Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować aktywny subwoofer ( jestem nowy i zielony : )

19 Lis 2006 16:49 4719 17
  • Poziom 10  
    Witam!
    Kupiłem dzisiaj skrzynkę subwoofera firmy Magnat taką właśnie jak na fotce ( wymiary skrzynki: wysokość: 45 cm, szerokość: 34.5 cm, głębokość: 36 cm wymiary otworów : na głośnik śr: 27.3 cm, tył na elek.: szerokość 18 cm, długośc : 22,5 cm ) mój problem polega na tym że oprócz tego że wiem że musi być tam w środku głośnik ( znalazłem 4 omy wszystkie moje kolumny są czwórki więc sub też już będzie, 30 cm śr keflarowa membrana za 65 zł ) to nie wiem teraz co dalej znaczy co mam być za zasilacz i jaka elektronika i jak to wszystko w całość sklecić . Bardzo bym był wdzięczny za pomoc.
    Jak zbudować aktywny subwoofer ( jestem nowy i zielony : )

Ortografia i nazewnictwo materiałów.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Ha no właśnie i tu jest ten problem sądzę że coś takiego niskotonowy niemieckiej formy Sistek model 999 30 cm 4 Ohm o mocy 330 Watt lub cos w tej okolicy napeno 4 Ohm moc ceż tak koło tego 290 - 330 Watt i napeno 30 cm bo taki pasuje. A moje pytanko brzmi co to jest mostek TDA i sumator kanałów a zasilacz taki z pstrykiem z tyłu nie jest potrzebny?? Dzieki za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    TDA to wzmacniacz nawiasem mówiąc dość popularny do subwofera, a mówi9ąc więcej to zespół wzmacniacz, zasilacz, filtr itp. np.
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0
    http://matronix.pl/?cmd=wzmacniacze_domowe
    http://www.allegro.pl/item143287205_wzmacniacz_do_subwoofera_aktywnego_200w_autoon_off.html
    sumator sygnału sumuje sygnał z kanału prawego i lewego tak aby sub odtwarzał niskie z dwóch kanałów a do tego nie wprowadzał zakłóceń do układu. tu masz prosty u mnie chodzi (zresztą dał mi go pewien kolega z forum)
    pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2152152#2152152
  • Poziom 10  
    Czytajac te wszystkie strony doszedłem do tego że musze dodac fakt że sub będzie działał w zestawie 5.1 więc chyba obejdzie się bez sumatora??
  • Poziom 21  
    Szczerze odradzam ten głośnik!!!
    Nie kupuj niczego z tej firmy bo to chłam. Pieniądze wpakowane w błoto. Kiedyś miałem do naprawy średniotonówki 888. Niby 50W, a poszły już przy 25W i do tego brzmienie jest żenujące. Masa podbarwień.
  • Poziom 10  
    A co jest godne uwagi w takim razie?? Tak mniej więcej do 60-70 zł skrzynke kupiłem za 50 zł :)
  • Poziom 43  
    STX ma dziury montażowe na średnicy 266mm. Po za tym 150-tka nie lubi BR, znajdźcie mu jakies inne głośniki. 300 z STX może by coś wskórała. Możesz poszukać na allegro ja kupilem mniejsze Scan Speaki, kolega trafił na MIvoci... Na STX nie kończy się świat.

Po za tym Sistek 999 i coś takiego jak VoiceKraft nie jest firmą niemiecką tylko Chińszczyzną!
  • Poziom 15  
    Pod ten otwór na głośnik 27 stx-a wleci do środka (chyba że go 6 mm utrzyma) chyba że dotoczyć pierścien umocowac go do obudowy i do tego przykręcic głośnik, coś z 30 stx ma 300 watową wersje AP lub 30cm setke tonsila bo 30-100-X-SX raczej odpada chyba że coś z wyższej półki wrzucisz :)
  • Poziom 10  
    A co do ceny skrzynki to przepłaciłem czy jest to raczej cena oki ??
    Widziałem na giełdzie głośnik z membraną kelfarową nie pamietam nazwy ale 300 mm cos chyba 150 watt, ta membrana to rzeczywiście coś dobrego czy to bajer??
  • Poziom 10  
    Jakie nóżki zastosować? Plastik, guma, kałczuk czy cos innego??
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    "Widziałem na giełdzie głośnik z membraną kelfarową nie pamietam nazwy ale 300 mm cos chyba 150 watt, ta membrana to rzeczywiście coś dobrego czy to bajer??"

Zależy za ile ten głośnik, raczej jest to zwykła membrana z celulozy albo czegoś innego.
    Czyli zwykły chwyt marketingowy. Aha i chyba chodzi Ci o membranę z kewlaru, a nie "kelFaru".

Głośnik - może stx 32-300-X, ale obudowa chyba za mała, generalnie za tą cenę trudno kupić dobry 30cm głośnik.

"Jakie nóżki zastosować? Plastik, guma, kałczuk czy cos innego?? "
    Najlepiej kolce specjalnie do tego celu przeznaczone, im wyższe tym lepiej - glośnik na spodzie obudowy.
  • Poziom 10  
    Mój błąd jasne że kewlaru :)
  • Poziom 14  
    Za ile i jakiej firmy był to głośnik?? Jak do 150-200 to:
    1. Na 100% nie był to kewlar.
    2. Jeżeli ktoś podaje błędne dane dot. membrany, to parametry dopiero muszą być "dokładne".

Tak w ogóle to nie patrz na samą moc, ale jeszcze na efektywność podaną w dB/W/m. Bo moc można zawyżyć do astronomicznego poziomu (np. 1000W dla suba do komputera, oczywiście "made in China"), podając np moc maksymalną, czy coś w tym stylu. Jak już zwracamy uwagę na moc, to skupiamy się na znamionowej lub RMS.
    Skuteczność jest ważna, bo decyduje jak głośno przetwornik zagra, generalnie do słabego wzmacniacza damy głośnik o wysokiej sprawności, a do mocnego głośnik o niskiej i możemy otrzymać takie samo maksymalne natężenie dźwięku.

Poczytaj zresztą opinie o głośnikach do sub'ów na tym forum, sprawdź gotowce, może znajdziesz coś dla siebie. (może warto by dołożyć trochę i kupić STX 30-300-AP (+/-150zł).
  • Poziom 35  
    Co do tego kewlaru, to jakość i wytrzymałość głośnika zależy bardziej od wykonania, a mniej od materiału. Z kewlaru można zrobić szajs za 50zł, bywają też drogie i dobre głośniki z papieru. Tak samo aluminium, polipropulen, itp.

Jaką objętość ma ta skrzynia?

Poza tym - dla czego tylko 60zł na głośnik. Wyjdzie absurd - 50zł skrzynia, 60zł głośnik, 200zł wzmacniacz (chyba, że masz za darmo jakiś).

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 10  
    Narazie będzie pasywny bo mi kasy już zabrakło głośnik dostałem 30 cm trzeba było troszeczkę skorygować otwór ale jest działa dość dobrze mam jeszcze dwie kolumny z nisko tonowymi 2x25 cm wiec wszytko razem jak włącze to efekt jest piorunujący !! Aktywny będzie za jakiś czas wielkie dzięki za wszelką pomoc .