logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zwiększyć napięcie stałe z 9 V do 20-40 V? - jaki transformator?

Enxosnsndj 03 Mar 2025 21:33 1746 75
Najlepsze odpowiedzi

Jak podwyższyć napięcie stałe z 9 V do 20–40 V i jaki moduł do tego wybrać?

Do napięcia stałego nie używa się transformatora, tylko przetwornicy step-up/boost, najlepiej z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu; w wątku podano nawet przykład modułu 9–40 V DC na 10–50 V DC, 6 A, 250 W [#21464866][#21464985][#21465827] Trzeba dobrać ją pod konkretny prąd i moc, bo podnoszenie napięcia zmniejsza dostępny prąd, a bateria 9 V ma bardzo małą wydajność prądową [#21464923][#21465784] Jeśli chodzi o elektrolizę/czyszczenie monet, 20–40 V zwykle nie jest potrzebne — dla takich zastosowań wystarcza niskie napięcie, rzędu kilku woltów, a ważniejszy jest skład elektrolitu i odpowiedni prąd [#21466612][#21468008] Z pomiarów autora wyszło, że bateria 9 V daje tylko ok. 4,6 V i 5–10 mA, więc problemem jest głównie zbyt mały prąd, nie samo napięcie [#21465784] Jako prostsze i tańsze źródło sugerowano kilka baterii AA połączonych szeregowo albo zasilacz 12–24 V z ograniczeniem prądu [#21465292][#21465339][#21466144]
  • #31 21465432
    a_jablon
    Poziom 35  
    Posty: 3009
    Pomógł: 338
    Ocena: 836
    Przy dodaniu soli ubocznym gazem jest chlor ;)

    Dodano po 1 [minuty]:

    acctr napisał:
    a_jablon napisał:
    To zapewni ci NAJWYŻSZĄ możliwą wydajność

    Guzik prawda, Rw baterii i obwodu z elektrolizą magicznie się nie dopasują.



    O dopasowaniu impedancyjnym to możemy mówić w obwodach anten a nie w układzie bateria - obciążenie...
  • #32 21465459
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Tak testowalem. Proces przebiegal dlugo i bezskutecznie
  • #33 21465511
    acctr
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 389
    Ocena: 2021
    a_jablon napisał:
    O dopasowaniu impedancyjnym to możemy mówić w obwodach anten a nie w układzie bateria - obciążenie...

    Czy anteny to inna fizyka? :D Dla ciebie może nie mieć znaczenia, że na Rw baterii wydziela się większa moc niż na obciążeniu ale to właśnie świadczy o wydajności.
    Problem dopasowania sprowadza się do efektywnego przekazywania energii do obciążenia, czyli minimalizacji jej strat "po drodze".
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #34 21465525
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Szkoda, że nie zmierzyłeś (natężenia) prądu, gdy użyłeś 9V. Wtedy byłoby wiadomo, co było powodem. A tak, to trudno coś doradzić.
  • #35 21465538
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Pozniej sprawdze

    Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

    Napiecie baterii 9v to 4,6 i prad to 10-5mA
  • #36 21465784
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Enxosnsndj napisał:
    Napiecie baterii 9v to 4,6 i prad to 10-5mA

    Czyli problemem jest za mały prąd. A masz jakieś bardziej wydajne źródło zasilania? Bo, możliwe, że przy odpowiedniej wydajności prądowej, nawet 9V by wystarczyło (ewentualnie, nieco więcej).

    PS. Skoro faktyczne napięcie wynosi 4.6V, to daje to rezystancję rzędu 460-920Ω. A jaki prąd chciałbyś uzyskać?
  • #37 21465785
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Nie, chyba ze kilka baterii AA wziac razem
  • #38 21465793
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    To musiałbyś użyć sporo takich baterii, bo 3 baterie (1.5V), dadzą taki sam efekt, jak tamta bateria 9V.
    Więc musiałbyś mieć z 6 - 10 baterii AA.
  • #39 21465796
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Taki zeby elekteolize zrobic na baterii 9v. Mysle, ze 0,4A wystarczy
  • #40 21465802
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Zakładając, że wartość obliczonej rezystancji jest stała, to musiałbyś mieć jakieś 200V.
    Jakbyś miał żarówkę 100W (ale, taką starą, z włóknem, nie LED), to mając pojemnik nie przewodzący prądu (np. ze szkła), mógłbyś podłączyć to pod napięcie sieci (230V) przez tą żarówkę i zobaczyć, czy takie natężenie prądu wystarczy. Ale tu już jest "zabawa" z wysokim napięciem i trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności.
  • #41 21465806
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Nie, to za duzo. Moze 0,1A
  • #42 21465819
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    To daje napięcie rzędu 50V, lub (dla testu) odpowiada użyciu żarówki o mocy 25W (starej, żarowej). Ten pomysł z żarówką to dlatego, że nie masz żadnego wydajnego źródła zasilania, bo bateria 9V jest za słaba. Można skonstruować (albo kupić) przetwornicę napięcia i podłączyć ją do (co najmniej) kilku baterii AA, ale nie wiadomo, czy uzyskasz efekt, o jaki Tobie chodzi. A żarówka (25W) pozwoliłaby Tobie przetestować to małym kosztem.
  • #43 21465821
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    To jak znalezc taka przetwornice? Jaka polecacie
  • #44 21465827
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Na Allegro jest tego pełno, wystarczy użyć wyszukiwarki.
    Tu masz przykładowy link do pierwszej, na jaką napotkałem (ma regulację napięcia i maksymalnego prądu):

    https://allegro.pl/oferta/przetwornica-podwyz...step-up-9v-40v-na-10v-50v-6a-250w-17231563485


    PS. Przy czym, jak nie musi to być koniecznie przetwornica i może być zasilanie z sieci, to raczej lepiej byłoby zastosować jakiś zasilacz sieciowy. Najlepiej z regulacją napięcia i ograniczeniem prądowym. A jaki przewidujesz na to budżet?
  • #45 21465852
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Kazda sprawdzi sie tak samo dobrze?

    Dodano po 54 [sekundy]:

    >>21465827 mysle ze 20zl
  • #46 21465863
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Enxosnsndj napisał:
    Kazda sprawdzi sie tak samo dobrze?

    Nie, bo z tym różnie bywa (no i musi mieć odpowiednie parametry). Ale, moim zdaniem, ta, która jest pod tym moim linkiem jest całkiem dobra. Jak pisałem, ma regulację napięcia i co ważne, maksymalnego prądu. Zakres napięć i obciążalność też jest dobra: 10-50V/6A. Dość niska cena- ale do tego trzeba by doliczyć przesyłkę. Może jakby przejrzeć wiele ofert, to znalazła by się lepsza (lub tańsza), ale to trzeba by nad tym posiedzieć.
  • #47 21465866
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Dzieki
  • #48 21466137
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Jakiś czas temu jeden z użytkowników pytał o użycie transformatora i prostownika do galwanizacji żelastwa. 12 V 5 A czy 8 A i był zadowolony. Problematyczna była regulacja prądu, bo te urządzenia jej nie mają albo jest to prymitywna regulacja po stronie pierwotnej fazowym regulatorem mocy. Chcesz mieć regulację, to można zastanowić się nad zasilaczem 24 V 90 W i przetwornicą XL4015 z regulacją napięcia i prądu. Będziesz miał do 9 A przy napięciu do 10 V, co powinno wystarczyć do dość dużych elementów. Jeżeli wystarczą mniejsze prądy, to można użyć słabszy zasilacz albo jakiś od domowego sprzętu, żeby się nie ładować w koszty.
    Żarówka jest jedna - z żarnikiem. Inne nazwy to głupie kalki głupich nazw z języków obcych. Prąd może ograniczyć dowolny odbiornik energii elektrycznej. Należy tylko dobrać jego moc i napięcie pracy. Ledówki też się nadadzą, ale do mniejszych prądów.
  • #49 21466139
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Do elektrolizy takie duże natężenie? Ja monety będę czyścił.
  • #50 21466144
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    0,1 A masz z zasilacza wzmacniacza antenowego, który kosztuje 5 zł. Możesz równolegle połączyć kilka takich zasilaczy, albo użyć mocniejszy z regulacją.
    Przetwornica powinna mieć co najmniej ze 2-3 V większe napięcie wejściowe niż wyjściowe, bo wtedy dobrze działa.
    Słabszym rozwiązaniem jest liniowy stabilizator prądu. Grzeje się, wymaga radiatora, ale może podgrzewać roztwór. Można nim regulować prąd elektrolizy. Jedyna zaleta, to prostota. Jeden układ scalony, opornik i potencjometr.
  • #51 21466155
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Dobra, to co kupić do 20 zł do przeprowadzenia elektrolizy czyszczenia monet. Chodzi o przetwornicę. Ma być do ±30 zł z Allegro.
  • #52 21466218
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Jakakolwiek typu CC/CV. Będziesz miał możliwość regulacji prądu i odporność na zwarcie. XL4016 będzie z dużym zapasem. Jest też L2596S. Mniejszy prąd wyjściowy, mniejsza cena.
    XL4015 jest za 7 zł.
    Jeśli wystarczy Ci jednokrotna regulacja prądu, to ciesz się z zakupu. Jeżeli będziesz chciał częściej zmieniać prąd wyjściowy, to można pomyśleć nad wymianą potencjometru na wygodniejszy.
  • #53 21466244
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    XL4015 Z tego co na allegro payrze to jest step down
  • #54 21466247
    tajwoj
    Poziom 26  
    Posty: 559
    Pomógł: 106
    Ocena: 102
    Najpierw powiedz czym będziesz zasilał przetwornicę. Mam nadzieję, że nie z baterii 9V.
    Może napisz jakimi zasilaczami dysponujesz, może masz jakiś od starego routera albo od laptopa albo jakiś atx?
    Być może masz już potrzebne rzeczy i wystarczy je odpowiednio poskładać.
  • #55 21466269
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Pisałem o zasilaczu 24V, zasilaczu 12V 0,1 A, którym możesz sprawdzić czy owe 100 mA to wystarczająco duży prąd. Wydasz 5 zł. Jeżeli prąd będzie zbyt mały, to potrzeba przetwornicę i zasilacz z napięciem co najmniej 2 V wyższym niż napięcie wyjściowe przetwornicy. W trybie CC ono będzie zależało od oporu Twoje wanny z monetą i roztworem. Może 12 V wystarczy, może nie wystarczy. Nie ma sensu kować ogniw pierwotnych. Chyba, że się uprzesz, to lepiej składać baterię z ogniw bardziej pojemnych - R6, R14, R20. Ktoś tu sprawdzał jaki jest koszt watogodziny z każdego rodzaju ogniwa i najtaniej wychodziły chyba R03 i R6. Pozostałe są mniej popularne.
  • #56 21466272
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    W jakim sklepie stacjonarnym to znajde?
  • #57 21466292
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Ja takie rzeczy kupuję w sklepach z częściami elektronicznymi. W miastach nie jest to problemem. Na wsi w sklepie kolonialnym mogę bez trudu kupić wzmacniacze antenowe i zasilacze do nich. Czasem mogą to być przetwornice. Trzeba pytać. W dokumentacji do LM317 jest schemat jak zrobić z niego przetwornicę impulsową - w dalszym ciągu step down, ale chyba już wiesz jak wykorzystać zasilacz do laptopa czy jakikolwiek inny? Może masz tzw. prostownik do ładowania baterii akumulatorów kwasowo ołowiowych? można go wykorzystać jako zasilacz, jeżeli jest to transformator i prostownik diodowy.
    Jak nie dostaniesz przetwornicy, to zostaje rzeźba z LM317 jako regulatorem prądu (schemat w dokumentacji). Zrób inwentaryzację zasilaczy w domu, to będzie wiadomo czy coś się nada.
  • #58 21466303
    Enxosnsndj
    Poziom 2  
    Posty: 194
    Ocena: 7
    Nie mam zasilaczy po laptopach. Mam jeden ale uzywam go do laptopa a nie chce uszkodzic
  • #59 21466308
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9507
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Nic mu nie zrobisz. Jest odporniejszy niż zasilacze transformatorowe.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje sposobu na zwiększenie napięcia stałego z 9 V do 20-40 V, preferując rozwiązania dostępne na Allegro. W odpowiedziach podkreślono, że zamiast transformatora lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przetwornicy step-up (boost), która podwyższa napięcie. Ważne jest, aby znać maksymalny prąd i moc, które mogą być pobierane z źródła 9 V, ponieważ zwiększenie napięcia zmniejsza maksymalny prąd. Użytkownik rozważa elektrolizę monet, co wymaga odpowiedniego napięcia i natężenia prądu. Wskazano na możliwość zakupu gotowych przetwornic na Allegro oraz na konieczność regulacji prądu w przypadku elektrolizy. Zasugerowano również użycie zasilaczy laboratoryjnych lub połączenie baterii szeregowo jako alternatywne rozwiązania.
REKLAMA