logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Przedłużenie przewodu zasilającego w posadzce czy montaż rur co w posadzce?

zxczxc2000 04 Mar 2024 20:37 624 8
REKLAMA
  • #1 20990456
    zxczxc2000
    Poziom 3  
    Posty: 76
    Mam jeden pokój, do którego jest oddzielny przewód zasilający od skrzynki bezpieczników. Problem w tym, że w tym pokoju chcę przenieść grzejnik z ściany pod parapet, a wtedy rury miedziane będą szły po ścianie, na której jest przewód zasilający. Puszka w pokoju i teraz mam wybór: albo puścić rury miedziane wykonując rowki w posadzce, albo poprowadzić przewód zasilający, najpierw go wyjąć z ściany, a następnie połączyć i przenieść na inną ścianę. Tu pojawia się dylemat, czy robienie rowków na rury miedziane fi 15 z otuliną w gotowej posadzce to ma sens? Z drugiej strony, to połączenie i przedłużenie przewodu zasilającego w posadzce jest prawidłowe. W jaki sposób to połączyć? Puszka w posadzce, łączenie na skrętkę, zaizolować i zabezpieczyć w jakiś sposób w posadzce. Dylemat powstaje.
  • REKLAMA
  • #2 20990540
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17156
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6620
    zxczxc2000 napisał:
    łączenie na skrętkę i zaizolować
    A jaką tę "skrętkę" zamierzasz zastosować i czy to zaizolować?
  • #3 20990775
    Tomek.K.
    Poziom 33  
    Posty: 1562
    Pomógł: 254
    Ocena: 533
    zxczxc2000 napisał:
    Z drugiej strony to połączenie i przedłużenie przewodu zasilającego w posadzce jest prawidłowe i w jaki sposób to połączyć puszka w posadzce, łączenie na skrętkę i zaizolować i zabezpieczenue w jakiś sposób w posadzce.

    Jest wiele lepszych i bezpieczniejszych metod.
    Link
    Link
  • REKLAMA
  • #4 20990839
    zxczxc2000
    Poziom 3  
    Posty: 76

    Skrętkę w sensie połączyć ze sobą każdy osobno przewód skręcając go z tym podłączanym, a następnie zaizolować, tak jak to się nie raz widzi w puszkach elektrycznych.
  • #5 20997281
    zxczxc2000
    Poziom 3  
    Posty: 76
    Postanowiłem zastosować złączki WAGO 2773 Inline, tylko teraz dylemat w jaki sposób zabezpieczyć taki przewód w posadzce. Rozwiązanie są różne rurki termokurczliwe na miejsce złączenia i zalanie cementem w przypadku montażu w posadzce.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 20997364
    dasilvaart
    Poziom 24  
    Posty: 487
    Pomógł: 62
    Ocena: 112
    W sklepie elektrycznym jak kupisz 3 sztuki złączki to dobierz do tego rurę termokurczliwą z klejem (z klejem jest teoretycznie odporna na wodę) .
    Zarabiając kable zrób to w choinkę - czyli łączówki nie są w jednym miejscu tylko jak jedna się kończy to zaczyna się druga (chyba czytelnie wyjaśnione).
    Albo w sklepie zapytaj o tulejkę zaciskaną do przekroju jaki zamierzasz przedłużać - jak będziesz kupował w sklepie to zapytaj sprzedawcę czy nie podejdzie do Ciebie i zaciśnie łącznie z pomiarami po wykonaniu (u mnie na wsi jest sklep elektryczny gdzie po pracy chłopaki robią fuchy --- a na pewno wiedzą kto by machnął takie coś jak by nie mieli czasu ) - awaryjnie kiedyś 120 zaciskałem 2 młotkami :) ale to ......... na pewno ponad 5 lat i działa na przesyle.- ale nie o tym mowa
    Można zrobić jeszcze tak:
    Wycofaj przewód z miejsca kolizji i miejscu bezpiecznym wykuj dziurę pod puszkę, w puszce połącz normalnie na złączki WAGO i zamknij puszkę zaślepką - będzie wiecznie dostępne w razie jak by coś - zaślepka albo plastykowa okrągła jak z poprzedniej epoki lub dedykowana do ramki.
  • REKLAMA
  • #7 20997384
    Grzegorz_madera
    Poziom 38  
    Posty: 4364
    Pomógł: 268
    Ocena: 1733
    zxczxc2000 napisał:
    Dylemat powstaje.
    Tu nie ma żadnych dylematów. Po prostu z twoją wiedzą absolutnie nic z tym nie rób. Wezwij elektryka, który będzie wiedział jak to zrobić zgodnie ze sztuką i z przepisami.
  • Pomocny post
    #8 20997887
    Tomek.K.
    Poziom 33  
    Posty: 1562
    Pomógł: 254
    Ocena: 533
    zxczxc2000 napisał:
    Postanowiłem zastosować złączki WAGO 2773 Inline, tylko teraz dylemat w jaki sposób zabezpieczyć taki przewód w posadzce.

    To kup zestaw Wago w komplecie z termokurczką z klejem. Link
    Producent zapewnia, że zgodnie z normami można takie złącze zatynkować, więc i włożyć w posadzkę. Na wszelki wypadek można włożyć w puszkę, żeby zabezpieczyć przed bezpośrednim naciskiem wylewki.
  • #9 20998321
    zxczxc2000
    Poziom 3  
    Posty: 76
    Rurka termokurczliwa z klejem i łączenie na złączki wago oraz zalanie betonem rowka w którym będzie przewód to najlepsze rozwiązanie. Dzięki za pomoc oraz rozwikłanie dylematu.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem przeniesienia grzejnika w pokoju, co wymaga zmiany układu przewodów zasilających i rur miedzianych. Użytkownik rozważał dwie opcje: wykonanie rowków w posadzce na rury miedziane lub przedłużenie przewodu zasilającego. W odpowiedziach zasugerowano użycie złączek WAGO 2773 Inline oraz rur termokurczliwych z klejem do zabezpieczenia połączeń w posadzce. Podkreślono również znaczenie wykonania połączeń zgodnie z normami oraz zalecenie skonsultowania się z elektrykiem w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zgodności z przepisami.
REKLAMA