logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mostek prostowniczy 230V na 12V - dlaczego lampki nie świecą?

Ibmkolekcjoner 27 Gru 2024 17:39 1242 39
Najlepsze odpowiedzi

Jakie napięcie powinno być na wyjściu mostka prostowniczego zasilanego z 230 V i dlaczego lampki nie świecą po podłączeniu ich do 12 V?

Na wyjściu takiego układu, jeśli za mostkiem jest kondensator, bez obciążenia powinno być około 310–320 V DC, więc lampki nie świecą po podłączeniu ich do 12 V, bo to dla nich za mało [#21364589][#21364791] Z opisu wynika też, że ten zestaw był zasilany z 230 V po wyprostowaniu, a nie z 12 V, więc opis na obudowie mógł Cię zmylić [#21364771][#21365263] W praktyce to wygląda na prosty zasilacz beztransformatorowy albo układ z elementem ograniczającym prąd, którego na samej płytce nie widać w całości [#21364684][#21364643] Jeśli w układzie zrobiło się zwarcie, mogły paść także diody LED, bo zostały potraktowane wysokim napięciem wstecznym [#21365187] W wątku zasugerowano sprawdzenie samych lampek, a jeśli chcesz je zastąpić, to dla wersji 12 V należy je łączyć równolegle i zasilać z 12 V, natomiast dla oryginalnego zestawu 230 V trzeba odtworzyć uszkodzony układ z odpowiednimi diodami i ograniczeniem prądu [#21365282][#21364901]
REKLAMA
  • #1 21364360
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    Witam Pytanko mam co do tego układu wiem że jest to mostek prostowniczy ale pytanko na wejściu wchodzi 230V a ile powinno wychodzić. Na obudowie jest napisane 12v -230v ale obcinając ten układ i wpinając zasilać lampki nie świecą
    Mostek prostowniczy z zamontowanym kondensatorem oznaczonym 420V104.

    AI: Jakie są specyfikacje lampek, które próbujesz zasilać (np. typ, napięcie, moc)?
    12v 230v
  • REKLAMA
  • #2 21364366
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Masz tam kondensator. Jeśli jest połączony szeregowo przed mostkiem, to jego reaktancja powoduje, że za mostkiem jest napięcie obniżone, jeżeli jest tam obciążenie. Tworzy się dzielnik napięcia z szeregową reaktancją pojemnościową i oporem albo dynamicznym oporem półprzewodników. Jeśli nie ma obciążenia, to za mostkiem będzie pełne napięcie sieciowe jednokierunkowe.
    Jeśli kondensator jest podłączony do wyjścia mostka, to na nim będzie pełne napięcie szczytowe pomniejszone o spadki napięcia na diodach. Po dołączeniu obciążenia napięcie nieco spadnie.
  • #3 21364415
    vodiczka
    Poziom 43  
    Posty: 30233
    Pomógł: 1185
    Ocena: 4301
    Ibmkolekcjoner napisał:
    Na obudowie jest napisane 12v -230v ale obcinając ten układ i wpinając zasilać lampki nie świecą

    Czy możesz to napisać poprawnie jaki zasilacz wpinasz i jakie lampki nim zasilasz.
  • #4 21364477
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    A przy tych lampkach jest podane, że to ma być napięcie stałe (DC), czy zmienne (AC)?
  • #5 21364502
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38730
    Pomógł: 3168
    Ocena: 6481
    ...a może jedno z tych V to jednak W i może jednak gdzieś się jeszcze kropka albo przecinek zapodziały? Jak wygląda płytka od spodu?
  • #6 21364574
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    Jest takie drzewko migające z diodami więc zasilane raczej powinno iść stałe na diody. W na zdjęciach dodałem obrazek zasilacza i obudowy mostka
    Widok dolnej strony płytki drukowanej części elektronicznej. Zbliżenie na etykietę zasilacza marki Blow. Kondensator o oznaczeniu JWC 400V104J oraz trzy diody prostownicze zamontowane na płytce. Czarna obudowa zasilacza z nadrukiem MADE IN CHINA 12V-240V 50/60Hz.
  • #8 21364589
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Masz kondensator za mostkiem, więc powinno być ponad 310 V bez obciążenia. Ścieżki popaliłeś Ty, czy samo się?
    Ścieżki projektuje się tak, żeby diody były w jedną stronę. Dzięki temu nie trzeba myśleć przy montażu takiego wynalazku. Przy pracy na akord myślenie nie jest wskazane, bo boli i spowalnia proces montażu.
  • #9 21364619
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    Samo się zwarcie zrobiło już ma kilka lat i musiał się gdzieś kabel obruszać i strzeliło. I jak mam to rozumieć ze kondensator za mostkiem hm jest możliwość zastąpienia tego żeby działało ?
  • #10 21364628
    mczapski
    Poziom 40  
    Posty: 6237
    Pomógł: 467
    Ocena: 1656
    Można by różnie podejrzewać działanie tej instalacji. Ale że na zasilaczu napisano 12 V to trudno w to uwierzyć iż kolega przedstawia rzeczywistość a dokładniej całość. A jeśli podłączono ten układ do lampek to już są historią (chociaż znów brak oczywistych oznak ). A więc pytanie czy da się coś jeszcze odkryć i ujawnić sla dobra sprawy?
  • REKLAMA
  • #11 21364643
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    Chyba brakuje transformatora, kondensator jest jakby na wyjściu (+).
  • #12 21364655
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Ze zdjęcia wynika, że kondensator ma 100nF/400V. Zakładam, że ten mostek był w tym zasilaczu. Jest w nim coś jeszcze? Możesz to pokazać?
  • REKLAMA
  • #13 21364657
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    Ten układ pracował od początku jest to oryginalnie podpięte przepalił sie prawdopodobnie przez zwarcie. Oznaczenie hm to jest to made im China więc może się różnić 😉 a nie mam jak sprawdzić teraz ile wychodziło. A szukam czegoś żeby to zastąpić
  • #15 21364671
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Jeśli lampki są na 12V (1A max), to nie można ich zasilać bezpośrednio z sieci 230V za pomocą tego mostka (na jego wyjściu, bez obciążenia, będzie ok. 320V). Tam musi być coś jeszcze.
  • #16 21364684
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    No i pewnie było, rezystor i kondensator, czyli prosty zasilacz beztransformatorowy, no chyba, że ktoś znajdzie fotki tego czegoś w środku przed "odpaleniem"...
    Do nóżek wtyczki sieciowej nic nie jest przylutowane, po za przewodami?
  • #17 21364688
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    To drzewko wygląda jak na zdjęciu

    Dekoracyjne drzewko z lampkami LED na szarym stojaku z logo HurtSell.

    Obudowa tego mostka jest taka
    Zbliżenie na otwarty plastikowy mostek prostowniczy z widocznymi diodami i kondensatorem.
    A na przy diodach chyba coś jeszcze jest
    Zbliżenie na przezroczystą diodę LED trzymaną w dłoni, z czarną taśmą wokół przewodów.

    I wracając do tego mostku hm moze jest to mostek który zmienia prąd zmienny na stały i zasilane może to drzewko można 230V
  • #18 21364710
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Podłącz żarówki czy diody do 12V z zasilacza 12V. Zaświecą, to zostaw to na nowym zasilaczu.
  • #19 21364722
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Na tych zdjęciach tego dokładnie nie widać, ale czy cały "zestaw" składa się z "wtyczki" (która może być zasilaczem), oraz tej puszki (zwanej przez Ciebie mostkiem prostowniczym) i do niej są podpięte lampki? Tak by to sugerowały zdjęcia.
  • #20 21364753
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    Jak masz, to przepatrz stare zasilacze do telefonów czasem jeszcze ma się starocie, może zaświeci np. na 9V

    fred_onizuka napisał:
    ale czy cały "zestaw"

    Ibmkolekcjoner napisał:
    Samo się zwarcie zrobiło już ma kilka lat

    Kilka lat, więc zasilacz BLOW nie musi być od zestawu, a lampki istotnie były na 220-230V.
    Z obrazka, jeśli płytka jest tak osmalona (czego ze zdjęcia robionego w piwnicy nie do końca widać) i "strzeliło", to możliwe, że napięcie sieciowe to zasilało. 12V 1A takiego dymu chyba nie zrobi?

    Zasilacz BLOW 12V DC i mostek prostowniczy, to bez sensu, skąd ten zasilacz?
    Na nim nie świeci, mogą być na wyższe napięcie, lub są (lampki) uszkodzone.
  • REKLAMA
  • #21 21364771
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    >>21364753
    Zasilać blow jest uniwersalny, podpięty dla testów, omijający ten osmolony układ, który był zasilany 230V i wychodziło na diody.
  • #22 21364791
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Z tego by wynikało, że lampki były zasilanie wyprostowanym 230V (320V). Więc jak podłączysz je pod zasilacz 12V, to nie świecą, bo to dla nich za mało. Da się to sprawdzić, ale to wymaga trochę wiedzy o elektryczności i kilku dodatkowych elementów. Przydałby się też jakiś multimetr.
  • #23 21364814
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    >>21364791
    Próbowałem to na zasilaczu, bo trochę mnie ta obudowa tego układu zmyliła, a dokładnie opis, ale nie zaświeciła. Byłem dziś w elektronicznym sklepie, szukałem takiego układu, ale też nie pomogli. Hm, a jest jakiś gotowy układ, który zmienia zmienny 230V na stały 230V?
  • #24 21364825
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    A jesteś w stanie przetestować ten mostek? Czy diody i kondensator są dobre. Trzeba by też sprawdzić same lampki czy nie ma tam zwarcia, czy działają, oraz ustalić biegunowość, skoro wymagają wyprostowanego napięcia. Bo, jakby się okazało, że same lampki są zepsute, to (chyba) nie byłoby sensu kombinować z naprawą mostka. Co do kupna gotowego układu, to nie wiem, czy dałoby się kupić taki gotowy z kondensatorem, tym bardziej, że jego budowa jest bardzo prosta (można zastąpić te cztery diody jednym elementem).
  • #25 21364853
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    Mogło być na napięcie sieciowe, ale brakuje wtyczki z przewodem, i tego co się być może urwało oprócz ścieżek z tym przewodem. Masz ten przewód?
    Najprostszy zasilacz diody LED https://www.google.com/search?q=Najprostszy%2...mgrc=oPfy4kNSYAFwRM&imgdii=hsqA9ugTpalKhM i np.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3157749.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic751796.html#3862996
  • #26 21364875
    Ibmkolekcjoner
    Poziom 7  
    Posty: 15
    Niestety za bardzo nie mam jak sprawdzić tego mostku. Jutro sprawdzę diody, z tego co zauważyłem, są podpięte szeregowo, a jest ich 33 szt.
  • #27 21364893
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Jakbyś chciał je podpiąć pod jakieś wyższe napięcie, to dla ich bezpieczeństwa, lepiej je podpiąć przez jakiś rezystor. Dla 230V - ok. 22kΩ, min 2W (i odpowiednio mniej dla mniejszego napięcia). Będą świeciły słabo, ale za to nie powinny się spalić, jakby coś było nie tak. Bo, same diody wymagają źródła prądowego i nie wiadomo, czy mają już jakieś zabezpieczenie (zwykle się to robi właśnie rezystorem). Dla 33 diod, napięcie minimalne, aby zaczęły świecić, to będzie co najmniej 60 - 90V (zależy od koloru).
  • #28 21364901
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Jak masz smykałkę do lutowania, to kup 4 diody 1 A na 600 V lub 800 V i wymień. Jeśli jednak nie wiesz czym jest miernik uniwersalny i jak sprawdzić czy diody czy ścieżki, to lepiej daj to komuś, kto się zna.
  • #30 21365140
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Każesz początkującemu zamienić 4 diody na 1 mostek. Łatwiej mu będzie zamieniać diody na diody niż diody na mostek. Przy okazji może się nauczy jak lutować i sprawdzać diody.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zadał pytanie dotyczące mostka prostowniczego, który przekształca napięcie 230V na 12V, ale lampki nie świecą. W dyskusji omówiono możliwe przyczyny problemu, w tym obecność kondensatora, który może wpływać na napięcie wyjściowe. Użytkownicy zasugerowali, że lampki mogą wymagać napięcia stałego (DC) oraz że mogą być uszkodzone, jeśli były zasilane zbyt wysokim napięciem. Wskazano na potrzebę sprawdzenia diod w mostku oraz kondensatora, a także na możliwość zakupu nowego zasilacza lub mostka prostowniczego. Użytkownik planuje wymianę diod LED, które są na 12V, i pyta o sposób ich podłączenia.
REKLAMA