Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa aktywnego subwoofera - jakiego przetwornika użyć?

06 Gru 2005 14:35 4020 32
  • Poziom 22  
    Wiem że temat był na forum milion razy ale im więcej czytałem tym więcej nie wiedziałem i zdecydowałem się poprosić o Waszą pomoc.
    Sytuacja wygląda tak że chciałbym sam zbudować subwoofer do mojej małej wieży. Jest to sony MHC-ZX30. Mam tam jakieś wyjście na subwoofer w postaci cincha. Wiem że potrzebny mi jest głośnik bo to jest raczej oczywiste (tylko jaki) i jakiś projekt skrzyni bym poprosił i co jeszcze będzie mi potrzebne do wykonania całości. Miało by to buczeć w opkoju 4x5x2,5m.

Pozdrawiam
    Damian

PS. Dużo prezętów od pana z brodą w czerwieni
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jak masz wyjscie w postaci cincha to pewnie na suba aktywnego a co za tym idzie bedziesz potrzebowal do niego wzmacniacz.
    Jak cchesz zeby sub buczal to wystarczy jakis badziew z allegro ;]
    ale jak chcesz zeby to juz zagralo to najtanszym rozwiazaniem bedzie subik na stxie;] Pokoik dosyc duzy, ja testowalem wersje 27/150/4SS w jakichs 20 mk2 i gralo bardzo dobrze;]
  • Poziom 22  
    I zaczyna mi się w głowie już rozjaśniać. Na głośnik chciałbym wydać około 100 PLN, materiał na pudło będe miał za free więc pozostaje kwestia tego wzmacniacza. Ile musiałbym się wykosztować?? A i jeszcze jaki głośnik za te pieniądze???
  • Poziom 27  
    Ja moge Ci polecić stx-a 32-300-8-sc do tego mostek tda,jeśli masz male doświadczenie z elektroniką a jeśli masz wiedze i przyżądy pozwalającą na uruchomienie końcówki tranzystorowej to tą jak najbardziej polecam.Z całym sercem moge polecić końcówke Janka11389.Jest na elektrodzi,poczuka,albo PA 300 też niczego sobie wzmacniacz.W tym przypadku wersja 4ohm ze względu na potrzeme nizszego napiecie zasilania takiej końcówki przy takiej samej mocy((chodzi mi o kondernsatory w zasilaczu,tranzystory końcowe itp...).
  • Poziom 16  
    ja goraco polecam stx'a 27-300-8-ss lub sc. to juz rzecz gustu, bo parametry roznia sie doslownie minimalnie... glosnik miesci sie w 100 zl i jest fantastyczny w stosunku cena/jakosc. lepszego w tym przedziale cenowym nie znajdziesz.. wsadz go do 45 l obudowy zestrojonej na 35 hz i bedziesz mial sieczke w pokoju...a co do wzmacniacza, jak wszystkie stx'y sa moco zerne to wartaloby dac jakiegos 200W minimum by to jakos dobrze gralo hehe... ja swojego suba na tym glosniku co polecam napedzam 400W na 4 ohmy wzmakiem czyli 200W na 8ohm i musze przyznac ze potrafi dokopac... dlatego polecam tego glosnika bo jest naprawde rewelacyjny

pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Ja mam 32-300-4-sc,wiem ze jest mocożerny :) mam do niego wzmacniacz 300W/4 ale są problemy z uruchomieniem,więc narazie napedzam go at9100 czyli 27W/8ohm.Jak na warunki domowe jest wystarczający bo wiadomo że w pokoju 6m2 nie bedziemy non stop słuchać głośnika o spl 92db zasilonego chociażby 200W. Niejedne uszy zakoczyle by swój żywot :):):):)
  • Poziom 16  
    taak... wiem cos o tym stx'ie twoim. moj kumpel zbudowal sobie na nim suba... daje czadu... ja mam pokoj o wym 3x3,5x2,5 (m) i ten moj sub jest za nadto przesadzony, ale robie go po to zeby szedl glownie na imprezy, a pozniej na sprzedaz, wiec dlatego taki duzy, z takim wzmacniaczem...
  • Poziom 22  
    OK. Jeszcze jedno zapytanko. Ile kosztuje złożenie takiego wzmacniacza PA 300 bo ja na elektronice aż tyle się nie znam żeby się za takie coś brać. Mam od tego znajomych. Chciałbym najpierw koszty oszacować żeby uskładać do skarbonki tyle ile potrzeba i zrobić wszystko w miare naraz żeby nie stanąć w połowie projektu z powodu braków finansowych.

Damian
  • Poziom 34  
    spokojnie nie rozpedzajmy sie z takim wielkim subem jakim bylby na glosniku 27-300 przeciez to ma takie basy ze innych dzwiekow z nie uslyszysz bo zagluszy je sub :D moze sie myle ale nie wiem co to za wierza, mozesz nam podac jakies paramy? chocby moc i SPL? jesli to sa slabe glosniki o slabym spl to proponuje suba na mniejszym ale lepszym glosnikiem chocby tonsil 20/60 wprawdzie moze ma dosc spory spl 90dB ale jest dosc dobry jesli chodzi o jakosc basow i kosztuje 88zl. google niewiele mi o tej wiezy powiedzialo. a jesli chcesz cos STXa to proponuje GDN-22-120-4-SC. i do tego wzmacniacz aktywny 100W RMS i gwarantuje ci ze bedziesz cieszyl sie dobrym basem :), jesli koniecznie zalezy ci na bardzo duzej ilosci basu mozesz kupic ten wczesniej polecany 27-300 polecam wersje SC bo jestem zdania ze celuloza gra najlepiej
  • Poziom 24  
    Cytat:
    to proponuje suba na mniejszym ale lepszym glosnikiem chocby tonsil 20/60 wprawdzie moze ma dosc spory spl 90dB ale jest dosc dobry jesli chodzi o jakosc basow i kosztuje 88zl

No chyba nie... te tonsile na suba sie nie nadaja... przeciez to wogole zejscia nie ma...
    Z tonsila na suba to sie tylko 20/80/2 nadaje.

Ja proponoje 27/150/...
    PS. gscgu roznicy w dzwieku miedzy ss a sc i tak nie uslyszysz...
  • Poziom 34  
    ale roznice w kieszeniu odczujesz wprawdzie mala ale odczujesz ;]
  • Poziom 16  
    oj panowie panowie... to juz sprawa gustu, co prawda jest roznica ale minimalna... jesli ktos lubi celuloze to trudno, a jesli ktos kevlar to tez trudno... o gustach panowie nie dyskutujemy... wracajac do tematu, kolega wczesniej wspomnial o gdn 20/80/2 i 27/150/8... ja rowniez polecam te glosniki, tanie i dobre... jest sporo napisane o nich na forum, wystarczy poszukac :), ale i tak zostaje przy 27/300/8/ss :D hehee

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Mi też google nie powiedziały wiele na ten temat i musiałem dogrzebać się instrukcji. Mam nadzieje że mniej więcej o te dane chodzi.
    Przednie głośniki:
    Wyjście mocy NNP
    80 + 80 watów
    Wyjście mocy RMS
    100 + 100 watów
    Wyjściew mocy muzycznej
    170 + 170 watów

Satelitki pomijam ze względu że ich raczej nie podłanczam.
    Wyjście subwoofer:
    1 V, impedancja 1 kiloom

Więcej ciekawych informacji w instrukcji nie znalazłem. Chciałem spytać jeszcze raz jaki jest koszt wykonania takiego wzmacniacza??

Damian
  • Poziom 16  
    najpierw powiedz jaki w koncu kupujesz glosnik, a pozniej pomyslimy o wzmacniaczu...
  • Poziom 34  
    napewno przekraczajacy cene glosnika ze 2 razy, czyli cos ponad 100zl chyba ze masz juz niektore czesci
  • Poziom 16  
    2razy to moim zdaniem troche za malo, jesli chce sie wykonac naprawde dobry wzmacniacz :)... przykladowo ja za swojego gl dalem 99 zl a za wzmaka 400 :/... ale do tego wliczone wszystkie filtry, zabezpieczenia, wentylatory i kontrolery predkosci, wzmak,obudowa i takie tam... wiec musisz uwzglednic czy bedziesz sie bawil w dobry wyglad i dobry dzwiek czy w jedno z tych a moze w zadne i bedzie mialo grac tak sobie?
  • Poziom 12  
    Odgrzebię troszkę temacik... Jakiej wielkości tunele bass-reflex musiałbym użyć do suba z głośnikiem GDN-27-300-4-SS strojonego na 40 litrów i 35 Hz? Ja nie wiem czemu ale u mnie w winisd pokazało długość 2 tuneli prawie 100 cm :?:
  • Poziom 16  
    mozesz dac tak: 1 otwor o srednicy 10 cm i dl 42cm, albo 2 otwory o tej samej srednicy i dl 9cm... to drugie bedzie najlepsze rozwiazanie, tylko ze wzgledu na objetosc obudowy. przy tak malej objetosci trudno bedzie wsadzic wieksze tunele, wiec takie beda wystarczajace... co prawda mozesz takze wsadzic tunele 8cm srednicy, ale tam tez dl przekroczy 30 cm spokojnie, wiec proponowalbym 2 typ

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    nie ma za co :) hehe

forum jest po to by zadawac pytania, a tacy jak jby na nie odpowiadac :)

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    "mozesz dac tak: 1 otwor o srednicy 10 cm i dl 42cm, albo 2 otwory o tej samej srednicy i dl 9cm"
    sloy8 przeciez jak zwiekszasz ilosc tuneli to ich dlugosc sie zwieksza, to jak podales ze dlugości 9cm?
  • Poziom 16  
    moze sie to wydac troche dziwne, ale tak mi wyszlo w Win ISD...
  • Poziom 34  
    nie mozliwe, gdy zmienisz ilosc tuneli to wzrasta tez dlugosc kazdego z tych tuneli
  • Poziom 16  
    hehe... wiem wiem, ale naprawde tak mialem w win ISD... pewnie jakis blad w programie, ale coz zrobic :/ takie zycie hehe...

no coz blad chyba minal, poniewaz teraz dobrze mi wskazuje 2xfi10cm i dl 45 cm, wiec teraz jest oke :)

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Ja z własnych doświadczeń powiem, że warto jest to pudło wytłumić gąbką i drugą warstwe grubo watą ale przednią i tylna ściankę nie. No i filtr oczywiście najlepiej i najtaniej aktywny zestrojony na około 100 - 120Hz i 18db/okt. Jeżeli kolumny które masz we wieży już w miarę ładnie odtwarzają basy (zwłaszcza te wyższe) to częstotliwość odcięcia można jeszcze obniżyć aż do około 70 Hz.
    Najlepiej z częstotliwością odcięcia eksperymentować przy odsłuchu.
    A jeszcze wracając do pudła to opłaca się dać jedną ze ścianek np.: tylnią pod kontem innym niż 90st do podstawy. Zapobiega to powstawaniu tzw fali stojącej czyli takiego bezsensownego dudnienia. Sub bedzie grał wtedy tak jakby szybciej...
    Dodam jeszcze że nie wytłumiamy przedniej i telnej ścianki jeżeli wyloty Bass-reflex są na przedniej lub tylniej
    Całą skrzynie dobrze jest też postawić na solidnych ostrych metalowych stożkach (tzw kolcach) tak jak to raobią niektóre profesjonalne firmy. Dla uzyskania maksymalnej stabilności użył bym 3 a nie 4 kolcy.
    Wesołych świąt dla wszystkich Audiofili!!!
  • Poziom 16  
    lecz w kolumnach z bass reflexem wlasnie malo sie wytlumia lub nawet prawie wogole... co innego w zamknietych. tam sie daje gabki ile wlezie... fakt jest faktem, ze mozna dac tylna scianke pod innym katem, a najlepiej zeby wszystkie byly pod innym do swojej przeciwleglej, ale to wymgada duzo pracy, precyzji i doswiadczenia, co poczatkujacym maniakom muzyki mogloby sprawdzic duza trudnosc... jeszcze mala rzecz.. nie zapominajcie ze jak kupicie kolce pod kolumne, to kupcie tez podkladki pod nie, zeby wam sie te kolce nie powbijaly w podloge heheeh...

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Jeśli chodzi o wytłumienie to daje ono nieco miekciejszy dzwięk, brak to twarde granie z lekkim pogłosem rezonansowym skrzyni, że tak powiem; ja wole to pierwsze. A jeśli chodzi o podkładke pod suba z kolcami to najlepiej udać się do zakładu pogrzebowego i kupić marmurową płyte o odpowiednich wymiarach. Stabilność i brak wibracji mechanicznych i innych pierdół - gwarantowany:-)
    Dadam jeszcze, że podobno (ja już tego nie słysze) wyloty bass-reflexu lepiej, żeby przy wylocie były wyprofilowane w kształcie lejka czy coś w tym rodzaju. Podobno 90stopniowa krawędź otworu powoduje, że powietrze które szybko przez nie przechodzi zaczyna gwizdać. Ale powtarzam, że tego z własnej teorii nie wiem tylko z opisów innych... Pozdrawiam!!!
  • Poziom 34  
    BR prawie wcale sie nie wytlumia, jedynie bardzo dobrze uszczelnia, testowalem to na moim subie 25/100/8SC. obudowa BR grala lepiej bez wytlumienia i nie mam w tym ani kawalka waty, jedyne co to bardzo dobrze zasilikonowana :)
  • Poziom 12  
    Ej to nie jest przesada z tym bass-reflexem? 2 x 45 cm? :idea: To jaką ja mam zrobić obudowę do tego? :P
  • Poziom 34  
    czy tak czy tak wole dzwiek z obudowy nie wytlumionej