logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

74150 – niskie napięcie wyjścia (3,4 V zamiast 5 V) przy zasilaniu 5 V, co sprawdzić?

karol_88 15 Cze 2025 14:17 279 8
REKLAMA
  • #1 21579972
    karol_88
    Poziom 2  
    Posty: 28
    Ocena: 3
    Witam,
    Mam mały problem z multiplekserem 74150. Problem wygląda tak, że w stanie wysokim na wyjściu jest 3,4 V, a nie 5 V. Dokładniej: układ zasilam 5 V, na wszystkie wejścia adresowe podaję 0 V (czyli bierze pod uwagę wejście 0). Na to wejście daję 0 V. Z racji, że ten multiplekser ma tylko wejście zanegowane, na wyjściu powinna być 1 logiczna, czyli 5 V. A jest 3,4 V. Jest to dla mnie na tyle istotne, ponieważ w dalszej części mojego projektu są układy CMOS, które stan wysoki mają od 3,5 V, więc byłyby niemałe problemy.
    Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i przemyślenia.
  • REKLAMA
  • #2 21579984
    tkordus
    Poziom 26  
    Posty: 753
    Pomógł: 76
    Ocena: 146
    Wg mnie 3,4 V to typowe napięcie wyjściowe dla układów TTL. Nie możesz zastosować multipleksera CMOS?
  • REKLAMA
  • #3 21579987
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4232
    Pomógł: 269
    Ocena: 1105
    Co konkretnie jest podłączone do tego wyjścia i ile pobiera prądu?
  • REKLAMA
  • #4 21579994
    karol_88
    Poziom 2  
    Posty: 28
    Ocena: 3
    Nic nie ma na wyjściu.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Układu CMOS nie użyłem, ponieważ nigdzie nie mogłem znaleźć w obudowie przewlekanej z 4 wejściami adresowymi i 16 liniami danych. 74150 był jako jeden z niewielu i tani.
  • REKLAMA
  • #5 21580005
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4232
    Pomógł: 269
    Ocena: 1105
    Jak brzmi dokładne oznaczenie tegoż układu 74150?
    Możesz zamieścić też zdjęcie?
  • #6 21580011
    karol_88
    Poziom 2  
    Posty: 28
    Ocena: 3
    DM74150N
    Załączniki:
    • 74150 – niskie napięcie wyjścia (3,4 V zamiast 5 V) przy zasilaniu 5 V, co sprawdzić? 17499927077035335388784096651515.jpg (2.58 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 21580015
    rb401
    Poziom 39  
    Posty: 3002
    Pomógł: 750
    Ocena: 984
    karol_88 napisał:
    Problem wygląda tak, że w stanie wysokim na wyjściu jest 3,4 V, a nie 5 V.

    To zupełnie normalne dla tej technologii, czyli klasycznej TTL. Wynika to z konstrukcji stopnia wyjściowego i nie dotyczy tylko tego 74150, a całej serii 74.

    74150 – niskie napięcie wyjścia (3,4 V zamiast 5 V) przy zasilaniu 5 V, co sprawdzić?

    Katalogowo przy lekko obciążonym wyjściu (0,8 mA) producent gwarantuje, że stan wysoki będzie większy niż 2,4 V. Czyli u Ciebie wszystko w normie.

    Dodaj po prostu opornik np. z zakresu 470 Ω-1 kΩ pomiędzy to wyjście i +5 V, a stan wysoki podniesie się Ci do 5 V.
  • #8 21580048
    karol_88
    Poziom 2  
    Posty: 28
    Ocena: 3
    Dałem rezystor 1 kΩ i rzeczywiście działa. Bardzo dziękuję za pomoc.
  • #9 21580072
    rb401
    Poziom 39  
    Posty: 3002
    Pomógł: 750
    Ocena: 984
    karol_88 napisał:
    Dałem rezystor 1 kΩ i rzeczywiście działa.

    No i fajnie.

    karol_88 napisał:
    Dokładniej: układ zasilam 5 V, na wszystkie wejścia adresowe podaję 0 V (czyli bierze pod uwagę wejście 0). Na to wejście daję 0 V.


    Tak na wszelki wypadek dodam, bo o tym nie pisałeś tutaj. Kostka 74150 ma też wejście STROBE (wyprowadzenie 9), na które normalnie ma być podany niski stan (czyli praktycznie zwarty do masy), by multiplekser działał, a nie dawał tylko stanu wysokiego:

    74150 – niskie napięcie wyjścia (3,4 V zamiast 5 V) przy zasilaniu 5 V, co sprawdzić?

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył niskiego napięcia wyjściowego (3,4 V zamiast 5 V) multipleksera TTL 74150 zasilanego napięciem 5 V. W stanie wysokim na wyjściu układu pojawiało się napięcie typowe dla technologii TTL, które jest niższe niż pełne 5 V, co wynika z konstrukcji stopnia wyjściowego i jest normalne dla serii 74. Układ nie był obciążony, a problem wynikał z charakterystyki wyjścia TTL, które przy lekkim obciążeniu gwarantuje stan wysoki powyżej 2,4 V. Rozwiązaniem było dodanie rezystora podciągającego (470 Ω–1 kΩ) między wyjście multipleksera a +5 V, co podniosło napięcie do oczekiwanego poziomu 5 V. Dodatkowo zwrócono uwagę na konieczność prawidłowego podłączenia wejścia STROBE (pin 9) do masy, aby multiplekser działał poprawnie i nie generował stałego stanu wysokiego. Autor wybrał układ DM74150N ze względu na dostępność w obudowie przewlekanej z 4 wejściami adresowymi i 16 liniami danych, mimo że układy CMOS miałyby lepsze parametry napięciowe.
REKLAMA