Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak polączyc rurkę miedzianą z aluminiowym radiatorem ?

domelfm 04 Gru 2005 20:59 2802 10
  • #1 04 Gru 2005 20:59
    domelfm
    Poziom 16  

Wiec powiem tak mam palnik gazowy i napewno do miedzianej rórki przylutuje plaskownik miedziany np 20mm x 2mm .
    Nastepnie powierzchnie plaskownika musze jakos poloczyc z radiatorem nie chodzi mi o to jak ją poloczyc bo to jest proste tylk jak zapobiedz korodowaniu ?
    Jak se je tak polocze alu z miedzia to mi skoroduje, mika pod tranzystory raczej tez odpada bo to bedzie duzy radiator o powierzchni 450mm x 600mm i wysokosci zeberek 35mm. Rurka to bedzie cała weżownica miedziana :D wiec nie wiem ile bym musial miec tych kawalków miki :D. I to jest moje pytanie.
    A i całosc to bedzie chłodnica pasywna do ukladu chlodzenia wodnego w komputerze zamocowana na sciance obudowy.
    A przy okazji to jesio jedno pytanie czy jak polakieruje aluminium lakierem samochodowym (czarny kolor) to czy duzo strace na wydajnosci?

0 10
  • #2 04 Gru 2005 21:46
    BHenryk
    Poziom 22  

Witam jezeli przylutujesz do rurki płaskownik to wytnij np z bristolu uszczelkę i posmaruj z dwóch stron silikonem uzyskasz uszczelnienie oraz izolacje międzu metalami pozdrawiam

0
  • #3 04 Gru 2005 21:50
    maskisz
    Poziom 17  

u mnie w poznaniu w sklepie GEMBARA (jest na http://www.gembara.pl/cgibin/shop?sid=2390138f) jest w sprzedaży cyna do lutowania aluminium. Nie wiem nie sprawdzałem jak to działa.
    Co do lakieru to na pewni zrobi się dodatkowa izolacja cieplna utrudniająca oddawanie ciepła, najlepiej radiator dać do oksydowania kolorowego (czarnego). Pytanie: czy z radiatora aluminiowego i rurki miedzianej z płynem wewnątrz nie zrobi się ogniwo elektrolityczne bo mi się wydaje, że tak
    pozdrawiam

0
  • #4 04 Gru 2005 22:43
    BHenryk
    Poziom 22  

Witam przy wodzie być moze ale przy płynie na glikolu jak dosamochodów to nie pozdrawiam

0
  • #5 04 Gru 2005 22:46
    domelfm
    Poziom 16  

Znam ten stop do lutowania aluminium :D
    (nie wiem jak on lutuje miedz z alu )
    Ale jednak wole skrecic te rurki z radiatorem a o ogniwo to wogle sie nie martw bo go wogle nie bedzie przeciez miedz nie bedzie sie stykac z alu (wode plynie przez węzownice oddaje cieplo do niej a ta z kolei na radiator alu) Wezownica bedzie zupelnie szczelna polutowana z rur miedzianych i tylko w niej bedzie woda (woda nie styka sie z aluminium) :D
    A i jesio jedno jak bym zaanodyzowal aluminium to wtedy moge bezpostednio przykrecic miedz ?
    A co do koncepcji z brystolem to nie bede zaduza rezystancja cieplna ?
    Zeby niebyło tak ze wężownica ciepla a radiator zimny.
    A w roli dopowiedzenia w kompe wszystko to miedz i weże gumowe :D

0
  • #6 05 Gru 2005 02:53
    ghost
    Poziom 23  

Miedz nie pogryzie sie z aluminium jesli jej powierzchnie pocynujesz, np lutownica duzej mocy lub palniczkiem i oszlifujesz na gladka plaszczyzne. Mozesz dla lepszego odprowadzenia ciepla zastosowac paste przewodzaca cieplo- taka jak do procka, moze byc tania, byle srebrna, w ostatecznosci biala RTV. A dlatego to wazne bo przy duzej powierzchmi masz duzo wieksza szanse na powstanie cienkiej przerwy miedzy plaszczyznami - a powietrze znakomicie izoluje cieplo.
    Zreszta taka sama zasada sie tyczy prockow do kompa.

0
  • #7 05 Gru 2005 14:02
    domelfm
    Poziom 16  

Niewiem ale wydaj mi sie ze wpadlem na genialny pomysł :D
    Miedzy miedz a alu dac blache ze stali nierdzewnej.:D
    Co wy na to ?
    A co do pocynowania to obeznany jestem z palnikiem ale nie wiem czy uda mi sie uzyskac dobra powierzchnię a jak zaczne szlifowac to moge w niektórych miejscach az do miedzi zaszlifowac i bedzie wtedy ogniwo i korozja :D

0
  • #8 05 Gru 2005 14:44
    ghost
    Poziom 23  

Pomysl niezbyt genialny... z prostej przyczyny ,ze dajesz wtedy duzo grubsza warstwe metalu ktory jest slabym przewodnikiem ciepla , po drugie miejsce polaczenia ze soba przedmiotow jest najbardziej krytyczne - a ty zwiekszasz dwukrotnie szanse na to ze wystapi problem ze szpara miedzy materialami (bo tu masz wtedy dwa polaczenia - aluminium - blacha i blacha - miedz
    Jesli chcesz uniknac klopotliwej obrobki to mozesz pocynowac miedz chemicznie (sa specjalne srodki do cynowania plytek, poszukaj na foruym, na pewno o tym bylo), ewentualnie ja na twoim miejscu sprobowalbym ja pocynowac elektrolitycznie (mniejszy problem z chemikaliami, taniej) Jedynym minusem jest to , ze tworzy sie wtedy powierzchnia porowata, i trzeba te pory zamknac, sa dwa sposoby: gotowanie w zwyklej wodzie lub podgrzanie (stopienie).

0
  • #9 05 Gru 2005 17:16
    Preskaler
    Poziom 37  

Mam bardzo do0bry pomysł! Dlaczego nie chcesz zastosować aluminiowej rurki lub radiatora miedzianego? Wtedy oba metale będą jednakowe! W dzisiejszych czasach już można (prawue) wszystko kupić , tak że nie powinno z tym być kłopotu. Widziałem też w "handlu" takie podkładki alumniowo-miedziane. Z jednej strony jest miedż a zdrugiej aluminium. Nie wiem jak to robią (skuwają?) ale otrzymują właśnie coś takiego jak jest potrzebne. Zakupić trzeba odpowiednią ilość takich podkładek i skręcić na nich oba metale.

0
  • #10 05 Gru 2005 17:39
    ghost
    Poziom 23  

Miedziany radiator o wymiarach 450x600x35mm? Pewnie bedzie kosztowal kilkaset żł ... cena samego złomu miedzianego przy tych wymiarach to ponad 150zl pewnie (miedz jest bardzo ciezka)
    Aluminiowych rurek nie mzna zastosowac bo zajdzie korozja elektrolityczna (reszta ukladu chlodzenia miedziana). Apropo uzycia płynu chlodniczego na bazie glikolu - on takze zawiera wode, a wiec nie zapobiegnie korozji. Wyjsciem byloby uzycie oleju, chociaz o ile wiem ma tendencje do niszczenia niektorych rodzajow tworzyw i jest gesty - a to moze tu byc problemem (woda latwiej odbiera cieplo bo jest zdolna do szybkiego ruchu w niewielkich wymiarowo kanalach/rurkach...

0
  • #11 05 Gru 2005 17:46
    djerzyk
    Poziom 12  

Jak będzie rurka mosiężna to z aluminjum też nie będzie korodowało

0