logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ford Mondeo MK4 2008 - Silnik gaśnie przy uruchamianiu bez sprzęgła

smoczatko1 15 Wrz 2024 11:18 1974 32
REKLAMA
  • #1 21226972
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Witam, mondeo 2.0 Duratec HE mk4 benzyna lpg 2008, od paru dni mam problem z silnikiem. Jak uruchamiam silnik z rana bez sprzęgła, wchodzi na obroty, od razu spadają obroty i silnik od razu się wyłącza, a jak uruchamiam silnik na sprzęgle, to wszystko jest dobrze. Czytałem, że to może być przepustnica, była czyszczona w tamtym roku, że mogą być zbrudzone wtryski, tylko że jakieś 2 miesiące temu przejechałem na benzynie 400 km, czujnik powietrza może być zabrudzony, czy koszyczek od pompy paliwa do wymiany? Orientuje się, może ktoś wie, w czym jest problem?
  • REKLAMA
  • #2 21226982
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6587
    smoczatko1 napisał:
    Okrętuje się może ktoś w czym jest problem ?

    Okrętuje???
  • #3 21226988
    madamsz1
    Poziom 42  
    Posty: 5845
    Pomógł: 1053
    Ocena: 1697
    smoczatko1 napisał:
    ze moga byc zbrudzone wtryski

    Czyli, że jak wciśniesz pedał sprzęgła to się cudownie naprawiają te wtryski czy przepustnica ?
    I za każdym razem tak jest jak opisujesz ?
    Sprawdź czujnik w pedale sprzęgła może jest problem z odczytem jego pozycji i np. głupieje tempomat. Nic nie piszesz czy system bezkluczykowy, bo czasami jest potrzeba wcisnąć sprzęgło aby uruchomić auto. No nie wiem, ale wtryski ?
  • REKLAMA
  • #4 21226990
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12734
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    smoczatko1 napisał:
    Okrętuje się może ktoś w czym jest problem ?

    Problem polega na tym że po uruchomieniu silnika bez wciśniętego sprzęgła silnik gaśnie.
    smoczatko1 napisał:
    Czytalem ze to moze byc przepustnic

    I po wciśnięciu sprzęgła samooczyszcza się.
    smoczatko1 napisał:
    ze moga byc zbrudzone wtryski ,

    Też się czyszczą po wciśnięciu sprzęgła.

    A tak już na poważnie - masz przy sprzęgle czujnik. Wyjmij wtyczkę od niego i zobacz wtedy. Skoro to się dzieje na zimnym silniku to może skrzynia stawia tak duże opory ?
  • #5 21226994
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    DiZMar napisał:
    smoczatko1 napisał:
    Okrętuje się może ktoś w czym jest problem ?

    Okrętuje???

    Już zostało poprawione .
  • #6 21227000
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6587
    Obecne samochody nie uruchamiają się bez wciśniętego sprzęgła. Twój to widocznie wersja pośrednia (celowo lub przypadkiem). Bez sprzęgła uruchamia się tylko na chwilę ale nie pojedziesz. Powodem nie są zanieczyszczenia tylko działanie komputera.
  • REKLAMA
  • #7 21227001
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Samochód nie posiada systemu bez kluczykowego.
    Dodano po 1 [minuty]:

    DiZMar napisał:
    Obecne samochody nie uruchamiają się bez wciśniętego sprzęgła. Twój to widocznie wersja pośrednia (celowo lub przypadkiem). Bez sprzęgła uruchamia się tylko na chwilę ale nie pojedziesz. Powodem nie są zanieczyszczenia tylko działanie komputera.

    Wcześniej nieraz odpalałem silnik bez sprzęgła , i nie było takiego problemu .
  • #8 21227007
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6587
    Uruchamiaj z wciśniętym sprzęgłem. Jest to znacznie bezpieczniejsze. Samochód zostawiony na biegu nie zaskoczy nagłym ruszeniem. Łatwiej będzie się uruchamiał. Mniej podzespołów akumulator/rozrusznik będzie musiał uruchomić od razu. Zalecane jest uruchamianie z wciśniętym sprzęgłem każdego pojazdu a w nowych obecnych nawet jest to obowiązkowe.
  • #9 21227012
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12734
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    DiZMar napisał:
    Obecne samochody nie uruchamiają się bez wciśniętego sprzęgła

    W piątek robiłem Kugę I, odpalanie na przycisk ale sprzęgła nie musiałem wciskać (o ile dobrze pamiętam).
    Ale gdyby ten czujnik na pedale sprzęgła się uszkodził to nie powinien w ogóle odpalić, po to on tam jest oraz do tempomatu.
  • #10 21227013
    madamsz1
    Poziom 42  
    Posty: 5845
    Pomógł: 1053
    Ocena: 1697
    DiZMar napisał:
    Obecne samochody nie uruchamiają się bez wciśniętego sprzęgła.

    Zależy od rozwiązania, z reguły tak jest w automatach, chociaż coraz więcej producentów wprowadza to rozwiązanie.
    Opel z 2012 automat uruchamia się bez sprzęgła, stary Ford Fusion2004 (automat) musi być sprzęgło.
  • REKLAMA
  • #11 21227025
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12734
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    madamsz1 napisał:
    automat uruchamia się bez sprzęgła

    Powiem więcej, on nawet bez sprzęgła będzie jeździł.
    madamsz1 napisał:
    Ford Fusion2004 (automat) musi być sprzęgło.

    Ford to Ameryka, to i dwie skrzynie zamontowali.
  • #12 21227028
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Aleksander_01 napisał:
    DiZMar napisał:
    Obecne samochody nie uruchamiają się bez wciśniętego sprzęgła

    W piątek robiłem Kugę I, odpalanie na przycisk ale sprzęgła nie musiałem wciskać (o ile dobrze pamiętam).
    Ale gdyby ten czujnik na pedale sprzęgła się uszkodził to nie powinien w ogóle odpalić, po to on tam jest oraz do tempomatu.

    Tempomat normalnie działa .
  • #13 21227037
    madamsz1
    Poziom 42  
    Posty: 5845
    Pomógł: 1053
    Ocena: 1697
    Aleksander_01 napisał:
    Powiem więcej, on nawet bez sprzęgła będzie jeździł.

    I tak i nie :) bo nawet w automatycznej skrzyni biegów jest sprzęgło :D tylko np hydrokinetyczne
  • #14 21227047
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6587
    madamsz1 napisał:
    Zależy od rozwiązania,

    Zgadzam się z tym. Nie ma obowiązku aby było to czy inne rozwiązanie (wciśnięte bądź nie sprzęgło przy uruchamianiu silnika). Jeżeli są czujniki wciśniętego sprzęgła to oba rozwiązania są możliwe. Prawdopodobnie zależy to od ustawień komputera zmienianym zapewne odpowiednim programem lub nawet z poziomu obsługi. Szczegóły zna zapewne serwis autoryzowany. Może być ale niekoniecznie opisane to w szczegółowej instrukcji obsługi.
  • #15 21227072
    madamsz1
    Poziom 42  
    Posty: 5845
    Pomógł: 1053
    Ocena: 1697
    Tak czy siak , autor musi sobie ubrudzić kolana i sprawdzić czujnik przy pedale sprzęgła i nie zaczynać od wymiany wtrysków czy pompy paliwa.
  • #16 21227076
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6587
    madamsz1 napisał:
    nie zaczynać od wymiany wtrysków czy pompy paliwa.

    To już byłoby absurdem w opisanej sytuacji.
  • #17 21227147
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    madamsz1 napisał:
    Tak czy siak, autor musi sobie ubrudzić kolana i sprawdzić czujnik przy pedale sprzęgła i nie zaczynać od wymiany wtrysków czy pompy paliwa.

    Próbuję dostać się do czujnika, ale nie wiem jak, bo wtyczki są za jakąś osłoną, a na osłonie jest jeszcze napis airbag, nie wiem czy tę osłonę można zdjąć, czy muszę spróbować wsadzić rękę i na czuja szukać wtyczki od tego czujnika.
  • #18 21227225
    madamsz1
    Poziom 42  
    Posty: 5845
    Pomógł: 1053
    Ocena: 1697
    Na poduchę kolanowa musisz dobrze uważać, sprawdź też czy taki filc nie jest wyrobiony i nie jest to jego wina.
    Próbowałeś uruchomić auto bez wciśniętego sprzęgła ale na wciśniętym hamulcu ?
  • #19 21227491
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Bez sprzęgła odpala się do obrotów około 1200 lub 1500 i od razu obroty spadają, i silnik gaśnie, a jak trzymam sprzęgło przez około 5 sekund, to normalnie jest.
  • #20 21227543
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6587
    smoczatko1 napisał:
    Bez sprzęgła odpala się do obrazów

    Do jakich obrazów? Czy ty musisz ciągle wypisywać jakieś bzdury. Przeczytaj co sam napisałeś.
  • #21 21227603
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Tak napisałem, ale nie wiem dlaczego aplikacja zmienia sama wyrazy. Zrzut ekranu z aplikacji Forum elektroda.pl przedstawiający edycję postu o problemie z uruchamianiem silnika w samochodzie Ford Mondeo MK4 2008.
  • #22 21227611
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6587
    smoczatko1 napisał:
    Tak napisałem , ale nie wiem dlaczego aplikacja zmienia sama wyrazy

    Wyłącz autokorektę, bo ona głupia jest.
  • #23 21227631
    smoczatko1
    Poziom 6  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Możesz powiedzieć jak mam to zrobić , bo szukam ustawień w apce na smartfona , i nie mogę znaleźć .
  • #24 21227747
    Megawe
    Poziom 34  
    Posty: 2664
    Pomógł: 246
    Ocena: 1431
    Sprawdź jaki luz osiowy ma wał korbowy.
    Może odstęp od koła fonicznego do czujnika położenia wału zmniejsza się po wciśnięciu sprzęgła.
  • #25 21227938
    marweg1967
    Poziom 15  
    Posty: 159
    Pomógł: 2
    Ocena: 47
    madamsz1 napisał:
    Ford Fusion2004 (automat) musi być sprzęgło

    To automat ma sprzęgło? Takie z pedałem, który kierowca może wcisnąć?
  • #26 21227939
    autodiag.mg

    Poziom 21  
    Posty: 401
    Pomógł: 32
    Ocena: 131
    Megawe napisał:
    Sprawdź jaki luz osiowy ma wał korbowy.
    Może odstęp od koła fonicznego do czujnika położenia wału zmniejsza się po wciśnięciu sprzęgła.



    Jakby tak było to dziwnie by się zachowywał za każdym razem po wciśnięciu sprzęgła podczas jazdy.
    Konto firmowe:
    AUTODIAG
    Skłodowskiej 91E, Lubin, 59-300 | Strona WWW: https://elektronik.lubin.pl
  • #27 21227945
    AXELA1
    Poziom 12  
    Posty: 154
    Pomógł: 3
    Ocena: 8
    pewnie że mają sprzęgło a nawet mają manualną dźwignię zmiany biegów
    a na poważnie to mondka pod kompa [nie pod boscha fordy ich nie lubią] i wszystko wyjdzie
    wątpliwe aby to był czujnik sprzęgła
    wtedy przy wciśniętym sprzęgle objaw byłby taki sam jak bez sprzęgła
    wtryski, przepustnice itp. też odpadają
    to głupota ale i grubszy temat
  • #28 21228024
    madamsz1
    Poziom 42  
    Posty: 5845
    Pomógł: 1053
    Ocena: 1697
    marweg1967 napisał:
    To automat ma sprzęgło? Takie z pedałem, który kierowca może wcisnąć?

    Automaty mają sprzęgło, Nie, nie mają oddzielnego pedału sprzęgła jak w manualu, bo za to odpowiada jak tak można nazwać - wspólny pedał hamulca i sterownik skrzyni biegów.
  • #29 21228712
    marweg1967
    Poziom 15  
    Posty: 159
    Pomógł: 2
    Ocena: 47
    madamsz1 napisał:
    marweg1967 napisał:
    To automat ma sprzęgło? Takie z pedałem, który kierowca może wcisnąć?

    Automaty mają sprzęgło, Nie, nie mają oddzielnego pedału sprzęgła jak w manualu, bo za to odpowiada jak tak można nazwać - wspólny pedał hamulca i sterownik skrzyni biegów.

    Czyli, że w tym konkretnym Fusionie musi być wciśnięty hamulec żeby odpalił? A skrzynia na Parking?
  • #30 21228763
    madamsz1
    Poziom 42  
    Posty: 5845
    Pomógł: 1053
    Ocena: 1697
    W tym konkretnym typie jest 'N' neutral, nie ma 'P' i trzeba pamiętać o zaciąganiu hamulca ręcznego :) lub zostawiać auto na 'D" - czyli na biegu. To tak naprawdę zwykła manualna skrzynia biegów z nakładką gdzie jest elektronika i silniki przełączające biegi. Trochę aut miało coś podobnego o ile dobrze kojarzę. Ford miał to pod nazwą Durashift (Easytronic)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z silnikiem Ford Mondeo MK4 2.0 Duratec HE z 2008 roku, który gaśnie przy uruchamianiu bez wciśniętego sprzęgła. Po wciśnięciu sprzęgła silnik działa prawidłowo. W dyskusji poruszane są możliwe przyczyny, takie jak czujnik w pedale sprzęgła, zanieczyszczenia wtryskiwaczy, czy problemy z komputerem sterującym. Użytkownicy sugerują sprawdzenie czujnika sprzęgła oraz podzespołów, a także zwracają uwagę na bezpieczeństwo uruchamiania silnika z wciśniętym sprzęgłem. Wspomniano również, że niektóre modele mogą wymagać wciśnięcia sprzęgła do uruchomienia silnika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA