logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ford Focus MK2 1.6 Duratec – obie sondy lambda pokazują 0V po czyszczeniu kostek

arbiton 08 Cze 2025 21:17 933 6
  • #1 21573567
    arbiton
    Poziom 5  
    Posty: 165
    Ocena: 1
    Witam. Problem dotyczy Forda Focusa MK2 1.6 Duratec. Przebieg 110 tyś km
    Od jakiegoś czasu walczę z dodatnią korektą ( +10 ) na wolnych obrotach. Sonda bank 1 pracowała w zakresie 0,1V do 0,69V druga sonda stała stabilnie na 0.69V.
    Piąty i szósty wykres.
    Wykres oscyloskopu przedstawiający sygnały sond lambda i parametry pracy silnika Forda Focus MK2 1.6 Duratec na tle czarnego ekranu programu diagnostycznego.
    Czytając różne wypowiedzi postanowiłem sprawdzic jaką rezystancję maja grzałki w moich sondach. Oraz czy napięcie dochodzi do nich prawidłowe.
    Rozłączyłem dwie kostki pierwsza sonda zielone złącze druga sonda niebieskie złącze. Przeczyściłem styki w kostkach przemyłem izopropanolem.
    Sprawdziłem rezystancję na białych przewodach na zimnym silniku około 9 Ohm.

    Wyświetlacz multimetru pokazuje oporność 9,57 Ohm, miernik ANENG AN870 TRMS w trybie pomiaru rezystancji.
    Zasilanie grzałek około 13,2V.

    Multimetr ANENG AN870 pokazujący napięcie 13,283 V ustawiony w trybie pomiaru napięcia stałego.
    Poskładałem wszystko. Podłączyłem komputer i oto takie kwiatki mam teraz .
    Obie sondy stoją na 0V.
    Zrzut ekranu programu FORScan przedstawiający parametry silnika Ford Focus 1.6 Duratec, w tym wskazania sond lambda pokazujące wartości napięć bliskie 0V.
    Sprawdziłem błędy . Błędów brak.
    Ekran programu FORScan z informacją o braku kodów błędów w module PCM dla Forda Focusa MK2 1.6 DURATEC.
    Zrzut ekranu programu FORScan przedstawiający brak błędów po zakończonej diagnozie samochodu Ford Focus 1.6L Duratec.
    Jeszcze raz wszystko rozłożyłem sprawdziłem czy piny w kostkach sie nie uszkodziły. Wszystko wygląda ok.
    Sprawdziłem jeszcze napięcie na drugiej parze przewodów pierwszej sondy ( szary i czarny ) na rozgrzanym ( złącza spięte ) .
    Brak napięcia wychodzącego z sondy.
    Zupełnie nie wiem co poszło nie tak. I jak sie do tego zabrać. Oczywiście mogę kupić nową sondę. Ale czy to wina sondy ?
    Dlatego zwracam sie z prośbą o pomoc.
  • Pomocny post
    #2 21573599
    Michał_74
    Poziom 34  
    Posty: 2993
    Pomógł: 184
    Ocena: 621
    Witam.
    Miernik i jeszcze raz pomiary ale wbijając się szpilkami w izolacje przewodów.
    Przewody sond są stalowe. Jest opcja że podczas manewrowania uszkodziły się miejsca zacisków tulejek przy konektorach.
    Słyszałem tez o opcji że można miernikiem sondę uszkodzić - mi jeszcze się nie zdarzyło - i czy to prawda nie wiem.

    Pozdrawiam.
  • #3 21573644
    arbiton
    Poziom 5  
    Posty: 165
    Ocena: 1
    Ruszałem przewodami przy podłączonym komputerze i nic się nie zmieniało. Białe przewody od grzałek raczej sprawne, bo rezystancja jest na wtyczce. Ale dobrze piszesz, że by sprawdzić przewody. Jutro sprawdzę ciągłość pary (szary, czarny) od sondy do wtyczki.
  • #4 21574316
    arbiton
    Poziom 5  
    Posty: 165
    Ocena: 1
    Zamówiłem sondę BOSCH 0 258 986 777. Jutro mam do odebrania. Pozostaje tylko lub aż tylko wykręcić starą sondę.
  • Pomocny post
    #5 21574666
    Michał_74
    Poziom 34  
    Posty: 2993
    Pomógł: 184
    Ocena: 621
    arbiton napisał:
    Pozostaje tylko lub aż tylko wykręcić starą sondę

    Jeżeli by nie chciała iść na zimno - nie ciągnij kluczem tylko takie energiczne szarpnięcie - wręcz uderzenie młotkiem w klucz.
    To zagrzej auto i po zgaszeniu polej okolice sondy wodą i zaraz kręć (lej sam element sonda/gwint) - uważaj żeby się nie poparzyć.
    Dobrze spasowanym kluczem oczkowym - wiem że nie wejdzie - wtyczkę trza rozebrać albo poświecić i uciąć. Byle kleszcze tego nie utną bo to przewody stalowe.
    Dasz radę.
    Pozdrawiam.
  • #6 21578586
    arbiton
    Poziom 5  
    Posty: 165
    Ocena: 1
    Dziękuję za rady. Najpierw napiszę o sondach . Obie sondy uszkodziły sie podczas pomiarów. Jak to jest możliwe nie mam pojęcia. Coś musiało pójść nie tak. Wymieniłem obie sonda sondy firmy Bosch. Dedykowane do tego silnika. Najpierw wymieniłem pierwszą sądą z myślą , że uszkodziła sie właśnie ona. Sonda pracowała poprawnie 0,1V do 0,72V. Natomiast druga niestety 0V. Zagrzałem silnik ale druga sonda nie ruszyła. Zamontowałem drugą i sondę i wszystko wróciło do stanu przed diagnostyką. Ale po nagrzaniu silnika i zwiększeniu obrotów do 3 tyś. napięcie na pierwszej sondzie powoli obniżało sie aż spadło do 0V. Na drugi dzień jak silnik był zimny sonda pierwsza ponownie pracowała poprawnie do osiągnięcia 70 -80 st. I po dodaniu gazu ponownie spadła powoli do 0V. Zareklamowałem ją i kupiłem następną. Ta narazie działa poprawnie. Podsumowując obie sondy były uszkodzone i nowa też nie sprawna. Jestem ciekawy co mogło być przyczyną uszkodzenia. Nowych już nie mierzyłem.

    Co do odkręcenia . Klucz dedykowany do sondy ( taki rozcięty po całości ) rozginał się i sprężynował. Wszystko spryskane preparatem do luzowania zapieczonych śrub. Podgrzanie palnikiem ( ale nie do czerwoności ) też nie pomogło . Dopiero obcięcie wtyczek i założenie nasadki na pierwszą sondę pomogło. Nawet nie trzeba było użyć dużo siły. Druga sonda jest w takim miejscu , że po obcięciu wtyczki założyłem oczkowy klucz i kawałek przedłóżki. I poszła bez problemu . Po wcześniejszym spryskaniu jej środkiem do luzowania śrub.
    Ford Focus MK2 1.6 Duratec – obie sondy lambda pokazują 0V po czyszczeniu kostek
  • #7 21578610
    Michał_74
    Poziom 34  
    Posty: 2993
    Pomógł: 184
    Ocena: 621
    arbiton napisał:
    Podgrzanie palnikiem ( ale nie do czerwoności ) też nie pomogło

    Musi być do początku koloru widzialnego - taki wiśniowy i polanie wodą gwałtowne.
    Pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy Forda Focus MK2 1.6 Duratec z przebiegiem 110 tys. km, gdzie obie sondy lambda po czyszczeniu kostek i pomiarach pokazują napięcie 0V. Występowała dodatnia korekta paliwa (+10) na wolnych obrotach, a pierwsza sonda pracowała w zakresie 0,1V do 0,69V, druga stabilnie na 0,69V. Po przeczyszczeniu styków i sprawdzeniu rezystancji grzałek (około 9 Ohm) oraz zasilania (13,2V), po ponownym podłączeniu sondy wskazują 0V. Zalecane było dokładne mierzenie ciągłości przewodów sond, zwłaszcza białych i pary szary-czarny, z użyciem pomiarów przez izolację. Podczas diagnostyki obie sondy uległy uszkodzeniu, co jest nietypowe i mogło wynikać z błędów pomiarowych. Wymieniono sondy na nowe Bosch 0 258 986 777 dedykowane do tego silnika. Pierwsza nowa sonda działała poprawnie do temperatury 70-80°C, po czym napięcie spadało do 0V przy zwiększonych obrotach. Po reklamacji i wymianie na kolejną nową sondę problem ustąpił. Wskazano także metody odkręcania sondy lambda, m.in. podgrzewanie i gwałtowne chłodzenie wodą, oraz ostrożność przy rozbieraniu wtyczek z przewodami stalowymi.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA