Witam, jestem tu nowy i temat elektroniki jest mi obcy. Posiadam lampkę rowerową elops fl940 o mocy max1300 lm. Lampka ma akumulator 21700 o pojemności 4600 mAh. Miała świecić ponad 3 h a świeci 1,5 h z tego powodu postanowiłem ją delikatnie przerobić aby móc takowe ogniwa wymieniać. Moje pytanie brzmi czy muszą to być jakieś specjalne ogniwa 21700 i czy z zabezpieczeniem czy bez? Lampka ma ładowanie na USB C i w pełnej mocy 1300 lm po 1,5 h przygasa. Czy to znaczy ma system BMS? Czy konieczne są akumulatory z zabezpieczeniem. Myślałem również o stworzeniu sobie pakietu z 3 akumulatorów równolegle połączonych. Czy w takim pakiecie muszę mieć też BMS zakładając że lampka może mieć takowy BMS?
postanowiłem ją delikatnie przerobić aby móc takowe ogniwa wymieniać
Czyli lampka nie posiadała możliwości wymiany akumulatora - pokaż zdjęcia lampki i tego "ogniwa" oraz elektroniki skoro już się dobrałeś do niej oraz daj linka gdzie ją kupiłeś bo znajduje po typie FL-940 ale jakieś inne parametry podają? Ponadto czym ją ładujesz - daj zdjęcie i metkę tego urządzenia. Może nie doładowywujesz akumulatora? Decydując się na pakiet musiałbyś część elektroniki również podmienić tak przypuszczam, lub przejść na ładowanie zewnętrzną ładowarką o odpowiedniej mocy i właściwościach w stosunku do pakietu.
Lampa rowerowa.
Zasilanie - akumulator litowo jonowy rozmiar 21700, pojemność 4600 mAh.
Problem Autora:
1. lampa przygasa po 1,5 godziny użytkowania. Czy jest tam aby BMS i to jego wina, że lampka przygasa?
Lampa przygasa, bo spada napięcie akumulatora. Lampa prawdopodobnie ma opornik jako ograniczenie prądu diod, więc to zachowanie jest naturalne. BMS a w zasadzie PCM powinien odciąć obciążenie gdy napięcie akumulatora (ogniwa wtórnego) obniży się do 3 V. Jeśli tak się nie dzieje, to lampa i akumulator nie mają zabezpieczenia (PCM).
2. Czy w lampie muszą być specjalne ogniwa 21700, czy mają mieć zabezpieczenie (PCM) czy nie?
Na czym ta specjalność ma polegać? W lampie jest akumulator litowo jonowy i taki sam powinien tam trafić. Jeśli licha lampa ma akumulator niezabezpieczony i sama nie ma takiego zabezpieczenia, to warto ten element dołożyć. Wydłuży to życie akumulatora.
3. Budowa baterii złożone z 3 równolegle połączonych akumulatorów (chińskie 3P, było jeszcze angielskie 3P, ale o tym wiedzą rolnicy). Czy akumulatory w tej baterii muszą mieć zabezpieczenia czy nie muszą?
Jak w punkcie 2 - jeśli lampa ma zabezpieczenie, to nowe akumulatory już go nie potrzebują. Jeśli zabezpieczenia nie ma, to nowe akumulatory powinny je posiadać.
W przypadku budowy baterii równolegle połączonych akumulatorów wystarczy jedno zabezpieczenie na całą baterię gdyż w połączeniu równoległym bateria akumulatorów będzie miała napięcie takie jak jedno ogniwo zaś pojemność będzie sumą pojemności ogniw baterii.
Kupić 3 akumulatory bez zabezpieczeń, zgrzać razem. Podłączyć przez PCM do lampy i używać. Można też kupić lepszą lampę, koledzy coś doradzą.
Kupić lampę z wymiennym akumulatorem.
Możesz wtedy mieć przy sobie zapasowe akumulatory, pomysł warty rozważenia.
Te dane techniczne z chińskich lamp to są z sufitu a nie realne pojemności akumulatorów.
W zasadzie podsumowując i modyfikując trochę post Lukas6432, skoro jesteś nie bardzo obeznany w elektronice to przeróbka o jakiej myślałeś raczej to droga z nami przez mękę a bez schematu urządzenia przerobienie na pakiet 3x nie za bardzo też wyjdzie, ale gdy z mechaniki masz jakieś pojęcie skoro rozebrałeś bez większych szkód, to rozważ taką przeróbkę mechaniczną aby można było w czasie jazdy podmieniać te dwa akumulatory na dwa następne skoro i tak ładujesz je poza urządzeniem. Kupujesz do tego tylko ładowarkę na 4 sztuki i masz sprawę załatwioną bo po powrocie z trasy wszystkie ładujesz i będziesz przygotowany do następnej trasy.
Poczytaj też to kompendium: Link
>>21358476 I tak zrobiłem bo lampka miała baterie podłączona na stałe z tym że lampka ma wejście na jedną taką baterie. A chciałem zrobić pakiet z 3 baterii ponieważ jedna bateria w trumnie mieszanym 350/550/1300lm ostatnio fakt że w temp -2 stopni wytrzymała ok 3 h a na ultramaraton to trochę mało jadąc całą noc w dzikim terenie. A widziałem gdzieś battery packi na 3-4 baterie i podłączyć do lampki kablem z zewnątrz. Tylko zastanawiam się czy lampka bms czy nie. W sumie nawet po spadku napięcia gdzie lampka przygasa po wyłączeniu i włączeniu mogę ją znów ustawić na 550 lm a później po jakimś czasie znów po takim manewrie na 350 lm to w końcu łamie odłącza i napięcie na baterii po włączeniu do xtara nigdy nie było poniżej 3,0v
Tylkotomaszu - to nie są baterie lecz akumulatory. Taki niuans, który świadczy o tym, że nie rozumiesz o czym piszesz. Potocznie baterie o ogniwa pierwotne, wyrzucane po rozładowaniu. Ty używasz akumulatory, które są ogniwami wtórnymi. Akumulatory po rozładowaniu można naładować.
Z ogniw pierwotnych i wtórnych można budować baterie ogniw połączonych szeregowo lub równolegle. Zatem Ty używałeś akumulatory i akumulatory połączone w baterie. Baterię akumulatorów w samochodzie ktoś przewrotnie nazwał akumulatorem i teraz jest on niczym zadra, bo psuje szeregi tym, którzy się nie uczą a próbują nazywać coś wg logiki, której w tym wypadku nie ma. Nie ma jej też w przypadku potocznych baterii i baterii w telefonach. Zatem pozostaje złamać zasadę nieuczenia i zapamiętać ogniwa pierwotne, ogniwa wtórne i baterie ogniw (akurat w laptopie, rowerze i niektórych telefonach nazwa jest prawidłowa, ale wiedzą o tym tylko elity. Pozostali używają nazw przypadkowo i na czuja, zatem gęgają).
W przypadku budowy baterii równolegle połączonych akumulatorów wystarczy jedno zabezpieczenie na całą baterię gdyż w połączeniu równoległym bateria akumulatorów będzie miała napięcie takie jak jedno ogniwo zaś pojemność będzie sumą pojemności ogniw baterii.
Co do reszty to słuchaj się kolegów i czytaj w/ w wywody oraz linki...
>>21358869 wiem, mój błąd, tak chodzi o aku. Dla kogoś takiego jak ja nazwa jak nazwa, ale faktycznie różnica ogromna.
Dodano po 2 [minuty]:
Spróbuję znaleźć takie pudełko do pakietu i spróbuję je podłączyć do lampki i rozumiem, że wtedy tylko i wyłącznie ładować ogniwa w ładowarce. Co do BMS, wydaje mi się, że jest w lampce, ponieważ do rozładowania aku aż lampka zgaśnie, napięcie ogniwa nigdy nie spada poniżej 3V.
Możesz sobie zabudować ładowarkę do lampki. Przy tym to, co nazywasz ładowarką do telefonu to jest zasilacz. Musisz kupić właściwą ładowarkę, czyli układ TP4056 lub podobny, podłączyć do niego z jednej strony baterię akumulatorów, z drugiej zasilacz do telefonu. W ten sposób naładujesz baterię. Możesz użyć ładowarkę modelarska, możesz partyzancko używać przetwornicę CC/CV, ograniczyć prąd ładowania do wartości 0,5C lub 1C i napięcie do wartości 4,15 V. Są też ładowarki z przetwornicami przystosowane do zasilania zasilaczami standardu Power Delivery, dającymi więcej niż 0,5 A prądu i 5 V napięcia.
>>21359528 A czy ta ładowarka będzie równo ładowała ogniwa w baterii, jeśli będę ich miał np. 3 połączone równolegle? I czy taką ładowarkę można podłączyć za BMS baterii? Czy już wtedy nie trzeba?
Będzie równe napięcie. Zabezpieczenie - PCM musi być. PCM może być jako oddzielny, może też być na płytce z ładowarką TP4056. Można też kupić droższe akumulatory z zabezpieczeniem. Wtedy każdy będzie zabezpieczony.
W handlu PCM nosi nazwę BMS 1S, co jest bzdurą, bo jak 1 element może być połączony szeregowo lub równolegle? Muszą być co najmniej dwa, ale to nikomu nie przeszkadza.
Kowalskitomasz1982 - tak zadajesz pytania, jak i ja tutaj na elektrodzie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4095280.html gdy nie umiem się znaleźć w temacie, no i nie ma dobrych odpowiedzi na źle zadane pytania. Albowiem nawet według tego co Twój przedmówca napisał, nie wiemy ile chcesz ładować tych akumulatorów (ogniw) w końcu i jak, szeregowo czy równolegle, bo to, że eksploatować je chcesz równolegle to wiemy. Tak samo sprzedawcy używają symboli 1S, 2S, 3S, 4S, po to abyś kupił a oddawać za koszt wysyłki podwójny co wartość towaru nie opłaca się już i są do przodu... Po prostu trzeba coś w końcu zaplanować i pilnie czytać a w linku wyżej podano 1S więc musisz trzy razy ładować pojedynczo gdy chcesz używać trzech ogniw (akumulatorów) w pakiecie złożonym z 3 sztuk równolegle. Czyli nie wiemy czy pakiet chcesz zgrzać na stałe, lub zabudować na stałe, czy rozbieralny za każdym razem do ładowania itd itp. No chyba, że można ładować taki pakiet jakimś urządzeniem, to szanuję sprzedawców gdy podają, pokazują, że można, umieszczając w reklamie chociażby schemat. Tak na szybko znalazłem np. taki link: https://sklep.msalamon.pl/produkt/ladowarka-li-ion-bms-4s-25a/ Ale tutaj schemat opiewa na ładowanie 4 akumulatorów w szeregu 14-16V tak w skrócie i rozładowanie także w szeregu skoro w reklamie jest "S"
A tu narysowane jest połączenie w zasadzie mieszane bo takie musi być do ładowania aby zróżnicować prąd dla każdego akumulatora ale do eksploatacji jest według mnie szereg? Chyba, że ja też czegoś już nie rozumiem w tych reklamach?
A Ty potrzebujesz pakiet do eksploatacji nie szeregowy a równoległy. Oczywiście, jak jest jedno, to nie ma innego w reklamie, bo nie podano jakie napięcie musi posiadać zasilacz do ładowania takiego pakietu, znawcy problemu wiedzą, ale zwykły użytkownik nie.
Stąd przy zakupie także trzeba uważać aby on nie był nietrafiony.
Występuje również oznaczenie „P” co mówił o ilości ogniw połączonych równolegle (parami) – tak sobie to kajarzę. Więc Ty potrzebujesz zapewne zrobić na stałe pakiet 3P – czy tak? Ale w sieci trudno znaleźć taką ładowarkę, więc przemyśl to zagadnienie jeszcze raz przed zakupem czegokolwiek za szybko.
Piszesz, ze akumulatory będziesz ładował dwa razy na rok, czy dobrze zrozumiałem "n2"? To wracam z inną poradą, to nie lepiej dwa razy w roku kupić 2 baterie płaskie 4,5V lub 6 paluszków po 1,5V nie akumulatory i nie inwestować w ładowarkę lezącą latami? Przecież wiadomo, że akumulatory leżące 4 lata także się starzeją?
A znaleźć nawet zwykłą gotową ładowarkę na 3 sztuki trudno a tutaj Link sprzedawca w ogóle nic nie podaje żadnych prądów i napięć oprócz Crane 2 tak jakbym był Alfą i Omegą i wiedział wszystko.
Chińczyk sprzedaje mocniejsze ładowarki. Nazwa jest okropna i nieintuicyjna, bo tłumaczona z kantońskiego na angielski z niego na polski. Link. Czy takie coś jest w Polsce, to nie wiem. Szukałem moduł ładowania akumulatora 1S (logiki to oni nie uznają, a język szanują najwyżej swój).
Możesz też użyć elektronikę tzw. power banka, czyli zasilacza bateryjnego, w którym jest już ładowarka do baterii równolegle połączonych akumulatorów. Zasilacz 5V będzie się marnował, albo sobie zasilisz nim telefon.
>>21362716 A podobno nie ma głupich pytań, nawet źle postawionych, tylko…. Jakbym wszystko wiedział w temacie, to bym nie prosił o pomoc. A Ty, jakbyś czytał cały wątek, to byś zrozumiał, ale pewnie Ci się nie chciało. No cóż, potwierdza się opinia tej grupy, że więcej tu mądrali niż osób, które chcą pomóc. Nie chce mi się pisać tego wszystkiego dwadzieścia razy. Mimo wszystko dziękuję, poradzę sobie z lokalnym znawcą tematu.
✨ Użytkownik posiada lampkę rowerową Elops FL940 z akumulatorem 21700 o pojemności 4600 mAh, która świeci tylko 1,5 godziny zamiast deklarowanych 3 godzin. Zastanawia się nad możliwością wymiany ogniw oraz zastosowaniem systemu BMS (Battery Management System). Odpowiedzi wskazują, że lampka może nie mieć zabezpieczenia, co prowadzi do przedwczesnego wygaszenia. Użytkownicy sugerują, aby zastosować akumulatory z zabezpieczeniem oraz rozważyć budowę pakietu z trzech ogniw połączonych równolegle. Wskazano również na konieczność użycia odpowiedniej ładowarki oraz BMS, aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność. Użytkownik planuje podłączyć akumulatory zewnętrznie, co wymaga przemyślenia kwestii ładowania i zabezpieczeń.