się zachowywał jak mój stary akumulator więc go zwróciłem.
    Myślę kupić jakichś 4A akumulator taki jak miałem kiedyś.
    Ale czy go będzie ładować dobrze?
    Bo miałem Moretti już 3 razy 4A.
    Ale co sezon te aku tracą moc.
    Więc wina musi leżeć pi stronie akumulatora lub w instalacji.
    Bo wcześniej zapłon był podłonczony biało czarnym kablem i żółto czerwonym i to niby działało Ale masę miałem oddzielnym kablem zrobioną ramy z silnikiem.
    Więc nic się nie stanie jak z zapłonu idzie masa kablem do rozrusznika, a jest masa dodatkowo kablem spięta ramy z silnikiem?
    Obecnie myślę nad zakupem takiego oto akumulatora:
    Akumulator bezobsługowy BS Battery BTX4L-BS+ YTX4L-BS 12V 4Ah
    Bo myślę że źle trafiłem z zakupionym wcześniej akumulatorem tym Yuasa.
    A może starczy taki 3Ah i będzie go lepiej ładował zapłon?
  • #7 20995907
    bulaboys22
    Poziom 3  
    Posty: 362
    Ocena: 56
    Kupiłem drugi akumulator,ten o którym pisałem
    BS Battery BTX4L-BS+ YTX4L-BS 12V 4Ah
    I jest tak samo,nie ma mocy zakręcić rozrusznikiem.
    Masakra... czy wszystkie akumulatory sprzedają rozładowane w dzisiejszych czasach?
    Czy ja mam coś z instalacją?
    Nie mam prostownika do naładowania akumulatora. I nie mam multimetr żeby sprawdzić w jakim stanie jest akumulator.
    Czy sprzedawca trzyma te akumulatory zalane na magazynie bez kontroli.
    A może szczotki w rozruszniku się wytarły? Nie mam głowy. Co sądzicie
  • Pomocny post
    #8 20996565
    BANANvanDYK
    Poziom 43  
    Posty: 7729
    Pomógł: 1163
    Ocena: 2576
    Jest taka możliwość że po prostu silnik rozrusznika jest po prostu zużyty lub spalony.
    Aby go odkręcić (śruby imbusowe), by mieć dojście do jednej śruby trzeba odkręcić wydech, dojście do drugiej śruby jest przez otwór w karterach w obrębie alternatora (nie pamiętam czy trzeba odkręcać stator).
  • #9 20996584
    bulaboys22
    Poziom 3  
    Posty: 362
    Ocena: 56
    Właśnie tak myślę żeby rozkręcić rozrusznik i sprawdzić.
    Jeszcze mam na myśli przekaźnik rozrusznika, ale prąd dochodzi i kręci rozrusznik tylko słabiutko.
    Więc teoretycznie instalacja jest ok.
    Coś może być w rozrusznika nie halo.
    Bo wątpię żeby instalacja jak np przekaźnik zabierała prąd.
    Bo łączy jak wciskam guzik rozrusznika.
    Wyciągnę rozrusznik i w pierwszej kolejności sprawdzę na samym akumulatorze czy kręci dobrze.
    Później go rozkręcę i wyczyszczę, sprawdzę stan szczotek i bierznię.
    Jak przytykam kabel w akumulatorze z + do - to iskrzy, czyli aku powinien mieć moc. Ale pojadę do kolegi i sprawdzę na prostowniku co pokaże w pierwszej kolejności.
  • #10 20996788
    bulaboys22
    Poziom 3  
    Posty: 362
    Ocena: 56
    Problem rozwiązany!
    Po rozkręceniu rozrusznika, cały komutator z bierznią zasypany czarnym pyłem.
    Szczotki w połowie ok.
    Wymyłem w bęzynie, przeczyściłem bierznie komutatora papierem ściernym.
    Odpala na dotyk!
    Jestem zadowolony.
    Pewnie poprzedni akumulator był dobry.
    Trudno tak wyszło.
    Dziękuję i pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik wymienił iskrownik w skuterze Aprilia Rally LC 96r, napotykając problem z brakiem świateł. Po podłączeniu nowego iskrownika, który miał inne kolory kabli, skuter odpalał, ale nie było ładowania. Po zamianie miejscami dwóch kabli wtyczki, światła zaczęły działać. Okazało się, że nowy iskrownik był przeznaczony do chińskich skuterów, co wyjaśniało różnice w podłączeniach. Użytkownik miał również problemy z rozrusznikiem, który nie kręcił, co sugerowało problemy z akumulatorem lub samym rozrusznikiem. Po rozkręceniu rozrusznika i czyszczeniu komutatora, skuter zaczął odpalać na dotyk, co wskazuje na wcześniejsze problemy z zanieczyszczeniem.
REKLAMA