Witam.
Zabrałem się za zaprojektowanie małych niskobudżetowych kolumn na głośnikach STX. Nie powiem ile mam kasy bo mam jej na lepsze głośniki, ale chodzi o to że to ma być jak najtaniej, jako że to jest mój pierwszy projekt, a skoro tak to po co mam od razu wrzucać w to kupe kasy skoro na tanich elementach mogę się też nauczyć co i jak.
Więc na początek może głośniki:
Wybrałem:
GDWK-11-200-4-AJ
oraz
GDN-20-120-4-AK
te głośniki są dość tanie i jak się je do kupy złoży to pasmo też nie powinno mieć jakiegoś dołka wielkiego, więc taki jest mój wybór.
Nie biorę pod uwagę głosnika GDN-18-120-6-SW pomimo że piszecie że on jest niezły do takiej kolumny ponieważ, ma on opór 6Ohm i trzeba by stosować zapewne jakieś dodatkowe elementy aby uzyskać opór 8Ohm, więc aby nie komplikować sprawy to narazie będzie tak.
Obudowa wyszła mi 10,5 litra. Ścianki grube na 18mm ( czy nie za dużo ? ).
Wymiary to 576 x 206 x 206 ( pododawałem grubości ścianek do wymiarów które wyszły z obliczeń ).
Okazało się również, że obudowa powinna być typu Bass Reflex, ale do tego dojdziemy później.
Wewnątrz kolumna będzie podzielona na dwie komory ( jedna dla GDWK, a druga dla GDN ).
Według WiniSD przy takiej obudowie mój głośniczek zadziała tak jak w pliku "wykres".
Odnośnie BR to mam mały problem. Głębokość kolumny wewnątrz będzie wynosiła według WiniSD 170mm, a rura BR według WiniSD ma wynosić 380mm. Jak mam to wykonać ??
Im wybiorę większą średnicę BR tym dłuższą muszę dać rurę co jest chyba za bardzo nie możliwe. A nie może być średnica mniejsza od 68mm ponieważ jak zrobię mniejszą to parametr "Vent mach" jest już czerwony ( to chyba źle ) i wynosi 0,17.
Kolejną kwestią którą chciałem poruszyć przy okazji tej kolumny to filtry które muszę zastosować.
W przypadku głośnika GDN chyba nie będzie mi potrzebny filtr ponieważ planuję zrobić podział w miejscu w którym ten głośnik sam przestaje grać, czyli dla 3000Hz. Pozostaje zatem gwizdek. Cały schemat połączenia obu głośników i filtra razem z parametrami obliczonymi według kalkulatorów i dla pewności podtwierdzonych obliczeniami ręcznymi, znajduje się w załączniku "schemat".
To jest w sumie mój pierwszy schemat że tak powiem wymyślony, więc nie wiem czy zrobiłem go dobrze ( podpatrywałem sobie te z elektrody i mam nadzieję że nic nie popsułem ). Dowiedziałem się przed chwilą do czego służy żarówka w takim filtrze tylko nie wiem czy dobrze ją "wpiąłem" w układ więc jeśli jest źle to proszę o poprawienie mnie.
Nie wiem też na jakie napięcie ma być żarówka, kondensator i cewka.
Jeśli ktoś chce to w ostatnim załączniku dodałem parametry głośnika STX GDN-20-120-4-AK do WiniSD beta.
Tak więc podam może teraz pytania na które chciałbym uzyskać odpowiedź:
1) Czy grubość ścianek 18mm to nie za dużo ?
2) Co zrobić z Bass Reflex-em
3) Czy schemat połączenia tego wszystkiego do kupy jest dobry ?
4) Jakie napięcia mają pyć dla żarówki, kondensatora i cewki ?
5) Jaki prąd dla żarówki ?
6) Gdzie ma być plus a gdzie minus w gwizdku ?
Jeśli wpadnę jeszcze na jakieś pytania to napewno je zadam, a jak juz wszystko będę wiedział i wykonam kolumny to oczywiście załączę zdjęcia i powiem jak gra.
Zabrałem się za zaprojektowanie małych niskobudżetowych kolumn na głośnikach STX. Nie powiem ile mam kasy bo mam jej na lepsze głośniki, ale chodzi o to że to ma być jak najtaniej, jako że to jest mój pierwszy projekt, a skoro tak to po co mam od razu wrzucać w to kupe kasy skoro na tanich elementach mogę się też nauczyć co i jak.
Więc na początek może głośniki:
Wybrałem:
GDWK-11-200-4-AJ
oraz
GDN-20-120-4-AK
te głośniki są dość tanie i jak się je do kupy złoży to pasmo też nie powinno mieć jakiegoś dołka wielkiego, więc taki jest mój wybór.
Nie biorę pod uwagę głosnika GDN-18-120-6-SW pomimo że piszecie że on jest niezły do takiej kolumny ponieważ, ma on opór 6Ohm i trzeba by stosować zapewne jakieś dodatkowe elementy aby uzyskać opór 8Ohm, więc aby nie komplikować sprawy to narazie będzie tak.
Obudowa wyszła mi 10,5 litra. Ścianki grube na 18mm ( czy nie za dużo ? ).
Wymiary to 576 x 206 x 206 ( pododawałem grubości ścianek do wymiarów które wyszły z obliczeń ).
Okazało się również, że obudowa powinna być typu Bass Reflex, ale do tego dojdziemy później.
Wewnątrz kolumna będzie podzielona na dwie komory ( jedna dla GDWK, a druga dla GDN ).
Według WiniSD przy takiej obudowie mój głośniczek zadziała tak jak w pliku "wykres".
Odnośnie BR to mam mały problem. Głębokość kolumny wewnątrz będzie wynosiła według WiniSD 170mm, a rura BR według WiniSD ma wynosić 380mm. Jak mam to wykonać ??
Im wybiorę większą średnicę BR tym dłuższą muszę dać rurę co jest chyba za bardzo nie możliwe. A nie może być średnica mniejsza od 68mm ponieważ jak zrobię mniejszą to parametr "Vent mach" jest już czerwony ( to chyba źle ) i wynosi 0,17.
Kolejną kwestią którą chciałem poruszyć przy okazji tej kolumny to filtry które muszę zastosować.
W przypadku głośnika GDN chyba nie będzie mi potrzebny filtr ponieważ planuję zrobić podział w miejscu w którym ten głośnik sam przestaje grać, czyli dla 3000Hz. Pozostaje zatem gwizdek. Cały schemat połączenia obu głośników i filtra razem z parametrami obliczonymi według kalkulatorów i dla pewności podtwierdzonych obliczeniami ręcznymi, znajduje się w załączniku "schemat".
To jest w sumie mój pierwszy schemat że tak powiem wymyślony, więc nie wiem czy zrobiłem go dobrze ( podpatrywałem sobie te z elektrody i mam nadzieję że nic nie popsułem ). Dowiedziałem się przed chwilą do czego służy żarówka w takim filtrze tylko nie wiem czy dobrze ją "wpiąłem" w układ więc jeśli jest źle to proszę o poprawienie mnie.
Nie wiem też na jakie napięcie ma być żarówka, kondensator i cewka.
Jeśli ktoś chce to w ostatnim załączniku dodałem parametry głośnika STX GDN-20-120-4-AK do WiniSD beta.
Tak więc podam może teraz pytania na które chciałbym uzyskać odpowiedź:
1) Czy grubość ścianek 18mm to nie za dużo ?
2) Co zrobić z Bass Reflex-em
3) Czy schemat połączenia tego wszystkiego do kupy jest dobry ?
4) Jakie napięcia mają pyć dla żarówki, kondensatora i cewki ?
5) Jaki prąd dla żarówki ?
6) Gdzie ma być plus a gdzie minus w gwizdku ?
Jeśli wpadnę jeszcze na jakieś pytania to napewno je zadam, a jak juz wszystko będę wiedział i wykonam kolumny to oczywiście załączę zdjęcia i powiem jak gra.