Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silniki elektryczne w samochodzie

18 Gru 2005 12:04 7795 15
  • Poziom 11  
    Hej
    Czy możecie mi napisać jakiego typu silniki elektryczne są stosowane w samochodach do napędu wycieraczek, wentylatorów, szyb, itp.
    Wiem, że są to silniki prądu stałego, ale jakiego rodzaju dokładnie?
    Z góry wielkie dzieki za pomoc!
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Komutatorowe
  • Poziom 11  
    Dziękuję.
    Z tym, że komutatorowe silniki dzieli się jeszcze na silniki z magnesami trwałymi, szeregowe, bocznikowe, szeregowo-bocznikowe. Chodziło mi raczej o tak szczegółowe przyporządkowanie.

Masz może jakieś stronki czy materiały, z których mógłbym się czegoś więcej dowiedzieć o rozwiązaniach stosowanych w samochodach? Szukam i szukam na necie i nic nie mogę znaleźć :/
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Najczęsciej stosowany jest magnes trwały,chyba że chodzi o rozrusznik,to wówczas jest to szeregowy silnik.
  • Poziom 11  
    slowmot napisał:
    Najczęsciej stosowany jest magnes trwały,chyba że chodzi o rozrusznik,to wówczas jest to szeregowy silnik.

Jesteś tego pewny? Z innego źródła słyszałem, że silniki wycieraczek, wentylatorów to silniki bocznikowe, a do tego znalazłem artykuł z miesięcznika 'Elektronika praktyczna', w którym z kolei pisze, że są to silniki szeregowe.

Elektronika praktyczna 12/2003 napisał:
    Szeregowe silniki pradu stalego na 12 V i 24 V sa powszechnie stosowane w samochodach (dmuchawa - 120 W,wycieraczki - 50 W, rozrusznik - 1200 W) oraz w wiertarkach akumulatorowych.

No, więc jak to w końcu jest z tymi silniczkami? :)
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Zwróc uwagę jak sformułowałem wypowiedż ,użyłem słowa "najczęściej". Rózni producenci stosują rózne rozwiązania,nie wyłączając silników krokowych.Mam z tym stycznośc na codzień.Pytałeś o regułę,a nie o artykuł naukowy w tej tematyce.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Nie wiem jakiego typu badania robisz ale nie ma konkretnej odpowiedzi na twoje pytanie poniewaz tak jak kolega wczesniej zauwazył różne firmy stosują różne rozwiązania.Nie mozna jednoznacznie okreslic ze np. do wentylatorów wykorzystuje sie wyłącznie silniki bocznikowe bo zdarzają sie nawet krokowe.
  • Poziom 11  
    Moim zadaniem jest wykonanie stanowiska do diagnozowania silników elektrycznych. Ponieważ silniczki z wycieraczek czy wentylatorów są dosyć tanie i łatwo dostępne będę się musial właśnie skupić na którymś z nich.
    Badanie będzie polegało na porównaniu wartości otrzymanych z rzeczywistego (badanego) obiektu z wartościami uzyskanymi z modelu tego obiektu. Dlatego muszę znaleźć model matematyczny (równania) takiego silnika, no ale jak mam to zrobić jesli nawet nie wiem co to za silnik :/
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Kup jakiś tani silnik od wycieraczek, rozkręć go i zobaczysz czy ma magnesy trwałe, czy uzw. wzbudzenia, zobaczysz jak jest podłączone, przy okazji poznasz budowę tego typu silniczków :) Jak już będziesz wiedział jaki to silnik to sobie do niego dobierzesz odpowiedni dla danego typu opis matematyczny.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    ja dożuce od siebie że są też rozruszniki z magnesamo stałymi np FORD
  • Poziom 11  
    Czy ma ktoś może w domu silniczek z wycieraczek lub dmuchawy z malucha, cinquecento, seicento, polonez itp. (coś z tańszych samochodów) i mógłby sprawdzić jakiego to typu silnik?
    Byłem ostatnio na złomie i u elektryków samochodowych, ale nic narazie nie mają. Kazali przyjść po świętach, no ale nie jest pewne czy będą coś mieli, a poza tym stracę pare dni. Mógłbym ten czas wykorzystać na coś innego gdybym wiedział na pewno z jakim silnikiem mam do czynienia.
    Z góry dziękuję bardzo za pomoc!

Ps. spokojnych i radosnych świąt życzę wszystkim :D
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Myślę że u każdego elektryka samochodowego,lub mechanika który jest na rynku kilka lat, znajdziesz w/w silniki.
  • Poziom 11  
    Dostałem dzisiaj w prezencie na święta ;) od elektryka dwa silniki - jeden z wycieraczek, drugi z dmuchawy. Obydwa z Cinquecento. Już teraz wiem, że są to silniki z magnesami trwałymi. W związku z tym mam prośbę - czy ktoś zna równania opisujące prace takiego silnika (model matematyczny)?
  • Poziom 13  
    Stary jak ty prace piszesz to może trochę więcej wysiłku w to włożysz! My tu raczej od strony praktycznej niż teoretycznej.
    Takie wzroy to albo w google albo w książece od maszyn elektrycznych!
  • Poziom 16  
    Są też rozruszniki z magnesem trwałym.
  • Poziom 26  
    Ja używam do napędu samochodu (zamiast silnika spalinowego) silnik prądu stałego na magnesach neodymowych: 84V.