logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Fotowoltaika na przewodach od klimatyzacji

marcintom 07 Mar 2024 16:26 759 23
REKLAMA
  • #1 20994366
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Mam wypuszczone z ciepłego pomieszczenia na dach 2 wolne przewody miedziane dedykowane do klimatyzacji. Pierwszy okrągły 4x1mm2 (sterowanie do jednostki wew) i drugi płaski 3x2,5mm2 (do jednostki zew). Chciałbym zainstalować na tym fotowoltaikę w postaci 1-2 paneli ok 410Wp. Pytanie czy jak "poskręcam/polutuję" 2 takie pary (2x1mm2+1x2,5mm2) to czy to będzie to samo co 4,5mm2 czy powiedzmy ze stratami to samo co chociaż 4mm2.

    Myślę o zestawie akumulatorów 24V 50Ah LiFePO4 i na razie jednym panelu 410Wp 29V (37Vot) plus regulator Victron SmartSolar 100/20. Pytanie jak to poskładać na takim "profesjonalnym okablowaniu" żeby straty były najmniejsze?

    Opcja 1) Regulator i akumulatory na dachu
    Opcja 2) Regulator na dachu akumulator na dole
    Opcja 3) Regulator i akumulatory na dole

    Mikroinwerter zamierzam podłączyć przez przetwornice DC/DC z regulacją ograniczającą prąd do złącza LOAD regulatora, wiec mikroinwerter będzie wpuszał 230V~ do sieci z miejsca w którym będzie regulator (jeżeli na dachu to prąd zmienny będzie miał do pokonania te 10m, a jeżeli z dołu to 0m)

    Wygląda to mniej wiecej tak
    Szkic projektu instalacji fotowoltaicznej na dachu
  • REKLAMA
  • #2 20994589
    3301
    Poziom 34  
    Posty: 2100
    Pomógł: 224
    Ocena: 868
    Przy 410 W maks. prąd to 17 A, a tu żyła 2,5 wystarczy, regulator na dole, strata zależna od długości
  • #3 20994651
    Tadeo29
    Poziom 18  
    Posty: 256
    Pomógł: 25
    Ocena: 77
    Ja bym zrobił inaczej - założył panele i mikroinwerter a tymi kablami 2,5mm2 poszło by na dół napięcie 230V.
  • #4 20994666
    3301
    Poziom 34  
    Posty: 2100
    Pomógł: 224
    Ocena: 868
    Tadeo29 napisał:
    Ja bym zrobił inaczej - założył panele i mikroinwerter a tymi kablami 2,5mm2 poszło by na dół napięcie 230V.


    Mikroinwerter to tylko przy współpracy z siecią energetyczną.

    więc nie wiadomo po co autorowi jeszcze aku
  • #5 20994676
    Tadeo29
    Poziom 18  
    Posty: 256
    Pomógł: 25
    Ocena: 77
    Ja też , więc zapytajmy co Autor miał na myśli?
    Czyli do czego to ma służyć i co ma być efektem końcowym.
  • #6 20994708
    Tech132
    Poziom 29  
    Posty: 1082
    Pomógł: 96
    Ocena: 390
    Kable solarne są w podwójnej izolacji ,więc te zwykłe się nie nadają .
  • #7 20994756
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11

    >>20994651

    No i tu jest problem, bo akumulatory LiFePO4 nie mogą być ładowane poniżej zera, a w niskich temperaturach na dachu też nie będą miały optymalnej wydajności i żywotności, więc w sumie nie napisałem tego, ale dla mnie najwygodniej byłoby mieć jednak te akumulatory na dole w ciepłym pomieszczeniu.
  • REKLAMA
  • #8 20994767
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #9 20994771
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Tak jak pisałem mikroinwerter będzie zasilany z wyjścia LOAD regulatora poprzedzony przetwornicą ograniczającą prąd ( czyli nie z panelu tylko przez regulator z akumulatorów ) i będzie tam gdzie będzie ostatecznie regulator. Nie mam tutaj ograniczeń mogę podłączyć się do sieci prądu zmiennego zarówno na górze jak i na dole.

    Pytanie jak to zorganizować i czy można w taki niesymetryczny sposób sumować przekroje przewodów 1+1+2,5 = 4,5mm2? Sugeruję trochę rozwiązanie, które byłoby dla mnie najwygodniejsze, no ale biorę też pod uwagę inne bezpieczniejsze, wydajniejsze itd.

    Faktycznie nie są to przewody podwójnie izolowane, ale pytanie po co stosuje sie taką podwójną izolację? Czy to jest ochrona przed UV czy może wzmocnienie podbijące klasę palności? Ogólnie te przewody prowadzone są w rurze PCV 100mm w pionie w szczególności bez dostępu do słońca.

    Jeżeli chodzi o kawałek na dachu mam pełny dostęp aż do wejścia do rury PCV. Mogę to włożyć w peszel odporny na UV. Kabel 4x1 i tak wymaga przedłużenia więc mogę to przedłużyć kablami solarnymi praktycznie na całej długości na dachu.

    Jeżeli chodzi o napięcie instalacji to biorę na ten moment pod uwagę 24V lub do 31-37V z panelu. Regulator ma możliwość pracy z aku 48V, ale na razie niechciałbym z niej korzystać. Jak będę miał drugi panel to wtedy tak. Na razie chcę wciskać po ~100W non stop z 410Wp.
  • REKLAMA
  • #10 20994782
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 20994791
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Panel 410Wp
    Tabela parametrów elektrycznych panelu fotowoltaicznego JAM54S30-410/MR.
    Licznik pokazuje zalecany 4mm2.
    Kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED z wprowadzonymi danymi.
  • #12 20994794
    3301
    Poziom 34  
    Posty: 2100
    Pomógł: 224
    Ocena: 868
    marcintom napisał:
    Tak jak pisałem mikroinwerter będzie zasilany z wyjścia LOAD regulatora poprzedzony przetwornicą ograniczającą prąd ( czyli nie z panelu tylko przez regulator z akumulatorów ) i będzie tam gdzie będzie ostatecznie regulator. Nie mam tutaj ograniczeń mogę podłączyć się do sieci prądu zmiennego zarówno na górze jak i na dole.

    Pytanie jak to zorganizować i czy można w taki niesymetryczny sposób sumować przekroje przewodów 1+1+2,5 = 4,5mm2? Sugeruję trochę rozwiązanie, które byłoby dla mnie najwygodniejsze, no ale biorę też pod uwagę inne bezpieczniejsze, wydajniejsze itd.

    Faktycznie nie są to przewody podwójnie izolowane, ale pytanie po co stosuje sie taką podwójną izolację? Czy to jest ochrona przed UV czy może wzmocnienie podbijące klasę palności? Ogólnie te przewody prowadzone są w rurze PCV 100mm w pionie w szczególności bez dostępu do słońca.

    Jeżeli chodzi o kawałek na dachu mam pełny dostęp aż do wejścia do rury PCV. Mogę to włożyć w peszel odporny na UV. Kabel 4x1 i tak wymaga przedłużenia więc mogę to przedłużyć kablami solarnymi praktycznie na całej długości na dachu.


    co do przewodów to przy napięciu 1 panela czyli te 40V mogą być i te YDY, wytrzymują 500.

    co do mikroinwertera to w jakim celu, co chcesz uzyskać?, jak chcesz pchać w sieć to wypadałoby zgłosić i mieć licznik dwukierunkowy, więc po co aku?

    Jaki to mikroinwerter który chcesz zasilać z load czyli z kontrolera gdzie napięcie wyniesie 24V?
  • #13 20994802
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Zużycie ciągłe odbiorników jest na poziomie 130 W non stop, pchając 100 W non stop niczego nie wysyłam do sieci (mam licznik dwukierunkowy i przy 100 W pchanych w instalację pokazuje 0 wysłanej energii do sieci - nic nie wychodzi poza moją instalację. Coś jak EcoFlow.

    Jeżeli chodzi o mikroinwerter uruchamia się pomiędzy 12,5-25 V. Dlatego wpuszczam na niego przez przetwornicę DC/DC step down równo 24 V do max 5 A.
  • #14 20994808
    3301
    Poziom 34  
    Posty: 2100
    Pomógł: 224
    Ocena: 868
    marcintom napisał:
    Zużycie ciągłe odbiorników jest na poziomie 130W non stop, pchając 100W non stop niczego nie wysyłam do sieci ( mam licznik dwukierunkowy i przy 100W pchanych w instalację pokazuje 0 wysłanej energii do sieci - nic nie wychodzi poza moją instalację. Coś jak EcoFlow.


    Ok. skoro zużycie przekracza możliwości produkcyjne i masz dwukierunkowy to po co aku? podłącz mikro na tych 3x2,5
  • #15 20994813
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Nie chcę wysyłać niczego do sieci, a panel może produkować znacznie więcej niż 130W. Poza tym mikroinwerter projektowany do max 110W :|
  • #16 20994824
    3301
    Poziom 34  
    Posty: 2100
    Pomógł: 224
    Ocena: 868
    marcintom napisał:
    nie chcę wysyłać niczego do sieci, a panel może produkować znacznie więcej niż 130W. Poza tym mikroinwerter projektowany do max 110W :|


    To będziesz obserwował czy nie za dużo i regulował przetwornicą?
  • #17 20994840
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Już obserwowałem przez 4 miesiące i jest ok, niczego nie wysłał przy 100W - raz wyregulowałem i tyle. To ma być tylko rozwiązanie częściowo "neutralizujące" zużycie jałowe. Nic poza tym. Nie mam miejsca na więcej niż maksymalnie 2 panele.

    Czy ja coś źle liczę? Kalkulator strat/przekroju pokazuje mi przy 31V i 13A z panelu, że 10-metrowy przewód powinien mieć przekrój 4mm2 najmniej. Więc gdybym chciał zorganizować to tak, że na górze mam tylko panel, a całą resztę na dole, to pytanie czy mogę zlutować te przewody 1+1+2.5mm= 4.5mm2? Czy to będzie faktycznie mniej. Jak prąd stały będzie się zachowywał w takiej konstrukcji?

    Fotowoltaika na przewodach od klimatyzacji

    Dla NOCT licznik pokazuje faktycznie 2,5mm2, ale czy ten Panel nie ma szans wejść na wyższe natężenie i napięcie latem?

    Fotowoltaika na przewodach od klimatyzacji

    Fotowoltaika na przewodach od klimatyzacji
  • #18 20994873
    Tadeo29
    Poziom 18  
    Posty: 256
    Pomógł: 25
    Ocena: 77
    Do dużych paneli to minimum 4mm2 tak jak tam wychodzi z obliczeń. Podwójna izolacja bo i wysokie napięcie (przy stringu). Moim zdaniem nie ma co kombinować. Kabel solarny 4mm2 to nie są duże koszty a wytrzyma wiele lat.
  • #19 20994887
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Nie mam takiej możliwości wszytko jest zabudowane. Nie dam rady tego przepchnąć. Już nawet myslałem żeby jeden przewód przepchnąć rurką miedzianą od klimy jedna jest grubsza i może dałoby radę ale ostatetcznie chyba pójdzie tam skrętka do innych celów ;)

    Tak czy inaczej gdyby zlutować to jednak 1+1+2.5mm2 to i tak w sumie wiecej niż potrzeba tyle że nie wiem czy to można tak zwyczajnie zsumować. Czy można to jakoś zabezpieczyć żeby to funkcjonowało w miarę bezpiecznie w takije formie?

    Szkic schematu połączeń elektrycznych z kablami i złączkami.

    A co gdyby zorganizować to tak jak na poniższym rysunku czyli żeby tylko akumulator był na dole? Napięcia ładowania (absorpcji i float) można regulować na Victronie więc zbadałbym straty napięcia i podwyższył odpowiednio na regulatorze wartości w obydwu fazach. No a mikroinwerter przy pracy nocnej z akumulatora brałby trochę więcej prądu niż zakładane 115-120W z uwagi na długi kabel i straty z tym związane. Na regulatorze można sterować max prądem ładowania aku więc gdyby był ustawiony np na max 7A to przy pełnej mocy panelu w dzień zostawałoby na bieżące potrzeby mikroinwertera (115-120W) czyli ok 4A i prąd płynąłby krótszą drogą z panelu przez regulator i jego wyjście LOAD "bezpośrednio" bez udziału aku do mikroinwertera bez strat związanych z tym 10m przewodem.

    Ręcznie rysowany schemat systemu z panelami fotowoltaicznymi, akumulatorem i mikroinwerterem.
  • #20 20995523
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26258
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    marcintom napisał:
    No a mikroinwerter przy pracy nocnej z akumulatora brałby trochę więcej prądu niż zakładane 115-120W z uwagi na długi kabel i straty z tym związane.

    Dodaj jeszcze straty na przetwornicy,
    marcintom napisał:
    Tak czy inaczej gdyby zlutować to jednak 1+1+2.5mm2 to i tak w sumie wiecej niż potrzeba tyle że nie wiem czy to można tak zwyczajnie zsumować.

    Po co? Pojedyncza żyła kabla 2,5mm2 wytrzymuje ~20A, u Ciebie max z paneli to ~ 13A. Zbędne komplikacje i udziwnianie, choć z drugiej strony mamy do czynienia z prądem stałym. Przy sumarycznym napięciu paneli, i tu nikt nie wie jakich użyjesz, podałeś parametry dwóch całkiem innych paneli.
    marcintom napisał:
    Na regulatorze można sterować max prądem ładowania aku więc gdyby był ustawiony np na max 7A to przy pełnej mocy panelu w dzień zostawałoby na bieżące potrzeby mikroinwertera (115-120W) czyli ok 4A i prąd płynąłby krótszą drogą z panelu przez regulator i jego wyjście LOAD "bezpośrednio" bez udziału aku do mikroinwertera bez strat związanych z tym 10m przewodem.


    To tak nie działa, regulator "wyciąga" max mocy z paneli aby naładować akumulator a obciążenie jest dla niego sprawą drugorzędną.
  • REKLAMA
  • #21 20995564
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    1) Nie no podaję dane STC (1000W/m2) i NOCT(800W/m2), które rzeczywiście różnią się sporo, ale tego samego panelu 410Wp JAM54S30-410/MR

    2) No faktycznie nie wiem jak dokładnie działa ten regulator. Mówiąc szczerze nawet nie miałem go w ręku, ale w opcjach aplikacji regulatora Victron w dziale akumulator jest takie ustawienie "Maksymalny prąd ładowania" (zrzut ekranu poniżej). Zakładałem, że to jest ustawienie/granica nieprzekraczalna i że ten regulator potrafi sterować prądem bazując na tym ustawieniu podobnie jak to robi przetwornica DC/DC, ale czy tak jest to po tym co napisałeś mam wątpliwości.

    Zrzut ekranu przedstawiający ustawienia regulatora ładowania dla akumulatora litowego.

    3) Jeżeli chodzi o te 20A dla 2,5mm2 to właśnie chodzi mi o upewnienie się czy to jest ok. Zaznaczam jeszcze raz że chcę na ten moment zastosować tylko ten jeden panel 410Wp którego max prąd Imp STC to 13,04A. No więc chyba więcej z tego układu przy ładowaniu nie wyduszę. No chyba że mówimy o możliwym większym prądzie płynącym z akumulatora do przetwornicy, ale tutaj zastosuję bezpiecznik przy samym akumulatorze np 15A i nawet gdyby przetwornica "zwariowała" to ją odetnie.
  • #22 20995673
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26258
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    To co ustawiasz na screenie to max prąd i napięcie ładowania dla akumulatora. Wyjście to inna sprawa. Podaj konkretny model regulatora, wtedy będzie można jakoś się do tego odnieść.
  • #23 20995681
    marcintom
    Poziom 10  
    Posty: 97
    Ocena: 11
    Znalazłem potwierdzenie na działanie tej opcji ograniczającej prąd ładowania na forum victrona
    źród. https://community.victronenergy.com/questions...mart-solar-mppt-10050-max-charge-current.html
    Czyli jak ustawię 7A to nie powinno popłynąć na akumulator więcej niż 7A na tym przewodzie 10m 2,5mm2. Czy nadwyżka popłynie na LOAD? Tego jeszcze nie wiem, ale mam nadzieję, że tak.

    Victron SmartSolar 100/20
    Tabela specyfikacji ładowarki Victron SmartSolar MPPT 100/20-48V
  • #24 20996438
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26258
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    marcintom napisał:
    Czyli jak ustawię 7A to nie powinno popłynąć na akumulator więcej niż 7A na tym przewodzie 10m 2,5mm2.

    Nie. To regulator MPPT, a te mają wewnętrzną przetwornicę napięcia. Jeśli panel ma np. 30V i 5A, to wyższy prąd nigdy nie popłynie w przewodach od paneli (m/n ogranicza to sam panel jako źródło prądowe), za to na wyjściu regulatora jeśli będzie dołączony akumulator 12V, prąd będzie większy, nawet >10A. U ciebie jest dobra sytuacja, gdyż napięcie z panelu jest zbliżone do napięcia akumulatora przez co regulator ma mniej roboty (oraz mniejsze straty na ciepło).
    marcintom napisał:
    Czy nadwyżka popłynie na LOAD?

    Powinna. Akumulator w miarę ładowania pobiera coraz mniejszy prąd i będzie dochodzić do takiej sytuacji, że przy w pełni naładowanym akumulatorze całe obciążenie będzie zasilane słońcem :D. W razie chwilowego spadku mocy z paneli (zachmurzenie etc.) obciążenie brakującą energię dobierze z akumulatora. Jest fajna sprawa, bo te spadki wydajności nie "wyłączą" mikroiwertera. U mnie tak to działa już prawie dwa lata tylko inny regulator oraz reszta.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię wykorzystania przewodów miedzianych dedykowanych do klimatyzacji do podłączenia paneli fotowoltaicznych. Użytkownik planuje zainstalować jeden lub dwa panele o mocy 410 W, a jego pytanie dotyczy możliwości łączenia przewodów 1 mm² i 2,5 mm² w celu uzyskania odpowiedniego przekroju. Uczestnicy dyskusji zwracają uwagę na znaczenie użycia odpowiednich kabli solarnych, które są podwójnie izolowane, oraz na kwestie związane z lokalizacją regulatora i akumulatorów. Wskazano, że regulator Victron SmartSolar 100/20 może ograniczać prąd ładowania akumulatorów LiFePO4, co jest istotne dla ich wydajności w niskich temperaturach. Uczestnicy podkreślają również, że przy odpowiednim doborze przewodów i ich długości można zminimalizować straty energii.
REKLAMA