Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chce zrobic podłogowe kolumny POMOCY :)

daras19871987 06 Gru 2005 18:26 2890 27
  • #1 06 Gru 2005 18:26
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

Witam zakładam tego posta poniewaz chce zmontowac sobie 4 sztuki kolumienek podłogowek tanim kosztem :) Wybur padł na stx-a na basie oraz sredniak i wysoki jak w linkach (z polecenia jednego forumowicza) Kolumienki chce na kształt taki jak foto :) Tylko wiem ze beda one szersze i wieksz eponiewaz basowka ma 27 cm srednicy.

Wiec tak prosił bym o opinie czy zestaw głosniczkow wybrałem w miare dobrze, jakie zwrotnice to kolumienek prosił bym o konkretne linki jesli nie ma kłopotu. (chce kupic gotowe) Oraz odpowiedzi co do wielkosci obudowy, srednicy BR oraz czy głosniczki dodatkowo w kolumnie powkładacw mniejsze przegrody czy jak.. Od razu mowie nie maja to byc jakies super kolumny audiofilskie tylko uzupełnienie do mojego suba na stx 42cm 300Wat RMS. Kolumienki beda do muzyki techno i chciałbym zeby to grało w miare głosno i basik był konkretniejszy :)

Prosił bym o przemyslane, sprecyzowane i takie na chłopski rozum wypowiedzi poniewaz nie znam sie na alektronice i budowie kolumn za bardzo, swypowiedzi osob ktore maja doswiadczenie w tej dziedzinie:)

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=357&vItemDB=itemdb

http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/sredniotonowy/arp-150-00-8.htm

http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/wysokotonowy/arv-104-64-8.htm

0 27
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2005 18:34
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Napisz jeszcze jaki masz pokoj i ile mozesz na kolumny kasy wydac. Wg mnie troche bez sesu do suba na 42 robic podlogowki na 27. To Ci tzlko niepotryebnie bas podbije.

0
  • #3 06 Gru 2005 21:59
    Trenton
    Poziom 17  

CJ_Basseer napisał:
    Napisz jeszcze jaki masz pokoj i ile mozesz na kolumny kasy wydac. Wg mnie troche bez sesu do suba na 42 robic podlogowki na 27. To Ci tzlko niepotryebnie bas podbije.

Zgadzam sie z kolega powyżej. Jesli robi sie cos co ma byc 2.1 to przewaznie kolumny czy tez satelitki robi sie tak zeby grały mniej wiecej od 60-80 Hz bo bass uzyskujemy wtedy z suba i nie potrzeba nam ładowac wiecej kasy w kolumny tylko wystarczy zastosowac do kolumny powiedzmy jakies 20 cm o pasujacym spl-u i bedzie git. Pozdrawiam

0
  • #4 06 Gru 2005 23:03
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

Sub niedługo idzie na handel.. wiec chce zrobic na 27 cm basowkach. a kolumienki maja byc uniwersalne na balety do pokuju itp wiecie o co chodzi:) Na tych podanych głosniczkach warto?

0
  • #6 06 Gru 2005 23:31
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

nie. Chce cos takiego jak te audiomega jak na fotce. z eby dosc głosno grały.

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=357&vItemDB=itemdb

http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/sredniotonowy/arp-150-00-8.htm

http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/wysokotonowy/arv-104-64-8.htm

ten zestawik głosnikow bedzie dobry??? Prosiłbym o obliczenie obudowy do nich i basreflaxa.

0
  • #7 07 Gru 2005 00:21
    Tremolo
    Poziom 43  

Daj spokój z tą audiomegą.

Przydałaby się głośniejsza kopułka.

Obudowy sa już wyliczone na forum. Wystarczy jak poszukasz.

Cięcie zwrotnicy 500Hz/4700 (coś podobnego)

0
  • #9 07 Gru 2005 20:57
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Sciagasz program do symulacji i sam sobie obliczasz...
    Po drugie bys poszukał bo jest juz chyba nie jedna konstrukcja 3 way na tym przetworniku;]

0
  • #10 07 Gru 2005 22:56
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

nie umiem posługiwac sie tymi programikami bo sie nie znam:( Pozatym szukałemm juz na forum i nie znalazłem kolumienek na identycznych głosniczkach jak wybrałem...

Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

Płyta czołowa bedzie miała szerokosc 35cm BARDZO PROSZE aby jakas obeznana osoba obliczyła mi reszte wymiarow obudowy....głebokosc, wysokosc i czy głosniczki w jednej duzej obudowie czy dodatkowo w srodku ktorys w mniejszej obudowie..?? Głosniczki juz sa u mnie jakby co czekam teraz na wymiary i sam nie moge sobie poradzic please podajcie litraz i wymiary:(

0
  • #11 08 Gru 2005 20:29
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

Chyba nikt nie obliczy mi objetosci obudowy pod te głosniczki, srednicy br oraz wymiarow:(

0
  • #12 08 Gru 2005 20:52
    qscgu
    Poziom 34  

tak jak ci radzili wczesniej, sciagnij ten program WINISD i naucz sie go obslugiwac, sa nawet takie tematy wystarczy ze troche poczytasz

0
  • #13 08 Gru 2005 21:25
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

Wole z eby mi zrobił to ktos doswiadczony niz mam cos *** pozatym konstrukcja uległą zmianie troszke i czeba obliczyc jakie skrzynaczki maja byc do sredniego i wysokiego, w jakim litrazu maja grac... bo chce z eby kolumienka była duza a wtedy parametry głosnika nie beda odpowiadały wielkosci wiec postanowiłem zrobic jakby 2 obudowy w jednej.... luke pomuz please ty wies zo co chodziz ałaczam rysunek

0
  • #14 08 Gru 2005 22:45
    Tremolo
    Poziom 43  

Na wysokotonowy skrzyneczka jest niepotrzebna..ARP ma swoją skrzynke zabudowaną.

Skrzynia jest za duża ze dwa razy. Zmniejsz szerokość do 27 i wysokośc gdzieś odpowiednio do 110. Glosnik wysoko i sredniotonowy przybliż do siebie jak najbardziej.

Ewentualnie jesli chcesz mieć kolosa to skrzyneczke głośnika średniotonowego odizoluj w osobnej komorze. Do tego 60 litrów uzyj jednego BR - bo dwa moga Ci wyjść niesamowicie długie.

jeden powiedzmy średnicy 10 cm glęboki na 16

Lub zrób na dole otwór prostokątny wykorzystując płyty do budowy kolumny pod głośnikiem będzie to prostokąt na całą szerogość około 28 cm wysoki na 4 cm glęboki na 25..28 cm

Tak żeby max uzyskać około 60 litrów/

Poczytałbyś trochę to byś wiedział zę do wysokotonowego jest niepotrzebna a do średniotonowa jest praktycznie obojętna skrzynka. Po za tym chyba nie wiesz chyba o czym mówisz a to Twoj projekt, powinienes wiedzieć z nas najwięcej: że ARP 150 jest już w paczuszce nie trzeba nic liczyć żadnych klocków.

0
  • #15 09 Gru 2005 00:53
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

Głosnik niskotonowy ma srednice dokładnie 27 cm wiec szerokosc obudowy 27 odpada, zdecydowałem, sie na 25 poniewaz bedzie zrobiona amskownica z listewek i płutna na wzur prostokata i chc emiec zaspasu troszke na bokach aby listewki od maskownicy sie zmiesciły tak wiec szerokosc musi zostac 35 cm... Kaste wziołem taka duza poniewaz mi sie podobaja takie wieksze głosniczki... wiemz ejesli bym je wsadził w takie wielkie podło to grało by to nie najlepiej niz w odpowiedznio wyliczona obudowe,,, ale dla tego własnie chciałem zastosowac te skrzyneczki zeby zrobic obudowe o wyliczonych aby dzieki skrzyneczkom grała jak odpowiedznio wyliczona obudowa. Tak jakby dwie kolumny w jednej. Wiecie o co chodzi. Faktycznie wysokotonowiec ma jakas tam obodowke i nie potrzebuje przepraszma z apoimyłke. Tak wiec B_R jak doradzasz dam 1 sztuke 10 cm srednicy o długosci 16 cm. Wymiary chciałbym jednakz achowac takie jakie podałem na foto...w zwiazku z tym ze obudowa nie ejst wyliczona tak jak powinna byc moze warto dac ta skrzyneczki na sredniaka i niskiego....??? Czy taki litraz nie zrobi roznicy jesli nie dam, hm??? Jesli maja bys skrzyneczki to prosił bym o podanie w ilu litrach ma grac sredni a w ilu niski( jesli jest to dobre rozwiazanie). Wielkied zieki ze znajduja sie osoby ktore pomagaja :)

Dodano po 5 [minuty]:

Zamiast tego otworu prostokatnego zastosuje chyba jednak standardowy plastykowy BR na dole obudowy;)
    To własnie on ma byc o srednicy 10 cm i długosci 16 cm tak???

"Ewentualnie jesli chcesz mieć kolosa to skrzyneczke głośnika średniotonowego odizoluj w osobnej komorze. Do tego 60 litrów uzyj jednego BR - bo dwa moga Ci wyjść niesamowicie długie"

Ta skrzyneczka sredniego jak napisałes ile ma miec litrow???? w jakim litrazu ma byc zabudowany??? Do niego nie jest potrzebny BR w tej dodatkowej skrzyneczce o ile sie nie myle co?

czyli wszystko by było odizolowane wysoki ma swoja, sredni dostanie (czekam na litraz w jakim ma pracowac) a niskotonowy bedize pracował w całej pozostałem objetosci obudowy tak? czyli 130 na 35 na 35 hm?

:arrow:
    "Polska mowa - trudna mowa..."

0
  • #16 09 Gru 2005 02:15
    sq8ju
    Poziom 24  

Może lepiej zacznij od nauki ortografii, potem weź się za przećwiczenie programu „WINISD”, a dopiero później zacznij budować swoje skrzynki.

Ty robisz dokładnie wszystko na odwrót. Najlepiej jak by jeszcze Tobie zrobić te skrzynki, byłbyś super zadowolony :)

Jeszcze się pytasz, czy do średniotonowego wstawić basreflex… :D

0
  • Pomocny post
    #17 09 Gru 2005 02:25
    Tremolo
    Poziom 43  

Wszystko jest już na stronie elektroda.pl/rtvforum

jakbyś przednią powierzchnie kolumny z robił z jednego kawałku listwy to po bokach miałbys 27+2 razy grubość listwy dodajmy do tego jeszcze po 0,5 cm z kazdej strony i masz 28 cm co pozwoli temu głośnikowi juz tam zaistnieć - kolumna będzie bardziej smukła .

Wszystko lezy w podstawach akustyki jesli ich nie opanujesz no to nie masz co robić tych głosników.

powiedz mi jak możesz robić obudowe dla glosnika który ma już obudowe (ARP 150) - średniotonowy, po co Ci tam otwór Bass Reflex, z zalożeń fizycznych jest on zbędny, żeby uzyskać rezonans helmholtza w 2 litrach na poziomie powiedzmy 500Hz Bassreflex byłby bardzo krotki i bardzo szeroki powiedzmy długość 2 cm i szerokość 25, czyli wpłynąl by tylko na wytrzymałość mocową głośnika... Zachowywałby się jak głośnik bez obudowy.

Po za tym obudowy dla tego glosnika były już tu wyliczane w ramach DIY oraz akustyki.

Dobra do rzeczy. BR może byc jeden 10 cm lub dwa około 80 mm średnicy długi na 23 cm

Jeśli glębokośc kolumny bedzie 35 to od biedy to sie zmiesci.

Problem w tym że jest to obliczenie dla 60 litrów w 130 litrach ten tunel zamulil by cala kolumnę. Wraz ze wzrostem wielkości litrażu BR się skracają.

Obudowa powiedzmy 28 cm założone przeze mnie szerokości razy 31 (zakładam grubosc scianek około 2cm) razy 126 (-2x2cm) = około 105 litrów

potrzebujesz więcej niz poł litrazu wewnątrz (jednym słowem marnotrawstwo materiału)..

1) Możesz zrobić prosty trick - dwa głosniki basowe do tej obudowy... i obudowa będzie OK tylko trzeba bedzie przeliczyć BR - powiedzmy około 2x tańsze GDN 27/150/8 - skutecznosć będzie podobna

2) możesz przód obudowy pochylic tak żeby powiedzmy zmniejszyć o te 40% wielkość obudowy.

3) przegroda na wysokości 80 cm (ogólnie tyle to powinna miec ta kolumna)

4) wypelnienie piaskiem w worku części przestrzeni wenątrz (kolumna będzie miała mniejsza objętość), dodanie grubych umocnień poprzecznych zmiejszających objętość a przy okazji zwiększających wytrzymałość i zmniejszających drgania. (no ale 40 litrów to mnóstwo miejsca)

Reszta wszystko jest na elektrodzie, lub w podręcznikach do geometrii.

0
  • Pomocny post
    #18 09 Gru 2005 17:23
    luke666
    Poziom 33  

Jeżeli koniecznie chcesz te wymiary 130x35x35 (wysxszerxgłęb) to może taki projekcik? Sekcja wysoko-średniotonowa oddzielona on basowej w celu zmniejszenia objętości, ponadto przegroda w kształcie trapezu, wzmocni ścianki oraz odejmie objętości. Płtyty grubości 1,8cm; z przodu dwie złączone ze sobą ze względu na gabaryty kolumny jest to raczej koniecznie. Do tego dodaj kilka wzmocnień. Tunel BR (niebieski na rysunku) a raczej dwa tunele śr 7,5cm (dostępne u STXa) długości 15cm, strojenie na ok 50Hz.
    Objętość dla GDNa z tymi dodatkowymi komorami wynosi ok 60L (+-4L)

0
  • #19 10 Gru 2005 00:50
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

moge pzrerobic ta przegrode ukosna zeby była w poprzek? bedzie lepiej usztywniało cała konstrukcje.. 35 cm wysokosci da ten sam litraz co deska pos kosie Czy mi sie zdaje? Nie ma to zadnej roznicy czy w poprzek czy na skos?

0
  • Pomocny post
    #20 10 Gru 2005 12:11
    zeberko
    Poziom 31  

Ja problem skrzynki rozwiązałem tak.
    Założenia miały być smukła, wysoka a miałem do dyspozycji około 13-15 litrów netto dla niskotonowego którym był GDN 16/30/8
    Dzięki temu uzyskałem wysokość docelową dla wysokiego 88cm i około 13,5 litra, wysoki i średni od tyłu są nie zakryte.

0
  • #21 10 Gru 2005 14:52
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

zeberko troche dziwnie to wyglada:P
    to tego gdna nie mosiales dawac juz sredniego, mozna bylo zrobic normalna kolumny tylko zrobic w srodku kommore dla tego gdna i nie bylo by problemu.

0
  • #22 10 Gru 2005 15:13
    zeberko
    Poziom 31  

Tak na boku
    Wiem, że nie musiałem ale walały mi się te średnice po mieszkaniu a i te tonsile były już w domu więc na początek wystarczyło kupić tanie wysokotonowe (STX – 13zł), który z czasem zamienię na coś lepszego (nawet mam starsze tonsile, ale trzeba wymienić w nich cewki)
    Co do mojej skrzynki innym plusem ich kształtu jest ich łatwość ustawiania nawet w niedużym pokoju.
    Dosunięta do ściany i tak B-R jest w odpowiednim oddaleniu od ściany tylko.
    Odnośnie tematu w poście pakując tak duży głośnik na front kolumny powstaje bardzo duża obudowa, ja jak już miałbym aplikować taki głośnik to chyba bym wsadził go na bok i odcinał jak pasywnego suba.
    Ale puki ktoś sam się nie przekona to ciężko przekonać się do innych rozwiązań.
    PS
    Odnośnie moich "klinów" to czeka je jeszcze wykonanie podstawek dla kolców i polakierowanie a grają inaczej co wcześniej stało u mnie na przedzie i są łatwiejsze w ustawianiu.

0
  • #23 10 Gru 2005 21:51
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

Ciekawa ta twoja konstrukcja :) Czekam na dal an odpowiedz czy ta ukosna deske moge zamienic tak jak na przerobionym foto hm? ja juz obliczam jakie płyty i ile i sie biora do działa:)

Dodano po 17 [minuty]:

4-44x31,4 cm
    4-31,4x29,6cm
    12-35x130cm
    8-35x35cm
    8-29,6x130cm Tyle wiorowki wyjdzie:P Nie wie ktos ile zapłace mniej wiecej?:P Bo nie orientuje sie w cenach 1,8 cm:)

0
  • #24 13 Gru 2005 19:16
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

ok wszytskjo0 juz jest :) Tearz pytanko o zwrotnice dop tych kolumienek.. prosił bym o jakies propozycje, bardzisj chodzi mi o jakies dobre jakosciowo gotowe.. bo s am nie poskładam niestety:(

0
  • Pomocny post
    #25 23 Gru 2005 17:57
    dj_zibi
    Poziom 18  

ja polecam jak kolega moze zmienić zamówienie to kupno stx 37-300 bo jest o kilka db głosniejszy i ogólnie lepszym głosnikiem.

0
  • #26 26 Gru 2005 21:07
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

ok zmieniłem na 300 :)

STX 27-300, ARP 150, ARV 104

a oto ostateczny poprawiony projekt. Biore sie za składanie :)

A - 3 470/2800 MOC 160 3 x 8 72,- Specjalnie do głośników produkcji „TESLA”

Otoz astopsowane zwrotki takie mi polecili w janbo;) beda ok?

Aha i rezygnuje jednak z suba te stxy stykna:D

0
  • #27 27 Gru 2005 00:01
    Tremolo
    Poziom 43  

moim zdaniem te kolumny są za wielkie dużo miejsca się marnuje. Mógłbyś w tym układzie Bandpass zrobić i własna zwrotnice powiedzmy od 180 Hz/4800Hz

no i znowu odpowiedziałes sobie jaki wzmanciacz potrzebujesz ... tą zwrotnicą.

0
  • #28 27 Gru 2005 20:06
    daras19871987
    Warunkowo odblokowany

zwrotki te janbowskie pod tesle beda. a wzmak ponad 160 wat na kanał oki;) moze jakis 200wat przyłapie tylko jaki modelik konkretnie:( A ja lubie duze kolumny a zmarnuje sie tylko około 65cm od dołu;) a lubie wysokie:)

0
  Szukaj w 5mln produktów