logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Bosch WAE20160PL/14 Jak uszczelnić pralkę uszczelka czy silikon?

Besamem 17 Gru 2024 08:59 1209 23
  • #1 21351702
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Witam.
    Pralka Bosh WAE20160/14. Pralka czternastoletnia, nic do tej pory nie było wymieniane, bezawaryjna. Chciałbym wymienić łożyska, głośniej pracują łożyska firmy NSK ZZ z dopiskiem Poland, bez rdzy na wale i na łożyskach. Bęben skręcany wkrętami i zatrzaskami, zatrzaski usunąłem. Czy jeśli będę chciał złożyć bęben i dać silikon na uszczelkę, czy w razie czego uda się pralkę rozkręcić drugi raz, czy lepiej kupić oryginalną uszczelkę, jest w komplecie z wkrętami, na obudowie są dodatkowe otwory na wkręty. Nowe łożyska będę firmy SKF, razem z simeringiem, czy dawać smar na zewnętrzną stronę simeringu, czy smar litowy się nadaje, czy użyć innego smaru. Czy łożyska można dać do zamrażarki i wtedy powinny wejść bez problemu? Proszę o sugestie.
    Bosch WAE20160PL/14 Jak uszczelnić pralkę uszczelka czy silikon?20241215_0..320.jpg (850.36 kB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik. Bosch WAE20160PL/14 Jak uszczelnić pralkę uszczelka czy silikon?20241216_1..100.jpg (1.06 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik. Bosch WAE20160PL/14 Jak uszczelnić pralkę uszczelka czy silikon?20241216_1..942.jpg (1.79 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Załączniki:
    • Bosch WAE20160PL/14 Jak uszczelnić pralkę uszczelka czy silikon? 20241217_090331.jpg (996.59 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #2 21351709
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Nic nie kupuj, nic nie klej. Złóż tak jak było, tyle że bez zaczepów i będzie dobrze. Łożyska nabija się w tych kotłach przyjemnie. Przesmaruj sobie smarem łożyskowym powierzchnię tulei i wejdą po dobroci. Przy simeringu możesz zrobić tak samo, lekko pociągnąć powierzchnię tulejki i wejdzie dużo lżej.
  • #3 21351727
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Czy może lepiej dołożyć dodatkowe wkręty w te wolne otwory? Wtedy będzie szczelniej. Zatrzasków dość dużo było.
  • #5 21352841
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Besamem napisał:
    Czy może lepiej dołożyć dodatkowe wkręty w te wolne otwory?


    Rób jak chcesz, ja naskładałem ich dziesiątki i z żadnym problemów nie miałem.
  • #6 21353112
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Myślę, że jak dołożę kilka wkrętów, na pewno nie zaszkodzi. Czy przesmarować uszczelkę np. olejem wazelinowym?Taki jak ten smar nadaje się do simeringów?Napis że tytanowy.
    Załączniki:
    • Bosch WAE20160PL/14 Jak uszczelnić pralkę uszczelka czy silikon? Screenshot_20241218_094457_Allegro.jpg (118.85 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 21353177
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11111
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Jeśli ów smar nie powoduje degradacji gumy to smaruj śmiało. Najważniejsze by nie nałożyć silikonu bo w razie kolejnej naprawy będzie maskara.
  • #8 21353276
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Znana hurtownia części AGD z Koszalina o nazwie N---h zaproponowała smar silikonowy do simeringów firmy Bosch. Smar do simeringów Bosch 26350005 5g, a także że smar tytanowy nadaje się do simeringów.
  • #9 21353665
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Besamem napisał:
    Myślę, że jak dołożę kilka wkrętów, na pewno nie zaszkodzi.


    W niczym tez nie pomoże.

    Besamem napisał:
    Czy przesmarować uszczelkę np. olejem wazelinowym?


    Niczym, byle by jej nie zasyfić.

    Besamem napisał:
    zaproponowała smar silikonowy do simeringów firmy Bosch.

    Wystarczy poczciwy ŁT-40 za kilka złotych.
  • #10 21353759
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Dziękuję za odpowiedź. Zamowilem łożyska SKF 6204ZZ i 7305ZZ oraz simering i szczotki. Wymiary się zgadzają na łożyskach jest symbol SKF BB1-0735 ED+ BG 15269W
    Na opakowania jest nr łożysk czyli wszystko się zgadza.
    Załączniki:
    • Bosch WAE20160PL/14 Jak uszczelnić pralkę uszczelka czy silikon? 20241219_054109.jpg (1.19 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #11 21353823
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Łożyska po prostu zwymiaruj jak masz wątpliwości, jak wymiary się zgadzają to gra gitara.
    6205 - 25x52x15
    6204 - 20x47x14

    Besamem napisał:
    i szczotki

    Tu uważaj, najtańsze jakie się pojawiają w handlu potrafią nawet doprowadzić do dużych uszkodzeń silnika ze względu na swoją niską jakość.
  • #12 21353992
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Najtańsze, jakie widziałem, kosz trochę ponad 15 PLN.
  • #14 21354401
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Witam.Szczotki kupiłem za ponad 40pln.
  • #15 21354763
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Masz jakąś inormacje o producencie tych szczotek ?
  • #16 21355182
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    @Besamem
    Czy simering i tuleję przed montażem trzeba odtłuścić?
  • #17 21355240
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Te z allegro kiedyś miałem w ręce, ale postanowiłem ich nawet nie montować i odesłałem.
    Osobiście zakładam takie, tyle, ze tu masz orginał, ja je kupuje na wolnym rynku za dużo mniejsza cenę, ale bez firmy branżowej nie nabędziesz ich.
    https://north.pl/karta/szczotki-weglowe-silni...x5mm-do-pralki-bosch-7696387,728-TY-2307.html
    Tylko w detalu niestety trocę kosztują.

    Jak już bardzo chcesz zostać przy tych co kupiłeś, to chociaż przełóż sprężynki ze starych.

    Besamem napisał:
    Czy simering I tuleję przed montażem trzeba odtłuścić ?

    Nie, zretą było by to irracjonalne, żeby odtłuszczać, po czym posmarować smarem.
  • #18 21355281
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Dziękuję za odpowiedź. Czyli te szczotki też są nic nie warte. Mogę je zwrócić darmowa przesyłka. Z pralka mi się nie spieszy lepiej dobre części dobrać i mieć na jakiś czas spokój .Te szczotki które poleca kolega Kenvorth18 będą lepsze?
  • #19 21355321
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Besamem napisał:
    Czyli te szczotki też są nic nie warte.

    Jak wspominałem, nie zdecydowałem się na ich montaż, uzucia doń miałem mocno mieszane, natomiast też jak pisałem, ja kupuje na firme i zgodne z orginałem tylko prosto od producenta, a nie przez pośrednika w postaci irmy Bosch.
    Te co Ci podlinkowałem to orginał, najpewniej starczy Ci już na życie pralki.
    Kolega Kenworth niestety nie jest branżowcem i większego doświadczenia z tymi szczotkami też pewnie nie ma.
    Kilka lat temu zamienniki można było kupować w ciemno, dziś bywa z nimi różnie.

    Jeśli chcesz to mogę Ci odsprzedać te co ja montuję. Koszt 60 + ew koszty w zaleznosci od formy sprzedaży.
    Mogę wystawić na olx, czy allegro, ale to już twój wybór, nie namawiam.
  • #20 21355370
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Wystaw na allegro, kupię.
    Łożyska i simering założony, wszystko poszło bezproblemowo. Masz już szczotki na aukcji? Przesmarować ośkę jakimś smarem, czy jest to zbyteczne?
  • #21 21355918
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Bosch ma dobrze zrobione pasowanie osi,nie trzeba jej smarować.
  • #22 21355994
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Czy uszczelka po wyjęciu z obudowy i wyczyszczeniu jej ma być tak samo ułożona jak była przed wyjęciem, czy nie jest to istotne, jak ją założę? Chciałbym już złożyć te dwie połówki obudowy.
  • #23 21356021
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    Ja jej nigdy nie wyjmuje, po prostu trzeba dopilnowac by paprochów i syu nie zostawić. Jeśli już ja wydłubałeś to tak, wskazane ułożyć ją jak była, zwłaszcza, że ma już wygnieciony rowek pod rant uszczelniajacy zbiornika. Jeśli ją wydłubałeś i nie uda się jej idealnie ułożyć, to pociągnij dla swiętego spokoju silikonem.
  • #24 21910046
    Besamem
    Poziom 4  
    Posty: 45
    Rozwiązanie problem we wlasnym zakresie.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wymiany łożysk, simeringu i szczotek w 14-letniej pralce Bosch WAE20160PL/14. Uczestnicy odradzają stosowanie silikonu do uszczelniania połówki zbiornika, zalecając złożenie bębna bez klejenia, ewentualnie z dodatkowymi wkrętami w przygotowane otwory lub na oryginalnej uszczelce. Wskazano, że łożyska w tym typie kotła da się osadzić bez problemu po lekkim przesmarowaniu tulei, a simering można montować ze smarem, o ile nie degraduje gumy; jako wystarczający wskazano zwykły smar łożyskowy/ŁT-40, bez konieczności stosowania silikonu. Zwrócono uwagę, że ośki Bosch mają dobre pasowanie i nie wymagają smarowania. Omówiono też dobór części: łożyska SKF 6204ZZ i 7305ZZ, simering oraz szczotki silnika, z sugestią stosowania części zgodnych wymiarowo i najlepiej oryginalnych lub dobrej jakości zamienników.
REKLAMA