Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compaq Armada 1120 - wielki problem.

Szymonus 12 Dec 2005 01:17 3142 10
    Szymonus
    Level 11  
    Witam. Od niedawna stałem się posiadaczem pierwszego w życiu laptopa COMPAQ ARMADA 1120, który zamiast dostarczyć mi radości spowodował że nie mogę spokojnie spać w nocy :(
    Problem polega na tym, że po załadowaniu systemu (obecnie DOS 6.22) nie mogę ani resetować kompa ani normalnie wyłączyć naciskając (lub przytrzymując) przycisk (on/off). Wygląda to tak jakby przechodził on w stan hibernacji, gdyż wyłącza sie ekran oraz słychać jak przestaje kręcić dysk, a po ponownym naciśnięciu startu to nie ładuje się system od nowa tylko od razu pojawia się linia poleceń DOS'a. Ponowne uruchomienie lapka (restart) udaje mi się tylko po odłączeniu zasilania oraz wyjęciu baterii co moim zdaniem jest rzeczą nienormalną.
    Kolejną sprawą jest niemożliwość założenia partycji diagnostycznej (zerowej) aby móc zainstalować tam program rozruchowy BIOS mimo, że używam do tego oprogramowania sciągniętego ze strony compaqa. Przy próbie założenia wyskakuje mi komunikat, że nie ma miejsca 2MB na partycji mimo, że jest cała partycja wolna :?: Uruchomienie BIOSU mogę tylko wykonać z dyskietki.
    PROSZĘ O POMOC !!!

W skład laptopa wchodzi m.in.: procesor Pentium 100MHz; 8MB DRAM; 810 MB HDD; 1.44MB FDD
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    elektryk
    Level 42  
    Szymonus wrote:
    Kolejną sprawą jest niemożliwość założenia partycji diagnostycznej (zerowej) aby móc zainstalować tam program rozruchowy BIOS mimo, że używam do tego oprogramowania sciągniętego ze strony compaqa. Przy próbie założenia wyskakuje mi komunikat, że nie ma miejsca 2MB na partycji mimo, że jest cała partycja wolna :?: Uruchomienie BIOSU mogę tylko wykonać z dyskietki.
    To musi być oddzielna partycja określonego typu.
    HenryK3
    Level 29  
    Szymonus wrote:
    Kolejną sprawą jest niemożliwość założenia partycji diagnostycznej (zerowej) aby móc zainstalować tam program rozruchowy BIOS mimo, że używam do tego oprogramowania sciągniętego ze strony compaqa. Przy próbie założenia wyskakuje mi komunikat, że nie ma miejsca 2MB na partycji mimo, że jest cała partycja wolna :?:

Sam sobie odpowiadasz, brak miejsca na partycję!
    Zmniejsz istniejącą i może Ci się uda założyć diagnostyczną.
    Compaq jest kapryśnym sprzętem.

Tu masz rozwiązanie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1397705

A tu ciekawostka - spójrz na cenę ;)
    http://www.elektroda.net/uzytkowa/plmiscelektr/1998_11/11_98024.htm

Pozdrawiam
    HenryK3
    robkry
    Level 15  
    Wyłączyć go można jedną z poniższych kombinacji klawiszy (niestety nie pamiętam, która jest właściwa):
    Atl-POWER
    Ctrl-POWER
    Fn-POWER
    (kiedyś miałem Armadę 1130)

Pozdrawiam
    Szymonus
    Level 11  
    Witam,
    Dzięki za zainteresowanie moim problemem, który niestety nadal pozostaje nie rozwiazany, gdyż żadna z podanych przez robkry kombinacja klawiszy nie działa i laptop nie chce sie wyłączyć. Czekam na inne propozycje lub niestety mam cos uszkodzone w laptopie.

Odnośnie podanych przez HenryK3 odnosników to chcialem powiedziec ze już wcześniej ten temat przeglądałem i stad miedzy innymi wiem, że musi być utworzona jakaś partycja zerowa.
    Nachodzi mnie kolejne pytanie czy taką partycję muszę sam utworzyć i jaka ona duża powinna być i dopiero wtedy uruchomić mam program diagnostyczny do tworzenia partycji zerowej, czy też w inny sposób. Dodam tylko, że gdy maiłem sformatowany dysk i założoną jedną partycję C to po uruchomieniu programu diagnostycznego takiej partycji rozruchowej nie mogę utworzyć bo wyskakuje komunikat, że nie ma miejsca 2MB co jest błędne bo miejsca jest całe 800MB. Już nic z tego nie rozumiem. POMOCY. Czekam na inne sugestie.
    pozdro
    SZYMONUS
  • Helpful post
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Szymonus wrote:
    gdy maiłem sformatowany dysk i założoną jedną partycję C to po uruchomieniu programu diagnostycznego takiej partycji rozruchowej nie mogę utworzyć bo wyskakuje komunikat, że nie ma miejsca 2MB co jest błędne bo miejsca jest całe 800MB. Już nic z tego nie rozumiem

Rzeczywiście kolega nic z tego nie rozumie.
    1. Po założeniu partycji C na CAŁĄ pojemność dysku nie pozostaje wolne miejsce na kolejną partycję.
    2. Nie da się założyc partycji wewnątrz partycji.
    3. Partycja rozruchowa powinna być zakładana jako pierwsza.
    Szymonus
    Level 11  
    Jak już wspomniałem to na razie stawiam pierwsze kroki w dziedzinie laptopów i jak dotąd to nie słyszałem o jakiś partycjach zerowych (rozruchowych) dopiero dowiedziałem się o tym przeglądając forum elektrody.
    Zaraz zabieram sie do tworzenia od początku nowych partycji i mam nadzieje, że tym razem przyniesie to upragniony efekt.
    pozdro
    Szymonus
    Szymonus
    Level 11  
    YUPI. Udało mi się w końcu założyć partycję zerową i zainstalować system. Wreszcie część problemów z laptopem zniknęła dzięki ponownemu formatowaniu niskopoziomowemu oraz trafnym wskazówką udzielonym przez jankolo. Do całkowitego szczęścia brakuje mi tylko informacji w jaki sposób wyłączyć lub zresetować tego laptopa nie wyciągając oczywiście baterii. Być może w końcu ktoś poda sposób, chyba że problem leży po stronie sprzętowej.
    pozdro
    SZYMONUS
  • Helpful post
    robkry
    Level 15  
    Witam, zobacz czy możesz wyłączyć kombinacją Ctrl-Alt-POWER.
    Szymonus
    Level 11  
    Witam,
    Wreszcie moje problemy z laptopem sie skończyły, gdyż kombinacja klawiszy Ctrl-Alt-POWER podana przez robkry wyłącza definitywnie laptopa, jednak ciekawe dlaczego przedtem ona nie zadziałała? Być może było to spowodowane brakiem partycji zerowej.
    Dzięki wszystkim za udzieloną pomoc i trafne wskazówki, które niewątpliwie przyspieszyły proces przywrócenia do życia mojego Compaq'a.
    Mogę teraz spokojnie zakończyć temat.
    Pozdro
    SZYMONUS