logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podkręcanie i5 6400 z zablokowanym mnożnikiem w 2025 - czy to możliwe?

Pompon66 24 Sty 2025 03:00 333 3
REKLAMA
  • #1 21407177
    Pompon66
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Mam w domu stary komputer z i5 6400, niestety na dzisiejsze czasy jest już on dosyć słaby, a nie mam pieniędzy na jego ulepszenie, bo aktualny komputer przestał działać i muszę zmienić połowę części. W tym czasie znalazłem swój stary komputer właśnie z i5 6400 i pytanie, czy da się go jakoś podkręcić? Siedzi tam karta graficzna 1080 Ti, więc ona raczej nie powinna stanowić problemu, jednak w BIOS-ie, nawet jeśli zmienię ustawienia zegarów itd., to procesor wciąż nie chce się podkręcić. Z tego co czytałem na archiwach, to mimo iż ma zablokowany mnożnik, można zmodyfikować BIOS płyty głównej i go "oszukać", jednak temat już dawno wygasł i wszystkie strony z tymi plikami również. Dlatego mam pytanie, czy to nadal jest możliwe w 2025? Dziękuję za odpowiedzi 😀
    AI: Jaki model płyty głównej posiadasz w swoim komputerze?
    ASUS ROG Strix Z270F Gaming
    AI: Jaka jest aktualna wersja BIOS-u na twojej płycie głównej?
    Najnowsza, nie mogę znaleźć nigdzie wersji.
  • REKLAMA
  • #2 21407275
    llukiz
    Poziom 16  
    Posty: 146
    Pomógł: 25
    Ocena: 33
    Podkręca się przez zmianę BCLK. Wątpię jednak, byś zauważył różnicę po ewentualnym "podkręceniu".
  • REKLAMA
  • #3 21407368
    Dra98
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 9193
    Pomógł: 1320
    Ocena: 1072
    Były takie zmodyfikowane BIOSy do płyt z chipsetem Z170. Jednak dziś znalezienie nawet takich z 2015 roku graniczy z cudem.
    Zamieszczali nawet wyniki - ciężko to jednak zweryfikować
    Zrzut ekranu z programów Cinebench R15 i CPU-Z prezentujący wyniki testu procesora.
    Do płyt z chipsetem Z270 nie widziałem. Można też rozważyć wymianę CPU 6/12 z odblokowanym mnożnikiem, działa O.K.
    Spoiler:
    https://pl.aliexpress.com/item/1005004701853084.html?sourceType=1&spm=a2g0o

    Sprawdzałem tu z innym 8/16 wyniki są niezłe
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4074218.html#21218717
    (OC przez zmianę BLCK o 2-3 % jest niecelowe i w zasadzie niedostrzegalne.)
  • #4 21408586
    Pompon66
    Poziom 2  
    Posty: 2
    >>21407368 >>21407368 O, dobrze, dzięki za info. Temat jeszcze pozostawię otwarty, bo może ktoś wklei link do BIOS-u i może komuś się przyda.
REKLAMA