Dzień dobry
Projektuje sobie rozszerzenie I/O pod Rasberry Pi dedykowane pod automatykę mieszkaniową. Zależy mi na tym, żeby każdy port mógł służyć zarówno za wejście jak i za wyjście. Wyjścia sterowałyby wąskimi przekaźnikami SSR zapinanymi na szynę th. Mam dwa pomysły.
1. Na płytce mamy podstawkę pod ULN2803. Gdy chcemy mieć wyjścia, wkładamy w podstawkę układ. Gdy chcemy mieć wejścia zamiast układu wkładamy zwory. Inne opcją rozwiązania tego mechanicznie byłby ULN w obudowie SMD na dole i zwory od góry.
2. Drugie, wygodniejsze, tańsze, ale czy poprawne? W jednym z moich układów ze względu na problem z montażem mechanicznym wyrzuciłem optotriaka i triaka i zastąpiłem go przekaźnikiem SSR sterowanym bezpośrednio z portu uC poprzez rezystor ograniczający prąd. Działa doskonale, tylko czy jest to prawidłowe rozwiązanie? Zależy mi na niezawodności. Na pewno ograniczę wtedy możliwe do zastosowania przekaźniki do tych sterowanych napięciem od 3V. Kolejną sprawę jest to, czy na tym samym rezystorze nie byłoby problemu z realizowaniem wejścia do uC.
Na marginesie. Jest dostępny jakiś odpowiednik ULN2803 w wersji PNP? Znalazłem UDN2984, ale w Polsce dostępny w chorych pieniądzach, u chińczyków dostępne, ale to musiałbym sobie chyba prywatny magazyn ich zrobić na wypadek awarii ;d
Z góry dzięki za pomoc
Projektuje sobie rozszerzenie I/O pod Rasberry Pi dedykowane pod automatykę mieszkaniową. Zależy mi na tym, żeby każdy port mógł służyć zarówno za wejście jak i za wyjście. Wyjścia sterowałyby wąskimi przekaźnikami SSR zapinanymi na szynę th. Mam dwa pomysły.
1. Na płytce mamy podstawkę pod ULN2803. Gdy chcemy mieć wyjścia, wkładamy w podstawkę układ. Gdy chcemy mieć wejścia zamiast układu wkładamy zwory. Inne opcją rozwiązania tego mechanicznie byłby ULN w obudowie SMD na dole i zwory od góry.
2. Drugie, wygodniejsze, tańsze, ale czy poprawne? W jednym z moich układów ze względu na problem z montażem mechanicznym wyrzuciłem optotriaka i triaka i zastąpiłem go przekaźnikiem SSR sterowanym bezpośrednio z portu uC poprzez rezystor ograniczający prąd. Działa doskonale, tylko czy jest to prawidłowe rozwiązanie? Zależy mi na niezawodności. Na pewno ograniczę wtedy możliwe do zastosowania przekaźniki do tych sterowanych napięciem od 3V. Kolejną sprawę jest to, czy na tym samym rezystorze nie byłoby problemu z realizowaniem wejścia do uC.
Na marginesie. Jest dostępny jakiś odpowiednik ULN2803 w wersji PNP? Znalazłem UDN2984, ale w Polsce dostępny w chorych pieniądzach, u chińczyków dostępne, ale to musiałbym sobie chyba prywatny magazyn ich zrobić na wypadek awarii ;d
Z góry dzięki za pomoc